Hrozba z temnoty

• Česko Lovci duchů (viac)
Horor / Dráma / Mysteriózny / Thriller / Fantasy / Komédia
USA, (2005–2020), 247 h 25 min (Minutáž: 29–60 min)

Tvorcovia:

Eric Kripke

Réžia:

Kim Manners, Robert Singer, David Nutter, J. Miller Tobin, Mike Rohl (viac)

Predloha:

John Shiban (kniha)

Jared Padalecki, Jensen Ackles, Jim Beaver, Jeffrey Dean Morgan, Katie Cassidy, Sterling K. Brown, Misha Collins, Genevieve Padalecki, Chris Gauthier (viac)

Recenzie používateľa WingsLotus35 k tomuto seriálu (12)

Season 1 (2005) (S01)

Tak už jsem se mentálně dostal do stádia zahořklýho nostalgika, kterej sedí u bedny/kompu a přepíná mezi streamovací platformy a nadává, jak už v dnešní době nedokážou natočit nic kvalitního, a jak všechno stojí za hovno. Jako děcko jsem se k tomu neměl možnost při vydání dostat (páč se rodiče mohli infarktově posrat z toho, že když jsem přepnul z Kouzelný školky na RTL, Televizní Noviny nebo Události v regionech, tak začala lamentace o tom, že se ze mě stane kriminálník, satanista nebo podobná havěť společnosti), nyní však už jako technicky zdatný, kulturně vyspělejší a samostatně uvažující jedinec, jsem si mohl dopřát to, co mi bylo za ty roky odepřeno. Supernatural, alias Lovci Duchů, je dobrá jednosměrná jízdenka do nultých let 21. století, kde člověk může znatelně vidět a studovat tehdejší televizní produkci. Přes dnes už levně vypadající CGI efekty přežitý z devadesátek, lehce kriminální zápletky s prvky nadpřirozena, což byla tehdy příjemná změna oproti plný prdeli kriminální seriálový lobotomie typu Sběratelé kostí, Námořní vyšetřovací služba, nebo ikonická Kriminálka Las Vegas. Všechno toto zmíněný, spolu se Supernatural, spojuje dlouhotrvající produkce napříč roky, sexy hlavní postavy, v každým díle zvraty jako v průměrným celovečeráku, ale přes to všechno zábavný. Hlavní linie s hledáním ztracenýho fotříka jeho dvěma rozhádanými synky, kteří napříč jejich pátrání, cestou zajebou pár nadpřirozených potvor a nevydělaj na tom ani hovno, je vcelku solidní výplňovka na nudný odpoledne, a esence zábavnosti 2.0 let. ()

Season 2 (2006) (S02)

Tak nám rodinná bráchovská dovča napříč Amerikou ve starým fáru vesele pokračuje dál. Po nalezení fotříka z první řady, a jeho následnýmu démonsky infarktovýmu skonání po podepsání smlouvy s ďáblem, kdy vyměnil vlastní duši za život synka, který smrtelně spinká v kómatu po "náhodný" bouračce. Synátoři fotříka opláčou a královsky spálí na hranici jako Brada Pitta coby Achillea v Tróji, a vesele pokračují dál v dovolenkové atmošce, která je kořeněná dalším kropením démonů solenou brokovnicí. Ovšem tady to už vypadá, že všechny studený stopy, poctivě sbíraný po celou první řadu, se pomalu ohřívají. Když už jsou ke konci ohřátý na tolik, že vyvolenýmu Samovi postupně mrdá v palici, čeká nás Final Boss v podobě brány do pekla (kde je sakra DOOM Guy, ten už za helmou na hlavě slintá, aby do toho peklíčka mohl skočit a natrhnout čertíkům prdel, a on to otevření branky prachsprostě prosere, styď se!). Na úplným konci přece nemůže chybět kulervoucí zvrat, kterej všechny kolečka protočí o 360 stupňů rychlostí světla, a hurá do 3. řady. ()

Season 3 (2007) (S03)

