Vítejte v ráji mužů. Americký film podle známého románu Iry Levina.
Román oblíbeného amerického autora Iry Levina Stepfordské paničky (1972, česky poprvé 1975) má podobně jako jeho předchozí dílo Rosemary má děťátko ve svém středu ženskou postavu, která pod vlivem prostředí přestává rozlišovat, co je realita a co její zjitřená fantazie.
Joanna Eberhartová uvítá nápad svého manžela Waltera, aby se z rušného Manhattanu přestěhovali do klidného connecticutského městečka Stepfordu. V novém bydlišti se všechno zdá být dokonalým, možná až příliš dokonalým, především manželky ostatních stepfordských mužů, které chodí vždy perfektně upravené a jejich jediným koníčkem je starost o domácnost a o manželovo blaho. Jako by ani nebyly z tohoto světa.
Tvůrcem filmové verze (1975) byl anglický režisér Bryan Forbes (nar. 1926), který je u nás známý především dramatem z japonského zajateckého tábora Král Krysa (1965) a příběhem ochrnutého chlapce Běsnící měsíc (1970), obsadil do rolí ústředního manželského páru Eberhartových Katharine Rossovou a Petera Mastersona; jejich dceru Kim ztělesnila Mastersonova skutečná dcera Mary Stuart Mastersonová (která se později sama stala známou herečkou). V úlohách dokonalých stepfordských paniček se objevují např. Paula Prentissová (Bobbie) a Forbesova manželka Nanette Newmanová (Carol).
I když filmová adaptace nedokázala tak přesvědčivě jako předloha balancovat na tenké hraně mezi fikcí a realitou, vzniklo pozoruhodné dílo, které i po víc než třiceti letech dokáže zaujmout a také mírně vyděsit. Forbesova verze je každopádně mnohem vydařenější než její remake z roku 2004, který strašidelnou atmosféru originálu nahradil bujarou komedií. (oficiálny text distribútora)

Juto

Forbesovo smerovanie je prehľadné a vynikajúco využíva dlhý záber, a hoci filmu hrozí, že mu pri každom otočení dôjde para, nikdy mu nedôjde nápad. 7/10 ()

vesper001

…aneb když muži nenávidí ženy takové, jaké jsou, a rozhodnou se s tím něco udělat. Vzhledem k tomu, že moje pořádkumilovnost občas hraničí s obsesí a Stepfordské paničky jsou jednou z mých nejoblíbenějších knih, musela jsem samozřejmě pečlivě prozkoumat i obě jejich filmová zpracování. Na celé čáře vyhrálo toto. Není sice dokonalé, ale snaží se držet předlohy. Atmosféra je slušně mrazivá a jakkoli proti Nicole Kidman nic nemám, Katharine Ross je v roli Joanny krásnější a mnohem přesvědčivější. Bryan Forbes je navíc detailista. Děsivou pointu naznačuje už v úvodu, kdy Joanna těsně před odjezdem z New Yorku fotografuje muže, nesoucího figurínu. Ohavná humanoidní loutka vévodí i novému obývacímu pokoji Eberhartových. Příběh staví do konfliktu touhu ženy po emancipaci, respektu, seberealizaci, po rovnoprávném rozdělení péče o domov a potomky, a právu spolurozhodovat se svým partnerem, a touhu mužů po zcela submisivní a dokonalé manželce bez jakýchkoliv vlastních ambicí, zájmů i plánů, která by mu oddaně sloužila a plnila každé přání. Zároveň poukazuje na to, že muž je ochoten pro naplnění tohoto ryze sobeckého snu udělat cokoli a žena je proti jeho zvůli bezbranná, ať je sebevíc odvážná a inteligentní. Pointu lze chápat jako alegorii, varování i látku k zamyšlení. Pro obě pohlaví. (více zde) ()

A.Beech

Pozrite prvých 30 minút, pretočte na posledných 30 minút a o nič neprídete. Takto vám stačí pozrieť tento film. To čo sa nachádza medzi tým ako by totiž stálo na jednom mieste. ()

cocrHeLL

Levinova kniha bylo peklo, zpracování filmu už taková výhra nebyla. Mnohé bylo opomenuto a barvitost, která provázela psaný text a postupné Joannino zjišťování reality, pravdy a její balancování na úzkém mostku, kde má po pravé straně jezero zdravého rozumu a po levé straně zeje studna šílenství, nevylezlo tak, jak by mělo. Pravdou je, že téma se dá zpracovat velmi těžko a Forbes se toho rozhodně nezhostil nedůstojně a natočil i tak dobrou atmosféru budující dvouhodinovku. Přesto je zarážející, že ve dvou hodinách nezapojil důležité detaily a jak zdlouhavě to teda bylo podáno. Hromada (opravdu mnoho) nosných kamenů a částí mozaiky ze stostránkového příběhu bylo vypuštěno, a tvůrci jen výsledné informace (mezi táhlými a nudnými scénami) vyzvraceli divákovi do tváře, přestože se mohlo jednat o stěžejní a nezapomenutelné momenty filmu. ()

