Funny Games USA

• Česko Funny Games USA (viac)
Dráma / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francúzsko / Veľká Británia / Rakúsko / Nemecko / Taliansko, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiálny text distribútora)

Flakotaso

Velmi nepříjemný film. Syrové zobrazení toho, jak málo stačí k absolutní bezmoci a zmaru. Hezky to symbolizuje hned výborná úvodní scéna, kdy do Händelovy árie bez varování vskočí jakási odporná antihudba. Některé momenty působí doslova jako facka do ksichtu (auta na silnici, ovladač, závěrečná loďka). Hodně lidí to nepřekousne, ale to je prostě mistr Haneke, přestože mám mnoho oblíbenějších kousků z jeho filmografie. ()

BMW12

Velmi slušně natočený psychothriller, většinu času jsem byl napjatý co se bude dít dál, jak to vlastně dopadne. No hodně to kazily nudné momenty, kterých tam bylo dost. Např. když Peter a Paul odešli z domu, tak se půl hodiny nic nedělo. Nebýt tady těch nudných momentů a nebýt absence hudby(která ve filmu vlastně skoro vůbec nebyla), tak by to byl hodně povedený film, takhle tomu dávám jenom 3*. P.S. Ten závěr jsem opravdu nečekal, to mě teda fakt překvapilo. ()

honajz odpad!

K čemu to je, takovéhle "filmy"? Možná na psychině pro pár vraždenejch maniaků? Naprostý souhlas s KASUGIm. -------- Tohle je prostě odpad, k němuž nemám slov. Dva ouchapci se nabourají do vily jedné rodiny (muž, žena, syn), kterou psychicky a fyzicky terorizují, a když je postupně jednoho po druhém zabijí (ano, i syna), jdou opruzovat o dům dál. Celé vyznění filmu je podobné, jako kdyby se Frodo a Gandalf dali do kupy se Sarumanem, začali sloužit straně zla a všichni hobiti na závěr celé trilogie pochcípali. Tož asi tak. ()

Roman.Ticka

Fatální důsledek konzumu v praxi, alias jak fungují "samozřejmé" věci jako je dostek všeho, spíš nadbytek. Úplně nejpřesněji jde o totální ztrátu základních (zvířecích) instinktů a definitivní odcizení se přírodě. Jinak si nelze vysvětlit, jak lehce dva znudění floutci oblbnou člověka, až se stává loutkou bez šance na záchranu a přežití. Jak samozřejmé je mít perfektní rodinu, dokonalý dům(dva), (ne)spolehlivé kamarády a vlastní slabost, neschopnost a smířlivost s osudem. Taťka je po jednom úderu holí odepsaný, mamka je odevzdaná hysterická fňukna a jediný odvážný syn oběma nestál ani za pár sekund účasti (po aktu). Prý existuje studie, že rodiče upřednostňují svůj život před životem svých dětí, tenhle film to naplno potvrzuje a mě nezbývá než fandit záporákům. Když už pro nic, zahráli je oba bravurně a jejich funny games rozhodně nejsou jednostrannou záležitostí. ()

Jinny

Funny Games připomenou britské Jezero smrti... a trpí hodně podobnými problémy. Především je to ale velmi, velmi předvídatelný film, pokud pochopíte pravidla "hry" (jak té ve filmu, tak té Hanekeho) - a to se stane hodně rychle. Samotný závěr filmu tu žánrovou předvídatelnost dotáhne až do bizardních rozměrů a pošle do kytek jakýkoliv sociální přesah, který si z toho člověk mohl odnést. To Hanekeho rýpnutí do diváků, jak rádi se dívají na násilí, mě pobavilo. Jeho pojetí totiž nepůsobí jako úlitba krvelačným divákům ale jako hra na Boha. ()

jonyyy

Mám Tima Rotha moc rád, ale nemůžu si pomoct - tady mi připadal strašně nevěrohodný. Námět super, záporáci byli opravdu slizcí. 65% ()

