Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

Untentrauer

V tomhle filmu jsem Leovi přišel na chuť a musím se přiznat, že jsem nevěděl, že v tom hraje on. Ano, až tak mi byl v jisté době ukradený. Moc se mi líbí nastínění problémů v té africké zemičce a nápad umístit tam děj byl skvělý stejně jako příběh. ()

Emo-haunter

Už mě to fakt začíná štvát víc a víc, že tady alespoň nefunguje půlené hodnocení, protože už jsem byl v hodnocení bezradný u tolika filmů, že celkově je jich spousta, kterým jsem dal 4 nebo 3 a čistě byly na 3,5. Toto je jeden z nich. 7/10, tolik bych tomuto filmu udělil, kdyby se hodnotilo jako na IMDB. V podstatě to mohl být masterpiece v historii kinematografie. Úžasné herecké výkony, krásná kamera, akce, vizuál, ale chybí tomu větší osudovost, provázanost postav, vlastně i jejich vývoj, nějaká vnitřní logika jejich chování tu rovněž místy celkem pokulhává, a to je škoda. Vím, co tím vším chtěl režisér říct, a je to síla, ale kdyby byly tyto prvky dotáhnuté na sto procent, mohlo to být o třídu lepší. Di Caprio je člověk z jiného světa, a tímto filmem si mě opět získal, on to tam nejvíce táhne. Zwick ukázal na to, jaká je válka zvěrstvo ze svého úhlu pohledu, a ukázal to bravurně, je tam vidět každý dolar a snaha o velkou hollywoodskou show, s postavama a scénářem si však takovou práci nedal, a to je velká škoda. ***7,0/10*** ()

Strike

Dost zklamání. Je to opravdu vítezství formy nad obsahem. Skvěle natočené scény, výtečná hudby a opravdu výtečný herecký výkon Capria ( i ostatní herci jsou velmi dobří - ale on opravdu září). Proti tomu bohužel stojí místy dost velká rozvleklost, která chvílem přechází v nudu. Velmi mi taky vadilo, že v podstatě hlavním motivem filmu bylo poselství, že kupovovat diamanty je špatné, ááno, a postavy jsou jen loutkami jak to ukázat. Když to srovnám s Obchodníkem se smrtí, tak tam je na prvním místě příběh člověka a to poselstvíčko se tam teprve pak objeví. Proto prostě přidat hvězdičku nemůžu. ()

waits

Tenhle film mi vyloženě sednul. Celý snímek táhnou di Caprio s osobitým jihoafrickým přízvukem (ten asi v dabingu těžko oceníte) a Djimon Hounsou a táhnou ho výborně. Výtečný je zejména Caprio, který se zčistajasna stal z pop idolu ala Beckham silnou a dospělou hereckou personou. Podivuhodné. Na rozdíl od hledačů celých pravd a opravdické africké reality jsem se nechal unést akcí, hudbou a celým tím šidítkem kolem, která mě usadila do sedačky. Zwick téma zpracovává jen povrchně, přesto působivě, kdo by si chtěl užit trochu hlubší a současně brutálnější úhel pohledu, může se třeba začíst do Ahmadoua Kouroumy a jeho románu dětského vojáka v Sierra Leoně Alláh není povinen. Moc se mi líbila podkresová hudba Jamese Newtona Howarda. Po vzoru hudební smetánky šikovně povykrádal pár afrických motivů a předložil je zabalené v mírně komerčním hávu v orchestrálním provedení. Jsem na to zvyklý od Petera Gabrela, Aliho Farky, Paula Simona nebo Youssoun Doura, takže jsem si po dlouhé době koupil soundtrack - naposled, dávno již tomu, to byly (pravda, lepší) Hodiny Philla Glasse a bluesové V řetězech. Až poběži Krvavý diamant v televizi, rád se podívám znovu. ()

