Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

Vančura

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení stejnojmenné literární předlohy Yanna Martela (dlužno ještě dodat, že ve 3D a strašném českém dabingu). Pro mě osobně byla tato podívaná velkým zklamáním - s předlohou, celosvětovým bestsellerem oceněným Man Bookerovou cenou, se zde zacházelo zcela obludným způsobem. Z knihy bylo vypuštěno v podstatě vše, co je na ní nejcennější - nesmírně zajímavé etologické postřehy o zvířatech, o antropomorfismu a antropocentrismu, teologické pasáže, introspektivní úvahy hlavního hrdiny o světě, zvířatech, životních hodnotách, apod. Zbyla jen okleštěná rádoby senzační storka o 16 letém Indovi, který přežil 227 dní na moři ve společnosti jednoho bengálského tygra. Z knihy byl vypuštěn mj. i veškerý její popisný naturalismus - rybolov, zabíjení želv a pití jejich krve, zabití slepého námořníka, ochutnání tygřího exkrementu... cílem bylo evidentně nechat vzniknout filmu, na který by mohla celá rodina, takže hlavně žádná zraněná zvířátka nebo nedejbože amputované nohy! Tím se však film připravil o sugestivní a katarzní účinek těchto pasáží, a nahrazuje je přemírou triků a efektní kamerou, která na sebe zbytečně strhává pozornost. Do děje je naopak násilně naroubováno několik rušivých - a především zcela zbytečných - motivů, které v románu nejsou: dívka, do které se Pí zakouká, počítání dní na moři prostřednictvím vyřezávaných čárek na boku lodi, halucinační vize hrdiny na dně oceánu, apod., přičemž je to celé prezentováno jako otřepaný příběh o "chlapci, který se mění v muže" - už jen z toho, jak byl komplexní svět Martelova románu redukován do podoby jednoho provařeného klišé, mi je na nic. Stejně tak obsazení mi přišlo mizerné (představitel titulní role vypadá na konci v podstatě stejně jako na začátku, nikde ani stopy po vysilujícím pekle dlouhých měsíců tělesného i duševního strádání na moři - Pí si v knize sáhne na samé dno svých sil, ale ve filmu to spíš vypadá, jako by si vyrazil na exotickou dovolenou). Tenhle příběh měl zůstat jen na stránkách knihy, nemohu si pomoci. ()

Omnibus

Knihu jsem nečetl. Tudíž se předem omlouvám všem členům fanklubu 3,14159265 za můj svatokrádežný komentář (a s tím pí nemachruju, těch osm míst za desetinnou čárkou si opravdu pamatuju dodnes - z dob mých studií na UP :-).                   Až bollywoodsky pestrobarevné omalovánky novodobého cirkusáka Noeho. Spektakulární podívaná, vizuálně namakaná plavba ve světélkujícím moři, pod pečlivým dohledem Bráhmy, Šivy, Višnu, Alláha i s Mohamedem a v posledku samozřejmě i křesťanského Boha a jeho (podle mě nesmyslně a hlavně zbytečně) obětovaného syna, Ježíše Krista. Zážitková plavba vzpomínkami jednoho beránka božího, kterého všichni naši bohové (a že jich lidstvo má!), za využití děsivé síly vln i hrozivé tiché lhostejnosti nekonečného oceánu dovedli k poznání, že má v sobě tygra. Koneckonců, přiznejme si - kdo z nás nemá? Navnaděn některými komentáři jsem očekával transcendentní zážitek, po kterém se na knižní předlohu vrhnu dychtivě, jak hladová hyena na zebru, ale teď váhám. Bude to maso ze zebry košer? A jakou za to přijímání Těla Páně (a těla námořníka) zaplatím cenu? A když už je řeč o penězích - kolik zbůhdarma vyhozených rupií stál producenty Depardieu ve svém štěku, v roli kuchaře-vraha, který zaujal jen prameny mastných vlasů hnusně slepených omastkem? A proč se vlastně potopila ta loď? Tahle otázka byla opakovaně nakousnuta (omluva za cynický výraz, to ten Richard Parker ve mě) v závěru příběhu. Snad za to potopení lodi nemůže nějaké nadpozemské, vlastně podmořské, Bohem zlomyslně nastrčené skalisko? Hrdě čouhající až k hladině (ze dna jedenáct kilometrů hlubokého Mariánského příkopu!), jako nějaká obludně přerostlá metafora? Tak nevím... Asi jsem se měl opravdu nejdřív plavit s Yannem Martelem a jeho knihou, ale nějak jsem teď ztratil chuť. Jedině snad, až přijde velký hlad... ()

