Vietnamská vojna naberá na sile. Bojuje v nej aj americký pilot Dieter Dengler, ktorý od detstva sníval o tom, že bude letcom. Sen sa mu splnil, keď sa dostal k vojenskému letectvu. Na úplne prvej misii nad územím Laosu ho však zostrelia a on sa ocitne v pasci džungle ďaleko od svojej jednotky. Čoskoro ho zajmú laoskí vojaci a odvedú do zajateckého tábora, kde vládnu kruté podmienky. Stretne sa tu aj s dvoma ďalšími Američanmi, Duaneom a Geneom, ktorí sú v zajatí už dva roky. Dieter časom pochopí, že jedinou nádejou na prežitie je iba starostlivo pripravený útek. Hoci nevie, kde sa tábor nachádza a ako ujde, jedno vie určite – boj o život nevzdá... (TV JOJ)

Socrates

Je to svižný a celkem dramatický. Kluci si natáčení asi velmi užili a Bale je opravdu magor, schopnej pro některý role udělat cokoliv. Myslím si, že pokud zrovna jede správný fety, střihl by si na přání režiséra klidně i nějakou tvrdou gay-porno scénku. ()

Kothy

Docela drsný válečná film s Christianem Balem v hlavní roli. Popravdě jsem o filmu ani nevěděl. Je to dost šílené, co si jeho postava musela prožít. Během Vietnamské války uprchl ze zajateckého tábora v Laosu. Byly tam opravdu děsné podmínky. Ostatní vězni už takové štěstí neměli. Film je plný utrpení a zoufalství. Konec je dost silný. "Bude pršet." ()

Smok

Tak hlavne by som škrtol žáner: akčný z popisku k filmu. Akcie tu bolo pramálo, až na pár výstrelov zo samopalu a nejaké to letecké bombardovanie mi film príde skôr ako vojnová dráma inšpirovaná skutočnou udalosťou. Scény zo zajateckého tábora sú na moj vkus až moc rozťahané, ale vynahrádzajú to super "zážitky" dvojice Bale - Zahn behom putovania pralesom a perfektné herecké výkony zajatcov. BTW, ako dopadli ostatní utečenci sa nedozvieme? A pompézny záver? No comment. ()

teutates

Od začiatku je vidieť, že nejide o žiadne veľkorozpočtové dielo. Avšak tento snímok má pevný základ na hereckom obsadení, atmosfére a vypätých situáciach. Werner Herzog možno nemal veľa peňazí, ale aj tak dokázal z mála urobiť veľa. Prelínanie sna a skutočnosti, psychické rozpoloženie, nádej a beznádej sprevádza tento film po celej jeho dĺžke. Christian Bale, tak ako aj ostatní herci sa zhostili svojích uloh úplne skvele. Rescue Dawn je dramatický príbeh, ktorý má čo ukázať... 8/10 ()

oje

Rescue Dawn je pro mě mezi filmy o zajateckých táborech naprostá špička. Pointa příběhu, kdy se Dengler ocitne na nepřátelském území, skrývá obrovský prostor pro napětí, které film taky do poslední kapky vyždíme. Celou stopáž vládne úzkostlivá nervózní atmosféra, bída a všudypřítomný strach z nevyzpytatelných laosanů. Přitom vše s maximální mírou autenticity díky reálným lokacím thajské džungle. Jinak film dokázal zaujmout i vývojem vztahů, osobitostí zajatců i těmi nejmenšími maličkostmi, lemujícími jejich snahu o přežití (přezdívky bachařů, oslava narozenin). Alternativou o životě v zajateckém táboře a útěku je Bílé peklo. Alternativa: As Far As My Feet Will Cary Me, Behind Enemy Lines, Way Back, Deer Hunter. ()

Okara

Jedno z těch unikátnějších vězeňských dramat z jiného soudku, úspěšně sázející na herecký výkon Balea a neznámé, brutální prostředí kdesi v laoské džungli. Na první pohled by se mohlo zdát, že dvě hodiny odehrávající se převážně na jednom místě bude řádná nuda, neboť Christian se ocitá uvězněn opravdu záhy, ale já se velmi rychle vžil mezi jeho spoluvězně a prožíval s nimi napětí při plánování útoku i při něm samém. Závěr příliš nepřekvapí, ale při naskočení titulek jsem si uvědomil, že se usmívám od ucha k uchu a řekl bych, že tak činí každý. Schválně si pak vzpomeňte. Nejlepší soundtrack z filmu 80% ()

