Dexter

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Predloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Luna Lauren Velez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson (viac)

Geralt z Rivie

Ačkoliv někdy je to trošku přehnané, tak tento seriál je neskutečný nářez. Vždy když si myslíte, že už Vás nemůže překvapit, tak Vás stejně dostane. Naprosto jsem se do toho seriálu zamiloval. Jennifer Carpenter tu prostě žeru a ty její nadávky :-) A MENŠÍ RECENZE: Představte si, že Vám někdo zavraždi někoho blízkého, a je proti němu spousta důkazů, ale přesto je vrah puštěn na svobodu nebo, že právník byl prostě neschopný usvědčit vraha. Tak v tom případě byste chtěli, znát Dextera Morgana, který působí jako znalec krve v policejním oddělení Miami. V podstatě obyčejný znalec krevních stříkanců, který má jen jednu vadu a to je touha zabíjet. A když si vyhlédne svou kořist, pak se z něho stává stroj na zabíjení. --- Nejoblíbenější postava: Dexter (Michael C. Hall) ()

nash.

1. sezona: **** Dlouho jsem odolával, držen zpět hlavně zklamáním z knihy, která mi přišla nudná a ne víc než průměrná krimi. Příliš mě nepřesvědčily ani první díly, které nepůsobily nijak excelentním dojmem. Prostě klasická televizní krimi krmě. Jenže pak se se začala mnohem víc rozehrávat spíš psychologická rovina než ta kriminální, občas jsem měl dokonce pocit, že Dexterovo zabíjení je tam v některých dílech zbytečné a navíc. Prostě jen aby tam bylo. Protože jakmile se začal řešit Dexter jako postava, odkrývat jeho jeho minulost a řešit jeho život mezi ostastními lidmi, nejednou doprovázen trefne sarkastickými komentáři, najednou do dostalo úplně jiný švih. To už jsem se na další díly těšil. Navíc Michael C. Hall ví jak se divákům dostat pod kůži a Dexter jako postava mě i díky němu bavil díl od dílu víc. A to finále? Hm, tak to bylo opravdu lahůdkové. 2. sezona: ***** Ještě zábavnější než jsem čekal. Dexter, který má potíže se zabíjením i milostným životem a neví kam dřív skočit, nemá chybu. Navíc se podařilo kolem něj vystavět i zábavné linie několika vedlejších postav. Bavil jsem se skvěle a těším se na třetí řadu. 3. sezona: **** Dexter a těhotenská joga? Začalo to skvěle. A pokud jde o rovinu Dexterova osobního života, skvělé to zůstalo i nadále. Trošku slabší je tentokrát rovina hlavního protivníka, která na předchozí nestíhá. Ani vedlejší postavy, možná až na LaGuertovou, tentokrát nedostaly příležitost se blýsknout a slibně rozjetá zápletka kolem Quinna podivně vyšuměla do ztracena. Přesto mě i třetí řada bavila skoro na výbornou. ()

Arsenal83

Vôbec ma to nezaujalo ničím. Nesympatický hrdina s myšlienkou samou o sebe zvrátenou. Nestotožňujem sa s tým a nechávam to ležať, už tých pár častí bol strata času. ()

Pedestrian

1. série - 95 %, 2. série - 85 % (navnazující úvod, dokonalý střed, slabé finále), 3. série - 75 %, 4. série - 90 %, 5. série - 75 %, 6. série - 60 %, 7. série - 75 %, 8. série - 50 %. A pětihvězdí alou ven. To, co scenáristé provedli s poslední sérií a obzvláště s posledním dílem, si nezaslouží sebemenší slitování. V hlavě jsem si za ta léta maloval snad stokrát lepší vyvrcholení. Bez emocí, bez rezonance, nic, na co by se dalo vzpomínat. Zklamání roku. ()

Tomco

najinteligentnejsi serial, aky som mal moznost vidiet..12 dielov videnych prakticky za den a pol hovori za vsetko..skoda, ze sa chysta pokracovanie, na jednej strane sa tesim, na druhej skoda, ze ten efekt potom asi mierne splasne..kazdopadne vyborny humor, dej, zvraty..a najviac sa mi pacilo, ze prvoplanovo neslo o tlacene napatie, ktore vas nuti pozerat stale dalsie casti..plynule, prijemne..super..posledne dve casti som nedychal. 90% ()

