Dvojnásobná držitelka Oscara Hilary Swank hraje v tomto poutavém příběhu o dětech ulice vychovaných v pouličních přestřelkách a s drsným postojem k životu – učitelku, která jim chce dát, co potřebují nejvíce: jejich vlastní hlas. Odehrává se na chráněné půdě školy ohrožené násilím a rasovým napětím, učitelka Erin Gruwell musí bojovat s předsudky autorit, jestliže jí záleží na těchto studentech. Děti vypráví vlastní příběhy a poslouchají příběhy ostatních, skupina pravděpodobně "nevzdělatelných" teenagerů objeví sílu snášenlivosti, znovu získají své zničené životy a změní svůj svět. S elektrizujícími výkony hvězdného obsazení, včetně držitele Zlatého glóbu Patrick Dempsey (Grey´s Anatomy) a zpěváka Maria, film Mezi řádky je založený na uznávaném bestselleru, "The Freedom Writers Diary". (oficiálny text distribútora)

Lukrecie

"We are all ordinary people - but even ordinary secretary, housewife or teenager can with their own small way turn on small light in a dark room. - Všichni jsme obyčejní lidé, ale i obyčejná sekretářka, žena v domácnosti nebo teenager může svým vlastním způsobem zapálit malé světlo v tmavém pokoji." A jedna taková učitelka zažehla tu naději a započala změnu myšlení v dětech ulice právě v tomto filmu :) ()

Ridick

drama akych tu bolo uz mnoho, ale predsa je niecim vynimocna...v prvom rade swank je nadpriemerna, ale nie vynikajuca ako v ostatnych filmoch... citit az prehnany patos pocas, no hlavne na konci filmu. ako moze u niektorych jedincov sposobit vacsiu slzavost a smrkot, ale z mojej strany sa mi zda ze to bolo vyumelkovane. dalsim nesvarom je dejova linia tykajuca sa ucitelkinho manzela, kt. bola vseobecne stratou casu a nicila tak atmosferu ako aj tempo filmu...ale je jasne ze cely film je nieco viac a ma velku vypovednu hodnotu, kt. nie je vnutena, ale proste ukazuje divakovi aky je zivot a ako je ho mozne zmenit...80% ()

BobStClar

Film jede, má příjemné tempo. Ale přiznám se, že nejsem z těch kteří ujíždějí na usmrkaných filmech. Některé pasáže jsou prvoplánové, hraničící až s citovým vydíráním, ale jsou režijně zvládnuty velmi zručně, díky čemuž tohohle vynucování průměrný divák nepostřehne. Jinak film ale určitě stojí za to vidět, je znatelně lepší než film stejného rázu Nebezpečné myšlenky. Tož tak. ()

Aiax

Tenhle typ filmů miluju a navíc jsem udělal podobnou zkušenost jako učitel, takže moje hodnocení může být trošku předpojaté - nestrannému divákovi by mohla vadit přehnaná sentimentalita, "rodinnost" a celková naivita projevu ve druhé polovině - ale myslím, že i z objektivního pohledu (pokud takový existuje) to je zábavná, inspirativní a "užitečná" podívaná. Hillary Swank je přesná a okouzlující, určitě se v ní leckterá žena-nenapravitelná idealistka pozná. Osobně bych byl radši za drsnější a ne tak disneyovské vyznění poslední části, možná by tak byl snímek trochu uvěřitelnější, ale jinak rozhodně doporučeníhodné. 85%. ()

runner85

Ak sa chce tak sa dá pomôcť ... pani učiteľka to dokázala ... síce som od filmu čakal viac ale pridal som hviezdu navyše za Hillary ()

salalala

Ačkoli tvůrci vychází z reálných základů, Freedom Writers není ničím víc než jen další variací na téma idealistický učitel se snaží zaujmout a změnit třídu nezvladatelných individuí. Pro Neameričana budou podobné snímky vždycky na hranici kýče, což je dáno velkým kulturním rozdílem i skladbou obyvatelstva, potažmo žáků ve školách. Richard LaGravenese na nějaké vysvětlování vesměs kašle, na nic si nehraje a od začátku se opírá o otřepaná klišé a předvídatelný scénář, naštěstí s tím ale až na malé výjimky dokáže pracovat. Zaujme potřebnou posmutnělou atmosférou, v níž se pohybují víceméně ztracené existence, které moc nadějí do budoucna nemají. Po celou dobu balancuje na hranici kýče, kterou sice občas překročí, není to ale nic dramatického a nikdy to naštěstí netrvá natolik dlouho, aby to diváka otrávilo. Chybět pak nesmí pro podobné snímky příznačný hiphopový soundtrack. Hlavním trumfem je nicméně obsazení, jemuž kraluje velmi dobrá Hilary Swank, vyzdvihnout se ale musí hodně povedený casting studentů, z nichž nikdo není extrémně otravný, všichni jsou příjemně civilní a působí autenticky. Freedom Writers je film, na němž ve výsledku vlastně není nic zásadně špatně, jen je až moc klišovitý, chybí mu více tvůrčí invence a odvahy, někdy tlačí na city až příliš a možná by mu prospěla i o malinko kratší stopáž. 70 % ()

Gereth

Dlouho jsem si nebyl jistý, proč se mi tento film vlastně líbil. Zápletka je prachobyčejná variace příběhu, kdy přijde učitel/trenér/vychovate/whatever mezi bandu "špatných" adolescentů, použije nějaké nestandardní metody a udělá z nich skvěle fungující team, který nakonec zvítězí(vyhraje pohár, vyhraje morálně, vystuduje,..) Nakonec jsem na to přišel. Jsou to oni představitelé dětí, kteří dělají tento snímek něčím vyjímečným. Jejich jednotlivé příběhy, styl vyprávění a celkově herecké výkony se mi dostaly pod kůži. Jen ten přerod mohl být trochu pozvolnější. To, jak se v podstatě ze záběru na záběr stali všichni "lepší", spolu s vynuceným happyendem dost ubralo na uvěřitelnosti. Nicméně celkově to dá slušných 70%. ()

maverick10

Priznavam jistou miru "vyumelkovanosti" a velkou porci naivity. Ale prave v te naivite spociva ona krasa. Kez by to takhle jednoduse slo na vsech skolach, ba kdyby nekdo vymyslel takovou metodu, ktera by zabirala. Bohuzel ne vzdy to jde tak lehce jako v tomto snimku. Je treba se na to divat jako na film s poslanim, ktere musi pochopit i ten nejvetsi trouba. S poslanim, ktere musi zakorenit v kazde moralce jednotlivce. Coz pak je idealismus neco spatneho? Kdyby tak byli vsichni idealiste jako Erin Gruwell. Film by mel preci jenom cloveka moralne ucit a vzdelavat, kdyz uz lidi na tu bednu cumi od rana do vecera. ()

berusche

Přídavná jména jako poutavé, dech beroucí, nutící k zamyšlení jsou sice fajn, ale přesně nevystihují můj pocit. Když nad tím tak přemýšlím, není to vůbec špatné. Má to dobrý námět, slušný scénář, důstojné herecké výkony, ale nepotěší. Je to totiž přesně takové, jaké tyhle snímky bývají. Útočící na slzu, obdiv paní učitelce a dodávám, že jsem z toho taky cítila, že bych snad na ty děti měla být hrdá. Jenže proto tomu možná schází ten nádech reálu. I když pančelka skutečně žije, já mám dojem, že to z toho reálného nějak vybočuje tím promyšleným sžíravým patetismem. A to mi trochu překáží. V konečném důsledku, a to musím uznat, že práva jiných etnik jsou pro mě celkem důležitá, mám pocit, že slečna G. byla magor (stejnak není jisté, k čemu její domnělý úspěch vedl), děti by se taky nezbláznily (chápu, že válka gangu je zřejmě prozatím problém, který není řešen ku prospěchu situace) a stará bréca učitelská měla nakonec pravdu ---> je sice hezká jejich motivace a snaha paní učitelky, ale co bude dál? Navíc takhle brzo po crash a dalších filmech s podobnou tématikou (rozuměj, kterak etnická problematika našla své řešení, vzpomněla jsem si na ten film o černém klukovi, co hraje fotbal, s Bullock v hlavní roli, a dál taky na ten fotbalový tým, jak bílý trenér donutí černé děti přemýšlet nad životem jinak) to má trochu výraz bezduché snahy, která nemá dlouhodobý cíl. ()

Hennes

Námět zajímavý i když ne originální, ale celkové zpracování na mě působilo nějak křečovitě a nepřirozeně. Druhá část filmu je doslova "přesladká". Hilary je určitě výborná herečka, ale tenhle film kolem mě opravdu "jen prošel". ()

kaposlav

Pekne vykreslený reálny kapitalizmus nazývaný aj mylne demokraciou. Sociopatické riešenie problémov je im vlastné. Vlastne niekedy skôr neriešenie problémov a k tomu gangy, rasizmus, diskriminácia, nosenie zbraní do školy, bitky na školách, školáci bezdomovci, strach, beznádej, žiadny rešpekt voči autoritám, atď.... Postkomunistické štáty preberajú školný systém západu a v USA 17roční školáci nevedia, čo je to holocaust a nikdy neboli za hranicami mesta. To sa potom manipuluje v médiach a ešte viac ím vytiera skreslené myslenie o svete. Čo sa týka filmu ako deja. Neverím že z členov gangu, čo zažili zabíjanie blízkych a žijú v takých podmienkach sa stanú iní ľudia po pár kecoch okolo holocaustu na hodinách anglického jazyka. Možno jedna, alebo dve výnimky by sa našli. Tak idelické, že tomu ani sám scenárista nemohol veriť. ()

Caminzind

Chcete-li z nevzdělatelného čmouda s IQ 85 udělat překrásnou bílou kultivovanou duši, dejte mu přečíst deníček Anne Frankové a voilà... úspěch je zaručen. V tomhletom naivním propagandistickém multikulturním škváru dokáže sexy árisjká učitelka se zručností Harryho Pottera vykouzlit z partičky polodebilů jakože lidské bytosti. Stačí jen rozsvítit malé světélko a dotknout se srdce na pravém místě. A já se ptám: Proč na to ještě nikdo nepřišel? Kurva, proč?!! Ať mír dál zůstává... ()

Martin741

Prvy film od Richarda LaGravenese-ho, ktory som videl. Tematika rasovej znasanlivosti v akejsi skole v USA ma stale co povedat. Banda tinedzerov objavi vdaka ucitelke Hillary Swank / Million Dollar Baby/ silu tolerancie a vzajomnej znasanlivosti. To je zaujimave a iste aj chvalyhodne, ale dej sa akosi vytratil, tempo je pomale bez strhujucejsieho momentu a hrat z nich vedela snad len Hillary Swank. Lahsi nadpriemer, ale nic svetoborne : 70 % ()

bogomira

Tak pár let uplynulo, Nebezpečný myšlenky nám trochu zastaraly, je třeba vyrobit podobnej film pro další generaci. No hurá a je na světě. Není špatnej, to ne, ale je to furt dokola. Kdybych já si měl vybrat, kdo má předělávat mládež, tak promiň Hillary, ale já budu vždycky hlasovat pro Jacka Blacka. To je aspoň prdel. ()

Streeper

Úžasný film. Hilary Swank jsem nikdy nijak zvlášť nemusela, ale tady jsem si jí oblíbila. Ukázala mi, že hrát umí. Samozřejmě celý film nestál jen na Hilary, ale i na ostatních hercích, kteří hráli studenty. Dokázali se vžít do postav a moc se mi líbilo spojení jejich životů s životy židů za Holocaustu. Hudba byla úžasná a některé scény se mě tak dotkly u srdce, že jsem se rozplakala na celé okolo. Skvělý film, na který by se měl podívat každý, aby viděl i jiný svět lidí. ()

joker.george

No, nakonec musím uznat, že se mi snímek líbil, příběh obsahuje samozřejmě klišé, ale naštěstí převažuje dramatická, vážná a naléhavější linka. Snímek mohl být útok na slzopudné kanálky a dojímání se, jenže jím není, samozřejmě podobné scény obsahuje, ale nejsou to podpásovky a je čistě na vás, jak je přimete. Propojení s holocaust je výstižné. A práce s postavami, které se časem posupně vyvíjí různým směrem patří ke kladu, stejně jako Hilary Swank, jež dobře ztvárnila houževnatou profesorku. ()

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech

26.05.2006

Dvojnásobná držitelka Oscara za herecký výkon ve filmech Kluci nepláčou a Million Dollar Baby, Hillary Swank, opět spojí své síly s režisérem Richardem LaGravenesem v snímku P.S. I LOVE YOU. Adaptace… (viac)