Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa LadyPupu k tomuto seriálu (230)

Pokuta (1975) (S04E24)

Bakalářská perla z Brna. Manžel pokutující manželku mě fakt rozsekal. Nevím, jestli trpěl obsedantně - kompulzivní poruchou chování, byl šovinistický hovado anebo byl jen tak trochu praštěnej, každopádně exot to byl. Manželka v roli švadleny neměla chybu... "Baumvolle?" - "Prvotřídní drážďanská bavlna." ()

Tornádo (1975) (S04E28)

Já teda nevím, co dokáže rozzuřenej jezevec, ale určitě by mě bavil víc pohled na něj, než na tenhle příběh. ()

Matematika (1975) (S04E29)

V povídce na téma "A na tu kytaru už nesáhneš" brnká Boušková celou dobu střídavě na kytaru a střídavě rodičům na nervy. Ve finále začala brnkat na nervy i mně, takže jsem to horko těžko dokoukala. ()

Svatba (1975) (S04E34)

Tohle je přesně ten typ bakalářského příběhu, který je natolik příšerný a trapný, že je daleko zábavnější číst komentář(e) u něj. ()

Medvěd (1975) (S04E35)

Mladej sexuchtivej frajer si chce užít s frajerkou, koupí čůčo, udělá jednohubky a dřív, než se na něco vzmůže, přivede mu sousedka domů jeho mladšího bratra. Medvěd grizzly ve špajzu alias polonahá frajerka na gauči, Péťa, kterej si ne a ne užít a aktivní Zázvorková jako lovec medvědů...V hlavní roli medvěda je Robbová s tím jejím hlasem, jak kdyby frčela 10 let na héráku. Velmi povedený příběh na téma Jak jsem byl za kreténa... ()

Rozvod (1975) (S04E36)

"Proč máme jen dva talíře??? - Protože jsme dva!" Příběh ze života, kterému vévodí krásně civilní herectví J. Štěpánkové. ()

Linecké pečivo (1975) (S04E37)

Povídka o úplně zbytečném sporu kvůli vánočnímu cukroví aneb Vánoce jsou svátky "klidu" :-) Frej si tady střihl roli ideálního manžela... "Já ti říkám, že úplně stačila krabice kupovanýho cukroví... " ()

Hrachová polívka (1975) (S04E38)

Somr chce "hotovej" stromek, Obermaierová ho nejdřív vyfakuje, ale páč se jí líbí, dotáhne mu nějaký ozdoby z domova a už je ruka v rukávě. Co se musí ocenit je fantastická práce kameramana, kterej X minut zabírá bublající polívku v hrnci a roztřepenou šňůru v bakelitový zásuvce. Takže i my, méně chápavý, pochopíme, že asi Jarka zapomněla odpojit plotýnku. Masakr... ()

Babička (1975) (S04E40)

No, ta Šejbalová tady je úžasná!!! "Neni svobodnej, je rozvedenej!" Krásný bakalářský příběh s moc pěkným obsazením. Již zmíněná Šejbalová, Medřická a Záhorský. Ten je v té roli kruci dědka k sežrání... "Nazdar, rodino. Já jsem ňákej Vavřinec." ()

Balkón (1975) (S04E41)

Je fakt, že někdy je potřeba, aby nám distributor sdělil, o čem daný film je, páč bez toho bychom to mnohdy třeba vůbec nepochopili. Ale to mluvím o filmech, ne o bakalářských povídkách, které většinou pochopí i labilnější jedinci (mluvím o sobě samozřejmě). O to víc mě nepřestane překvapovat, když u příběhu, který trvá cca. 13 minut máme nejen oficiální text distributora, ale i stručnější vysvětlení od některého z uživatelů. To je vskutku milé. Obzvlášť u tohoto příběhu (zaslal ho mmch. herec Ladislav Županič na základě vlastní zkušenosti), je to důležité, protože, že Hanzlík visí na balkónu, bych asi bez nápovědy nebyla schopna pochopit. ()

Párek (1976) (S05E05)

Ježkovy oči, já ani nevím, co na to napsat. To je tak blbý až to je legrační. ()

Výslech (1976) (S05E10)

"Kapesníček na nosánek, za chvilku pyžámko do postýlky a už je ruka v rukávě." Preissová dobrá. Zázvorková ještě lepší. Přijít mi něco takového domů, prohodím to oknem, ale v televizi se u toho baví člověk docela dobře. ()

Kravata (1976) (S05E11)

"Banda chudobná, nic to nemá a ještě to bude dělat drahoty." Krška opět potvrdil status velkého herce malých rolí. A jinak to je takové ze života, bych řekla, až mám chuť se jít oběsit... Na kravatě... ()

Cukrárna (1976) (S05E13)

Retro jako blázen z doby, kdy tři dorty stály 8 korun. To je tak asi všechno zábavné na téhle povídce. ()

Dlažba (1976) (S05E14)

"A Vy se jaksi cítíte způsobilá v těch dlaždičských pracích?" Ema si odskočila z Nemocnice na kraji města aby si střihla hlavní roli v bakalářské povídce na téma To naše ulice ještě nezažila. Její postava je sice značně akční, to se ale nedá říct o sousedech a už vůbec ne o povídce jako takové. Ještě bych ráda závěrem poznamenala, že ten kolemjdoucí prudič v podání F. Filipovského měl dostat dlažební kostkou po hlavě hned napoprvé. ()

Kufr (1976) (S05E26)

Motlová je tady důležitá jak rejžák na posledním schodu a závěrečné dopadení zločince je natolik nervydrásající, že se z toho klepu ještě teď. ()

Dcera (1976) (S05E27)

Tak tenhle bakalářský příběh si milá ČT klidně mohla nechat v archivu... Dojemný mi nepřišel vůbec, spíš smutně trapný. A to z důvodu zbytečného tutlání pravého (ne)otcovství dceři v podání M. Šafránkové. Rodiče tím dali zbytečnou zbraň do rukou lidem, jako byla sousedka. Ani herci mě nepřesvědčili. Pro mě zklamání. ()

Revizoři (1976) (S05E29)

Úplně stačí přečíst si oficiální text dodaný Českou televizí a už není potřeba tento bakalářský příběh sledovat. Je tu vykecaný všechno od začátku do konce. Dvě hvězdy pro Miloše Nedbala, ten hraje standardně dobře, jinak je to slabota. ()

Světlík (1976) (S05E30)

Bakalářský příběh na téma To nemám v popisu práce... Hele, já taky nemám v popisu práce hodnotit takovýhle bakalářský výpotky, ale je to silnější než já. Náběh na tři hvězdy jsem nezaznamenala, náběh na migrénu z lehké imbecility scénáře ano. ()

Noční stolek (1976) (S05E35)

Bakalářský příběh na téma "Tomu říkáš šťastné manželství?". Trvá to 13 minut, z toho asi minutu trvají titulky, 9 minut chodí Rosůlková po schodech nahoru a dolů a 3 minuty se dohaduje s Peškem. Hodnocení pěti hvězdami považuji za perverzní. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)