Lincoln

Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

PKD

Supr film,který ale satanžel,nepopisuje (až na vyjímky) skutečnou realitu. Ale i tak,parádní zážitek. Spielberg prostě umí patos a to je fakt. ()

numi

Kaminskiho fantastická kamera za doprovodu mnohdy až otrocky ladících (ale stále fungujících) Williamsových melodií drží tuhle historickou báchorku pro děti zapřísáhlých republikánů nad hladinou podprůměru. Lincolnovi totiž chybí vše, co by měl velkolepý příběh obsahovat - dokonce i ten správný kousek patosu v závěru. ()

Freemind

Tuhle katastrofu nezachránil ani Daniel Day-Lewis,"Lincoln" je prostě zoufale nudný a mučivě ukecaný film - a to píšu jako člověk, který by udržel stoprocentní pozornost na desetihodinovém maratonu Bergmana a Antonioniho. Chápu, že podobná lidumilská témata se dobře prodávají oscarové porotě, ale ono by to taky chtělo opravdový scénář, a ne jen suchý slepenec záznamů ze schůzí a jednání sněmovny. Pokud se zajímáte o podobná témata, pusťte si třeba Nezlomnou vůli, protože tohle je dvouhodinové, krystalizované utrpení. ()

erased

Spielbergovi definitivně hráblo a natočil pravděpodobně nejzbytečnější historický film vůbec. Ve výsledku je tak divák nucen dvě a půl hodiny sledovat hromadu nedomrlých politiků a zárodky lobbyingu a oficiálního uplácení. Že účel světí prostředky? Že je to konečně pohled na tuto osobnost bez růžových brýlí? Tomuto objektivně nelze upřít zhola nic, ale proč, proboha proč to točit takovým způsobem? Casino Jack dokázal, že lze stejné téma pojmout i divácky vstřícně. Naproti němu zdejší snahy o pročištění nekonečnými pletichami zatuchlého vzduchu pomocí vyjuchané hudby a družiny pana Bilba připomínají podobně tragickou snahu v české Bathory. Navíc je to materiál jako stvořený pro televizní minisérii: hlavnímu představiteli dává prostor pro orgasmické herecké kreace (a Daniel Day-Lewis si zde Oscara zaslouží jako málokdo za posledních x let) a děj vykoukne jen tu a tam a posunuje se epizodicky víceméně po půl hodinách. Ano, pojetí je odvozené už od knižní předlohy, ale mainstreamově a otevřeně glorifikovat hrdinu (nejen) americké historie pomocí všeho, co je na milované demokracii špatně, a zároveň se o něm nedovědět ani fň, to je už moc i na toho senilního dědulu. ()

Tirion

V podstatě je to strašně jednoduchý recept. Dejte dohromady zkušeného a dobrého režiséra, zkušeného a dobrého herce a zkušeného a dobrého scénáristu a máte zkušený a dobrý film. No zase tak jednoduché to není, ale ta rovnice v tomto případě funguje (a že bychom našli případů, kdy absolutně nefungovala). Zkrátka je jasné, co byl Spielbergův záměr a D. Day-Lewis mu v tom dokonale pomohl. Až si říkám, jak by film dopadl s původně obsazeným L. Neesonem? Ano, pro Evropana to sakra zavání patriotismem z U.S., ale přestože tam samozřejmě je nějaká ta kapka patosu, tak nechutná špatně resp. chuť filmu nekazí. A ačkoliv si někdy říkáte, že nevíte na jakou strunu zrovna film hraje, tak výsledek je zkrátka neurážející, přestože se převratným nestává. A pokud bychom chtěli kritizovat, vzpomeňme si na propadák War Horse, kdy jsme byli doslova donuceni pozitiva hledat, aby chudák božský Steve, nebyl úplně zprzněn. Lincoln, této nutnosti pozbývá. A protože navíc D. Day-Lewis hraje opravdu fantasticky (řku-li oscarově), tak tohle (mnohdy komické a idelistické) historické drama stojí na sakra pevných základech výborného filmu. ()