CamperCz

Po prijemnem Poslednim samurajovi se Zwick pustil do lehce ozehavejsiho tematu tezby diamantu v Africe. Priznam se rovnou, ze jsem k filmu pristupoval jen jako k dalsimu americkemu velkofilmu, ktery bude kopirovat ty stovky dalsich, jež si radoby hraji na zvestovatele africkych genocid, krutosti, humantiarnich problemu atd. a chteji nam vsem "otevrit oci" pred bidou zemi tretiho sveta, ale pritom z nas jen touzi vytahnout co nejvice penez. Tento dojem byl navic podporen Leo DiCapriem v hlavni roli, ktereho jsem mel stale jeste chte nechte zaskatulkovaneho v kolonce "hollywoodsti fesaci za hodne penez pro popcornove divaky a vymastene fanynky". O to vetsi prekvapeni pro me Krvavý diamant znamena, protoze tento film nam SKUTECNE CHCE otevrit oci a dle meho nazoru se mu to i dari. Vyborne napsane dialogy, skvela rezie, poctive odvedena prace na kazdem kroku, a HLAVNE - vytecny DiCaprio, ktery si uz timto u me navzdy strhava svoji nepriznivou nalepku rozmazleneho fracka, kterou jsem mu prisuzoval mozna az nespravedlive dlouho. Film na me vazne zapusobil a celych 138 min mi uteklo jako voda. Plne zasloužené 4*... ()

bidja

Je dobré, že se občas natočí filmy, které poukazují na problematiku třetího světa. Ovšem tento způsob mi tak zcela nevyhovuje. Nejprve je vybarvena marnost života v té oblasti, kterou linkují jak bílí tak černí, pak se čeká kdy se pěknej kluk vyspí s pěknou holkou a začne se měnit v hodného kluka. Všichni sledují svůj cíl a všichni proto odhodí veškeré mravní zásady. Nakonec tedy nikdo neví co je dobře i poslední kladný hrdina vezme peníze a pěkně oblečen se stává hvězdou šoubyznysu politiky, jak by ne, příkladem mu je hrdinka, která po dobrém obchodu druhou stranu udá. Pro mě tedy je jednoznačným kladem pouze etnická hudba. ()

Phillo

V rámci politickej propagandy slušné, v rámci akčnej naháňačky za pokladom nedostačujúce a ako všetky Zwickovky patetické. Herecké výkony však zachraňujú čo sa dá a mňa osobne dojali tie najobyčajnejšie scény (posledný telefonát mi prišiel vyložene trápny). Pokiaľ má isť o nahaňačku za niečím, bodaj by boli všetky takéto reálne a agitujúce. Otázkou, pre koho agitujúce nech sa zaoberajú iní. 75% ()

Brejlil

Utíkáme. Máme diamant a utíkáme. A hele škola, utečte učiteli! Ne? My máme diamant a utíkáme... (Učitel neutekl a šeredně to odskákal.) A tak utíkali a utíkali a do toho se jeden pašerák dokázal mravně přerodit a jedna novinářka snad poznala z Afriky víc, než jen bar na pláži. Útěk tvoři prakticky celý film. Nejprve před etnickými čistkami a poté za nadějí (taková naděje by se mi taky líbila). Ani nevím, co na něm vlastně chválit. Herecké výkony jsou dobré, technická stránka bez chyby a melodramatičnost dávkována na americké poměry uměřeně. Ale nechytil mně, těžko říci proč. Jo, a novinářka Connelyové mi připadala dost naivní (ne-li něco horšího). Potulovat se po africkém městě těsně před revolucí si vysloveně koledovalo o nějaký pěkný malér (který by se hodil do jiného filmu). ()

Paul_cz

Čekal jsem víc..je to sice velkofilm, má nosné téma, má skvělé herce, nicméně jsem se místy opravdu dost nudil, a ani to na mě nezapůsobilo tak, jak mělo..takže 3*. ()