liskam

Lidsky vyprávěný příběh s parádním vizuálem, který okouzlí. Stačí jen trošku dětské představivosti, pootevřené mysli a těch 127 minut si každý divák opravdu plně užije. Docela mě mrzí, že jsem tenhle film neviděl v kině, byl by to určitě skvělý zážitek. Doporučuji každému, kdo dokáže ocenit dobrý příběh, který je navíc opravdu umně vytvořen. Za mě 90% ()

dr.horrible

Páčilo sa mi to. Aj napriek tomu, že Pí vlastne znázorňuje všetko, čo nemám rád: 3D dobrodružný film o stroskotancovi, O priateľstve človeka a zvieraťa (teda nie úplne, ale nechcem spoilerovať), O návrate k prírode, O náboženstve, O pososolstve, O morálke... Ani sekundu ale nenudí a všetko je nakoniec úplne inak. V podstate jedna veľká vizuálna žranica, ktorá (na moje počudovanie) ani na chvíľu neskĺzava do gýču, navyše s perfektnou pointou na záver. Predlohou som nedotknutý, tak ťažko zrovnávať, nakoniec je to ale presne také, aké som dúfal, že to bude. Úvod z Indie je roztomilý, príbeh obsahuje niekoľko skvelých nápadov (najviac sa mi páčilo meno čo dostal tiger, "nálet" rýb a scénka so surikatami), efekty vyrážajú dych (búrka, veľryba), a natočené je to ako ten najkrajší prírodopisný dokument. K dokonalosti tomu niečo chýba, rovnako to nie je film roku a už vôbec to nie je film pre mňa, ale tie štyri oscary si zalúžili. Vlastne presne iba tieto štyri (hudba, kamera, vizuálne efekty a réžia). V týchto štyroch kategóriách Pí nemal konkurenciu. Ang Lee je veľký režisér. ()

Šakal

A tohle resp.takhle se (to) opravdu stalo. Nevěříte? Tak věřte :-) Čemu? Čemu chcete.... Předlohu jsem nečetl, nemám však nejmenší důvod nevěřit kolegům DaViD’82 resp. Vančura vypovídajících o její nekompromisní syrovosti. O to více překvapí (zároveň však i zamrzí) fakt, že filmová verze je jejím přesným opakem, tj; hravá, vtipná, nenudící, výpravná, nápaditá.....pohádka pro celou rodinu, to i díky dobře zvládnutému (využitému) 3D (opravdovost Richarda Parkera, stejně tak bouře a následné potopení lodi tají dech). Nicméně byť nemám (narozdíl od zdejší většiny) zásadní problém s hlavní myšlenkou (ostatně, je to ponecháno na každém z nás) přesto bych osobně uvítal úplné vypuštění filozoficko-teologické roviny a zredukoval to na čistokrevný survival, byť s rizikem finanční (ne)návratnosti v podobě cílovky resp. přístupnosti 12+ . [Viděna 3D Bluray (originál.) verze (včetně pětadvaceti min 3D deleted scenes), které dávají částečně odpovědět na zdejší výtky viz „námořník“ a postupné otupění těla resp. mysli.Bohužel pouze útržkovitě a už vůbec ne uspokojivě!] P.S. upřímně jsem zvědavý, zda-li můj pohled bude tak smířlivý i po přečtení předlohy, protože min za zvědavost směrem k ní, snímku vděčím.Uvidíme. Prozatímních 70% ()