Bachy

No, vážený pane Dextře, tak jsme skončili a jelikož to úplně stoprocentní nebylo, musíme ten nadšený komentář trochu rozpitvat. Takže postaru trapně sérii za sérií. První a druhá - 5*. Přišlo boom a byl tu Dexter Veliký a Nový spolu s Doaksem Dokonalým. To bylo slávy. Třetí řada jen za 4*, protože tam byl ten španělák a ten byl trochu divnej, to víme. Čtvrtá řada je dle mého svatého názoru vrcholem celého seriálu a já nebyl ten, kterej pak Morgana poslal do kopru. I za tu 5ku ještě můžu dát 4* bez přimhouření ok. S šestou už jsem se trochu cukal, ale co ještě jsem jej miloval a tak zase za 4*. A pak to přišlo. Bez mnoha slov je sedmička tak na 2* max a poslední série si vykoledovala mocný odpad!. Samotný finální díl sice ještě jakžtakž důstojně zakončil propadák, ale dojem už byl v pytlu. Výsledek je pořád - ano, velmi doporučuji a ano, jsou to 4* a Dexter stojí za to, ALE ONI HO ZNIČILI! ()

Chrustyn

Výborný thrilerový seriál o muži, který jako vyšetřovatel pomáhá policii s pátráním po vrazích. Film se nesnaží diváka bombardovat temnou atmosférou ale naopak ukazuje barevné rozjásané Miami. Hlavní hrdina je navíc díky výbornému Michaelu C. Hallovi neuvěřitelný sympaťák a vůbec nevadí, že čas od času zabije někoho, kdo si myslí, že přelstil systém a uniká spravedlonosti. Skvělá podívaná, která naštěstí není jako ostatní seriály moc natahovaná. 2. série zaměřená na hlavního hrdinu je překapivě ještě kvalitnější než ta první. Těším se na další. ()

korbitch22

K Dexterovi jsem měl a vlastně stále mám dosti kritický přístup,přes všechny negativa které jsem tu vyjmenovával je největší postava samotného Dextra.Já sem člověk co má rád emoce a Dexter mi přijde jako seriál dosti emočně vyprahlej,stejně jako jeho duše.Ne že bych začal mít ten seriál nějak víc rád,ale musí se mu nechat,že umí svým způsobem diváka zaujmout a mě zaujal,hlavně konečně konec 4té a začátek 5té série.Každý si cestičku K Dexovi nějak najde,mě zaujal až Český dabing ( já vím,je to hodně divné) ale dabing je prostě dobrý a seriál se pro mě stal mnohem lépe sledovatelný.Dám Dexovi šanci zvednout si ještě hodnocení,když se mu to podařilo od 1* ke 3* :-) Ale musím čekat na Cool a dabing,bohužel v originálním znění je pro mě Dexter uzavřená kapitola. ()

Ghoulman

Pět hvězd hlavně za první tři série, které jsou vážně pure gold v rámci seriálové produkce. Ty další už pokulhávají a v kvalitě se pohybuji mezi docela fajn zábavou a příšerností. Nicméně právě díky struktuře, kdy krom minipříběhuv jednotlivých dílech je každá série vlastně soběstačným delším příběhem, který spojují ve všech případech skvělé vypracování ,,zaporácí,, (vrah z chlaďáku, ohnivá femme fatale, Miguel Prada), vám vlastně ke spokojenosti první tři série stačí (a jsou pro mne takovou srdcovkou, jež funguje i na opakované shlédnutí, že odpouštím v hodnocení chyby i těm ostatním). Možná je potřeba jen v nejlepším přestat, pak si užijete promyšlenosti, atmosféry, skvělých postav i morálních dilemat vrchovatě... ()