Othello

Opět jsem očekával něco jiného, ovšem od režiséra Bílé Stuhy či Pianistky se nedá předpokládat explotation na jaký jsme zvyklí. Haneke se opět vyžívá ve studii psychického terroru, ač primitivnějšího než je u něj zvykem, protože je stále postavený na staré dobrém ultranásilí. Má však štěstí, protože se může opřít o fantastické herectví všech zúčastněných (Michael Pitt na hrad, o opět bravurním trpitelství Naomi Watts nemluvě). Dokud se kecá a napětí mezi postavami je téměř k nesnesení, je všechno super. U mě problém nastává, když se přede mnou vybalí režisérské masturbace typu desetiminutový záběr po odchodu mladíků. To je to, co prostě neocením. A ač může být výklad scén, kdy se jedna z postav obrací na diváka, jakýkoli, mě to spíše vytrhávalo z kontextu. Hvězdičku přidávám za scénu na lodi. Kdyby byl celý film v tomto duchu, není o čem debatovat. ()

HellFire

Michael Pitt je pro mě už od pohledu osobou nesmírně nesympatickou, takže jako záporák fungoval na výbornou, stejně jako všechny další postavy. Film nenudí a rychle uběhne a jeho téma je dost odstrašující. ()

Pítrs85

Film, který určitě nesedne každému, ale film, co nenechá nikoho chladným (stačí si přečíst (nebo aspoň přelétnout) zdejší diskuzi k filmu) a přesto se to celé dalo natočit ještě o mnoho drsněji (anebo je jen moje mysl už až moc zkažená :-), takhle kromě toho veškerého teroru a nastavení zrcadla ("My prostě můžeme") z toho čmuchám i jedno velké pomrknutí (asi nejspíš aby se aspoň o trochu obrousily hrany). Přesto je tu hafo scén, které jednoho zkrátka musí nadzdvihnout (nevím, ale pořád říkám, že malý děcka do tohoto typu hororů nepatří). Těžko tohle hodnotit, každopádně nemůžu si pomoct, ale stačilo, aby ti dva týpci zmizeli ze záběru a film okamžitě ztratil grády, přestože v něm hrají herci jako je Naomi Watts a hlavně Tim Roth. Jinak na logické nesmysly nehledět, o tom tenhle snímek fakt není. ()

eraserhead666

„Proč nás nezabijete hned?“ „Nezapomeňte, že je třeba se i pobavit.“ Tohle je takřka filosofické dílo. Už spoustu filmů si pohrávalo s myšlenkou takzvaného lidského zla bez důvodu, ale až tenhle film se na tom postavil a ještě se jakoby sám cituje a tuto myšlenku rozvádí. Ač scénář myslí takřka na všechno a snaží se vypilovat kdejakou myšlenku, která vás při sledování napadne, použije minimálně jednou tzv. oslí můstek (při útěku Naomi). Tenhle film neděsí tím, na co koukáte, ale tím, co si při tom myslíte a jak začnete uvažovat, co by jste v dané chvíli udělali/y vy. Největším plusem filmu však je, že je naprosto parádně natočen a dobře si hraje s kamerou (ani nijak nevadí, že takřka nic co by stálo za zkouknutí a na čem při sledování podobných filmů ujíždíme často nejvíce – tedy vraždy – nejdou vidět). A (nejen) filosofický závěr na jezeře mě fakt dostal. Trochu mě odrazovala ta slavná jména, ale nakonec to na remake bylo hodně dobré. Určitě se podívám po o deset let starším originálu. ()

Karamanlis

Hanekeho pôvodný Funny Games z roku 1997 je takmer dokonalý, takže projekcia tejto americkej prerábky je pre každého, kto ho videl v podstate zbytočne zabitými takmer dvoma hodinami. Ani sa nepamätám, či som niekedy videl takýto, do detailu sa predlohy držiaci "A - Z" remake. Ak pravda nebudem brať do úvahy Naomi Watts v spodnom prádle, ktorá sa v rakúskom originále pochopiteľne nevyskytovala... Z hľadiska kinematografického prínosu úplne zbytočný film. ()