Vypadá to, že se tvůrci při psaní týhle řady řádně přežrali vtipný kaše, a je to i v několika dílech slušně vidět. Ne že by to nějak vadilo, naopak, byla to i docela osvěžující vzpruha pro seriál. Co ale fakt nedokážu pochopit je fakt, že se celou řadu bráchové snaží vysekat Deana ze smlouvy, kterou uzavřel na konci druhý řady, pachtěj se od čerta k ďáblu po způsobech, který by je dokázaly z tohohle průseru vysekat, a najednou, když už se došlo téměř zdárný konec, to prostě skončí bezvýsledně. Respektive má to ten konec, jakej byl už jasnej na začátku řady, ale na konci je víc otázek než odpovědí. Kurvafix, tohle není moc příjemnej zvrat, když předchozí dvě řady měly určitý zakončení, a mohlo se jít s čistým štítem do další. Tady to naopak působí jako prostředek rozjetý linie, která je schválně natáhnutá na dvě, a možná i více, částí. Upřímně řečeno, nejsem úplně fanouškem tohoto způsobu vyprávění, protože to v 90% procentech znamená, že nápady prostě došly, a musí se nějakým způsobem za každou cenu natáhnout ta rozjetá, aby se vyrejžovalo co se dá. Zatím to tak nepůsobí, ale doufám, že se to v průběhu zlepší. ()

Season 4 (2008) (S04)

Po docela plytkým, napůl nakousnutým koncem, jsem rád, že se dobrodružství bráchů Wincesterů vrátilo zpátky do sedla. Dean pochopitelně mrtvý zůstat nemohl, to by pak nemělo žádnej význam v týhle pekelný rošádě dál pokračovat. Díky 4. řadě za další dobrý zvraty, za konečnej nástup andělů na scénu, když už 3 řady v kuse vidím jenom démonský držky, tak je celkem příjemný vidět i jejich odvěký protihráče. Samovy super síly začínaj mít potenciál a proměnily se v něco víc, než jen blbý věštění v podobě migrén. I když konec je otevřenej dokořán jako vrata od stodoly, má oproti předchozí řadě fakt pořádný koule, a nastavuje tak dobrou základovku pro pětku. No nic, jde se dále pokračovat v moderní biblický filharmonii. ()

Season 5 (2009) (S05)

Kapitola první po pěti řadách je dopsána. Neznamená to však konec příběhu (jelikož toto píšu 4 roky po opravdovým konci seriálu, tak vím o čem mluvím), nyní se na nové stránce otevírá kapitola druhá, která bude doufám stejně fascinující jako ta předchozí. Ačkoliv samozřejmě vím že Sam a Dean se prosekají napříč dalšími roky až do roku 2019, kdy jejich cesta doopravdy skončí, pátá řada vytáhla laťku na maximum a dává to značně najevo. Myslím si, že nemá cenu se teď ohlížet zpět, když už je mnou rozebrána dle mého názoru docela podrobně. Je načase otočit list a číst sledováním šesté řady opravdovou druhou kapitolu příběhu. ()

Season 6 (2010) (S06)

Bylo celkem zajímavé sledovat jak se kapitola druhá bráchů Winchesterových postupně rozepisuje. Šestá řada se dá rozebrat na dvě části. Část I.: Hledání ztracený duše: Tady na čistým listě byla jasně viditelná alegorie na první řadu, kde se role bráchů otočí. Jestli byl Sam v první řadě ten citlivej týpek, kterej nechodí za žádnou cenu přes mrtvoly za svým cílem, a Dean tou vraždící mašinou, která se brodí krví kupředu a neohlíží se zpátky, tady je to přesně naopak. Dean je tady tím, který má empatii a projevuje lidskost (ne že by ji neprojevoval v prvních řadách, ale byla výrazně utlumena), a Sam je tady tím nelidou, který stonásobně svou nelidskostí převyšuje svého bratra v prvních řadách. Naštěstí to nebyla vykrádačka sebe sama, ale do jisté míry propracovaná podívaná. Část II.: Cesta k očistci: Když už jsme si otázku Samovy duše vyjasnili, tak teď zbývá vyřešit co dál po zahnaný apokalypse. Řešením je bitka andělů, kteří se budou přetahovat o šéfování v nebi jako čoklové o flákotu, akorát s tím rozdílem, že do toho spadá i provedení apokalypsy, se kterou se bráchové srali, aby ji zastavili. Do toho vchází očistec, který je šedou zónou s armádou duší, který jsou cennější než zlato. Tohle byla popravdě ta míň záživná část, kde jedinou zajímavostí byla pramáti potvoráků, ale nakonec nebyla finálním záporákem k odpravení. No nejsem si jistý jak tahle rošáda bude dál pokračovat. ()