Scalpelexis

Nebýt nemoci, dost možná bych se na Dextera nikdy nepodíval. Volný čas ale bylo třeba nějak zaplácnout a nelituju toho, jak jsem se rozhodl. Po 1. sérii jsem ale nebyl úplně přesvědčen. Postava Dextera v podání Michaela C. Halla je přesvědčivá: Sympatický, za to v hloubi pořádně vyšinutý vyšetřovatel není člověk, kterého byste rádi potkali a přesto nezbráníte tomu, ze mu neustále držíte palce v jeho nevyrovnaném životě. Dosti tomu napomáhají Dexterovi myšlenkové monology plné ironických poznámek, bez kterých by to jednoduše nefungovalo. 1. sérii ale chybí to hlubší seznámení s hlavníma postavama (hlavně postava Deb je poctivě domalovávána do suverénně 2. nejlepší postavy), které ale dostáváme, v mém názoru, v povedenější 2. sérii. POkud jste fandové inteligentního, netradičního krimi a nevadí Vám krev, tak je to seriál šitý přímo na míru takovýmu tomu..temnějšímu vnitřnímu já, který každý v sobě má. Za 1. séerii 4*, za 2. 5* ()

Yardak

Vrah jako hlavní postava? Proč ne, v Americe jde přece všechno! :)) Michael C. Hall už bude navždycky Dexter. Ať žije seriál o hodném psychopatovi! :o)) PS: Ta sedmá série...no teda...wow! Osmá sérka to uzavřela...smutné, ale už je to tak...The End. Nejlepší hostující hvězdy: Ray Stevenson, Sean Patrick Flanery a Jaime Murray. PS2: Překvapivě po mnoha letech přišla 9 série...nebyl to špatný návrat, ale už to nedosáhlo kvalit nejlepších sérií. Good night, Dexter. ()

jojinecko

Seriál na ktorom sa dá veľmi ľahko získať závislosť. Nunka to vystihla veľmi presne, už naozaj nie je viac čo písať. Dexter je geniálne napísaný seriál, s perfektnými postavami, kde každá jedna má svoj význam a počas všetkých štyroch sérií sa vyvíja. Michael C. Hall má šťastie v nešťastí, pretože ako Dex je úžasný, no ťažko už bude v očiach divákov niekým iným. I. séria ***** , II. séria *****, III séria ****, IV séria *****. Btw tú úvodnú zvučku si dokážem vychutnať aj na 50- krát - genialita!:) UPDATE: piata séria mi prišla najslabšia /****/, hoci stále samozrejme nadštandardná. "Dexterovské postavy" sú tak dobre napísané a z predchádzajúcich sérií je divák s nimi natoľko stotožnený, že sa nejakú prúser ani nedá očakávať. Napriek tomu som si počas celej série viac krát kládol otázku "toto by spravil Dexter?" a pod. - skrátka logických medzier bolo tento krát príliš. Vymenoval som len negatíva, ale pozitív je našťastie oveľa viac a ten kto má napozerané, jednoducho nemôže byť sklamaný! UPDATE #2: čo už čakať od šiestej série??? Ako človek, ktorý si tento seriál až nekriticky obľúbil som samozrejme spokojný a na každý ďalší diel som sa tešil, ale počnúc časťou "Nebrasca" tam bolo až príliš veľa scenáristických medzier a barličiek, ktoré by sa hodili viac do iných "sračkoidnejších" seriálov. A niektoré veci ostali nedopovedané, snáď siedma séria bude, obzvlášť po úplne poslednom zábere:) UPDATE #3 Prečo sa aj 7 séria po perfektom rozbehu a vysvetlení udalostí zo 6.tej série po 8 diely zvrháva do občasných "nelogickostí" a skratkovitostí. Ale nebudem frflať. pozerá sa na to stále dobre a už teraz sa (opäť) teším na leto 2013 a že vraj poslednú sériu Dexa. Koniec 7. často zase fajnovo navnadil...8 séria...čo k tomu dodať? Je to stále Dexter, ale ešte menej sympatický, ešte menej vycibrený, logika hapruje miestami dosť výrazne. Záver bol viacmenej očakávaný, ale malo sa to celé obísť bez poslednej scény. Keď to celé zhrniem, Dexter má geniálne vyprofilované postavy, prvé série boli doslova závislosťou. Človek žil so seriálom pekných pár rokov a priznám sa, že mi bude aj chýbať, hoci je jasné že laťka kvality už išla "neúmerne dole". Tých ***** ponechávam, hoci sú možno nostalgické a poriadne subjektívne:) ()

