Strážcovia

• Česko Strážci - Watchmen (viac)
Akčný / Mysteriózny / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (viac)

Je nájdená mŕtvola istého Edwarda Blakea, ktorý bol medzi superhrdinami známy pod prezývkou Komediant. Evidentne násilná smrť nikoho neznepokojuje, svet má totiž úplné iné starosti. V kalendári sa píše rok 1985, vonku zúri studená vojna, ktorá veľmi reálne hrozí prerásť v nukleárny stret svetových veľmoci. Maskovaní superhrdinovia už dávno nie sú považovaní za ochrancov ľudstva, živoria na okraji spoločnosti a už len spomínajú na staré dobré časy. Svetlou výnimkou je Rorschach, ktorý za Komediantovou vidí smrťou rozsiahle sprisahanie, ktoré má zlikvidovať alebo zdiskreditovať bývalých superhrdinov, a tým otvoriť cestu ďaleko ambicióznejšiemu a nechutnejšiemu projektu. V snahe zabrániť najhoršiemu sa Rorschach pokúsi zmobilizovať všetkých bývalých kolegov, z ktorých naozaj nadprirodzené schopnosti má v skutočnosti len jeden. Ich cieľom bude strážiť ľudstvo. Kto ale bude strážiť ich? (TV Markíza)

blazenka

Nejsem přiznivcem tohoto druhu filmu, comicsové předlohy mě v absolutně nic neříkají a jejich následné zpracování logicky vyústí v moji malou filmovou tragédii. Stejně tak to dopadlo i u Watchmen. Dvě * jsem dala úžasnému hudebnímu podkresu a.. a.. no už vlastně ničemu. Jedině hudba bylo to, co mě donutilo nevstat a neodejít, tak si ty dvě* zaslouží. Slabých 30%. ()

Indian88

Skvělé bojové svény, výborné efekty jen ten příběh mě moc nenadchnul a filozofická úvaha o míru je hodně utopická. V kině každopádně skvělá podívaná, po dalším shlédnutí možná upravím hodnocení na **** zatím ne :) ()

Grizzly

Trosku rozpacite, ale nemuzu dat vic nez 80%. Pri sledovani prvni tretiny filmu jsem sotva popadal dech, genialni comix tak precizne a perfekcionalisticky prevedeny na platno s dokonalym provedenim kazdeho zaberu. Druha tretina mne trosku zchladila - zacala se od komixu odklanet a objevovali se prvni scenaristicke mustky a zjednoduseni. Bohuzel posledni tretina filmu mne totalne zruinovala, comixu se drzela uz jen hodne volne a zjednodusila se na prosty hero-movie. Jakoby pocatecni nadseni a perfekcionalismus odesel se zjistenim jak komplexni a slozita prace by byla drzet stejnou latku cely film. Navic by by potreba minimalne 4 hodiny. Kazdopadne musim zvednout palec za Rkovy rating :). Tohle hodnoceni ovsem nic nemeni na tom, ze Watchmen je vyborny film s presne pasujicim obsazenim a perfektne propracovanou vizualni strankou. Maximalne jsem si kino uzil, ale na plne hodnoceni nepujdu. Mozna az to uvidim vicekrat. P.S.: Zack Snyder je jediny(!) reziser, ktery dokaze filmu vtisknout "comixovost". Kdokoli jiny umi natocit "pouze" film na motiv comixu. ()

Hadati

Další kvalitní adaptace komiksové knihy. Velmi jsem se obával, že film udělá z Rorsacha drsného hrdinu, který ubližuje jen těm zlým, že nezvládnou vytvořit Doctora Manhattana nebo že to skazí tuctem jiných způsobů. Mé obavy se naštěstí nesplnili. Vyprávění se velmi blíží ztvárnění Sin City, takže si udrželo svoji komiksovou podobu. Z komiksu použili vše důležité a velmi se mi líbilo, že úvodní titulky věnovali osobám komiksu, které nebyli pro hlavní dějovou linii tak důležité (Dolarový Bill, Lišaj) a že se zde objevilo mnoho dalších odkazů, které lidem neznalým komiksové předlohy nedokázali nic říct. Zakončení mě sice překvapilo, když nebylo podle komiksu, ale po zvážení jsem souhlasi, že pro film bylo nezbytnou úpravou, aby film nakonec nevyzněl směšně. Zklamán jsem byl pouze z obyčejně znějícího hlasu Dr. Manhattana a dětské tvářičky Ozymandrose. To jsou ale jen kosmetické chybičky. Víc vytknout nemohu. ()

atlet

film, do kterého jsem se dlouho přemlouval pro jeho délku a kvůli tomu, že jsem si dal za cíl si přečíst comics předtím, než tento výtvor shlédnu...nepřečetl jsem si ho, tak jsem se pustil do filmu bez toho...a teď se bojím si ten comics přečíst...film jsem hltal od začátku do konce, jsem nadšen! Po Vráně a V jako Vendeta jsem myslel, že lepší comics už nemůže být převeden do filmového počinu, leč mýlil jsem se...teď zbývá jen sehnat tištěný comics a buď totálně propadnout tomuto filmu či totálně pohrdnout... ()

