Michael Clayton je "vyjednavačem" jedné z největších právnických firem v New Yorku. Tento bývalý státní zástupce má na starosti tu nejšpinavější práci ve firmě Kenner, Bach & Ledeen. Ačkoliv se již několikrát spálil a se svojí prací není spokojen, rozvod, špatná obchodní spekulace a narůstající dluh ho pevně drží připoutaného k firmě. Mezitím ve společnosti U/North závisí kariéra advokátky Karen Crowderové na urovnání multimilionového návrhu žaloby, kterou Claytonova firma vede proti nim do zdánlivě úspěšného konce. Když však prvotřídní advokát firmy Kenner Bach, Arthur Edens, sabotuje případ U/North, čelí Clayton největší výzvě své kariéry i svého života. (oficiálny text distribútora)

CallenG

Výborně Tony, výborně. Režijní debut jak má být. V tomto filmu bylo vše na jedničku, famózní herci, skvěla atmosféra a scénář, který vás dostane už úvodním monologem. Clooneyho považuji za jednoho z nejlepších herců současnosti a zde opět ukázal svou velikost, skvěle ho doplnili Wilkinson, Pollack a oscarová Tilda Swinton. ()

Dextwer

Nebylo to špatný, ale něco málo tomu chybělo. Mám rád příběhy z právnického prostředí, ale když tento film porovnám např. s filmem Vyvolávač deště, tak prostě lepší hodnocení dát nemůžu. Chyběla mi tam jiskra, zdálo se mi to ospalý. Nejspíš to bylo i režijním debutem Tonyho Gilroye. Pozitivně hodnotím nápad a nahlednutí do možného fungování velkých firem a důležitosti jejich zisků. Zajímavosti: * Dětská fantasy kniha s podobenstvím "Realm and Conquest", kterou Claytonův syn doporučí otci a Arthurovi, vznikla přímo a jen pro účely filmu * Denzel Washington odmítl hlavní roli. Stejně tak původně učinil George Clooney, protože nechtěl účinkovat v režijním debutu. Moje hodnocení: 55 % ()

g.laudeo

Erin Brockovich jinak - zlověstně, temně, naléhavěji, s protřelým cynikem na kraji propasti místo urputné naivky deroucí se nahoru. Čím jsem starší a čím jsem v byznysu zase o něco déle, tím víc mě ten film zneklidňuje a tím víc mi mluví z duše. ()

MEL

Opravdu hodně nudný film, který ani trochu nenaplnil moje očekávání. Podobný typ filmů mám ráda, ale u Michaela Claytona jsem celou dobu jen čekala na něco, co nepřišlo, a abych byla upřímná, s odstupem času už ani nevím, o čem tenhle příběh vlastně byl. Velmi monotónní podívaná, která jako by uvízla v pochmurnosti a odtažitosti všech věků. George Clooney si ale pochvalu zaslouží i tentokrát. ()

DR.SZ

Prvotina Tonyho Gilroye je vskutku vydařeným politickokriminálním thrillerem s výborným obsazením. Ať už obstojné výkony George Clooneyho jakožto moudrého specializovaného právníka, nebo Toma Wilkinsona jakožto muže, který zjistil pravdu, či Sydneyho Pollacka jakožto šéfa ututlávajícího pravdu. Nejlepší byla ale Tilda Swinton, která je navenek oddaná své firmě. ale záhy je pak vystresovaná a vystrašená. Díky této symbióze vznikl chytrý a líbivý film. Co bych vytknul je příliš velká komornost a hodně záběrů na politická vyjednávání, čili Michael Clayton není moc líbivým snímkem pro některé. Spíš jako správný thriller měl ukázat, co dělají přípravky chemické společnosti se všemi lidmi okolo. Jinak originální scénář a námět posouvá abnormální mystérium na 78%. ()

Bilky

Vlastne obyčajný právnický thriller "sám proti kakanému korporátu" 😜 Nebyť parádného úvodu, ktorý navnadil a solídnej réžie, tak je to tuctový film. A samozrejme charizmatického Džordžíka, čo ani nezliezol z obrazovky. Akurát nerozumiem Oscarovi pre Tildušku. Mala snáď 20 lepších úloh, prečo si ju Akadémia fšimla zrovna tu? Ale ako celok ma to bavilo na 77% ()

david666

Alespoň ** hvězdy zachránil konec (cca 20 min). Jinak pro mě zdlouhavá nuda, kde jsem v první hodině vůbec nevěděl co se děje, o co tady jde, kdo, kde a s kým. Po Syrianě další film z Clooneyem, kterému jsem moc nerozuměl a kde jsem si připadal, že jsem úplný blbec a nevím o co ve filmu jde. Nominace na Oscara? Cože? ()

bonovox

Vynikajúca právnicka dráma, ktorá Vás chyti od začiatku až po samotný koniec. Síce na úvod musíte byť viac pozorný, ale ak vydržíte prvú polhodinku budete náležite odmenení. 80 %. ()

bugnini

Nebyť brilantných, až priam dokonalých hereckých výkonov Cloonehy a spol. tak film po hodine vypnem. Lenže som ho nevypol a teraz to neľutujem. Cloonehy najlepší herecký výkon. Mohli mu za to dať Oscara:-) ()

pegg

Chladné, ponuré...ano, ale mě bohužel nijak nezaujal. Nechytla mě zápletka ani herecké výkony. Když jsem se na něj díval, bylo mi jedno jak to dopadne, kdo umře, kdo přežije... Pro mě bohužel lehce nadprůměrný film který nepřináší nic nového, čekal jsem něco lepšího a tím je taky možná můj pohled ovlivněn... 60% ()