SLOTH

tak jak někdo říká že tento fillm zbytečný tak je i není. není v tom že pro americké publikum by asi zůstali původní zábavne hry ukryty. zbytečný je v tom, že se jedná kompletně o totožný film. jak záběrově tak dějove a dokonce i stopáž bude asi stejna. co se týče kvality tak Pitt je velice dobrý vyšinutý záporáček a " tlouštík" mu zdatně sekunduje ()

mm13

Oproti originálu akoby uhladenejšie, prívetivejšie, filmovejšie, skrátka bezpečnejšie... práve v tomto balení však o to zlomyselnejšie, zoširoka vyškerené. Haneke je zmrd! (ten najlepší na svete) ()

JASON_X

Byl jsem pochopitelně zvědavý na remake, ačkoliv originál mě vůbec nenadchl. Ale zajímalo mě, jak natočí úplně stejný režisér úplně stejný film o deset let později. A světe div se - ten film je záběr po záběru úplně stejný, jen se neodehrává v Rakousku, ale v Americe. Takže stačilo proklikat, jinak naprostá ztráta času. Ale pár drobných rozdílů jsem zaznamenal. Třeba Watts má na sobě sterilní spodní prádlo tam, kde Frau Anna měla sexy kombiné a průhlednou podprdu. A má i horší figuru. Roth mě zase na rozdíl od svého bačkorovitého předchůdce aspoň trochu bavil (myšleno rozesmíval). A ti dva hoši v bílém nepochopitelně vypadali jeden jako druhý, vsadil bych se, že třeba Asiatům přijdou úplně stejní a budou si je celou dobu plést. Nechávám samozřejmě úplně stejné hodnocení jako u jedničky. ()

Morholt

Uf! Tak tady nelze určit jinou diagnózu než "naprosté psycho". Fantasticky zrežírované s neméně fantastickou kamerou a s do třetice fantastickými aktéry. Naomi Watts a Tim Roth odvedli výborné výkony, ale nic jiného jsem od těchto dvou nečekal. Nicméně oba je zastínil Michael Pitt, který se pro podobné role narodil a kterému zdatně sekundoval, do této doby pro mě neznámý, Brady Corbet. přiznám se, že jsem neviděl původní verzi, ale nemyslím si, že by mohla být o mnoho lepší. Tohle patří na žánrovou špičku. ()

Lucasion

„Why don't you just kill us? - You shouldn't forget the importance of entertainment.“ Sic může název napovídat, tak se rozhodně nejedná o funky film. Funny Games jsou naopak jedno z nejlepších psychologických dramat, co jsem kdy měl možnost vidět. Ano, je to TEN film, kdy dva hoši v bílém „terorizují tu rodinu.“ A ano, je to ten film, který je nevídaný PSYCHO. Přitom to začíná docela poklidně. Rodina jede si užívat prodloužený víkend na svojí chalupu. Muž jde se synkem pustit loď na vodu a manželka mezitím připravuje v kuchyni večeři. Ovšem záhy mladík v bílém zaklepe na dveře. Představí se jako Paul. A Funny Games můžou začít. Film je velmi dobrá satira na brutalitu kolem nás. Proto, když Paul (Michael Pitt) promluví k divákovi do kamery, tak mi jednoduše přeběhne mráz po zádech. Řekl bych, že geniální scénář jde ruku v ruce s kamerou a výkonem herců. Dlouhé několika minutové záběry jen tu drsnost násilí přiostřují. Michael Pitt a Brady Corbet jsou oba psychologicky odporní a Tim Roth spolu s Naomi Watts hrají (doslova) celým svým tělem. S tím, že bych jednoduše řekl, že si tu Naomi sáhla na dno svých hereckých možností. Naprosto zníčená Watts a její manžel mají stále naději na záchranu před psychopatickou dvojkou. Nepamatuji si film, kde by všichni zúčastnění herci hráli takhle skvěle. I přes tohle všechno, ale není film zdaleka bez chyb. Nechybí předvídatelné scény, jako scéna s autem a naprosto úděsná hudbu v titulcích. Finále je pak trošku bizardní. Především to s televizním ovladačem. Ale aspoň to přihrává vyznění celého filmu. „Why are you doing this? - Why not?“ Za mě je Funny Games U.S. naprosto šokující, drsnou a především psychologickou thrillerovou jízdou. (90 %) ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu

28.08.2012

Fresh Film Fest nabídne od 29. srpna do 2. září téměř 120 filmů. Proběhne v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz