Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

Honzick

Velmi emotivní příběh o bezohledném pašeráku drog ze kterého se stane člověk, který se obětuje pro dobro druhých. DiCaprio stvárnil hlavní roli opravdu výborně a to samé můžu říct o Jennifer Connelly. Vynikající scény které nás vedou k zamyšlení nad lidskou bezohledností a krutostí a perfektní akční scény, které Zwickovi opravdu sedli, dělají z toho filmu velkolepou podívanou které nechybí vůbec nic. Jediné co mě trochu zklamalo byl ten sentimentální konec ale i přesto nemůžu jinak než pět hvězd. ()

VIPerson

*To prostředí.*Ty scenérie.*Ta ústřední trojice.*Ta hudba.*Ten film...kdyby se mě někdo zeptal,ale on se nezeptá,na scénu,kterou si z filmu nejvíce pamatuju,pak by to byla ta kraťoučká a nepatrná,kdy Solomon v Londýně koukal na náhrdelník z diamantů a k tomu hrála hudba od Newtona Howarda.Bez předešlých 130 minut by ovšem tento kontrast nebyl ani zdaleka tak znát.Pro mě je to typický příklad filmu,o kterém se nemluví a není v takovém podvědomí v jakém by si zasloužil být.Score ***** Newton Howard jak ho mám rád:). ()

Sten-li

Filmy z podobného prostředí a tématikou s tím spojenou mě vždy dokážou vtáhnout do děje. Tento diamant má pro mě cenu 5ti *. ()

thorewi

Jednoduše podařený film - nepadnete z něho na zadek, ale jinak všechno klape jak má - dobré herecké výkony, sympatičtí herci, v celku promyšlené dialogy a scénář. Film pro příjemný víkendový večer. ()

Milan25

Výborný Hounsou, slabší DiCaprio a nezajímavá Connely. Na mě to bylo možná až moc ukecané (nebo mi to aspoň tak připadalo), ale akční scény byly podařené a disponovaly patřičným spádem. Nevim proč, ale po shlédnutí film ze mě dokonale vyšuměl a myslím, že za týden si na něj už nevzpomenu. ()

Pretender

''Sometimes I wonder... will God ever forgive us for what we've done to each other? Then I look around and I realize... God left this place a long time ago.'' ()

LucLucky

Po druhé projekci měním na 5*. Opravdu výborná záležitost a po Samurajovi druhý nejlepší Zwickův film. PS: Třeba si fakt lidi budou kupovat méně diamantových náhrdelníku, nebo aspoň budou přemýšlet o původu oněch drahých kamenů ( i když možná jsem moc naivní, who knows :D). ()

joshula

Zajímavé stvárnění pohledu na lov diamantů. Jde o úhel pohledu, kterému tentokrát nechybí sladký konec, i když doplněný o krutá fakta z této doby. ()

Paity

Není to nic, co jsem nevěděl, ale Američané zase vykoukli ze své verandy a zjistili, že ono existuje ještě něco dál, než je nejbližší supermarket. Nelegální těžba a překupnictví prostě v Africe stále velice frčí a teď už to vědí i za velikou louží. ()

F.W.Colqhoun

Honba za [krvavým] diamantem. Znáte to - filmy, které si chtějí zavdat s každým. Milovníkům hezkých tvářiček servírují Lea a Jennifer, čtenářům National Geographic panoramata [+ doslovnou reklamu], romantikům lásku a dobrodružství, salónním humanistům umírněnou angažovanost, slovníkové informace a příběh o vítězství dobra – v krystalicky západním pojetí samozřejmě. Divák pak může cítit, že něco pro třetí svět udělal už jen sledováním takového krásného a pravdivého filmu. Vývoj postav je nalajnován podle hollywodských příruček, edukace v tématu africké jinakosti je vedena z pozic takového toho blbého typu humanismu. S pomocí vyčpělé terminologie lze Krvavý diamant identifikovat jako exemplární midcult. Nelze žehrat na řemeslné kvality a jistý druh ambicí [panoramata mám taky rád a u filmu jsem se dobře bavil, nicméně...], dojde-li na lámání chleba [když se příběh ocitne na hranici širší konformity s čímsi jiným], jde to s jeho kvalitami povážlivě z kopce, což je s s ohledem na téma a kašírované ambice neodpustitelné. Všechny ty uřezané ručičky, zmínky o diamantech placených smrtí dětí, vyděračské zmínky o diamantech ve snubních prstenech zazobaných Američanek nedokážou navodit dojem čehosi pravdivého. Tvůrci se totiž odvažují hodit šit po divákovi jen tak, aby si mohl myslet, že se míří na toho vedle. Aniž bych chtěl naznačovat, že existuje ospravedlnění takových institucí jako dětské armády, otrokářství nebo amputace končetin pro zábavu, je jasné, že v případě Černého kontinentu evropskému [nejen] divákovi cosi zásadního dlouhodobě uniká. Za nejhodnotnější z filmu považuji tedy vícero-méněro detail, který na to poukazuje. Je jím Dannyho hláška, ilustrující nepostižitelnost jinakosti - zkratka TIA, tedy „this is Africa”, které několikrát zazní v situacích nezpracovatelnosti evropskými etickými měřítky. Potěšila mě přesto, že je posléze pro uklidnění diváky vždy marginalizována. Vždyť my chápeme všechno, ne? Tři-a-půl. ()

