Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

kajda.l

Někdy silné téma, čímž bezesporu občanská válka v Sierra Leone a několika dalších zemí černého kontinentu je (krvavá "černá" jatka, malé děti s "těžkou" zbraní v ruce konající pod nátlakem popravy, mučení, vyhlazování vesnic) nemusí automaticky znamenat výtečný film. Ovšem Blood Diamond k tomu výtečným být našlápnuto měl (silné téma, vynikající casting, výborné exteriéry), ale trestuhodně tuto šanci promarnil a to vinou několika klišé, která se jako "červená" nit táhla celým filmem, poměrně triviálním příběhem a zoufale nevyužitým potenciálem herců Djimon Hounsou splnil, co jsem očekával a hravě přehrál obě hlavní hvězdy (DiCapria i Connelly) obzvláště postava, kterou ztvárnila moje TOP herečka, byla dost nedotažená s lepším scénářem mohla Jennifer opět zazářit. Škoda, tentokrát mě ani Jennifer nedonutí přimhouřit oko a vlepit hvězdu navíc, pač jsem zklamám a na víc jak 70% to nevytáhnu. PS- jen trošku doufám, že mi lepší prožitek z filmu pokazil i český dabing, příští projekce bude rozhodně v originále. ()

JASON_X

Zprvu jsem si říkal, že DiCaprio asi nebude v roli žoldáka příliš přesvědčivý, ale on byl, dobrý výkon. A taky byl výtečný můj búrský oblíbenec Arnold Vosloo. A film mě hodně zaujal svojí tématikou, podobných jsem už viděl několik. Když se tak vždycky koukám na ty tlupy zdivočelých a zfetovaných kafrů s mačetami a kalašnikovy, je mi z tohoto způsobu africké reality dost smutno. A obávám se, že podobné filmy tu realitu ani příliš nezkreslují. ()

mm13

Hrubozrnný americký trapas, ktorý zostarne a zosmiešne skôr, než babrák Zwick natočí ďalší zo svojich "opusov"... Doteraz sa javil ako schopný remeselník, ktorý dušu tu úspešnejšie tam menej úspešne predstiera, teraz sa ale rozhodol predstierať aj angažovanosť a dopadlo to biedne. Žáner dobrodružná dráma je evidentne mimo jeho chápania - v momentoch, ktoré mali byť vo filme akože nedopatrením, tlačí na pílu až hrôza a naopak sa absolútne nevenuje trojici hlavných postáv. Djimon Hounsou z toho vychádza ešte celkom slušne (pretože okrem strachu o rodinu, ktorému nie je problém uveriť ani sa s ním stotožniť, nič iné nerieši), avšak nedotiahnutosť postavy Jennifer Connelly a bezradnosť DiCapriovej sú do neba volajúce - čo mrzí o to viac, že práve tu mohlo dôjsť k jednému z najvzrušujúcejších charakterových súbojov, aké kedy kinematografia zažila. Lenže to by musel na stoličke s nápisom Director sedieť John Huston alebo aspoň Ridley Scott, nie tento otrok svojho remesla bez kúska citu. ()

Bauer

Tak jak mně uchvátil Poslední samurai od Edwarda Zwicka, tak se mu to povedlo znovu a jsem uchvácen!!! Prostě Zwick umí. To jak dokáže natočit krásnou krajinu a akční scény, to je prostě opravdové umění. Musím také pochválit, jak je film naprosto realisticky natočen. Herecké obsazení je výborné. Leonardo DiCaprio už nebude po tomto snímku znán jako teenagerovský idol, protože tento film z něj udělal chlapa a je zde velmi drsný. Dále je jasné, že rok 2006 je ve znamení hvězdy právě DiCapria, přeci jen dva filmy roku jako je tento a Skrytá identita, to se jen tak někomu nepodaří. Dále krásná Jennifer Connelly. A hlavně tedy Djimon Hounsou, ten člověk je strašně moc sympatický a když se usměje tak mu to prostě věříte a dokážete se také usmát. Výbornou práci odvedl James Newton Howard, jehož hudba je velmi působivá a skvělá. Velmi mně potěšila v závěrečných titulkách hip hopová písnička od Nas s názvem Shine on ' Em, která má dokonce i na DVD videoklip. Perfektní film!!!! ()