Mufi315

Musím říci, že Michael Clayton mně slušně zamotal hlavu. Ve své podstatě je scénář napsán dobře, ale člověk se musí prokousat začátkem, který je dosti náročný (Chápu, že některým připadal chaotický a hodnotí tak, jak hodnotí). Přesto v této změti na začátku souvislosti existovaly. V první polovině jsem musel úplný začátek (po čtyřech dnech) uložit někam dozadu do paměti, abych mohl vstřebávat dosti dlouhé retro. Je pravda, že až do poloviny filmu jsem též nevěděl, o jaký právnický případ jde. Nicméně při scéně ve vazbě, se to nějak zlomilo, a náročnost (možná i nudnost) pominula. Dál již bylo úžasné vychutnávat si každý krok Michaelovi a Arthurovi cesty. Ve filmu je též neskonale patrné, kam, že právnické společnosti jsou schopny jít až přes mrtvoly (a to doslova). Postava Anny dala tomuto filmu i jistý lesk naděje a prozářila temnou, depresivní atmosféru. Po Arthurově smrti (vraždě) se určitě každý musel rozhodnou na čí stranu se přidat - Michael ukázal zajímavější cestu. Hodně příjemně mne překvapilo, že jsme neskončili u dlouhých a nudných soudních přelíčeních, ale film nabral thrilerovou atmosféru. Zvuk, kamera i střih byl hodnotil jako průměrné, ale Michael Clayton ani nemůže ukázat více, proto ani nemůže jít o nějaký technologický zázrak. James Newton Howard nás opět utvrdil v tom, že v atmosférické a doprovodné hudbě má už zkušenosti - nominace za hudbu to dokládá. Avšak pro samotný poslech je OST nevýrazný. Michael Clayton je film, kde se perfektně ukázali herecké charaktery i herci sami, s drsnou povahou nám režisér Tony Gilron podal věrohodný příběh. Na konci posledního dialogu s Tildou Swintovou jsem si vychutnával každé Clooneyho slovo. Rád bych i za herecké výkony dal 5*, ale zas tolik s otevřenou pusou jsem nekoukal, takže krásná ****+ (85%)! ()

pierre9

Thriller s temnou atmosférou, za ktorou sa skrývajú špinavé praktiky jednej z nadnárodných korporácií a pre ktorých ututlanie je schopná zabíjať. K tomu George Clooney a sú z toho 4*. ()

veverysiak

"Utopický príbeh" o dobrom živom právnikovi samozrejme nie je novinkou, ale na rozdiel od jeho asi najznámejšieho predchodcu, The Firm, nie je taký trileroidný, a očividne mu to pomohlo, scenár a réžia sa pohrali s napätím gradujúcimi vracačkami deja, hlavná postava je vykreslená ako normálnymi súkromnými problémami zaťažený človek, ocitajúci sa na okraji priepasti rodinnej tragédie, nie ako zazobaný elitársky fičúr, k tomu výborná kamera a vyzreté herecké výkony, to všetko dáva dokopy celkom nečakný výsledok, takže 80%. ()

Rieux

Ano, tento film je genialne natoceny, s citom pre detail a pre realitu. Velmi mi atmosfera pripomina stare grishamovky, kde sa toho casto na sto stranach vela neudialo a predsa sa to dobre citalo. Herci su tu uzasni a naozaj jedina vec, ktora mi vadila bola az prilisna jednoduchost pribehu. Keby to robil neskuseny reziser tak by to nebolo dlhsie nez polhodina, pretoze cely film natahuju male detaily, ktore v podstate nie su az tak dolezite, ale vdaka nim sa postavy stavaju realnejsie. V celku velmi inteligentne a precizne natoceny pravnicky thriller s velkym vkusom pre skutocnost, ktory sa az prilis blizi k plnemu poctu hviezdiciek, ale kvoli tomu, ze cely pribeh je naozaj velmi priamy a na thrillery bezny ho u mna nedosahuje. Wilkinson tu jednoznacne hviezdi... ()

wray

Zacina to vyborne, a je tam citit aj to Mystery ktore imdb v popise slubuje. Ale postupne sa to preklapa "len" do investigativneho filmu, ktore osobne nemam velmi rad (lepsie povedane - nudia ma, je tam toho prilis vela co treba sledovat, a aj tak je to napokon cele prepletene tak velmi ze si clovek nemoze byt isty ci to vobec pochopil). Ako film je to teda v poriadku, stary dobry George Clooney je vo svojej postave vyborny, je to napinave, dramaticke atd ale - skonci to iba predvidatelnym koncom, ziadne mystery sa nekona. Prijemny film, kto ma rad konspirance teorie a investigativne filmy su pride na svoje. Ak vsak toto nie je vas oblubeny zaner, nedoporucujem. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

08.10.2010

„Nic nového pod sluncem,“ řeknou si ti z vás, kteří vědí, že scenárista Tony Gilroy (foto) spolupracoval na všech třech předchozích filmech o Jasonu Bourneovi a už od června píše čtyřku nazvanou The… (viac)

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

08.07.2009

Dvě postavy, které proslavil Harrison Ford (pravda, Jacka Ryana si ještě před ním zahrál Alec Baldwin, ale svou pravou tvář získal agent až s Fordem), se pravděpodobně vrátí na plátna kin. Klepy o… (viac)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008