Jiná realita (2011) (S06E15)

Tak tenhle díl se dá popsat jako: "Když už celýmu štábu začne kompletně jebat z toho, že už se něco točí příliš dlouho." Naprosto perfektní, řezal jsem se smíchy celej díl. ()

Season 7 (2011) (S07)

Tahle řada má sice zas co nabídnout, ale ke konci už to začíná zavánět jistou repetetivností. Na začátku vylezou z andělskýho břicha Lovecraftovi potvoráci, kteří se začnou šířit jako koronáč nadlidským tempem (naštěstí jen po USA), a potom Castiel jako pára nad hrncem prostě beze stopy zmizí. Potom začnou bráchové řešit, jak kurva zabijou něco, co bylo jako první hosti v Očistci, a čistou nepřízní osudu přijdou o svého (i našeho) oblíbeného adoptivního taťku alkoholika s alexandrijskou knihovnou v palici. Ukáže se sice, že Bobby není tak úplně tuhej a stal se tím, co celý svůj život lovil, jaká ironie. Objeví se i nové celkově zajímavé postavy, ale bohužel jen na epizodní role. To je celkem škoda a doufám, že se v pozdějších řadách vrátí. Jenže ke konci padaj zase sračky do větráku a předzvěstí toho průseru jsou návraty starých postav. Casík se objeví, ale má amnézii; Samovi se plně projeví posttraumatický syndrom z klece se Satanem, a začne mu jebat v palici (z čehož ho náš dobrý anděl strážný vyseká převzetím jeho útrap na svá bedra); Mac - nesmrtelný nemesis bráchů Winchesterových - je najednou dobrá démonská duše a fouká jim bebíčka; a opět se objeví nový prorok, který pro změnu nepíše přiblblý fanfikce, ale umí číst boží slovo. Třešničkou na dortu je poslání Dena s Casem do očistce, a tak Samík je zase sám. Začíná to být celkem únavný, jak se bráchové tak uměle rozcházejí jen aby bylo něco zajímavýho do další řady, zvlášť když už jsme viděli, že si cestu k sobě vždycky (i přese smrt) cestu najdou. No nevidím další otvíračku osmý řady dvakrát pozitivně. Přesto všechno se jednalo o vcelku zábavnou, očekávatelnou cestu napříč sedmou řadou. Oprášily se zde taktiky z prvních řad, tj. lovení i něčeho jinýho, než jsou Leviatani, a tak zpestření nechybělo. ()

Season 8 (2012) (S08)