becki_tu

Jeden z vrcholů filmového roku 2006. Nádherný, drsný i děsivý snímek protkaný emocemi, který prostě skvěle funguje po všech stránkách. Krásný příklad toho, co s lidmi udělá jeden lesklý kamínek. Leonardo DiCaprio vyrostl do herce první třídy a tady to jen dokazuje, stejně jako Djimon Hounsou nebo Jennifer Connelly. Drsné a akční scény vyvažují silné momenty, vše dokresluje úžasným způsobem hudba z dílny mého oblíbence Jamese Newtona Howarda. Po zkouknutí Krvavého diamantu se mi vybavil ještě o chlup lepší Hotel Rwanda, který je však tématem trochu někde jinde, ale určité důležité aspekty má stejné. Skvělé, skvělé, skvělé. ()

prome

Dobrodružný film se vším co má mít. Drsná zábava, která snad neměla ani jedno hluché místo. Výborné herecké obsazeni společně se scénářem a kamerou fungují na jedničku. ()

Sawy

Po Posledním samuraji u mě měl Zwick co napravovat.A povedlo se.Krvavý diamant je velmi dobrý snímek,podle mě o dost lepší než tématický podobný Poslední skotský král.Leonardo DiCaprio nám znovu dokazuje,že už dávno vyrostl ve výborného herce a ostatní ho výborně doplňují,ať už Djimon Hounsou,který zde předvádí asi nejlepší výkon své kariéry,nebo okouzlující Jennifer Connelly.Technicky je film zvládnutý dokonale,takže klobouk dolů.80 % ()

Morholt

Akční dobrodružná podívaná, která přináší i otřesný obraz občanské války v Africe a při které jsem se ani minutku nenudil. Mělo to spád, mělo to myšlenku a neslo to v sobě posleství. Všichni tři hlavní představitelé podali výborné výkony a zejména Djimon Hounsou mě příjemně překvapil. Jinak nemám rád nějáké přehnané happyendy s tím tradičním "a vzali se", ale tentokrát jsem si ho opravdu přál. 90% ()

Lucasion

"That diamond is my ticket out of this God forsaken continent." Danny Archer (Leonardo DiCaprio) je pašerák diamantů. Uprostřed války v Sierra Leone je muž, který se snáze vylže z čehokoliv. Prodává, pašuje, lže a podvádí. Když zaslechne ve vězení o růžovém diamantu, který je velký jako ptačí vejce, tak neváhá a spojí se s rybářem (Djimon Hounsou), který ztratil celou svojí rodinu, díky povstalecké RUF. Ovšem dojít doprostřed džungle, když kolem zuří občanská válka, to není zrovna jednoduché. Oscarový snímek, který neproměnil ani jednu ze svých pěti šancí. Nezbývá mi než kroutit hlavou. Edward Zwick výpravné a emoční filmy umí. Díky skvělé kameře se podíváme na krásná místa Afriky. Díky hudbě v nás režisér probouzí emoce. Díky příběhu, zas zamyšlení. A díky hercům je to snáze uvěřitelné. DiCaprio hraje skvělý charakter, a jakmile se na scéně objeví Jennifer Connelly, tak se probouzí i vášeň. Tím, že se Zwick zaobírá hledáním diamantu, tak je romantická linka mezi hlavními postavami velmi snadno uvěřitelná a na konci na mě působí až dojemně smutně. Možná i lépe než kdejaký romantický film. Zwick navíc jako v případě Posledního samuraje (2003) tvoří i historické drama s důležitým podtextem. A to vlastně, že v Africe v roce 1999 bojovali děti se samopaly docela běžně. Krvavý diamant je tak skvělým filmem plný emocí a úchvatného příběhu. Navíc podpořený hezkou a dojemnou hudbou. (90 %) ()

Richie666

Chvílema bych přidal dobrodružnějších scén na úkor střílení (hláška "Archer! You´re a dead Man! --- Yeah, yeah..." je prostě super), ale celkově pořád docela dobré. ()

