NCIS - Námorný vyšetrovací úrad

• Slovensko NCIS (viac)
Akčný / Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2003–2024), 336 h 43 min (Minutáž: 40–87 min)

Sean Murray, Mark Harmon, David McCallum, Brian Dietzen, Pauley Perrette, Rocky Carroll, Michael Weatherly, Cote de Pablo, Emily Wickersham (viac)

Producenti akčnej drámy z prostredia námornej kriminálnej polície, inšpirovaní seriálom JAG, ktorý pomaly stráca vo svete dych, sa rozhodli pre novú, dynamickejšiu a zatiaľ veľmi úspešnú verziu. Tím špeciálnych agentov, vedený skúseným, tvrdým vyšetrovateľom a vyjednávačom Leroy Jethro Gibbsom (Mark Harmon), je schopný riešiť zločiny, ktoré sú spáchané vo vojenskom námorníctve a námornej pechote, bez ohľadu na postavenie, či hodnosť. Napätie, akčnosť a dobré herecké výkony sú hlavné atribúty, vďaka ktorým seriál získal obrovskú divácku úspešnosť a televízne stanice ho zaraďujú do Prime Time.
V snahe presvedčivo zobraziť prostredie námorného vyšetrovacieho úradu, si autori pomohli skutočnou existenciou NCIS. Stretávali sa s agentmi NCIS, aby odpozorovali ich reálny život a mali prehľad o každodenných operáciách.
Herecké majstrovstvo a talent Marka Harmona bolo ocenené udelením ceny Emmy a jeho filmové úlohy mu priniesli niekoľko nominácií na udelenie Zlatého glóbusu. (oficiálny text distribútora)

StarsFan

Z tradičních kriminálních seriálů o desítkách dílů je NCIS jediný, který mám skutečně ráda. Jde tu totiž o to, že kromě tradičního schématu "vražda - vyšetřování - zatčení vraha" nabízí i velmi zajímavé postavy. Nedokážu posoudit, nakolik to platí pro všechny série, přiznávám se, že jsem viděla dohromady sotva třetinu toho, co producenti pustili na obrazovky, ale vždy, když se k NCIS náhodou dostanu, ráda u televize vydržím až do konce. I to někdy ke spokojenosti stačí. ()

A.Beech

Pre mňa najlepší seriál na svete. Rozhodne lepšie ako všetky CSI. NCIS nie je len o vyšetrovaní, ale taktiež sa venuje aj rozvíjaniu hlavných postáv a ich osobnému životu. Je obdivuhodné čo dokázali spraviť so seriálom aj s menším rozpočtom, ktorý sa prepracoval v Amerike k najsledovanejšiemu seríálu svojho žánru. Postava Anthonyho DiNozza (či Gibbsa) je pre mňa TOP seriálovej tvorby. ()

Djkoma

Od průměrných 3* seriál zachraňuje jakési vnímání pop kultury a "geeků", které přidává do vcelku obyčejného hledání vraha/vražedkyně. Hlášky jako "to je auto z GTA IV" nebo "vaše matka má rovné čelo, to byla klingonská nadávka víte..." potěší, i když pro starší publikum může naopak působit tahle snaha omladit kriminální seriál jako "neprůhledná". ()

Wysch

Upřímně je mi jedno, jaký případy ta grupa okolo prošedivělýho děduly řeší, protože to, co je podle mě totálně mimo záběr ostatních rádoby vyšetřovatelských seriálů, je vývoj a vlastní historie postav okolo prošedivělýho páprdy. A ačkoliv se v každém díle tomuhle tématu věnuje tak odhadem pět minut času, mně to stačí na to, abych chtěl vidět další díl, abych se o tom sukničkářským DiNozzovi, geekoidním McGeem a (pro mě fyzicky nepřitažlivou) Zivou dozvěděl něco víc. Ale imho nejvíc mě baví postava Duckyho, kterej si povídá s mrtvolama. (Kate jsem oplakal, jejich vztah s DiNozzem byl naprosto geniálně napsanej.) // Update: Jako silnou stránku chápu to, že do každé sezóny se dá naskočit i bez znalosti předchozích událostí, ačkoliv třeba přelom 9 / 10 a 10 / 11 a nejspíš i 12 / 13 si určitě nějaké to vědomí předchozích událostí vyžaduje. Přesto je skvělé, jak se tvůrcům i v pozdějších řadách daří budovat tým a udržovat jeho atmosféru, což je ve výsledku to, co táhne celý seriál dál. O to zajímavější je, že postavy přicházejí a odcházejí. Ziva byla nahrazena blondýnou jak z titulky časopisu, ale během třinácté sezóny se scénáristům podařilo Bishopové dodat větší hloubku, hlavně v ohledu jejího vztahu ke Gibbsovi, resp. to, že Gibbs ji začal brát jako vlastní dceru, což z ní v mých očích udělalo okamžitě důležitější charakter. Current season: 15. Odchod DiNozza mi nevadil. Ačkoliv mi bude chybět, musím přiznat, že stárnoucí a přibírající Weatherly nemůže hrát věčného kluka DiNozza donekonečna, a tak jsem rád, že odešel (když se scénáristi vykašlou na posun jeho postavy, stále jako-teen-se-chovající-DiNozzo nemůže fungovat pořád). Jeho nástupce (Torres / Valderrama) se mi zpočátku nezamlouval, ale dostal solidní background a imho je za DiNozza skvělou náhradou. Esposito papá. Britskej černoch je ale na odstřel. Naštěstí to vypadá, že NCIS dostala v S15E04 v podobě Marii Bello dalšího skvělýho herce a další zajímavej charakter se zajímavým background. Šestnáctá řada mi ve svým závěru objasnila, proč byla asi Ziva David tak oblíbenou postavou (aspoň za mořem teda), protože můžu s klidem říct, bez toho abych spoileroval, že pro Gibbse asi byla tou druhou z jeho Daughters. Sedmnáctá řada upřímně moc zajímavá pro mě nebyla, o to víc, že její závěr vedl k osmnácté, kterou s klidem označím ve své první polovině za nejhorší vůbec. Může za to samozřejmě z části i Covid, ale hlavně neschopnost tvůrců něco solidního napsat: Ze všech Covidem ovlivněných procedurálních dramat nebo seriálů, které jsem viděl, má osmnáctá řada NCIS nejslabší scénář - jako typický příklad, kdy si tvůrci / scenáristi nevidí do klávesnice je tuším osmý díl, kdy Maria Bello řekne, že chce z toho místa, kde právě je, co nejrychleji vypadnout, aby za deset minut řekla: "Sorry, Gibbsi, ale já tu zůstanu a nevrátím se s tebou." Jako what the phuck? A třešničkou na dortu je samozřejmě odchod Emily Wickersham. Teda jako ne že by odchod byl napsanej nějak extrémně špatně, ale půlku řady tvůrci pokračují v budování vztahu mezi ní a Nickem a pak to z ničeho nic odpískají. Jasně, návrat není vyloučen, nějaké to cameo taky ne, ale logiku to imho nemá. Naštěstí její místo zabírá v devatenácté řadě Katrina Law a každej ví, že pro Katrinu Law mám extrémní crush, protože je to jediná herečka, kterou jsem kdy sledoval na twitteru. Since 2010, I guess. () (menej) (viac)

Frajer42 odpad!

Totální sračka. Viděl jsem tedy jen pár úseků, protože si myslím, že jsem stále normální, nebo si to alespoň nalhávám. Hrozně mi to připomínalo všechny ty nejrůznější kriminálky, které tolik nesnáším. Tudíž jsem si velmi rychle dokázal vybudovat nesnášenlivost i vůči téhle sračce. A to se přece musí patřičně ocenit. ODPAD! ()

Galéria (3 434)

• Gibbs vždy zásadně spí na gauči, ve své ložnici nespí, neboť mu příliš připomíná jeho první ženu Shanon. (Karlosik_4)
  • Mark Harmon, představitel Leroye Jethra Gibbse, většinou při natáčení Námořní vyšetřovací služby pracuje se svým vlastním ručním nářadím, které používá doma ve své dílně. (willy1)