kaylin

Asi nemá moc smysl se bavit o tom, kdo byl zač Abraham Lincoln. Ať už byly jeho záměry a způsoby jakékoli, byl to jeden z největších amerických prezidentů. Pro zemi a možná i pro celý svět toho udělal tolik, že se to hned tak někomu nepovedlo. Zrušení otroctví bylo krokem k současné Americe, Americe, kde může být prezident černé pleti. Nevím, co by se stalo, kdyby osoby, které vystupují ve filmu a které žily v Lincolnově době a vystupovaly proti 13. dodatku, viděli Baracka Obamu v úřadu. Ale tohle je pokrok. Nemá cenu se příliš přít o to, jaký Lincoln byl, protože udělal mnohé, co navždy zůstane nezapomenuto. Víme to i my, a to nejsme Američané. Steven Spielberg se ale rozhodl, že celý svět vzdělá, ukáže mu politické prostředí takové, jaké tenkrát bylo a jaké se od dnešního příliš neliší. Kromě toho také ukáže osobu významného člověka v jeho různých variacích. Hlavně ale natočí tak vlastenecký film, až má Neameričan chuť vzít vlajku s hvězdami a pruhy a zapálit ji. Ne, neříkám to proto, že jsem proti Americe, naopak. Většina filmů, které vidím, jsou z Ameriky a uznávám je, ať už jsou jakékoli, ale Spielberg si prostě neuvědomil, že nenatáčí nic jiného, než americkou onanii nad vlastní historií. Navíc historií místy poměrně nudnou. Film Lincoln má dvě esa v rukávu. Ani jedním není režisér. Tím prvním je skutečnost, že se film opírá o historické události a podává je do jisté míry nestranně. Jsou zde prezentovány jak názory rasistické, tak i nerasistické. Druhý názor samozřejmě získává navrch, protože tak to chce historie. Druhým esem v rukávu je herecké obsazení. Většina herců hraje dobře, ale celkem zapadnou. Je zde totiž jeden muž, který táhne film na svých bedrech a bez kterého by se mohl jít Spielberg klouzat. Pokud si ho sám vybral, bod pro něj. Mluvím samozřejmě o Danielu Day-Lewisovi a jeho Lincolnovi. On byl jediným důvodem, proč jsem se rozhodl na film jít. Už v traileru bylo jasné, že to bude něco naprosto unikátního. Osobně doufám, že Daniel získá Oscara, protože přede mnou se nehrbil a uváženě nepochodoval nějaký herec, ne, tohle byl 16. prezident Spojených států amerických v celé své podobě. Ani jednou se Danielovi nestalo, že by z role vypadl. Tohle jsou prostě role, na které se nezapomíná. Když jsem viděl film "Temný rytíř", nedíval jsem se na Heatha Ledgera, ale na Jokera. Když jsem se díval na snímek "Capote", neproducíroval se přede mnou Philip Seymour Hoffman, ale skutečně Truman Capote. Stejné je to s filmem "Lincoln". Pro Američany hrdost na vlastní historii, film tak patriotský, až se divím, že nebyl pouze červeno-modro-bílý. Ale pro všechny ostatní to bude především jedno z nejlepších vystoupení Daniela Day-Lewise. A to už je co říct, protože tenhle herec má těch skvělých rolí skutečně hodně. Proto ho také vídáme tak málo, protože jeho příprava musí být neskutečná, stejně jako výběr rolí. Jemu za jeho neskutečný výkon děkuji, on je tím, proč dávám filmu vyšší hodnocení, protože by mi přišlo líto, kdyby to bylo jinak. Spielberg ale jen ukázal, že ve stáří je skutečně zralý pouze na patos a silnou vlasteneckou inklinaci. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/divosi-10-years-divoka-stvoreni-lets.html () (menej) (viac)