VencaS

Musim rict, ze ani pri sledovani filmu v jednu hodinu v noci to nebylo uspavajici. Dilo je pojato zajimavym a rekl bych i velice vystiznym zpusobem. Prvni tretina filmu na me pusobi dosti dokumentarnim zpusobem, coz je prijemny k navozeni atmosfery a clovek zacne vice premyslet nad neustavajicimi skutecnostmi dejicimi se v "Tretim svete". Avsak druha polovina dila vykrocila ve stopach nepreberneho mnozstvi americkych filmu s klasickou zapletkou, rozuzlenim a necekane i happy endem.Trochu by se to dalo sestrihat,protoze 138 minut je pomerne a zbytecne dost. Jinak patou * nedavam kvuli zaverecne scene, kdy nestaci, ze pritomni tleskaji v sede, ale musi nakonec vstat(taky necekane). ()

Jiu

Tak vďaka tomuto dielku som prišiel na chuť DiCapriovi, ktorého som dovtedy veľmi nemusel. Svižný a zaujímavý film, ktorý určite stojí za pozretie. ()

Furmi

Krvavý Diamant nemusí byť dobrým filmom. Môže byť u niekoho podhodnoteným u niekoho zas nadhodnoteným. Avšak, krvavý diamant je perfektný hlavne v téme a probléme na ktorý poukazuje. Film sa mi páčil najmä z toho dôvodu. Podobné problémy skutočne existujú ale každému je to jedno, každému je všetko ukradnuté. Hlavné je že majú čo na krk, na ruku, na prsty a je im jedno odkiaľ pochádzajú tieto kamene, čo sa pre ne muselo prežiť a čo zas nie. 87% ()

Ad4mson

"That diamond is my ticket out of this God forsaken continent." Pokud si myslíte, že víte jak vypadá peklo a chcete si podstatně zkrátit život, zajeďte se podívat do Sierry Leone. Zpáteční jizdenku si však nekupujte, bude vám k ničemu. Těžko uvěřit, jaká zvěrstva se dějí v dnešní civilizované době a snímek Edwarda Zwicka na ně poukazuje bez jakýchkoliv servítek. Příběh prostého rybáře a bývalého žoldáka musejíc spojit své síly při strastiplné cestě za velkým diamantem může kdekomu připadat jako klišé. Ano, klišé je v Krvavém diamantu spousta, ale bezchybné zpracování filmu vám dá na tento neduh zapomenout jako na smrt. Edward Zwick je profesionální filmař, který zkrátka UMÍ. I když jsem mu po Posledním samurajovi dlouho nemohl přijít na chuť, zde dokázal, že své řemeslo ovládá bravurně a vy budete jen spokojeně vrnět. Spád filmu je úžašný, žádnou rozjezdovou půlhodinku nečekejte, tady se jde rovnou na komoru. Už v prvních pěti minutách se sekají ruce nebohým domorodcům a hlavní hrdina Solomon Vandy je odvlečen na robotu do diamantových dolů, kde najde něco VELKÉHO. A právě tady začíná ten úžasně rozvětvený, dobrodružný příběh. Herci jsou jedním slovem báječní. Djimon Hounsou je sympaťák se kterým byste se asi nebránili míti dvojdomek, Jennifer Connelly je příjemná ženská, která neví "jak to chodí". Ale zlatou korunou castingu je Leonardo DiCaprio, ze kterého se stal můj velký oblíbenec. Čekáte-li nějakého přeslazeného hošíka alá Titanic, přehoďte na jinou nótu. Jeho postava Danny Archer je nekompromisní chlápek, nedbajíc svého vzhledu a kouřící jednu cigaretu za druhou a trousíci sarkastické hlášky. Na první dojem parchant, jemuž nejde o nic jiného než o Salomonův diamant, avšak pod špinavým zevnějškem je to hrdina. Krvavý diamant vykládá na stůl zakladní lidské hodnoty a moralizuje. Ale stále je to špičkový akční film. Mrzí mě, že jsem ho neviděl v kině. Závěrečný nálet na diamantový důl je tak geniálně nasnímána, že si dovolím srovnání s filmem Zachraňte vojína Ryana a úvod na Omaha beach. Rozklepaná kamera dává všemu nečekaný rozměr a Solomonův syn Dia, který si zacpává uši, zatímco kolem něj padají mrtvá těla a lítají kulky je výjev více než silný. Soundtrack by si zasloužil vydat na samostatnou recenzi. James-Newton Howard vytvořil špičkovou kompilaci nádherných tónů. Jak při táhlých záběrech nad africkou krajinou, tak při akčních sekvencích budete mít z hudby pocit, že film geniálně doplňuje. Doporučuji celé OST a především údernou skladbu "Diamond mine bombed" a závěrečnou "Solomon Vandy" u které nezůstane jediné oko suché. Pokud máte rádi velkolepou výpravu, dobrodružné příběhy, akci, vynikající hudbu a nevadí vám trocha krve, neotálejte. Krvavý diamant se řadí mezi špičku žánru. A ten, kdo se při pomyšlení na shlédnutí ošívá, stejně se podívejte. Aspoň si rozšíříte obzory o tom, jakými malichernostmi se občas zabýváme. 5*/5 ()

punk_zero

Nechcem sa veľmi miešať do života v Afrike, lebo vidím tých prisťahovalcov vo veľkej Británii, Francúzsku a hlavne v Amerike. V pozadí vzniká vzťah medzi pašerákom drôg a novinárkou, ktorí spoja sily aby pomohli rybárovi najsť svoju rodinu. Pašerák chce za tu pomoc ružový diamant, ktorý našiel rybár pri tábore rebelov. To všetko sa odohráva počas revolúcii v Sierra Leone. DiCaprio, Jennifer Connelly a Djimon Hounsou - perfektné herecké výkony. Chválim najmä DiCapria ,ktorý to zahral na 1 s hviezdičkou. Takéto filmy by sa mali častejšie točiť 95 % ()

jilda

Pěkně natočené, snad i moc pěkně zahrané, ale ty kvanta patosu na závěr jak se z vypočitavého grázla, co je mu všechno jedno, stává nakonec hodný kluk. Poslední hovor satelitním telefonem. Americká selanka, bez které to bohužel nejde. To, že film upozorňuje na problémy spojené s těžbou krvavých diamantů je ale pěkné. ()

Standic1

Musím uznat, že na to, jak dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal, jsem byl hodně mile překvapen. DiCaprio už je pro mě zárukou dobrého filmu. Film jede svižným tempem a ani na chvíli nezpomalí. Prostředí JAR, pašeráctví diamantů a všeho toho humbuku kolem byla pro mě nová věc o které jsem moc nevěděl a díky tomuto snímku jsem žasnul co se tam děje. Co se týče konce, tak pro někoho bude super, ale na druhou stranu někdo by přál trochu lepší konec Dicapriovi a novinářce:P Asi jako já:P ()

JM87

Absolutně nechápu proč tenhle film skončil v kinech jako propadák. Po dlouhé době mě držel film, kterej má skoro tři hodiny. Nebylo to samozřejmě nic převratnýho, ale když vidím, co se v téhle době sere do kin za sračky, tak to nepochopím. Dicapria sem nikdy dřív nemusel, ale už si možná začínám zvykat, že to není ten mladej zamilovanej kluk z Titanicu. Jennifer Connelly byla taky parádní, scény s ní a Dicapriem měly jiskru. Djimon Hounsou byl taky dost sympatickej. Výprava byla výborná a celkově se mi to moc líbilo. Víc takových kritických filmů. ()

Kratoc

To byla teda síla! Velmi sourodá kombinace akce, thrilleru a poselství o beznaději v Africe. Leonardo jako (již tradičně) obvykle velmi dobrý a D. Hounsou (netradičně) také. Akční scény jsou natočené hodně realisticky a dobře a když přijde na převýchovu dětských bojovníků, tak jenom bezmocně skřípete zuby. A to nemluvím o té beznaději lidí, kteří se snaží něco změnit i když ví, že jejich snaha bude na CNN možná jednu minutu mezi počasím a sportovním zpravodajstvím. Jo, jestli je život svině, tak v Africe je život svině x-násobná. Mne to tedy oslovilo. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)