Mirokukii

Varování pro všechny paničky s nimiž by se snad chtěli jejich drahé protějšky stěhovat z města na poklidný venkov. Příběh, ač se zajímavý námětem, je ovšem mdlý, bez většího napětí, který se snaží vylepšit hororová 10ti minutovka v závěru. Příjemný dojem tak zachovává pouze krásna Katharine, na kterou je radost se dívat. ()

noriaki

Vítejte ve Stepfordu, ve městě kde jsou ženy krásné, starostlivé, a elegantní, a jejich jedinou vášní je spokojená rodina a čistý dům. Přiznám se že předlohu jsem nečetl a tak jsem netušil, jak z toho režisér hodlá udělat tísnivý thriller. První hodinu tomu doopravdy nic nenasvědčovalo. Film se klopotně sunul ku předu a já jsem se nemohl naladit na tu správnou vlnu. Svou zásluhu na tom má jak epizodní děj, tak Katharine Ross, která je sice krásná jako vždy, ale tentokrát mi přišla vyloženě nesympatická. Druhá půle už je o něčem jiném. Atmosféra podezíravosti houstne, tempo se zvyšuje, a já jsem se konečně chytil. Gradace se doopravdy povedla, i když jsem doufal že půjde mnohem dál. Stepfordské paničky nejsou vůbec špatné. Ira Levin má štěstí, že adaptace jeho knih dopadají velice slušně - třetí film a třetí úspěch. ()

squader

Spořádané a dokonalé manželky nahradí ty "neposlušné" s vlastními zájmy a potřebami. S notnou dávkou nadsázky by se dalo říct, že se jedná o určitý druh mužského snu. Otázkou zůstává, jak by se v takovém světě žilo. Na snímku je poté nejlepší poslední půlhodina, kde je stupňováno napětí, které je posléze doplňováno i velmi sugestivní hudbou. Nutno pochválit Katharine Ross v ústřední roli. ()

mcleod

Katharine Ross velmi dobře zahrála svoji roli, scénář velmi dobře zpracovaný, režie také dobrá. Závěr, ale vlastně i celý film, resp. jeho vyznění vypjaté a hororové. Celkově vzato je to dobrý film, ale myslím, že mohlo být natočeno o něco lépe. Jediné co opravdu nechápu, bylo samotné počínání těch pánů. Co měli proti oduševnělým manželkám a proč se jim více líbily poslušné holky od plotny? Nechápu... ()

Anet21

⚪Žánrový sedemdesiatkový mix a adaptácia kratučkej novely autora Rosemary ma děťátko. Keďže rok výroby je taký, aký je, výprava je veľmi tradičná a veľmi sa ponáša na adaptáciu spomínanej RMD.⚪2/3 filmu ide o pomalé, asi až priveľmi pomalé budovanie atmosféry a odkrývanie záhady, ktorá je dnes už natoľko známa, že diváka neprekvapí, ale isté náznaky by pochopil aj málo zainteresovaný neznalý divák. Dialógy sú často akoby vytrhnuté z kontextu, pôsobia nemiestne, zvláštnym dojmom, celkovo atmosféra evokuje skôr divné horúčkové sny (čo sama neviem, či je plus, či mínus), pričom graduje asi v posledných 20 minútach. Tam možno spoznať isté napätia a snahu o horor, škoda však, že hlavná hrdinka aj napriek svojej údajnej inteligencii jedná ako v hlúpej slasherovke, teda vôbec nie logicky, k záporákovi sa vyberie neozbrojená, aj keď by mohla odísť autom, čaká, až jej z rúk vezme zbraň a podobné lacné scenáristické kúsky. Záver je teda viac-menej neuspokojivý, nie preto, že nemá šťastný koniec, ale pre hlúpe vygradovanie, v ktorom sa bande mužov nedá uniknúť, potažmo niektoré scény vo filme nie sú vysvetlené, čiže dávajú priestor na domýšľanie, ale aj tak pôsobia zbytočne a ako výplň (napr. koncept stavanie rovnakej spálne pre klon, možno to chápať rôznymi spôsobmi, no vo svojej podstate je to pre film zbytočné, a podobných scén je vo filme ako maku.)⚪Pochváliť tak možno iba peknú dobovú výpravu a tematizovanie (na dobu vzniku kontroverznej) problematiky feminizmu, emancipácie, mužského šovinizmu a podobne. V závere je však vlastne otázny postoj autora k problému, a otázka, či emancipáciu schvaľuje je nejasná.⚪Inak si ako žena neodpustím poznámku, že z predstavy, že aj moderný chlap naozaj túži len po niekom, kto navarí, poumýva a zahreje posteľ mi bolo najprv zle, potom už len smutno.⚪ ()