Kaluž

Tak Steven se na stará kolena rozhodl, že nás unudí k smrti vlasteneckou povídačkou o tom, kterak se dobří bílí mužové dohodli, že omezí nákup černého masa z dovozu. Bla, bla, bla… třináctý dodatek yay!, bla, bla, bla… třináctý dodatek nay!, bla, bla, bla… a tak je to furt dokola. Řemeslně je to samozřejmě dokonalé, kamera šlape, herci hrají jako o život, hudba patřičně rezonuje, ale i takový Amistad oproti tomuhle vypadá jako epický spektákl z dílny Michaela Baye. Průměrná televizní inscenace na nedělní večer. Pusťte si raději tohle, je to prakticky o tomtéž, ale je to MNOHEM zábavnější. ()

slunicko2

Důstojné blahoslavení svatého Lincolna. 1) Z pozice laika neumím posoudit, jak moc je film historicky věrný, připadá mi, že docela dost._____ 2) Snímek jsem sledoval se zájmem, protože režisér s občasným uměleckým nádechem 66letý Steven Spielberg své řemeslo umí a vytvořil vcelku zábavnou adoraci toho, co zřejmě považuje za americký přínos světu._____ 3) V dalším odkazuji na kolegu Marigolda, jehož komentář mi mluví ze srdce._____ 4) 14.11.2019 - Ovšem má-li pravdu komentátor boni (odpad) o Lincolnově snaze vystěhovat otroky, pak nevím. ()

Maq

Není to biografický film, jak by název napovídal. A není to ani bigotní pomník hrdinovi. Vidíme Lincolna jak kupčí, korumpuje, manipuluje, slovíčkaří, zavádí a zamlžuje na hranici otevřené lži do tváře Kongresu. Veliký Lincoln v zájmu veliké věci, snad největší od založení Států jako takových. Proč zrovna tento úhel Spielberg zvolil? --- Já bych řekl, že jde o uměleckou reakci na Wikileaks. Tento film vyjadřuje názor, že i ti nejušlechtilejší lidé při prosazovaní těch nejušlechtilejších idejí musejí v demokracii sestoupit na zem a čachrovat, pytlíkovat, ... zkrátka počínat si způsobem nevelmi ušlechtilým, a to je ještě řečeno mírně. --- Pokud jde o mne, oceňuji uměleckou dokonalost filmu, Spielberg je opravdovým mistrem. Daniel Day-Lewis podává mimořádný výkon, jeho Lincoln je opravdu charismatický, možná ne přesně takovým způsobem, jakým reálný Lincoln skutečně byl, ale rozhodně právě tak, jak je na něj vzpomínáno. Největší hodnotu však přikládám Spielbergově odvaze vynést onen svrchu zmíněný názor na světlo. Ano, je to jen názor, nikoli nesporný, naopak pořádně problematický: Máme přijmout špínu v demokratické politice jako nevyhnutelnou daň lidské malosti? A jak odlišit "dobrou" špínu od "špatné"? Platí ono jezuitské "účel světí prostředky"? --- Je zajímavé, jak dokonale je myšlenka filmu nepochopena mezi uživateli čsfd. Chápu však, že v zemi tak hluboce politicky negramotné, jako je Česko, inteligentní politické drama vlastně pochopeno být nemůže. Není ani postřehnuta jeho existence. Není věřeno, že něco takového existuje. ()

Vampireman

Ubíjející verbální kadence, odtažitý murrica-maker Spielberg (byť vysoce profesionální v režii) a finální dílo připomínající fůzi zasedání poslanecké sněmovny a detailní studium dějepisné knihy. ()

Philcze

Komorní a excelentně odvyprávěné drama, které pořádně chytne až po slabším rozjezdu v první půlhodině. Navíc kompletně zprofanovaného patosu je naprosto snesitelné množství (Steven se na stará kolena ještě krotí) a nevidím důvod proč nadávat na Lincolna a pak si jít pobrečet nad podobně vlasteneckým Hořícím keřem. Spielberg vede příběh hodně pomalu, Lincolna prezentuje jako lidumila, který radši řekne historku o rybaření, než že by se snažil protivníka přesvědčit argumenty, rozhodně však ne jako bezchybného poloboha. Filmový Lincoln nejde pro uplacení daleko a nebojí se seřvat své asistenty, když už jde do tuhého. DDL je v roli pochopitelně bezchybný, přičemž Spielberg za kamerou servíruje neskutečnou práci se světlem a vedením herců. Je trochu těžší do Lincolna naplno proniknout, pokud se vám to ale povede, budete pravděpodobně spokojeni. Dodatek: Napodruhé, 4* --> 5*, 90% ()

