Dexter - Série 5

(séria)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, 2010, 10 h 13 min (Minutáž: 47–56 min)

Tvorcovia:

James Manos Jr.

Kamera:

Romeo Tirone

Hudba:

Daniel Licht

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, Desmond Harrington, C.S. Lee, David Zayas, James Remar, Julie Benz, Rick Peters, Bill Brochtrup, Christina Robinson (viac)

Dexter, kterému se pod rukama rozpadá osobní i rodinný život, se snaží vytěsnit pocit viny a držet se pořád o krok před Quinnem. (Netflix)

Stružák

Pětka s Lumen je jednoznačně nejslabší z "mejch" pětihvězdičkovejch sérií, pořád si tu pětku ale zaslouží. Jordan Chase je bezvadně slizkej záporák, líbí se mi tu ta proměna Lumen (a s ní spojená nová hudební linka) i to, jak se tu dál rozvíjí Debra – sérii od série je na Jennifer Carpenter vidět, jak se skvěle rozehrává... Pátou sérii si navíc budu určitě pamatovat kvůli množství vtipnejch hlášek, kterejm určitě vévodí Dexterova věta "We have serious shit.". :-D Jestli mě na týhle sérii něco nebaví, tak je to primárně ten začátek (první dva díly), kdy se Dex teprve vyrovnává s tím, co se stalo na konci čtvrtý série. A prakticky jsou to díly před tím, než poznáme Lumen. ()

Makky

Je ťažké po takom nášupe, aký sa odohral vo štvrtej sérii, udržať kvalitu. Samozrejme sa to nepodarilo a rozbeh bol pomalší a rovnako Lumen mi nebola práve najsympatickejšia. Pre sériu je charakteristická nekonzistentnosť, blížiace sa finále však opäť rozbieha skvelú hru. Podčiarkujem vývoj postavy Quinna, ktorý sa zo slizouna stal mojim obľúbencom. ()

vurhor

Pátá série je ta, kterou mnozí fanoušci považují za jednu z těch nejslabších. Já si ovšem myslím, že je velice nedoceněná. Pátá série je jedinou, která okamžitě navazuje na události ze série předchozí. A jejím hlavním motivem je především vypořádání se se ztrátou blízkého. Šokující smrt Rity se s Dexterem táhne po celou dobu sezóny, člověk by si mohl myslet, že jeho následná pomoc sympaťačce Lumen s vypořádáním se s bandou násilníků je jen další slabý odvar, který si scenáristé vycucali z prstu. Ovšem já v tom vidím přeci jen něco víc. Dexter se cítí zodpovědný za Ritinu smrt. Je nešťastný z faktu, že místo toho, aby hrozivého vraha Trinityho zabil co nejdřív, ze sobeckých důvodů jeho vraždu odkládal. Klíčový je v tomto faktu jeho rozhovor s Astor na konci série, kde si Dexter uvědomí, že Lumen pomáhal mimo jiné i z toho důvodu, aby očistil svou mysl od viny, kterou cítil spojenou s Ritinou smrtí. Celá ta série je v podstatě o Dexterovo vykoupení. A to ji taky činí unikátní. Lumen hledá pomstu, Dexter zase klid. A vzhledem k tomu, co oba prožili a jací jsou, není divu, že to dali dohromady. Doplňuje to ještě dobrá dějová linka s Quinnem, který začne jít Dexterovi po krku. Velká škoda, že se k tomu budoucí série už nikdy nevrátily. ()

agentmiky

Potěšilo mě, že pátá série navazuje přesně na moment, kterým ta předešlá končila. Jako uznávám, že menší kvalitativní propad zde nastal, ale autorům to nemohu nějak vyčítat, John Lithgow totiž jako záporák zazářil a neumím si představit, že ho nějaká persona v budoucnu v tomto aspektu předčí. Nová linka točicí se okolo Lumen a bandy zvrácených úchylů mě slušně zaháčkovala, strašně jsem si užíval, jak se později v sérii spojili a vyrazili proti nim na zteč jako dvoučlenný tým. Z ostatní klasické eskvadry všichni opět zazářili, menší účast Petera Wellera (a.k.a RoboCopa) se též tvůrcům vyplatila, jeho postava dokázala slušně rozvířit docela klidné vody páté série. Z těch nejlepších momentů, kdy budete jako na trní, bych vypíchnul moment, kdy Debb mluví v závěrečném díle na duo Lumen a Dexter, ale sama neví, že jsou to oni. Tahle scéna mě dokázala zvednout ze židle! 8/10 ()

topi80

V minulých sériích se musel Dexter opravdu hodně otáčet, tato působí tak trochu oddechovým dojmem. O to větším uměním je, že tvůrci opět dokázali udržet poutavost celého příběhu na stoprocentní výši. Dexter se trochu víc zabýval sám sebou, bylo tam možná trochu více vnitřních emocí, než by mělo být, ale opět jsem byl celou sérií zaujat a těšil se na každý nový díl. ()

• Dexter (Michael C. Hall) cestou na River Jordan Camp havaruje s červeným autom. Auto dopadne na kolesá (bez šance prevrátiť sa), no v nasledujúcom strihu je vozidlo na streche. (chandler101)
  • Kolem devatenácté minuty se objeví černý Pontiac Trans America. Stejný model byl použit v seriálu Knight Rider (od r. 1982). (Mandalorian)