sharky

100% Pětihvězdičková pecka, která na poli dramatických seriálů na pokračování nemá konkurenci. Nikdy mě nenapadlo, že bych moh někdy fandit hlavnímu hrdinovi, který je masový vrah, ale dexter je prostě úžasně napsaná i zahraná postava, kterou nejde nemilovat (vůbec všechny hlavní postavy jsou velmi povedené a dobře vykreslené i zahrané). Děj má spád, spoustu geniálních zvratů a napětí (zejména v druhé polovině dílů, když se příběh rozjede) je tak rákosníčkovsky hustý, že by se dalo krájet. Proto nedoporučuju začít sledovat, pokud nemáte k dispozici všechny díly série, protože by vám pauza mezi díly mohla způsobit srdeční selhání. Viděl jsem zatím první dvě serie a obě skvělé, stejně dobré. Dexter je hodně vysoko nad televizním průměrem a patří k naprosté špičce. A titulková sekvence s úžasnou melodii, která se zařezává pod kůži, je snad úplně nejlepší, jakou kdy kdo vyrobil. ()

BMW12

1. série: Tak tohle je kurevsky dobrej nápad a výborné zpracování! Tohle tady ještě nebylo, Dexter Morgan, forenzní vyšetřovatel, který ve volném čase vraždí zlé lidi. Už od první epizody mě to zaujalo a těšil jsem se na každý další díl. Hrozně se mi líbilo, že je v seriálu několik dějových linek, nejenom Dextrova touha vraždit, ale i případ vraha s chlaďákem, Dextrův vztah s Ritou (tahle linie se mi obzvlášť líbí), dále se věnujeme také Dextrově sestře a také Dextrovi kolegové z policie dostanou dostatečný prostor. Jediné mínus snad jen je ta dlouhá úvodní znělka a občas ty dlouhé filozofické konce epizod. Ve 2. sérii: se Dexter ocitne pod velkým tlakem a dělá spoustu chyb ve všech oblastech svého života. První polovinu série mě hrozně štvala Lila, to byla fakt hnusná ženská. Já jsem velkým fanouškem Dextera a Rity a tak mi Lila pila krev. Také bylo velice zajímavé sledovat linii Dexter versus Dokes. Seriál si tedy svou kvalitu udržel i ve druhé sérii, kterou jsem zhlédl za necelý týden, už mě dlouho nějaký seriál takhle nechytnul. Těším se co přinese série číslo 3. :-) 3. série: se už musí obejít bez detektiva ... nebudu prozrazovat, ale nahrazuje ho jiná posila do týmu. To je ale vedlejší stránka příběhu. Ten hlavní příběh v této sérii se týká Dexterova nového přítele Miguela Prada. Dexter konečně najde někoho, komu může věřit a jeho život začíná být lepší. Ovšem nakonec zjistíme, že to není až tak úplně pravda. Také se Dexter hodně posune ve vztahu s Ritou, což mě těší. Hrozně se mi líbi to jak Dexter nahlas v duchu přemýšlí při rozhovorech s jinými lidmi, má vždy fakt trefné komentáře. Celkově tato série se trošičku odlišuje od první dvou, protože zde není hlavním příběhem najít vraha, to je pouze vedlejší linie. Ale pořád si seriál udržuje laťku velmi vysoko. 4. série: nás hned na začátku zase překvapí. A to kokrétně tím, že si tvůrci usmysleli, že se najednou z čista jasna opět vynoří po odmlce Landy, že Batistova přítelkyně už s ním není a najednou chodí s kolegyní atd. Tohle moc nevychytali. Ale tak divák si po pár epizodách zvykne. Každopádně čtvrtá série se věnuje vrahovi Trinitimu a je to jedna z nejnapínavějších sérií! Také Dexter toho musí zvládat hodně a moc mu to nejde. Navíc proti němu stojí ten nejúspěšnější masový vrah v historii. No každopádně jak jsem psal, tohle je jedna z nejnapínavějších a nejlepších sérií tohoto seriálu. Akorát ten závěr mě totálně dostal, teď jsem na to akorát dokoukal a nemohu tomu uvěřit. Nedokážu si ani představit, jak teď Dexter bude žít. I 5. série: si pořád drží TOP kvalitu. Opravdu vynikající série. První epizody jsou sice smutné, kvůli tomu, co se stalo na konci čtvrté série, ale objeví se zde jiná zajímavá žena - Lumen. A kolem ní se točí děj celé páté série. A je to kurevsky napínavé a Dexter několikrát vyvázne jen tak tak. Konec je ovšem znovu smutný. 