Otec (Gary Lewis) si svojho syna Billy Elliota (Jamie Bell) predstavoval celom inak. Už ho videl v boxerskom ringu s rukami nad hlavou, ako sa teší z víťazstiev, ktoré sa rodia z potu a krvi. Lenže keď Billy uvidí vo vedľajšom sále budúce primabaleríny, sen o boxerskom ringu dostáva vážne trhliny. Ladnosť pohybu, ktorou sa pýši balet, mu učarovala neuveriteľne silno. Lenže čo na to povie jeho otec? Vlastnú túžbu však nemôžete oklamať a zakrátko sa Billy aj vďaka pani Wilkinsonovej (Julie Walters) objaví na hodine baletu. Od prvej chvíle je jasné, že Billy je mimoriadne výnimočný talent. Pani Wilkinsonová nakoniec prehovorí Billyho otca, aby mu zaplatil hodiny na prestížnej baletnej škole. Raz sa mu to môže celkom dobre vrátiť... (RTVS)

Adiemus

Nádhera. Vzpoura proti konvencím, proti všem. Neskutečný svět baletu v kontrastu s příšernou industriální krajinou.Co byste si vybrali vy? ()

ecis

Nechal som si to ulezat par dni v hlave. Billy Elliot nam vskutku prinasa absolutne tuctovy a nicim inovativny pribeh mladeho chlapca a jeho velkeho sna, ktory sa vymyka otcovym predstavam a tradiciam. Do toho nam Stephen Daldry prinasa otvorenost sexualnej orientacie v mladom veku, ktora je troska netypicka na filmovom platne. Avsak, co robi tento film tym pravym orechovym je vynikajuce reziserske spracovanie, casting a hudobny doprovod, ktore premienaju vodu na vino. Pozera sa na to velmi lahko. Slzicka ci citove splynutie s hlavnym hrdinom ale neprisli. ()

Bobšule

Nevím, co mě dojalo víc.... Jak malý Billy cituje zpaměti dopis od maminky, nebo jak popisuje porotě své pocity, když tančí? Anebo táta celej nešťastnej z toho, že se všechno sejří a on je na všechno úplně sám? Neobyčejně silný příběh... ()

marusaj

Daldry úplně bohovsky vykreslil prostředí anglického maloměsta uprostřed hornické oblasti v době dělnických stávek za vlády "Železné lady". Do tohoto jemně zasadil příběh mladého kluka, kterého uhranul balet. Je to klišé, je tam spousta muziky, je tam až mnoho zbytečného emotivního výrazového tance jedenáctiletého hrdiny. Nicméně to funguje a ano, je to doják. Vyzvednul bych Garyho Lewise v roli otce a Julie Walters v roli učitelky baletu. Ti dva vystřihli krásně živé postavy semleté životem, které přesto dokáží i v okolním balastu najít kousek naděje a vůle k životu. Když už ne přímo pro ně, tak pro toho malého talentovaného kluka, který ještě pořád má své sny. ()

Arequipa

Teorie je jednoduchá - nechte své dítě dělat to, co ho bude bavit. Jenže rodiče - v tomto případě táta - mají také své představy, které se s těmi dětskými často neshodují. V druhé půlce filmu je tlak na city tak tak na hraně nátlaku na diváka. Je to ale podáno způsobem, který neurazí a dojme. Celkový dojem z filmu mi trochu pokazil nečekaně utnutý konec. Ale to už jsem možná zase zpátky u toho nátlaku na diváka, kterého jsem chtěl být ušetřen...:-) ()

Chosef76

Ve svých komentářích se snažím na co nejmenší ploše obsáhnout to, co ve mně film zanechal. Rozporuplnost socializačního procesu Billyho Elliota daná revoltou nižší hornické vrstvy a objevením obrovského talentu k tanci a baletu vytvoří silný emotivní náboj. Krásný vztah otce a syna, vyjímečnost, sázka na všechno a šťastný konec jsou osvědčenné karty, které Stephen Daldry rozdal velmi dobře a vytvořil skvělý film. ()

sehe

Skvele napísaný scenár z prostredia štrajkujúcich baníkov v 80.rokoch za Margaret Thecherovej.Kontrast tvrdých chlapov bojujúcich za vyššie mzdy a svet predsa len jemnejších baletných tanečníkov,to všetko prináša slzy i smiech.Mala som šťastie vidieť i muzikál Billy Elliot v NY na Broadway.I tam výkon malého Elliota vyrážal dych.Stepoval,spieval,hral,ovládal klasický balet a ešte aj výborne vyzeral.A to mal len 11 rokov. ()

Kvasekus

Film má vyšlapanou cestičku už od začátku...Souboj Box vs. tanec nebo táta vs. syn jsou předem jasný. To sice neni úplně jasná zkáza, ale film v podstatě nic jinýho nenabízí. Přesudky u mě rozhodně nehrozí, ale i tak mi to bohužel i přes hezký hodnocení nevychází na víc jak dva míče. ()