Luqi

Tak na tento komix som čakal dlho........... ale mám na mysli predovšetkým predlohu, ktorú som paradoxne nečítal. Pretože veľa stereotypov v príbehoch o superhrdinoch, o ktorých sme si možno mysleli, že sa ich nezbavíme, Moore ich dokázal rozbiť - počnúc absenciou záporného hrdinu, ktorého vynahrádzajú (väčšinou) kladní hrdinovia, a ktorý sa naviac sami stávajú prenasledovanými, až po snahu zapasovať príbeh do skutočných dejín so skutočnými postavami viď Nixon...............a Snyder to uchopil veľmi dobre, po vizuálnej stránke sa tomu nedá prakticky čo vytknúť, zvlášť oceňujem výber neokukaných hercov a odvážny hudobný doprovod. Naopak zvukové efekty pri bitkách vyzerali niekedy ako z filmov B. Spencera a T. Hilla. ()

honelnik

190min Director's Cut - Po dlhom rozjimani 3*, so vsetkym co k tomu patri. Ulohu previest Watchmen na strieborne platno povazujem za podobne vdacnu ako v pripade Lord Of The Rings, jedina moznost ako rozpohybovat comixove policka v realnom svete by bola zaangazovanim scenaristu minimalne tak schopneho a smeleho ako Alan Moore (autor predlohy) a tym padom ohromne dejove skrty, co sa nanestastie nestalo. Rozsah predlohy priam krici po mazani scen a mozno aj samotnych postav, pretoze zhustenie a lahke okresanie jednotlivych linii ich banalizuje a nechava krivajuce na obe nohy (Dr. Manhattan na Marse, Rorschach vs psychiater by si zasluzily po hodinke priestoru), nehovoriac o tom ze zaver sam o sebe bol uz v comixe skratovy, co moc nevadilo kedze dej bol az na druhom mieste. Watchmen v povodnej podobe nie je material na dvoj, troj ani stvor hodinovy film, aj ked zivy kabat niektorym obrazom skutocne svedci. Snyder opat ukazal ze technicky sa drzi na spicke, pomrkava na pamatnikov filmovych casov minulych pri kazdej prilezitosti (prasknuta kosticka, znasilnenie,...) a celkovo je jeho snaha drzat film nad ratingom PG13 ohromne sympaticka. Lenze co z toho ked z pod nalesteneho vizualu myslienka (aj ked vyslovena) vybuble do stratena. ()

RickyFitts

kamera je občas nápaditá, Earle Haley má docela charisma, vyprávěcí postup alespoň ze začátku zajímavý... celkově je to ale pořád jen americká hloupůstka se směšnými oblečky, patetickými replikami a nesmyslnou zápletkou... ostatní filmy svého žánru Watchmen možná převyšují (až na Sin City), ale pro mě je prostě celý tenhle žánr nezajímavý, směšný a nevkusný, 1+ ()

ViktorEl

Možno z mojej strany zbytočne prehnané hodnotenie ale tento film sa mi páčil. keď som ho prvý krát pozeral tak to bola pre mňa 2 a pol hodinová bomba, s dobrou hudbou. ()