Campbell

Asi největší překvapení tohohle roku(ano viděl jsem to až v roce 2011), fakt jsem se bavil, Herzogovi jsem moc nevěřil, protože jeho filmy mě občas dost baví(Grizlly man, Nosferatu) a občas dost nebaví(Woyczek), takže jsem byl zvědavej co se vyklube z tohohle. A fakt jsem se dost bavil, Zahn mě v takovýhle roli totálně překvapil a i Bale nato že ho nijak nemusím. Prostě paráda která mi utkví v hlavě ještě hodně dlouho. ()

predators

Obdivuhodné výkony nejen Christiana Balea, ale i všech zůčastněným. Jistě se nejednalo o žádný med a některé scény byly natočeny opravdu věrohodně. Příběhová linie je celkem pevná, ale v tom všem pobíhání džunglí se najdou místa, kdy budete šilhat po hodinkách. Je to dáno tím, že snaha o divákovo vcítění je vzkutku velká a ono se to i daří, ale již né na každého tak zapůsobí... Zajímavosti: Taky vám vrtá hlavou, jestli se zachránil Jeremy Davies? Ano, vysíleného na volném moři jej našla loď Charlese Widmorea. :-) 70% ()

nascendi

Nemám problém označiť tento film za vynikajúci a dať mu štyri hviezdičky. "Útekárskych" filmov som videl veľa. Tento mal šťastie na prežitú predlohu, na Herzoga a Balea. Vôbec mi neprekážalo zdanlivo pomalé tempo. Videl som v ňom nezmarenú príležitosť na prekreslenie charakterov, postupne sa deformujúcich pod tlakom prostredia. Christian Bale stvárnil Dietera Denglera na hranici svojich fyzických možností a aj ostatní herci boli starostlivo vybraní. Džungľa bola pre utekajúcich zajatcov veľmi silným protihráčom. Ani mne sa nepozdávala úvodná havária lietadla a záverečný americký happy end, ale neovplyvnili môj celkový dojem z filmu. ()

Slartibarkfast

Velice zajímavý "válečný" film, natočený na motivy skutečných událostí, ve kterém mi však něco ukrutně vadilo a něco zas chybělo. Kdybych jen byl schopen zjistit, co to bylo. Nicméně je vidět, že Bale je skutečně blázen, který je pro věrohodnost role schopen všeho. Po Mechanikovi další film, kde byste mohli hrát na jeho žebra jako na xylofon. Výtečně zahrál i Zahn a Davies; druhý jmenovaný má očividně na šílence talent. Celkově dobrý počin a jiný pohled na válku ve Vietnamu z pozice zajatce. Je to tak mezi třemi až čtyřmi, ale nakonec sáhnu pro tři bludišťáky. 70% ()

Němi

Ač mohlo být kolikrát jinak a měl jsem po dokoukání drobné výhrady, nemůžu si pomoct s plným hodnocením. Dvě hodiny jsem se bavil nádhernou krajinou a přímočarou story, na kterou by kdejaký "umělec" režisér nasmolil spousty zbytečností a naprosto tak pohřbil její dokonalou a silnou jednoduchost. Herzog věděl co dělá, jeho režie je velmi nenápadná, ale ve výsledku s mistrovským přehledem zvládnutá, a mé výtky vlastně úplně zbytečné. Nemluvě o tom, že výraznější divákovo vedení nebylo třeba, protože jak Bale tak Zahn hrají perfektně a zvlášť Bale tu je naprosto mimo škatulku svých chraptících hero - tedy dost k tomu, aby byla divákova soustředěnost stále masírována. A závěr? Málokdy jsem já i film patos tak potřeboval jako při Temném úsvitu. ()

