Protektor

Kamera:

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

Jana Plodková, Marek Daniel, Richard Stanke, Jiří Ornest, Klára Melíšková, Tomáš Měcháček, Sandra Nováková, Martin Myšička, Simon Schwarz, Josef Polášek (viac)

Co všechno jste ochotni zradit pro lásku? Příběh osudového vztahu dvou lidí, kteří na pozadí válečného dramatu prožívají vlastní drama soukromé. Příběh o skutečných citech, o lásce, která v extrémních dobách může vést až na samou hranici sebedestrukce, a přesto má v sobě sílu a naději. Riskantní hra o kariéru, cit, lidskou důstojnost a nakonec o život v temných časech Protektorátu... Rozhlasový reportér Emil Vrbata a herečka Hana jsou manželé. Píše se rok 1938, atraktivní Hana slaví první úspěchy ve filmu, je obletována ctiteli. Emil žárlí. Německá okupace a začátek války obrátí jejich životy naruby. Hana je konfrontována se svým židovským původem, z výšin nadějně rozběhnuté kariéry padá na dno společenského žebříčku. Emil využije šanci zachránit a zároveň ovládnout Hanin život. Odmítne rozvod, v zájmu Haniny ochrany setrvá v „rasově smíšeném manželství“ a stane se hlasem německé propagandy. Smlouva s ďáblem si ale vybírá daň. Emilova sebeúcta se hroutí, láska k Haně se mění v „protektorství“, manželství se propadá do lhostejnosti. Osud na Emila přichystal past. Na útěku od milenky ve spěchu ukradne cizí kolo a šlápne do pedálů. Jenže z rozhlasu už drnčí poplašná zpráva: "V Praze byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha, jeden z pachatelů ujel z místa činu na bicyklu...". Náhodný kontakt se zdánlivě banálním předmětem odstartuje Emilovu zběsilou jízdu o život, o odpuštění v očích milované ženy... (oficiálny text distribútora)

marvan

Přestože je děj filmu umístěn do období protektorátu, zůstává naštěstí v obecné rovině, politika a "velké mezníky" historie tvoří jen nezbytnou žánrovou kulisu. Není těžké vžít se do pocitu hořkosti cesty postupného zaprodávání se, na které hrdina dospívá až na samotné dno. Jeho opožděné vzepření se není z druhu třeskutých morálních prozření, ale prostým konstatováním, že dál už to nejde. Oč nevzrušivější a lakoničtější je vyprávění, o to víc je působivější. Proto mi přišla nevěrohodná závěrečná pointa, která se proti smyslu předchozího děje snažila příběh dotlačit k divácky atraktivnější dramatické tečce. ()

Pajj

Moc zajímavý hodně lyrický film. Herecké výkony a postavy fajn a v pořádku, ne úplně odhadnutelná zápletka. Rozhodně to lepší z české produkce... ()

Malejhoch

Nejlepší českej film co jsem za poslední dobu viděl. Hudba je skvěla, zpracování na český poměry originální a moc se mi líbila ve svý roli Jana Plodková. ()

_DAVE_

Nějak mě to celé moc nevzalo. Velmi dobrá hudba, povedené barevné tónování a vůbec celá výtvarná stránka. Zmínku taky zaslouží nádherná slečna Plodková. Ale film jako celek měpřišel jen lehce nadprůměrný. ()

danoo

Nápaditá variácia na veľkú mannovskú tému nezlučiteľnosti charakteru umenia a totalitnej moci v chladných kovových aranžmá a „dobových" tónoch kapely MIDI LIDI ma upútala svojou prirodzenosťou, a preto som sa po dlhšom váhaní rozhodol pre absolutórium, moje prvé pre český film od Zelenkových Karamazových. ()

Teebo

Jeden z nejlepších tuzemských počinů posledních deseti let. Nápaditá vizuální stránka, výborný scénář, ústřední trio Plodková - Daniel - Melíšková hraje na jedničku. Něco tomu ale chybí, asi emoce. Film, jehož ústřední otázkou je: "Co všechno jste ochotni zradit pro lásku?", mě nemůže v klíčových okamžicích nechávat tak chladným. Ale určitě dám Protektorovi v blízké budoucnosti další šanci. Možná ještě objevím poklad. ()

lennyd

Zklamání - jinak své pocity z Protektora nazvat nemůžu. Čekal jsem - dle nadšených reakcí recenzentů něco, co jsem (abych zůstal v podobném žánru) zažíval třeba u Černé knihy, ale bohužel. Marek Najbrt se natolik snažil vytvořit jiný film - až se mu to povedlo ... ale asi trochu jiným směrem než zamýšlel. Samotný příběh není vůbec špatný, ale to, jakým způsobem je divákovi představován, a jaké herecké obsazení do svého filmu zvolil, mne rozhodně nenadchlo. Na české poměry sice jde o velmi nadprůměrný film, ale proč bych se tímto měl pořád chlácholit ? Já se chci koukat na filmy které mne potěší, pobaví, donutí zamyslet - a jestli pochází z našich luhů a hájů je až druhotné... ()