molcan2

Už viac ako 25 rokov uvádzam Blade Runnera ako svoj najobľúbenejší film všetkých čias. Po zhliadnutí Watchmenov to budem musieť prehodnotiť. Po prvé, som rád, že som si film išiel pozrieť sám. Počul som toľko komentárov zameraných na modrého vtáka, dĺžku filmu alebo iné podobné nezmysly, že som si istý, že pozerať ho s niekým by bol neustály príval komentárov a sťažností. A nie, to nie je Javier Bardem. Áno, film je dlhý; takmer tri hodiny. Ale na rozdiel od príšerne mdlého Titanicu som na konci tohto filmu nežiadal tie tri hodiny svojho života späť. A ako pri všetkých takýchto filmoch, aj tu sa musíte vedieť pozerať ďalej ako na doslovnosť. Strážcovia sú kultoví a obrazoboreckí, dekonštruktivistickí a revizionistickí, plní alegórií a alúzií. Vezmime si napríklad postavu Ozymandiasa. Zaujímalo by ma, koľko ľudí, ktorí film videli, vôbec niekedy počulo o rovnomennej básni Percyho Bysshe Shelleyho. Postava dokonca cituje báseň na podstavci vo svojom antarktickom brlohu. Tá narážka je úžasná. Tu je celý citát; A na podstavci sú tieto slová: "Volám sa Ozymandias, kráľ kráľov: Pozrite sa na moje diela, vy mocní, a zúfajte!" Nič okrem toho nezostáva. Okolo rozpadu toho kolosálneho vraku, bezhraničného a holého Osamelé a rovné piesky sa tiahnu do diaľky. Jednoznačne treba vidieť narážku na dielo, v tomto prípade superhrdinu, ktorý dúfa, že zanechá ľudstvu trvalý odkaz, ale v kútiku duše si uvedomuje, že všetko sa nakoniec stratí v čase. Ozymandias bol prvou básňou, ktorú som skúmal z výkladového hľadiska, a bol som z nej unesený. Jej použitie v tomto filme je rovnako pôsobivé. Potom je tu Dr. Manhattan, pomenovaný, samozrejme, podľa projektu Manhattan, v rámci ktorého vznikla atómová bomba. Jeho postava je alegóriou Boha a jeho vzťah k človeku odráža zdanlivý odstup, s akým Boh vidí utrpenie vo svete, ktorý stvoril. Odkaz na božstvo je často posilňovaný a človek si spomenie na Oppenheimerovu citáciu Bhagavad-Gity, v ktorej Višnu na seba berie božskú podobu a hovorí: "Teraz som sa stal Smrťou, ničiteľom svetov." Vo výkladovej scéne v druhom dejstve má doktor Manhattan akúsi spomienku na svoj život. Jeho rozprávanie je závratne eliptické, pretože nevníma čas lineárne tak ako ostatní. Táto scéna má lyrický nádych môjho obľúbeného diela, takmer neznesiteľne krásnych Einsteinových snov od Alana Lightmana, a odkaz na Einsteina nemožno ignorovať. Skutočnou krásou Watchmenov je však morálna rozmanitosť ich superhrdinov. Každý z nich je chybný iným spôsobom, čo nám umožňuje zažiť rôzne etické perspektívy, prinajmenšom intelektuálne, a byť svedkami ich dôsledkov. Všetko od Rorshachovho odmietania kompromisov, ktoré z neho robí odsúdeného utečenca, až po konečný kompromis, ktorý si predstavuje Ozymandias, ktorý dokáže nezaujato zhodnotiť scenáre, v ktorých sú obetované milióny životov, spochybňuje naše najcennejšie presvedčenia. Kde vás to necháva? Nuž, to je na vašom rozhodnutí. Z čisto zábavného hľadiska sú Strážcovia ohromujúci. Vizuálna stránka je na špičkovej úrovni a netrpí takým mentálnym odmietaním, aké mám k niektorým filmom, ktoré prezentujú príliš veľa špeciálnych efektov na to, aby sa dali prehltnúť naraz ako realita. A Strážcovia netrpia zjavnou fascináciou Hollywoodu táborom v komiksových filmoch. Camp do istej miery funguje v Spidermanovi, keďže je to na začiatku trochu humorná postava. Ale prebytok campu spôsobil, že pokračovanie Fantastickej štvorky sa nedalo pozerať. Watchman dokazuje, že superhrdinovia môžu používať jemnejšie formy humoru, ako je irónia, bez toho, aby sa zvrhli na camp pre lacný smiech. A tá hudba, ach, tá hudba. Ak ste nevyrastali v 60. a 70. rokoch, určite vám bude chýbať časť pôsobivosti, ale nebojte sa. Aj spomienka na takéto kultové melódie z druhej ruky vám bude stačiť. Pripomína mi to bolestne otrasný Across the Universe, ktorý nedokázal dať dokopy ani slušný film postavený na najväčšom katalógu modernej hudby. Strážcovia to robia vo veľkom. LOL som, plakal som. Ľudia v kine na konci tlieskali. Sľúbil som si, že počkám 24 hodín, kým napíšem recenziu, aby som zistil, či moja eufória pominie. Neprešla. () (menej) (viac)