yoshimi

Film nakousává řadu důležitých témat (dětští vojáci a tak, you know), což je jedině dobře. Přesto si myslím, že by si taková látka zasloužila být zfilmována důstojněji a méně hollywoodsky. ()

RichardLev

Po hodině a dvaceti minutách jsem se začal nudit a na film jsem se dodíval jen proto, že jen velmi nerad se na film nedodívám do konce. Je to zbytečně dlouhé a pro mě i nevěrohodné. Na jednu stranu se snaží ukázat krutou realitu, což se jim pěkně daří. Pak tam ale DiCaprio kličkuje mezi kulkami, běhá skrze válečnou zónu, projde si svou duševní proměnou...meh. Je to moc velký mišmaš. Kdyby to netočili jako pohádku a vsadili jen na tvrdou realitu, bylo by to lepší. Je to nepochybně kvalitní film a vážím si toho, o co se tvůrci snažili, ale já se moc nebavil. Zbytečně natáhnuté a podbízivé. ()

ChrisBa

Po viacerých zhliadnutiach zvyšujem na 5*.. výborné akčné dobrodružstvo na pozadí politických špinavostí.. násilné, krvavé, občas trochu samoúčelne ale predsa dojímavé..samozrejme s výborným hereckým obsadením a skvelou hudbou od Jamesa Newona Howarda... Ďalší skvelý počin od Edwarda Zwicka ()

Hanys_

Od Zwicka mám raděj jiné kousky, nicméně napodruhé už jsem si užil i tuhle krvavou dobrodružnou jízdu. Snad jen ten závěrečný telefonát mi tu moc nesedl. 7.5/10 ()

provitamin

Śkoda toho halivúdskeho záveru, inak fajn, atmosférou podobné ako Hotel Rwanda. Dobre napísaná rola pre Capria. Ešte som čakal dovysvetlenie, že ten černoch bol vlastne Barack Obama. Inak dobrý nápad ako v budúcnosti ušetriť - zoberiem frajerku na tento film, dievča sa rozcitlivie, počas záverečných titulkov skočím oproti do krámku, kúpim lacné bižu, klaknem, požiadam o ruku a bude mať dvojnásobnú radosť, jednak že som ju požiadal o ruku a ešte väčšiu radosť že kvôli tomu prsteńu nezomrel žiadny nevinný Afričan. ()

Miller

Velmi kvalitně zpracované drama. Ačkoliv je DiCaprio jedním z mých nejoblíbenějších herců, je to Djimon Hounsou, kdo ve filmu podal jednoznačně nejlepší výkon plný emocí. S politickým vyzněním se dá více či méně taktéž souhlasit a konec je vskutku pěkný, přesto něco k páté hvězde schází, co přesně to je, to nevím, ale je to škoda (ne zas tak velká, když to má i ty 4 hvězdy). ()

blues

kdyz pominu fakt, ze nesnasim vecne strileni od boku z AK-47, nekonecne mnozstvi cernochu a nemam soucit s chudymi, Afriku nevyjimaje, tak mi z radoby hvezdneho filmu zbyde jen holy prumerny dej s lehce nadprumernym obsazenim, takze nemuzu jinak... *** ()

Drc

Kvalitní drama s morálním podtextem, patřičně drsné a dobře zpracované. V první třetině poněkud nudnější o roztříštěnější, ale když se pak příběh začne rozvíjet a trochu se chytíte, vtáhne vás to. Není nutné vidět vícekrát ale určitě bych doporučil shlédnout aspoň jednou. Přinejmenším aby si člověk uvědomil, na čem je vystavěna současná civilizace. ()

Haymar

Hodně, hodně slušné... naturalistické, syrové, přesto hodně působivé... výborný DiCaprio (ani nevěřím, že jsem to řekl), výborný Hounsou, výborná Connellyová... na první pohled minimalistická, přesto "všeobjemná" Zwickova režie... uvěřitelný příběh a konečně i reálné postavy a charaktery... výborné akční sekvence... opravdu nemám, co bych tomu vytkl ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)