Jordan

kniha ma oslovila viac, no myslím si, že ang lee urobil hodnotnú a dôveryhodnú adaptáciu s pár strhujúcimi scénami (konkrétne dvoma: búrky) a miestami vyčačkaným vizuálom (svitanie, medúzy...); ale ako človeka, ktorý knihu mal čerstvo v pamäti a ktorý z princípu šiel na 2D to nejak zvlášť neoslovilo; a namôžem vystáť digitálne zvieratá, až tak veľmi, že to stačí ako dôvod na strhnutie hviezdičky (stalo sa tak už pri zrode planéty opíc); ()

HoneyBunny

I na malé obrazovce vypadá tenhle film úžasně. Dlouho jsem neviděla tak nádherné a snové sekvence. A to jsem se bála, že Pí se bude táhnout. Ale kdepak, Ang Lee vás chytí hned na začátku do hrsti a zhypnotyzuje stejně jako pohled Richarda Parkera. A propos - na filmu se mi líbí, že o jeho vyznění musíte přemýšlet. Kterou verzi příběhu si vyberete? Popravdě, je jasné, jak to všechno bylo, ale ten krásný vtip je v tom, že si stejně všichni vybereme tu pohádkovou verzi, protože realita je prostě hnusná (takové malé šťouchnutí do víry). Můžete také přemýšlet, co vlastně Richard Parker představuje - Boha, víru, naději nebo vnitřní sílu člověka? Anebo je to vlastně jedno a to samé? Dobře Angu a Yanne, dobře! ()

Carol Pifková

Úprimne, keby tam nebol ten tiger, nedám tomu ani tie 2*. Je to film, ktorý sa hodí len do kina ide tam len o efekty (i keď pripúšťam, že niektoré boli krásne), ktoré mňa osobne zatiaľ nenadchli vo veľkej miere v žiadnom filme, pretože si na ne ani nepotrpím. Film nenechal vo mne takmer žiadne emócie, okrem jednej scény, a ak som sa nerozplakala pri smrti zebry a hyeny tak film mal na mňa veľmi slabý emočný účinok. Teraz už viem prečo som sa tak dlho toho filmu stránila a vždy som si vybrala dáky iný. Říkejte si tomu ženská instituce nebo co... ()

Anderton

Možno som prihoretý, ale ja som na Life of Pi nezachytil nič, čo by ospravedlňovalo jeho náboženský pod(nad)text. Boj chlapca s prírodou, jeho dospievanie, nadväzovanie priateľstva s iným živočíšnym druhom, nachádzanie rešpektu, prevzatie zodpovednosti za život atď....možno podobenstvo s neistým rozprávačom, ale hľadanie Boha mi k príbehu, ako ho podal Ang Lee, nesedelo. Samozrejme to filmu dodáva na vzletnosti, možno nadčasovosti, pre mňa je to skôr barlička pre väčšiu pozornosť. Ten dôvod je asi predloha, ktorú som nečítal a tam veci zapadajú do seba asi viac. Life of Pi je regulérny detský film, ktorý môže byť pre mnohé vcelku zásadným emocionálnym zážitkom podobne, ako pre moju generáciu Nekonečný príbeh. Tých paralel by som tu videl viacero a nikto ich nespomína, každý sa totiž sústreďuje na porovnávanie s predlohou. Ale inak pekný film, ktorý má čo robiť v nomináciách, len ak by mi niekto povedal (po prebudení z dlhodobej hybernácie), že ho nakrútil pôvodne zvažovaný a dnes vymeknutý Shyamalan, tak by som nemal o tom ani tieň pochybnosti. Viď After earth. ()