6. série: je zatím nejslabší sérií. Především její první polovina, protože není dán hlavní děj, věnuje se pouze dílčím tématům. Ale od druhé poloviny série je to opět pětihvězdičková jízda. Už se konečně věnujeme hlavně vrahům soudného dne a v desáté epizodě přijde kurevské překvapení, to jsem ani já nečekal. Také definitivně zjistíme, že Laguertová je svině a do toho mě pořád štve ten Quinn. To ovšem není vše, ve finální epizodě se dočkáme toho, čeho se Dexter celý svůj život obával. Hned musím jít zkouknout první díl sedmé série. 7. série: je bravurní. Navazuje na finále šesté série, kdy přišlo to velké odhalení. Měl jsem strach, jak to bude s kvalitou seriálu po tomto ději, ale tvůrci to vyřešili perfektně a tato série se jim povedla. Hodně se mi líbil ten hlavní příběh ohledně Isaaka Sirka, to bylo vážně dobrý a Ray Stevenson byl dobrý v té roli. Potěšila také krásná Yvonne Strahovski, jakožto nová láska Dextera. Také je zajímavé sledovat jak se Deb vyrovnává s tím vším kolem a v této řadě má extrémně sprostý slovník, což není negativum, tuhle její postavu miluju. A v této sérii má Dexter ještě jednoho protivníka a to někoho z jeho blízkých spolupracovníků. A tomu se věnuje i finále série, kde dojde k velice zajímavému vývoji a je vidět, že Debra opravdu Dextera miluje. 8. série: se mi moc nelíbila. Nejdřív se Deb zbláznila a dělala fakt šílený věcí, vůbec jsem to nechápal. A po ní se zbláznil i Dexter, který dělá největší chybu svého života. Řeč je o Haně, já jsem mu přál Ritu, případně Lumen, ale s Hanou to je chyba. Jinak hlavní děj série je takový průměrný, ale alespoň jsme se dozvěděli kdo stvořil Dextera. Ale jinak mě tahle série nebavila tolik jako ty předchozí. A finále celého seriálu? Co to do psí kundy mělo bejt? To ať jdou tvůrci do hajzlu. Je těžké zde neprozradit děj, ale hrozně mě mrzí jak to dopadlo s Deb, tohle si nezasloužila. A rozhodnutí Dextera taky nechápu, jaký to pak mělo smysl sledovat celý seriál, když nakonec dopadne takhle... Fakt mě to mrzí, hlavně proto, že je to jeden z mých nejoblíbenějších seriálů a oni ho ukončí takhle... () (menej) (viac)

Jinny

Dexter je krutě zabávný seriál. Už u titulků nám předvede, že obyčejná příprava snídaně je vlastně dost... brutální. Michael Hall svůj part zvládá s přehledem, ať už ve chvílích, když předstírá/nepředstírá city ke své rodině, nebo ve scénách, kdy si s maniakálním pohledem hraje s "obětí" a svou sbírkou nožů. Právě jeho herectví je projevem nadsázky typické pro většinu amerických seriálů - a ta nadsázka je také důvod, proč Dexter vlastně až tak morálně znepokojivý seriál není. Ve skutečném světě jsou totiž lidé se sklony k vraždění většinou nenápadní uředníčci. Dexter Morgan má ovšem nezpochybnitelné kouzlo osobnosti a svým způsobem vám přiroste k srdci už tím, že vlastně touží po takzvaném normálním životě a rozhodně nepostrádá city, ačkoliv sám sobě i divákům to rád vyvrací. ()