Pavlínka9

Hodně zajímavý film, který mě ale nepřekvapil, jelikož jsem ho sledovala po celou dobu, co se vytvářel. Věděla jsem, že mě zaujme a bude to něco jiného,než co sme mohli doposud vidět od našich českých režisérů. Film je hodně zajímavý svými interiéry a exteriéry, které jsou prostě okouzlující :) Co se mi hodně líbilo byla určitá "nadčasovost" tohoto snímku, která u nás ve filmech není moc využívána. Určité záběry, pozice kamery a také dialogy, které se promítají v pozadí probíhajícího děje. To všechno bylo vytvořeno tak, že herecké výkony jsou pro mě pouze určitým pozadím filmu, jelikož filmová výprava se v tomto snímku opravdu vydařila. ()

venison

Tak trochu story z 2. světové války jinak.. Nadlehčenost, barvitost, lehký humor a řada neokoukaných výborných českých herců.. :-) ()

Cushing

Slušný námět, ale scénář má výkyvy -- začátek a konec velmi dobrý, prostřední pásmo poněkud rozplizlé, bez fokusu, některé postavy a epizody jkako by se v klidu daly škrtnout. Kdyby to byl televizní film, hodnotil bych velkoryseji. Ale ono to jako televizní film pouze vypadá, sluší obrazovce, plátnu ztěží. Kdybych to viděl v kině, byl bych velmi zklamán (už kvůli minimu záběrů v exteriéru). ()

geklon

S odstupem času přehodnocuji. Najbrt je prostě a jednoduše v současnu jeden z mála, né li jedinej, který dokže udělat poctivý, zajímavý, či smysluplný TŮZEmský projekt. Protektor je a bude jedním z nejosobitějších filmů o potektorátu z počátku 21. století. ()

Antek

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly ... Příběh o lásce takové, jaká je. Tedy žádná sladkobolná epika, ale imtimní (a někdy dost špinavá) záležitost dvou lidí, kteří chybují a opět nacházejí cestu sami k sobě. Lásce, ve které se odpouští nevěra (protože lidé zkrátka nejsou dokonalí) a důležitý je pouze ten nejzákladnější pocit (touha někoho chránit). Najbrt kráčí zcela neprošlapanou stezkou filmového vyprávění (myšleno z pohledu českého prostředí) a pohlíží do velkého světa. Dialogy nešustí papírem, postavy dýchají a protektorátní Praha se skrz pár interiérů probouzí k životu. Lepšího českého filmu v naší novodbé historii zatím není -- filmu, který nabízí výbornou hudbu, příběh na více než jeden řádek a co je snad nejdůležitější -- film bez naprosté absence veselých postaviček pronášející lidové hlášky. Najbrt přišel jako zemětřesení a pořádně zacloumal s (doteď) zcela neohrozitelnými sloupy české kinematografie. Teď už zbývá se jenom pořádně zapřít, ať se celá ta zkostnatělá konstrukce sebestřednosti nadobro zbortí ... ()

Krustyburg

Dávám * za poslední scénu, která se odehrála mlčky a byla povedená. Jinak dějově je to dílo mdlé, chybí jakákoli invence. Kdyby tam byla alespoň nějaká historie, ale ani to..kromě toho že se r. 42 odehrál atentát na Heydricha a že i v protektorátu se vesele souložilo, se člověk nic nedozví. Tenhle film asi sází na populární hvězdičky typu Budaře, ale stejně je to o ničem, darmo mluvit.. ()

Tomatáš

Bravo. Krásný film o smutných časech a o lidských osudech, které jsou jako obvykle jednou dole a jednou nahoře. Pro mne z dalších poučných filmů, které musí býti viděny. ()

hroubek

Největší překvapení pro mě bylo, že film vůbec nevypadá jakoby se natáčel v Česku.Tím nechci říci, že se v Česku natáčí špatné filmy, ale stále je víc špatných, než lepších.První věc, která je hned z úvodu jasná, že film měl větší rozpočet, je to vidět, jak na výpravě,kostýmech,kameře, která je nadstandardní,zvuku i hercích.Film působí spíš jako Tobruk, než jako většina filmu od Trošky(myšlenou kvalitou obrazu,zvuku a detailů).Samotná zápletka, jak se lidi vyrovnávají s příchodem Němců a začátkem okupace je velmi podobná, jako v jiných filmech, ale protože je to v Česku, tak to má o moc větší účinek.Herci jsou opravdu velmi dobří, a je jen jejich zásluhou, že film neztrácí tempo v nudnějších částí filmu.Velká pochvala pro režiséra Marka Najbrta. ()