Frajer42

No, to byla ale πčovina. Vychválit mohu pouze výbornou vizuální stránku a úžasné ozvučení. Všechno ostatní bylo hrozně špatné. Příběh je docela k zblití. Dialogy téměř nejsou. Nevím s jakým záměrem film vznikl. Vizuálně je film skutečně okouzlující, ale já osobně mám ve zvyku hodnotit podle více faktorů. Navíc je π nesnesitelný gay. Kéž by ho ten tygr sežral. Slabé 2*. ()

Dzeyna

Hodně procítěný snímek s velmi mnoho překvapivými a nečekanými příhodami. Hlavní aktér zvládl svou roli naprosto excelentně. Ovšem, je mi celkem líto těch zvířat. Konec je trochu fraška, ale budiž. Rozhodně to byla zvláštní podívaná a vcelku mě to dostalo, dojalo a donutilo k přemýšlení o životě. Mělo to pár chyb, které mi vadili a proto nedávám plný počet hvězd; ale nápad je to výborný! ()

MikeCool

Nádherný příběh, který vypráví o celém, na první pohled prostém životě indického chlapce Pí, který prožil většinu svého mládí se zvířaty. Parádní úvod, který vyústil v pořádné drama odehrávající se na loďce společně s agresivním tygrem. Celková atmosféra byla slušná a děj úchvatný, ale jediné co bych asi vytkl je nevyvedená umělá inteligence zvířat, která byla malinko jako "pěst na oko". ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

AppleCore

Každoročně mi přijde pod ruku film, kterej ze mě naprosto s přehledem sundá vopici. Letos je to právě Pí. Každá jednotlivá scéna je natolik úchvatná, že vlastně ani nevadí jakási roztrhanost celku. Každá scéna má přesně dávkovaný emoce, nikdy proto nezačne film kýčovitět, přesto naprosto přirozeně vyvolá jak slzy v očích, tak úsměv ve tváři. Každá scéna je podtržená nádherným hudebním doprovodem, kterej naprosto přesně a nenuceně ruku v ruce s obrazem ony emoce vyvolává. Každá scéna je i přes zjevnou digitálnost přirozená, pestrá a pohlcující (jeden z filmů, kde efekty neslouží pouze k ohromení). Každá scéna od první až po závěrečnou prostřednictvím obrazu, hudby a schopností vyprávět dává dohromady (i přes zmíněnou nenávaznost) příběhově nejhezčí film roku 2012 (každá jednotlivá složka naprosto přesně funguje, nic nevyčnívá, všechno je v symbióze). A každá ta jednotlivá scéna by zasloužila Oscara sama pro sebe (jsem rád, že Lincoln pohořel a že právě Life of Pi shrábnul cenu ve čtyřech kategoriích). Jednou možná vpadne do mojí TOP10 ()

swamp

Musím uznat, že jsem se tohoto nového filmu Anga Leeho trochu obával, ale byly to obavy zbytečné. Life of Pi je snesitelným kýčem oplývající snímek o víře a pohledu na svět. Je krásným dobrodružstvím chlapce a šelmy, kde šelma není jednoznačně šelmou a chlapec přestává býti chlapcem. ()

DwayneJohnson

Ang Lee asi nikdy nebude patřit do moji topky režisérů. Z jeho dřívější tvorby se mně moc líbily třeba filmy Ledová bouře nebo Jízda s ďáblem, ale postupem času, začal můj zájem o něj prudce opadat. Nezachránil to ani Tygr a drak a už vůbec ne tolik opěvovaná a pro mě pouze průměrná Zkrocená hora. S tímhle filmem je to hodně podobné. Nesedí mi jeho styl a i když Pí a jeho život není rozhodně špatný film, prostě mě opět nenadchnul. Vizuálně naprosto bez chyby se zajímavým a neočekávaným koncem a kdybych měl ještě něco pochválit, tak to bude zcela jistě Gerard ve velmi jepičí roličce. Jinak jen pěkný obal s horším obsahem, kterému rozhodně nepřidal fakt, že se v Indii mluví anglicky. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)