Mé obavy z konce předchozí řady se naplnily. Osmá je skutečně ve znamení repetetivnosti a je to na ní vidět už hned v prvním díle. Dean je z očistce venku hned na začátku (to jsme už viděli ve čtvrtý řadě, kdy vstal z hrobu), a je připraven se opět vrátit zpět do práce. Sammy si s Deanem vymění roli z pozice "žití normálního života" s tím rozdílem, že zase brečí jako v první řadě, že se na kosení duchů, démonů a jinejch nadpřirozenejch potvor zase vykašle. Tohle všechno už tady jednou (nebo i víckrát) v tomhle seriálu bylo, a začíná to být fakt únavný. Andílek Casík je taky z Očistce venku (jak nepřekvapivé) a stává se z něj nebeský 007 s povolením zabíjet. K tomu se zodpovídá nebeskýmu MI6 a jeho hlavní "šéfce" En (Naomi). Zvláštní, jak je to celý vytrhnutý z bondovek a aplikovaný na nebe. Nicméně tu repetetivu, a další unylé klišoviny, jsem ochoten skousnout, protože zase se objevilo něco, co je v seroši nové. Cestování v čase je sice taky klišovina, která není tady nová, ale přitáhne do současnosti (když to uvedu v souvislosti s časoprostorem řady) dědka Winchestera ze strany tatíka, a odhaluje svůj členský klub kamarádů tzv. Strážce Slova (Men of Letters) a dává tak bráchům novou perspektivu o vlastní rodině. Namakaná skupinka s po zuby vyzbrojeným bunkrem a vědomostmi o Supernaturáliích a jiných podivnostech jim tak dává novej domeček s pokojíčky na zašívání se před světem a už nejsou tak vyloženě nuceni chrápat v motelech a v Impale. Tabulky s božským klínovým písmem a jejich přelouskávačem Kevinem jsou taky zpátky, a jak jsem doufal, vrátily se taky i jiné vcelku zajímavé postavy z předchozí řady, za což jsem šťastnej jak blecha. Z klikyháků Sam a Dean zjistí, že se dají nadobro zavřít dveře do pekla, a už na svět nebude prosakovat démoní průvan, což se samozřejmě Crowleymu (současnýmu šéfíkovi pekla) nelíbí, a bude se to snažit bráchancům zatrhnout. Zkoušky který k zabouchnutí vrat musej podstoupit splní, ale u poslední si řeknou: "Ne serem na to, to by zase jeden z nás chcípl" a prostě odejdou. Do prdele proč?! Stejně oba nemůžou natrvalo chcípnout, když si zas najdou zase nějakou cestičku jak se zase oživit, a celej seroš by byl bez nich v kopru. A jako ochutnávku na konec nám z nebe pršej andělé, abychom měli další srandu do další řady. Začíná mě to pomalu, ale jistě frustrovat co zas bude dál. ()

Season 9 (2013) (S09)

Jsem celkem rád, že se po celkově unylé a nezáživné osmé řadě vrací duo bráchů Winchesterů zpět do formy. Masakrování démonů je už pasé a přesunuto tak na druhou, více podřadnou kolej. Hlavní náplní je rádoby bůh Metatron partička zmatených andělů na zemi hledající cestu domů jak posranej E.T. To je celkem dobrá vzpruha pro pokračování, navíc, když se bratrské vztahy opět krapet napruží, a zase si hrají na lovce samotáře (jako tomu bylo už pár řad nazpět) s tím rozdílem, že každý brácha má svýho novýho pomocníčka. Dean má Crowleyho démona, a Sam si musí vystačit s oblíbeným andílkem Casíkem, kterej sice přišel o andělskou sílu, ale to si vyřešil suplementy v podobě cizí andělské síly. Oba bráchové se aspoň za tu dobu, co od sebe byli (když se zase rozhádali) neškrábali na prdeli, a zjistili si dost o tom jak tenhle průser valící se z obou stran v podobě andělskýho teroru na zemi a nevyřešenýho pekla bez vládce, a nakonec se aspoň vlažně usmířit. Je ale cítit z jejich vztahu, že už nebude takový jako dřív, a celkově mi přijde, že se budou v pozdějších řadách víc a víc rozcházet, což je docela zajímavý zvrat mezi nimi. ()

Season 10 (2014) (S10)