anais

I. - 4 (příjemné překvapení); II - 5 (napínavé, vtipné, dechberoucí), III - 3,5 (nejde o tolik jako ve 2.sezóně, ale pořád fajn); IV - 4 (televizní záporák s přehledem lepší než většina ze stříbrného plátna) , V - 4,5 (skvělé vedlejší postavy, někdy až moc přehnané zvraty, ale nakonec dobrý), VI - 2 (šok, zklamání, wtf? nelogické chování postav, prostředí jak z televizní inscenace, často směšné... a zcela vymizelo napětí!), VII - 4 (po podivné šesté sérii se Dexter celkem vrací do starých kvalit - vynikající záporák Sirko a osudová Hannah). VIII - tak finále jsem moc nepochopil - teď varuji před spoilery - uniklo mi, že se Dexter během posledních několika season změnil ze "zábavného" seriálu ve vážně míněný pokus o tragedii. Nechápu, jak ten konec mohli dopustit, a považuji to za zradu. Tohle čekání se opravdu nevyplatilo. A je to škoda, protože některé seasony byly skutečně parádní... ()

hrona

Jeden z nejlepších seriálů poslední doby, Michael C.Hall - jeho vnitřní myšlenky a činy jsou dokonalou souhrou pro základ k takovému malému veledílku. Ač každý seriál, který je roznesen do několika serií, postupem času ztrácí nápady a originálnost, u Dextera je to přesně naopak. Začíná první sérií poměrně klidně, nikam nespěchá, a postupem se z celého děje vytváří detektivka, která každým dílem získává větší napětí a zápletku. Pak ale přichází dvojka a to, co se děje v ní, už diváka od prvního momentu nepustí. Zdá se, že laťka už je nahoře a bude klesat. No jo, jenže přichází trojka, pravda s pomalejším rozjezdem, zato s naprosto perfektním zakončením. Ve čtvrté sérii pro změnu září John Lithgow. Jako sériový vrah je brilantní. Pátá série už trošku kolísá, nakonec zachráněna druhou půlí v čele s pošahanou Julií Stiles. Šestá série se zabývá náboženstvím a nápadem se může vyrovnat i takové klasice, jako je Fincherova Sedmička. Sedmá, je spíše těžkým dramatem, než akcí, jako takovou. Osmou sérií je Dexter definitivně ukončen sic, dle mého názoru až moc americky, ale přes to s noblesou svojí vlastní. . Tvůrci si evidentně vychutnávali 12ti dílné příběhy a stavěli Dexterovi v každé sérii tak silné a inteligentní protivníky, že si i je nešlo neoblíbit. Ačkoli nejsem zastáncem drsných vulgarismů v kinematografii, jako takové, k tomuto seroši jednoznačně patřily a výrazně jej obohacovaly. ()

virus10

SPOILER!!!!!!!!!! Pro mě byl konec ze začátku rozporuplný, ale potom jsem došel k tomu, že je dostačující, takže jsem spokojen. Nezodpovězené otázky mi vůbec nevadí. Jasně, že by se někdo ptal kde je Harrison a tak dál, ale už je to ukončený a tohle není tak důležitý. Už vůbec mě nezajímá jak dopadly další postavy, ten seriál se jmenuje Dexter!! Jinak to s Debrou mě taky dostalo. Oblíbil jsem si jí asi ještě víc než Dextera. Prvně jsem si říkal, že měl v tom hurikánu Dexter buď umřít nebo se vrátit k Hannah se synem, když už se zbavil temného pasažéra a odnikud nehrozilo nebezpečí. Jenže on sám měl v hlavě prostě to, že by v jeho společnosti dopadli špatně, a tak se rozhodl nežít / žít bez nich. Po přečtení článku s tvůrci seriálu mi ani nevadí, že Dexter přežil, tohle je pro něj ten nejhorší trest. Teda pokud je to opravdu definitivní konec. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Minulý týden byla oznámena fúze mezi stanicí Showtime a streamovací službou Paramount+, obojí patří pod Paramount Media Networks, takže v praxi to bude znamenat jenom více sdruženého obsahu na jednom… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021