Aiax

Ano, je to v podstatě taková dražší televizní inscenace, a ano, hrdinové tam nemluví, nýbrž deklamují citáty, a jasně, Lincoln je tady samozřejmě podáván nikoli jako člověk z masa a kostí a vysoký politik k tomu, nýbrž jako mýtická, polobožská figura bezbřehé moudrosti a talentu. Jenže to by musel mít člověk filmařské srdce z kamene, aby se nenechal okouzlit jedinečným šarmem nejnovějšího Spielbergova filmu. Day-Lewis a Lee Jones dle očekávání předvádějí herecký koncert, zbytek ansámblu taky na té nejvyšší úrovni, život a manýry poloviny 19. století režíruje Spielberg tak přesvědčivě, že to vypadá skoro jako dokument, takové zasedání vlády nebo válečná porada jsou obzvlášť malebné. A postavy sice většinou místo mluvení deklamují, činí tak ovšem náramně povedeně a zábavně, hlavně v podání Lee Jonese. Kdo se zajímá o realistický, historicky věrný pohled na život a dílo velkého Abrahama, musí o dům dál, pokud jde ale o vykreslení obecného života a politiky za časů americké Občanské války, působí Lincoln neskutečně přesvědčivě a podmanivě. Slabší, ale pětka. ()

salalala

Pro politická dramata s historickým základem mám slabost, to se přiznám bez mučení. Je ale pravda, že Lincoln je hodně akademický, chladný a odtažitý a pro mimoamerického diváka velmi těžce stravitelný. Dvě a půl hodiny politických debat, handrkování a proslovů je opravdu těžký oříšek a zejména první hodina se táhne hodně a diváka slušně otupí. Spielberg je výtečný režisér, o tom nelze mít pochyb, atmosféru tvoří fantastickou, výprava a kamera nemají cenu komentovat, protože jsou bezchybné. Je ale pravda, že Lincolna dost adoruje, a i když se snaží trošku zachytit, že nebyl bezchybný člověk a doma mu to malinko skřípalo a se starším synem moc nevycházel, pořád je tam cítit taková úcta. Daniel Day-Lewis je fantastický a zřejmě už v jedné ruce třímá Oscara, protože evidentně hodně studoval a absolvoval populární a pořád ještě fungující "Stanislavského proměnu". Neméně skvělí jsou ale i Sally Field (jejich hádka před krbem je nefalšovaným koncertem obou) a Tommy Lee Jones, který ztvárňuje i hodně zajímavou postavu. U mě film osciluje přesně mezi třemi a čtyřmi, ale za závěrečnou půlhodinku, kdy sledujeme hlasování o zákonu, dám nakonec čtyři, protože natočená je famózně a má v sobě napětí, i když víme, jak to skončí. Trošku mě sice mrzelo, že slavný atentát se odbude jen slovně, na druhou stranu to ale tolik nevadí. Rozhodně lepší (a ne tak naivní a kýčovité) než Válečný kůň. 70% ()

runner85

Filmy z Americkej histórie moc nepozerám, ale keď si už nejaký vyberiem tak ma to zaujme. Najprv to bol film The Patriot kde Mel Gibson bojoval za Americkú nezávislosť aby Američania boli slobodní a teraz The Lincoln kde Daniel Day-Lewis bojoval aby "tý" Američania čo si vybojovali nezávislosť teraz dali slobodu a zrušili otroctvo. Oba filmy som ohodnotil za 4* ()

FilmFan24

Poněkud s obavami vkládajíc Blu-ray se Spielbergovým filmem do přehrávače a čekajíc na dvouapůl hodinový výklad s dějepisu...Nakonec ale musím konstatovat, že lépe je nekoukat na hodnocení některých rádoby znalců, kteří sjíždějí film nejlépe na třikrát a ještě z pochybných zdrojů. "Lincoln" je precizně natočené historické drama, kde každý výstup i té vedlejší postavy má svoje opodstatnění. Vedle oscarového výkonu Daniela Day-Lewise mě asi nejvíc zaujal Tommy Lee Jones, který svojí postavě dal neuvěřitelnou hloubku a lidskost. Pastvou na oči je kompozice záběrů, kde obzvlášť ty interiérové se spoustou lamp a dekorací jsou pastvou pro oči. Uším zase lahodí Williamsův hudební podkres, který dodává obzvlášť dialogovým scénám tolik potřebnou emotivní hloubku... ()