Cejny

Remake tohoto z filmu z r. 2004 v hlavní roli s Nicole Kidman je v porovnání s tímto dílem takřka o ničem. Katharine Ross zde hraje opravdu vynikající roli, děj celého filmu je i celkem napínavý a rozhodně si zaslouží větší pozornost, než výše zmiňovaný remake. ()

tempus

Mnohem víc se blíží hororu, než remake, u kterého se nepovedlo nastolit zvláštně vyjmečnou atmosféru jako u této verze. ()

Han22

Tenhle film teda ale opravdu neuteče. Pointu jsem znal z remaku, který měl navíc o půl hodiny míň a mnohem lepší herce. Originál tu byl dříve, takže není fér to srovnávat, nicméně ta půlhodina navíc jsou stejně jako většina filmu je slepičárna, žvanění a nulové tempo. Když už se začne něco dít, hrdinka je tak zoufale pasivní, že bych ji zfleku nakopnul, nesnáším filmy, kde má postava spoustu možností, ale odevzdá se osudu. Opět jako chlap nevím, co bych si z obou možností ve filmu vybral, obě mě přišly jako katastrofa (domácí puťka vs. slepice co neví co chce). Zkrátka nic pro mě, dvě hvězdičky jen proto, že remaku jsem dal taky tolik, jinak by to bylo i za míň. ()

iXtr3m3

Slušná remeselná práca. Knihu som nečítal, takže nemôžem zhodnotiť vernosť či podobnosť, ale je to samozrejme úplne iný zážitok ako vo vynovenej komediálnej verzii. Toto bolo atmosférické, nie nepodobné invázii zlodejov tiel. A efektný koniec to len podtrhol. Ale musím sa prikloniť k názoru ostatných, že na tomto filme jeho vek a starnutie naozaj veľmi vidieť, pričom iné snímky to tak rýchlo nepostihuje. ()

EKLEKTIK

"Jestli se mýlím, jsem blázen a jestli mám pravdu, je to horší, než se mýlit." Stejně jako ostatní, jsem nejdřív viděl remake a potom originál, pak jsem zapomněl, že jsem kdy viděl remake i originál a poté, když v televizi měli reprízovat remake, řekl jsem si, že nejdřív musím vidět originál, oscilující mezi takzvaným "Áčkovým" a "Béčkovým" filmem, jehož hlavní doménou je vizuální stránka, plná podmanivých záběrů, denního světla, či scén s bílými nebo krémovými barvami, které jsou postupně nahrazeny noční temnotou, tmavými stíny i šedými tóny, přesně tak jak se ve snímku pomalu mění jeho uvolněná a klidná atmosféra, ve zcela opačnou, plnou hrůzy a strachu, podobně jako se v něm střídají tehdejší odvážné oděvy, s těmi upjatými až cudnými, připomínajícími padesátá léta dvacátého století, stejně jako chování žen, u nichž nějakým záhadným způsobem došlo ke změně životního stylu, jenž má nyní za úkol jediný cíl, kterým je spokojený manžel, s čímž se nehodlá smířit hlavní hrdinka, obávající se toho, že jí brzy potká stejný osud, jako její nejlepší kamarádku Bobbie. ()

Damielka

Napínavé, mrazivé, místy i vtipné a dobře zahrané. Kdybyste měli možnost něco na svém protějšku změnit - ať už vlastnosti nebo fyzické proporce, šli byste do toho i za cenu, že pak budete žít s jakousi věcí bez vlastního názoru, stále se usmívající a ochotně plnící všechna vaše přání a požadavky? Já ani omylem...Já ale nežiju ve Stepfordu. A tam je možné úplně všechno... ()