Tohle se mi upřímně složitě hodnotí. Je jasný, že 10 řada je uzavírkou druhé kapitoly, a už následuje jen poslední kapitola třetí. Otázkou však zůstává, jak se s novým prastarým nepřítelem budou bráchové Winchesterovi vyrovnávat. Celá řada devátá se zabývá hlavně Deanem a jeho vykérovaným Kainovým znamením, který z něj dělá masovýho zabijáka úplně všeho živýho, i neživýho. Sice podstoupí jakousi detoxikaci od vražedných pudů, ale to jen na dobu dočasnou, než se všechno zase kolosálně posere. Andílek Casík získá zpátky zbytky svýho andělskýho já, ale silově je na tom asi jako oškubaný kuře vařící se ve vlastní šťávě na plotně. Králíček pekla Crowley se nečekaně setká se svoji čarodějnou matičkou Rowenou, která ho mateřsky miluje asi jako parazity na i v těle a přiměje Sama, kterej se snaží bráchovi znamení vysekat z pařáty za každou cenu, aby jí přinesl jeho hlavu na talíři. Do hry vstupují opět stará známá IT hackerská mistryně a nerdka Charlie, která je bráchům vždy k ruce, a přichází i s řešením, jak šlamastyku s bebíčkem na ruce vyřešit v podobě Knihy zatracených na kterou je nalepenej novej hráč v podobě rodinky Steinových. Famílie okultně biologicky nabušenejch Frankensteinů (který si jméno smrskli jen na Steinovi, aby byli nenápadní, jak originální krytí) jsou docela zajímaví záporáci, škoda jen že se ve hře neudrželi moc dlouho. A nakonec co se týče Sama, kterej se, už jak jsem zmínil, snaží zachránit bráchu od toho aby se stal démonem zabijákem, tak provádí svý postranní akce za zády Deana. Upřímně tyhle bratrský kličky, kdy jeden obelhává druhýho a naopak za účelem vzájemnýho zachraňování se, jsou už docela unavující, a kazí to tempo seriálu. Na druhou stranu je to přesně to, co je na tomhle díle zábavný a vcelku zajímavý. Otázky bratrský lásky a jejich vzájemných obětí k ní je hlavní motor, co to celý táhne. ()

Season 11 (2015) (S11)

No ty vole, to zas bylo něco. I když se to ze začátku zdálo být hluchý jak domov důchodců; druhá půlka byla čistý koncert všeho možnýho. Promítlo se tady snad úplně všechno, co až doposud v tomhle seriálu bylo. Návrat starých známých (vypuštěnej Lucík z klece, cameo mrtvýho Kevina a prorockej fet) mi lehce smočil oči, ale ani kapka slzy neukápla. Když už byl na konci předchozí série vypuštěný nový prastarý záporák, tj. Temnota, tak se dokonce zjeví i po jedenácti řadách náboženský symboliky a nadpřirozena i samotný Bůh (sice v podobě břídilskýho pisálka nechtěných minulých i budoucích osudů Winchesterových, ale to se počítá). Navíc se taky objeví opět rodinný komplexy mezi bratrem Bohem a sestrou Temnotou. Rodinný terapie a další vylívání srdíčka pro lidi i andílky na otázky proč Bůh opustil Zemi samozřejmě nezůstanou stranou. Tohle vysvětlování a okolky ohledně Boží nepřítomnosti bylo celkem nezáživný, ale jak má tenhle seriál ve zvyku, největší výbuch zvratů a napětí si nechává na samotný konec. Tady to samozřejmě není výjimkou, ačkoliv od šestý série až po tuhle s tímto kouzelným efektem zábavnosti hodně šetřil a kulhal zároveň. A já jen doufám, že dvanáctá řada to zas nepošle celý do kopru. ()

Lovci duchů se dočkají prequelu

Lovci duchů se dočkají prequelu

25.06.2021

Populární seriál Lovci duchů v originále pojmenovaný Supernatural se dočká prequelové série s názvem The Winchesters. Herec Jensen Ackles, jedna z hvězd původního seriálu, pak nový projekt zastřeší… (viac)

Walker, Texas Ranger se dočká rebootu

Walker, Texas Ranger se dočká rebootu

24.09.2019

Po rebootech Čarodějek, MacGyvera a Magnuma došla konečně řada i na legendárního Walkera, Texas Rangera. Hrdina, jenž pro kop z otočky nikdy nešel příliš daleko a z Chucka Norrise učinil kultovní… (viac)