Tomco

odjakziva ma brali kvalitne dobrodruzne dramy, dzungla, zajatci, uteky, plno napatia a nepokojne sedenie az do poslednej minuty. aj aktualna vec od wernera herzoga splna moje standardne kriteria, ktore od tohto druhu filmov ocakavam. okrem samotnej rezie, scenara, kamery a vyborneho hudobneho motivu je to hlavne o silnej charizme christiana balea u ktoreho uz vobec nesledujem o com je kazdy jeho dalsi film a rovno sa do neho pustim, pretoze jeho meno je v poslednom case hra na istotu. z dalsieho osadenstva je to potom predovsetkym steve zahn a jeho diabolske ksichty, ktore ma po cely cas dost vyrazne brali. zaver je trosku bullshit, ale co clovek narobi, ked sa to ma odohrat naozaj tak ako to bolo. nic to vsak nemeni na tom, ze je to skutocne kvalitny film. ()

Rocky62

Trochu netradičně pojatý film z vietnamské války, který mě zaujal už od úvodních titulků, kdy jsem čuměl s hubou dokořán na bombardování vietcongských vesnic za doprovodu úžasné hudby. Uvěřitelné, poutavé, zkrátka povedený a hlavně ani na vteřinu nenudící film. Spokojenost. Pozn:Doporučuji v originálním znění s titulky. Když jsem slyšel ten dobytčí dabing hlavně Ch. Balea, hrozil mi zánět středního ucha. ()

eLeR

Konečne žiaden Bruno S. ani Klaus Kinski. Ale nie preto som spokojná. Na Rescue Dawn sa mi páčilo asi všetko. Ako to bolo natočené, kamera, samotný príbeh, neustále šepkanie, výborná hudba, skvelé herecké výkony a v neposlednom rade zase raz skvelý Christian. Dieter Dengler bol veľký optimista a mal v tom svojom nešťastí kopec šťastia a hlavne veľa vydržal. Pre mňa bol toto asi najstraviteľnejší Herzog a odo mňa fakt silná štvorhviezda. ()

SeBig

Krasná příroda, ale chudák Bejl tyjo.. připomínalo mi to ten film s Norrisem, jak se třikrát ztratí v jungli.. jak se to jmenovalo.. zajatci v Jungle 3: Bredok nebo nějak tak. ()

Chrustyn

Sestřelený pilot se dostane do zajateckého tábora, kde se seznámí se skupinou zajatců a naplanují takový svůj "velký útěk". Film nemá žádné výraznější chyby a herci jsou vynikající a to nejen Christina Bale ale i (překvapivě nekomediální) Steve Zahn nebo vyhublý Jeremy Davies. Ona hlavní chyba snímku je v minimální gradaci, celkové zdlouhavosti a zbytečné utahanosti. Nejen část v táboře by si zasloužila prostříhat ale i samotný útěk je vyčerpávající nejen pro hrdiny ale i pro diváky. Dobrý film ale divák si z něj mnoho neodnese. ()

Arsenal83

Všetka česť pred Christianom Baleom, že ten pre rolu vie urobiť naozaj veľa, až na úkor svojho zdravia. A je to fakt zaujímavý skutočný príbeh a Herzog si dal fakt záležať, aby bol skutočný čo najviac a niektorým možno bude pri určitých scénkach potrebný mätový čaj na ukľudnenie žalúdka. Veľmi dobrý útekový film, kde človeka ale na úkor tých dobrých postáv napadne - trebalo im "brániť" svoju americkú vlasť 14 000 km od svojich hraníc? ()

Yardak

Dobře natočené válečné drama, ve kterém jde hlavně o herecké výkony než o litry prolité krve. Bale hraje skvělě, jak jsme u něho zvyklí, ale překvapil mě Steve Zahn, který zahrál zatím svůj nejlepší výkon, co jsem mohl vidět. Dobrý film o uvěznění v zajateckém táboře. ()

lola3121

Filmy o válce ve Vietnamu opravdu nepatří k mým oblíbeným, ovšem když je pod režií podepsaný Werner Herzog, to je jiná. Navíc se nejedná o klasický válečný film, ale o příběh sestřeleného pilota, který se snaží utéct ze zajateckého tábora uprostřed laoské džungle. No a když je v hlavní roli Christian Bale, to už vůbec není co řešit. Jeho přeměna z celkem oplácaného chlapíka v kostru potaženou kůží mě fascinovala už v Mechanikovi, a tady ji předvádí opět, jako bonus pak přidává pojídání červů, živého hada a tělo poseté pijavicemi. Film byl natočený podle skutečné události, Dieter Dengler strávil v džungli na útěku 23 dní. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)