Lasombra

Tolik emocí v jednom filmu a s dobrým koncem! Takových filmů si velice vážím, navíc téma je mi velice blízké. Herci hráli moc dobře.. zvláště otec Billyho, nejdřív jsem ho nenáviděla a poté obdivovala. Konkurz na královskou baletní školu, byl takový nervák, že jsem si okousala všechny nehty:) A slzy už jsem nedokázala zadržet při finální scéně z Labutího jezera, kdy si hrdě zasedne mezi publikum rodina Billyho, včetně nejlepšího kamaráda z děctví, aby v Londýně podpořili Billyho splněný sen. ()

bono22vox

Pro me je to jedna ze srdcovych zalezitosti a Daldryho nejlepsi snimek, navic nyni s prihlednutim na Cernou Labut, je to i nadale nejlepsi film z baletniho prostredi... Silny film se socialním a emotivním nádechem, plný silných scén a úžasného Jamieho Bella... jasnych 130% :-) ()

ER

Kde všude může vyrůst talent špičkové úrovně? Třeba v hornickém městečku, kde se na chleba těžce vydělává a na "hlouposti" není čas. K tomu se přidá těžké období zavírání šachet a spousta kamarádů a známých přichází o práci. Pak není čas na nic jiného, než řešit existenci svou, potažmo své rodiny, takže s tancováním mi tu moc nechoď. Jenže Billy je přeci po otci, takže úplně stejně zarputilý a tvrdohlavý a začne přes překážky "přehopsávat" s baletní lehkostí, která je mu vrozená. To přesvědčí i jeho otce, který je schopen se moudře zachovat a ustoupit i přes velké sebeobětování. Nakonec vítězí všichni-Billy, otec a jeho bratr. ()

ziesel

Snimek, ke kteremu jsem pristupoval diky svoji "nevasni" k baletnimu prumyslu dost skepticky a delsi dobu jsem ho opomijel. Avsak veskery moje "balerinovy" predsudky tahly do haje hned po uvodnich minutach, kdy si me ten charismatickej, hopsajici klucina ze zapadly anglicky diry jednoznacne ziskal na svoji stranu. Herecky na me zapusobil i vykon Billyho otce (Gary Lewis). Proste tahle pohadka o malym baletakovi rizla socialne-rodinym dramatem funguje paradne. ()

Homer.p

Po druhém shlédnutí zvedám na plný počet. Ten film prostě nemá chybu. A ten jeho tatík, prostě chlap jak má být a to co udělal by asi jen tak leckdo neudělal. Smekám. ()

prasklinka

začátek se mi vůbec nelíbil a film jsem vypla, pak jsem si ale přečetla pář komentářů, kvůli kterejm jsem filmu dala ještě jednu šanci. a dobře jsem udělala, pohltilo mě to, potěšilo a na závěr jsem i měla slzu v oku ()

Puerdraco

Nepoznám dobre reálie z daného obdobia a lokality, ale film na mňa zapôsobil vierohodne a veľmi pozitívne. Doporučujem aj muzikál Eltona Johna Billy Elliot, ktorý spracováva to samé téma s tými istými postavami. ()

neo93

Film o jednom klukovi, který se snaží dosáhnout svého snu. Billy, chlapec ze sociální slabší rodiny v Anglii 80let, je nucen chodit na box. Ten se mu příliš nezamlouvá, ale díky němu náhodou objeví naprosto odlišný svět, do kterého se zamiluje - do baletu. První polovina se mi asi líbila nejvíce, kdy Billy začíná cvičit a to i tajně za zády svého otce, který mu to zakázal. Poté se mi zdálo, jako by se vytratilo celé kouzlo snímku a film pokračuje takovým očekávaným způsobem. To, že nakonec otec povolí svému synovi balet a ještě ho podporuje, aby se dostal na baletní školu, mi přišlo dost jasné a zřejmé. Pro mě docela zklamání, nedostavily se prostě nějaké hlubší emoce z filmu i když vztah otce a syna je vyobrazen velmi pěkně. ()

Veronica27

Když se horník dozví, že mu syn chce dělat baleťáka, musí to být docela tvrdé.Nejsem zrovna fanoušek baletu a rozhodně ne u mužského osazenstva.Ale tenhle film byl svým způsobem zábavný a celkem dojemný a Billy mi prostě sedl. ()

balcazar

Hovoril som si, že Američania by to spravili presne tak, ako som si želal, no stratili by sa v tom dôležité aspekty. Fajnučký britský prízvuk, ktorý sa spojil so surovým štýlom, v ktorom bol film natočený. Chýbalo mi presne to, čo by tomu v Amerike dodali - viac hraničných situácií, ktoré vyplynuli z kontrastu tvrdohlavého otca-robotníka a citlivého syna-snílka a tanečníka. Vtedy by som bez váhania vypálil plné hodnotenie. Napriek tomu musím spomenúť Garyho Lewisa, ktorého výkon bol, okrem ďalších výkonov postáv, výborný. ()