LordBeeDoO

I když jsem komiks jako takový nikdy nečetl, tento film je upoutal a zasáhl. Pokud člověk čeká akci a souboje superhrdinů, tak toho dostane jen pomálu. Čím je ovšem film naplněn, jsou psychologicky propracované postavy podané perfektními hereckýmy výkony. A společně s hlubokou a temnou atmosférou je tak vybudován zážitek, na jaký divák jen tak nezapomene. A navíc je se stále i na co dívat - přestože film není postaven na efektech, prezentuje se perfektním audiovizuálním zpracováním včetně působivého a trefného hudebního doprovodu. Konečně jedno sci-fi, u kterého se nejenom člověk nebojí zapnout mozek, ale dokonce ho s radostí vytočí na plné obrátky ! ()

melloun

Napřed pochválím povedené věci jako je našlápnutý soundtrack, vizuální stylizace a to je prosím všechno. Teď přijde na řadu plivání špíny. Dlouhá stopáž = natahovaný a občas nudný děj. Hlavní dějová linka je totálně mimo střed dění, takže jsem vůbec nevěděl, na co se to dívám a proč. Superhrdinové nemají žádné super schopnosti až na Manhattana, což mě dost zklamalo! Celkově jsou Watchmeni chudými příbuznými oproti jiným superhrdinům. Na závěr si nemůži odpustit skromnou poznámku. „Ten modrej, je divnej." ()

Saur.us

Viděno v Director's cut. Nezasažen komiksem. Hned na začátku mě odrovnaly titulky, zobrazující svět nemálo podobný nám, jen se špetkami změn. Opravdový zážitek vidět co by se dělo nebýt....Pak ale film zabíjí šeď a nuda i když ji protne nějaká svěží scéna, kterých tam naštěstí není málo. Ale za to určitě může tří hodinová stopáž režisérského sestřihu, u základní verze by se to nestalo. Většinu děje vás provází Rorschachův hlas, tvrdý tak, jak kdyby ho namluvil sám Clint Eastwood. Ona celá Rorschachova postava patří k největším devizám filmu. Mimo to je film plný explicitních záběru uřezaných rukou, vymlácených zubů, zabitých psů a dalších chuťovek, které mi udělaly na jednu stranu radost (je to KOMIKS a je to od Snydera, to nemůže být měkký) nadruhou stranu to bylo občas dost nechutný. Co mě ale opravdu nepotěšilo, byla hudební stránka filmu. Nemyslím tím filmovou hudbu ale komerční skladby. Takovou hudbu (Hendrix, Nina) bych si v takovým filmu v životě nepředstavoval a přišla mi dost nepatřičná. Celkové hodnocení zvedlo finálové odhalení, které jsem opravdu nečekal. Resumé : 4 ()

TomasKotlant

Velmi intelekutální postavy s velkými charismaty se topí v poněkud primitivním ději, který se snaží rychlými prostřihy mezi flashbacky do jiných časových rovin vytvářet iluzi propracovanosti. Postava Dr. Manhattana je po vizuální i dialogové stránce na hodně dobré úrovni, bohužel ani těch pár geinálních hlášek nedokáže celkový dojem výrazně zvednout. Tak jako dokázal Zack Snyder jednotnou a pohlcující myšlenkou vykřesat z 300: Bitva u Thermopyl maximum, tady se ztrácí v různě pojatých lokacích. Hudba se skládá ze vzájemně nesourodých částí a celkovému dojmu taky nějak výrazně nepřidala. Když začne vycházet na jevo, že ty strašně inteligentní bytosti jsou ovládány až na jednoho těmi nejprimitivnějšími pudy, ztrácí atmosféra i onen intelektuální nádech. Chtělo by to odstřelit některé zbytečné scény, aby se film jako celek zachránil a nebojoval proti sobě. *** Ve zkratce: Na Marsu lidé nejsou a je tam krásně. ()

H4N1CK4

Vyškrtnout ze scénáře hlubokomyslné kydy Dr. Manhattana a bavilo by mě to mnohem víc. No, minimálně délka filmu by pak byla přijatelnější, protože zajistit si u mě téměř tříhodinovou nepřetržitou pozornost dokáže málokterý snímek - Watchmenům se to nepodařilo. Jinak to ale rozhodně není špatný film (po vizuální stránce pecka, soundtrack též perfektní), jen vyžaduje to správně rozpoložení, ve kterém já jsem se bohužel nenacházela. ()

KoleckoR

Nikdy jsem nebyl příznivcem kresleného komiksu, dál než ke Čtyřlístku jsem se nedostal. Ale tohle mě nadchlo. Skvěle natočený, výborně zpracovaný námět - návrat vysloužilých superhrdinů. A co mě hned zaujalo, byla perfektně a vhodně zvolená hudba k filmu. Počínaje Jízdou Valkýry Richarda Wagnera, Simon & Garfunkel - Sound of Silnece, Leonarda Cohena a mnoho dalších. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (viac)

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (viac)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (viac)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize

01.06.2017

Drsná comicsovka Sin City - město hříchu vydláždila v roce 2005 cestu ke Třístovce a k Watchmenům. Fanoušci ihned volali po dvojce, Robert Rodriguez s ní ale otálel dlouhých 9 let a nakonec vydělala… (viac)