major.warren

Excelentní portrét Abea Lincolna a politicky nevšedně zajímavý film. Dal bych mu minimálně 8/10.  Nechápu jak zde může být v modrých číslech. Spielberg film natočil perfektně. Daniel Day-Lewis opět herecky koncertuje, netřeba dále rozebírat sílu jeho herecké přeměny. Nejsilnější scénou je pro moment, když Stevens (Tommy Lee Jones) přinese své ženě domů papír s odsouhlaseným 13. dodatkem americké ústavy o zrušení otroctví. Nádherné a velmi sugestivní. Lincoln je film o svobodě. Moc si ho cením a děkuji Spielbergovi, že příběh jedné z největších osobností světové politiky natočil právě tímto způsobem. ()

Dont

Pouze lehce nadprůměrný snímek, bohužel nic víc. Nenamítal bych vůbec nic, kdyby Daniel Day-Lewis byl za svůj výborný výkon odměněn zlatou soškou, zasloužil by si ji. Ale už mě tak neuchvátila Spielbergova režie, scénář plný vzletných prohlášení a minimální invence Johna Williamsa, jehož hudba byla opravdu úsporná a nenápadná (resp. chvílemi nápadně podobná jeho dřívějším skladbám). Také stříhat se mělo, a vydatně, některé scény byly zbytečné, film by se bez nich obešel, ba co víc, prospělo by mu to, 150 minut je více, než bylo nutné. Překvapila mě absence nějaké skutečně emotivní scény, přestože patosu se snímek nevyhýbá. Znova bych už to prostě nedal, a pokud film nestojí za opakované zhlédnutí, pak těžko můžu chválit tvůrce, jaký majstrštyk to natočili. Citelně chybí i dramatičnost, na vině je však v tomto případě fakt, že je všeobecně dobře známo, jak to s dodatkem, uzavřením míru i prezidentem Lincolnem dopadlo. Akademiky (zejména ty americké) to možná zaujme, ale pro běžného diváka je tenhle snímek velmi nevděčný počin. ()

Aleee89

Do Lincolna se mi moc nechtělo, ale přece jenom: je to nový film od Spielberga a navíc se pravděpodobně bude prát o sošky Oscarů. Snímek sám Spielbergova standardu nedosahuje. Téma je možná zajímavé pro Američana, dovedu si představit, že oni tento film budou milovat, českému diváku je však na hony vzdálené. Day-Lewis odehrál svůj part skvěle, jak je u něj zvykem, možná i oscarově, to ale nic nemění na tom, že Lincoln je strašně suchopárný, nudný, zdlouhavý. Nemám nic proti filmům postaveným na dialozích, dokonce bych řekla, že je mám ráda, ale tohle bylo moc. Jediná záživná scéna byla ta, kde se řešilo ono klíčové hlasování o dodatku ústavy. Tolik pauz jsem u filmu neudělala už dlouho. Tak pomalu můj čas už dlouho neutíkal. Řemeslně velice zdařilý film, dobře zahraný, ale nudný k uzoufání. Slabé tři hvězdy. ()

hygienik

No páni 12 oscarových nominácii, pekná výprava, majstrovský režisér a 100 minútové dialógy o tom istom - proste divadelná jednoaktovka! Ono pozrieť sa na Lincolna v takomto detaile je škoda, hlavne pre diváka. Pre mňa ako neameričana to nastoľuje otázku, z toho množstva filmov čo USA made in 2012 je toto výber akademikov ako TOP? I DONT BELIEVE IN ACADEMY! ()

higuain

Původní komentář byl dlouhý, naštvaný a namířený proti zdejšímu chladnému přijetí filmu. Řekl bych, že ale stačí napsat jediné; mě to sedlo a to velmi. Lincoln je vynikající konverzační drama a těch 150 minut se rozhodně nevleče. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga