Východné Nemecko, rok 1984. Oddaný stúpenec režimu, kapitán Gerd Wieser v snahe o kariérny postup zbiera kompromitujúce materiály o známom divadelnom dramatikovi Georgovi Dreymanovi a jeho atraktívnej priateľke Christe-Marii, o ktorú má súčasne záujem aj minister kultúry. Postupne začína byť životmi divadelných hviezd fascinovaný a stále viac si uvedomuje obmedzenosť svojej vlastnej existencie. Film získal v roku 2007 Oscara za najlepší inojazyčný film a desiatky ďalších ocenení na festivaloch po celom svete. (RTVS)

Romanko99

Skvele! Uz dlho ma ziadny film pozitivne neprekvapil ako tento. Silna drama o tom, ako sa zilo za socializmu v umeleckych kruhoch. Povinne pustit vsetkym, ktory sa vo volbach rozhodli pre komunistov. ()

jarod13

Úžasný film, který nás zavede do minulosti nedávné. Zároveň je film odrazem doby a také je o lidskosti i na nejvyšších místech. Při jeho shlédnutí si člověk začne opět vážit "svobody". ()

botswana

Gerd Wiesler-dobře fungující pěšák Stasi. Naprosto oddaný své práci, jejímž hlavní smyslem je pošlapání nejzákladnějších lidských práv. Vkrádá se do soukromí „podezřelých“ protirežimních osob, aby jím v případě jejich selhání na několik let sebral poslední zbytky svobody. Je zajímavé sledovat, jak jednoho dne přestane jeho jakoby vrozená nelidskost fungovat. Čím více se ponořuje do života nových podezřelých objektů, tím více si uvědomuje prázdnotu vlastního bytí (sterilní byt, absence zábavy a blízkých). Najednou by chtěl někam patřit a žít životem druhých. Cena za toto prozření bude vysoká, ale „morálního“ očištění se nakonec dočká. Film životy druhých funguje ve všech směrech, nejvíce však ve vystižení atmosféry 80. let Východního Německa, naplněného strachem (vynucené mlčení sousedky Dreymana), nesvobodou („plný program odposlechů“) a nakonec taky popíráním důsledků socialismu (nezveřejňování statistik sebevražd). Po shlédnutí se nikdo neubrání tomu, aby si uvědomil, že svoboda nemusí být vždy samozřejmostí. ()

Figuto

Bravurně točený, nenadchl, nenudil, jako ti, co hodnotí 3* a méně jsem nevěřil Wieslerově měkotě, kam se poděly audio záznamy ze sledování (ty snad musely být), jaktože při oslavě v bytě byl při puštěné hudbě a povídání hostů dobře slyšet konkrétní rozhovor (dobře, štěnice byla u pohovky, ale přesto), jak to Wiesler zamýšlel udělat s Christi-Marií? I přes skutečnost, že téma psychologie postav mě moc nezajímá, 6/10. ()

mahulenka

Dalsi film, ktery me nenechal spat a vyvolal spoustu emoci a otazek typu: jak dlouho bych vydrzela odolavat pri vyslesich, muceni a vydirani. zamysleni nad lidskym charakterem a statecnosti, totalitnim rezimem. urcite je dobre aspon filmy pripominat zrudnosti komunismu. Hvezdicka dolu za vykonstruovane casti deje. ()

stuj

O lidech a jejich touhách. Každý bojuje za tu svojí... Některý film si zaslouží 5 hvězd, i když člověk ví, že si ho jen tak znovu nepustí. ()

ImDude_man

Řekl bych, že asi nejlepší film z bývalých komoušských zemí, který popisuje onu dobu. Je v něm jak beznaděj, tak všudypřítomné fízlování a přitom nezapomíná na to, že nejsme jen dobří nebo špatní. Postava fízla Gerda Wieslera a jeho život jsou tak neuvěřitelně prázdní a přitom má v sobě potlačovanou touhu a vášeň a neunese jejich konfrontaci se silným vztahem a naplněným životem umělecké dvojice, kterou má sledovat, i peklo jejich nutné expozice vůči režimu (zejména hereččinu), které naknec vyústí v tragédii. Téměř nulové herecké prostředky Ulricha Müheho jeho prázdnotu a vyprahlost ještě podtrhují. Jedním slovem: klenot. Kéž by se u nás přestaly točit sladkobolné romantizující filmy o této době a někdo natočil takovouto syrovou pravdu. ()

tomkat

Tohle vám učebnice dějepisu, dokumenty ani projevy státníků nedokáží vykreslit - tak se jděte kouknout na tenhle snímek, ať konečně víte, jaké to OPRAVDU bylo, žít v totalitní šedi socialismu. Plus krásná slovní hříčka na závěr. ()

3logix

Skvely film. Smutne vsak je, ze podobne praktiky sa realizuju doteraz a je uplne jedno ci je statna moc nositelom socialistickej ideologie, alebo kapitalistickej...cele je to o ludoch, ktori sa chcu dostat co najvyssie a je im uplne jedno akej ideologickej farby kabat si na to musia obliect. Ludom, ktori maju radi len akcne infantilne filmy plne vybuchov a prehnanych nahanaciek to neodporucam ;) U mna max...thumbs up ()

JPMT

Některé postavy příliš přesvědčivé nejsou, ale téma a popis doby a praktik komunistického režimu to vynahrazují. Kdo to zažil, oživí si to, kdo ne, aspoň si představí,co to bylo za hnus.. ()

Von Kempelen

Možná bych dal i pět hvězd, nebejt znechucenej z českejch ekvivalentů německejch disidentů, který se v mnoha případech podepsali dosti nepovedeným způsobem na polistopadový historii naší země, takže filmy o nich zrovna dvakrát nemusím, byť se jedná tentokrát o sousedy. Ale to je (asi) jen můj problém, film je jinak pěkně natočenej, přes všechny ty morální a etický dilemata pěkně šlape a nenudí. ()

vicvixx

Mrazivý, zdánlivě nudný, místy trochu předvídatelný. Ulrich Mühe zahrál špicla skvěle, strojové pohyby, repetitivní přesnost počínání. Naopak přerodu v člověka se svědomím uvěřit lze, a dokonce se musí, protože o tom ta pointa filmu je, divák ji musí přijmout. Původně jsem chtěl film sledovat kvůli Sebastianu Kochovi, ale jako největší zážitek z filmu hodnotím Ulricha Mühe. Za mě jasných 5 hvězdiček! ()

negativ

Film jsem několik let nechal ležet na disku a neustále odkládal. Dnes jsem se k tomu konečně dostal a film (samozřejmě v originále) si pustil. Pro ty, kteří ten šedivý fízlovský pokřivený svět "vlády mrzké lůzy" nepoznali, možná mohl působit nevěrohodně (postavy jako loutky apod.), ale já to chápu. I já si čas od času potřebuji takové filmy pustit, abych si připomněl tu ohavnou komunistickou obludnost (která se nám zase pomalu vkrádá na hrad i do vlády). Natočeno s minimem nějaké větší akce a přesto poutavě a věrně. Morální přemet kapitána Wieslera byl sice až trochu moc překotný, nicméně jak jej zase zachytit během 2 hodin, že? Navíc on byl vždy v podstatě poctivý, pouze sloužil ďáblu aniž by to věděl. Dnes už tomu ale někdo těžko uvěří (i já s tím mám problém). Závěr mne mile překvapil, celkem slušně se mnou prezentace odhalení pravdy v kombinaci s hudbou zamávala, ale nějakou tu slzu bych přičítal spíš z nedostatku spánku vzniknuvší drobné hysterické atace. Oder nicht? Každopádně moc moc dobrý! ()

jjbaraque

Jistěže bychom si mohli myslet, že jde o film z nedávné minulosti, ale to je jen kulisa. Kulisa pro obrovské vnitřní drama, které můžeme vidět, ale take nemusíme. To se odehraje v pár vteřinách. A takových dramat je život plný, ač třeba někdy vůbec nejsou vidět, tak jako onen osudový okamžik, v němž sám sobě HGW XX/7 začal psát Sonátu. Takové vteřiny byl přítomny ve středověku, v době nedávno minulé, dnes. A zase budou, třebas nebudou zahaleny do tak efektního hávu. ()

babuca

Fakt veľmi silný autentický príbeh, ktorý by si mal pozrieť každý človek, ktorý si myslí, že v socializme bolo lepšie. Je to aj film pre tých, ktorí našťastie červenú dobu nezažili, aby sa aspoň trocha vcítili do kože aj ľudí, ktorí ,,museli,, zradiť lebo ich prinútili. Som prekvapený, že tak dobrý film dokázal natočiť režisér, ktorý tú dobu vlastne nezažil / v dobe pádu socializmu mal len 12-13 rokov./. ()

17carlos

....Jak začít. Kluci ze sousedství mě neskutečně překvapili a to doslova tak, že ještě teď po shlédnutí filmu mě mrazí po zádech. Ten pocit když si uvědomíte, že jste celý život, každou sekundu pod neustálým dohledem, vás místami přinutí nedýchat. Naprosto špičkově natočené drama, které se svým dějem, plynulostí a skvělou návazností, řadím mezi nejlepší filmy, které jsem viděl. "Based on a true story"- člověk si ani nedokáže představit v dnešní době, že by se něco takové dělo a že za jakýkoliv názor by vás čekal kriminál. Víc již nebudu prozrazovat. Za mě film na úrovní Shawsenku aneb naprostá pecka. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (viac)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (viac)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (viac)