Černé zrcadlo - Série 5 (2019) (séria)

Smithereens (S05E02)

(epizóda)
  • Veľká Británia Smithereens
všetky plagáty

Londýnský řidič sdílené taxislužby unese zaměstnance společnosti provozující sociální média a vyvolá mezinárodní krizi. (Netflix)

easaque

+3*+1* za pointu Další díl, který je obsahově i provedením průměrný. Že sociální sítě jsou závislácké, si uvědomuje určitě každý, i ten kdo je na nich. Přesto samotná pointa je vlastně tak jednoduchá až je geniální, a tu si uvědomíme opravdu až po shlédnutí a přesto s tím nic nenaděláme ... a vlastně taky proč? ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

ad

Čtvrtá hvězda je za skvělého Andrew Scotta, a skvělé dialogy a závěr Charlieho Brookera... Mít v ČR takové dva talenty, šlo by to i zde... Režie konvenční, zápletka předvídatelná... ()

Martrix

Těžko říct, jak budou takovou epizodu vnímat lidé, kterých se týká. Možná jako plytkou kritiku pokroku. Já na sociálních sítích nejsem, takže tu absurditu v závěrečných titulcích vnímám ostřeji. A stejně tak nejsem smířený s faktem, že o nás Google shromažďuje dost informací na to, aby vytvořil náš profil, i mapu našeho pohybu a aktivit. Všichni to ví, ale málokomu to vadí. Pro mě to není příběh o tom, jak návykové sítě jsou, ale o tom, že se ta návykovost stala přijímanou součástí společnosti. Bez větších výhrad, i za cenu vedlejších škod. Andrew Scott byl jako vždy vynikající, čtvrtá hvězda jde za ním. ()

David.Darco

Dokonca aj Metalhead bol viac Blackmirror epizódou ako táto nie príliš funkčná, nevydarená, nevýrazná a neoriginálna hlúposť s patetickým rádoby koncom. Wtf...? Jediné čo ako tak funguje je dávkovanie informácií o motivácii hlavnej postavy. Od istého bodu je však už úplne jasné, kam sa to celé bude uberať. ()

Ryuuhei

Asi jsem to s tím nadšením z nové série přehnal... Protože na celém dílu byla nejzajímavější jinak absolutně nepodstatná linka s ženou, jejíž dcera spáchala sebevraždu. Zbytek? Ty jo, vždyť byl předvídatelný, neskutečně protahovaný a pointa? Nemyslíš, zaplatíš? Na to stačí několikavteřinová reklama. Fakt jsem zklamaný a jen doufám, že si aspoň poslední díl napraví už tak pochroumanou reputaci a možnost, že bude tato série vůbec tou nejslabší. ()

ZeroCZ1233

Sci-fi prvek není, zde stačí surová realita nynějšího světa. Klasické vyjednávání policie s pachatelem, který má rukojmí, objeví se i kapánek předvídatelnosti. ALE tyhle menší neduhy jsou schovány za fantastické herecké výkony, které famózně ztvárňují řadu rovin, které se v tomto prostém, ale přesto skvělém příběhu nachází. Nejvíce se to projeví po emoční stránce, která je zde na maximální úrovni a mně poprvé se při sledování tohoto seriálu vylily slzy z těch suchých očních kráterů, které vlastním. Jedna z nejlepších epizod celého seriálu. ()

TroiMae

SPOILER: Cítím vinu, že jsem způsobil něčí smrt, tak to vyřeším tím, že někoho unesu a zastřelím se před ním. Jen proto, že chci dát majiteli sociální sítě ještě zpětnou vazbu (a jdu přes mrtvoly). Jen to, nic víc. Natož svou vinu odčinit. ()

Arkanoid

Únosy už boli natočené lepšie, aj vďaka tomu, že medzi únoscom a obeťou dokázali vytvárať nejaký hlbší vzťah, ktorý tu chýba. Téma sociálnych sietí bola využitá lepšie aj v tomto seriáli, v tejto epizóde divák celý čas čaká, ako sa dá táto téma trefne spojiť s únosom, no celé to pôsobí umelo. Natočené je to výborne, aj keď vďaka statickému deju sa nedočkáme nejakej kultovej scény. Epizóda stojí prevažne na hercoch, z ktorých vyniká Andrew Scott. Logike dáva facku nemožnosť pohnutia sa ostreľovača k lepšej pozícii na cieľ v otvorenom poli. ()

iXtr3m3

Piatá séria, tri časti a z toho prvé dve totálne slabučké, tu dávam hviezdu naviac za trošku tej osobnej drámy, ale inak slabota nad slabotu. Nie, žeby predchádzajúce série boli doslova revolučné, to Love, Death and Robots sú o svetelné roky ďalej, ale toto je fakt omáčka. A to som videl prvých pár minút poslednej tretej časti a kým som zaspal únavou, tak tiež žiadna sláva, tak som zvedavý. ()

klukluka

Sociální sítě ubližují tak, že si to ani neumíme představit- i proto je taky téměř nepoužívám- konkrétně Instagram přesně z tohoto důvodu. Ten Billy ulítnul na Smithereensu stejně jako já kdysi na Facebooku a fakt, že jsem se kvůli němu někde nevysekal, považuju zpětně za svoje velký štěstí, protože příležitostí k tomu byl bezpočet. Ten příběh je triviální a nic z něj nevyplynulo, jen naše vlastní důvody, proč hanět nebo velebit sociální sítě. Jestli to tam bylo, tak se omlouvám, prostě mi to ne a ne docvaknout. Mark Zuckerberg podle mě není Billy Bauer, je rád, že nám ten jejich crack tak šmakuje. ()

kwoky

Velmi napínavé se zaměřením na lidskou stránku příběhu, zatímco technologie jsou poměrně dost upozaděné (objevuje se tu snad jen kritika "pořád všichni čumíte do mobilů, protože jsou ty appky tak schválně udělané"). Líbilo se mi postupné odkrývání všech souvislostí, ale závěr nepovažuji za příliš uspokojující. Také si myslím, že zkrácení o čtvrthodinu by tomu jen prospělo. Tři a půl. ()