Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Peabody k tomuto seriálu (9)

Šachy (1975) (S04E21)

Naprostá nuda, předvídatelné až běda, herecky nikde nic, Petr Štěpánek v obvyklé šarži, paní Janžurová nikde nic, Jana Gýrová nemá prostor, stejně jako Petr Čepek. Takže to není k ničemu a ta hvězdička je že mám rád šachy. Pan Dietl to asi napsal v pauze mezi dvěma gamy na kurtu a pan Dudek natočil ke svačině. Ve vrcholné formě, jak zde píše kolega? WTF? Asi mají v Hradci jiná kriteria. ()

Deník (1979) (S08E11)

téma se pravidelně opakuje v životě i AVD, viz naposledy doktor martin, Magda R je docela roztomilá, ale to je taky všechno, Mohla by říci Já nevím co hrát a rodiče taky ne. ()

Výtečníci (1980) (S09E20)

V zásadě nezávazná zábavná hříčka, naštěstí zcela bez politických determinací. Pešek a Juřička jsou v pohodě, ale, pokud se mi podařilo dohledat, je to debut 17 leté Ivany Chýlkové, která tady v culíčcích má dvě věty, jeden polibek na tvář za odměnu Michalu peškovi a jednu bublinu ze žvýkačky. Taková bakalářská studentská srandička. ()

Herečka (1981) (S10E09)

no pan Nárožný je skvělý, ale že herecky vybavenou dívku hraje zrovna Lenka Kořínková, jejíž výbava zrovna nebyla v herecké oblasti, mi přijde hloupé. Jako jistě, piští jako obvykle a je na ni vcelku příjemný pohled, ale herecké nadání? Asi jako spisovatelka. ()

Dům pro celou rodinu (1981) (S10E27)

ten bod je za mladičkou Apolenu Veldovou, jinak je to nevalný námět, nic moc scénář a bneméně rutinní režie. Slabounké ()

Lék (1982) (S11E15)

neobyčejně trapný a uřvaný příběh, ještě zprasený příšerným nářečím, které předstírá paní Zázvorková. Hvězda je za pana Nárožného. POtěšující je, že "bigbít"  zde není v roli třídního nepřítele, ale léčebného prostředku.  Je to ale dost hnusný popík a to, co se předstírá diváky, to je unikum. Jak si malý Moric představuje koncertní prostředí v letech osmdesátých. Hrůza ve stylu Mimikrů. ()

Muži z Bombaje (1982) (S11E25)

to se nepovedlo nikomu s jednou výjimkou. Scénář je anekdota natažená zbytečně na půl hodiny, Jan Faltýnek byl sice velmi zajímavý herec a ve Viole jsem ho viděl jako velmi charismatického zpěváka, ale na plátně a obrazovce byl obsazován jako figurkář a zdá se mi, že si na to tak zvykl, že to automaticky nasazoval. Takže je tady jen figurka komického rádobysvůdce. Pan Vala působí trochu unaveně, ovšem sestru má skutečně nádhernou, paní Bartošová se tady moc povedla a je to to jediné, proč má smysl se na to mrknout. JInak je to o nišem, souhlasím ()

Žhářka (1982) (S11E29)

mně to přišlo natahované, ukřičené. tuto hlučnou polohu pana Menšíka nemám moc rád, p Císlera podobně. Dvvojice Veškrnová Luťanský mi přišla bez nějakého vzájemného emocionálního vztahu (obecná fráze je že to mezi nimi nejiskřilo). Příběh je anekdota ani ne na 15 minut, režie nechává herce aby si hráli jak mají náladu a protože tohle herecké obsazení mi nesedlo, nemám za co dávat více, srry. , ()

Světlonoš (1985) (S14E32)

hrozný, ono ostravské studio podle mne málokdy vyprodukovalo něco hodně dobrého, protože mně ten styl neseděl, ale tohle je prostě hrozné, na Janu J se dá koukat i když je oblečená, ale to je tak všechno, ani ona nemá co hrát, u pana Šárského je to vcelku jedno, to je pro mne tragéd v jakékoli roli, prostě třetí liga max, a spíše okres. No chodí za holkou potajmu a je rád, že OPBH kašle na údržbu. což bývala naprostá realita. To je tak na 30vteřinovou anekdot, ale na díl Bakalářů? nastavovaná kaše, scénář je nanic, režie kamera atd taky. škoda očí. to nemá ani dobový půvab pro pamětníky, to bylo blbé tehdy jako dneska. . ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)