Gary

Ed Zwick režírovat umí. Akční scény zvládá až znamenitě dobře a hudba Jamese Newtona Howarda je jako vždy výborná. Djimon Hounsou je vážně přesvědčivý, dokonce Arnold Vosloo umí hrát, Jennifer Connelly je do počtu, ale problém mám trošku s Leonardem DiCapriem. Jako by nevěděl, v jaké poloze má Archera zahrát. První půlhodinu snad napodobuje Nicholsona nejen intonačně, ale i výrazově (že by na něj natáčení Departed mělo takový vliv?) , chvílemi přehrává a někdy je zase úplně přesvědčivý. Občas unavující minutáž, trocha klišé, přeberte si to. 60% ()

5150

HOTEL RWANDA, POSLEDNÍ SKOTSKÝ KRÁL nebo právě KRVAVÝ DIAMANT mají společné téma - africké konflikty nedávné minulosti. KRVAVÝ DIAMANT je pojat hodně dobrodružně a to lze jen pochválit, nicméně ho sráží několik momentů, které útočí zcela bezostyšně na divákovy city. hodnocení 3,5* ()

PROROK14

Parádny film. Videl som viackrát a stále sa mi páčil. Dlhé ale nenudí a válečných scén je dosť. Pravda nejde len o akciu ale rieši sa tu problém krvavých diamantov a občianských vojen v Afrike. Len som sklamaný že žiaden oscar. 90% ()

BoPo

Nie som fanúšikom týchto humanistických filmov. Ale spôsob akým film natočili, skvelé zábery krajiny a miestneho obyvateľstva a celkom svižný dej, z tohto filmu robia kvalitnú spoznávacia exkurziu po Afrike. Ak máte záujem o dobrodružstvo s morálnym posolstvom, nech sa páči. Už nemusíte ďalej hľadať. ()

maseer2

silný film o nelegálním obchodu s diamanty z prostředí válkou zmítané Sierry Leone, ve kterém na jedné straně stojí otcovská láska, zatímco na straně druhé "láska" k diamantům.. která asi zvítězí? :) jinak DiCaprio tady svým výkonem zase dokázal, že je hercem světové extratřídy ;) ()

ProjectAlice

Tento film môžem pozerať znovu a znovu a veľkú mieru má na tom Jennifer Connelly. Výborný scenár ktorý ani minútu nenudí. Obsadenie výborné rovnako ako aj výber hudby. Jeden z filmov, ktoré musíte vidieť aspoň jeden krát za život. 95% ()

Tommassi3

"Někdy si říkám, jestli nám Bůh odpustí, co jeden druhýmu děláme, ale když se rozhlídnu kolem sebe, je mi jasný, že Bůh musel tohle místo už dávno opustit.." ()

Silence

Vynikající zábava! Bohužel s trošku přestřelenou minutáží a občasnou nerozhodností, zda se bude film ubírat cestou čistokrevného akčního dobrodružství nebo vážnějšího dramatu. Jak akční, tak dramatické části byly výborné, bohužel mi nějak úplně přirozeně nezapadaly do sebe. Akční scény jsou totiž typicky akční - hrdinové s nezvyklým štěstím probíhají kulometnou salvou, náhodné výstřely je né a né zasáhnout... nic proti, ale nezapadá to vedle vážněji a realističtěji pojaté pasáže. Leonardo DiCaprio je výborný a role akčního hrdiny mu sedla. Skvělá hudba a kamera nakonec dělá z Krvavého diamantu hodně dobře stravitelnou popkornovou zábavu. 7/10 ()

erl

Silné téma které je bohužel podáno velice průměrně. Film hraničí někde mezi dramatem o lidskosti a Hollywoodským dobrodružným popcornem. Tvůrci si měly vybrat čemu se chtějí vlastně věnovat. Dohromady tyto složky nefungují. A i přes skvělou vizuální stránku a perfektní výkony Djimona Hounsoua a DiCapria tu zůstává snímek v půli cesty který mohl být skvělou realistickou a krutou podívanou o situaci v Africe ale bohužel se tak nestalo. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)