Plechová kavalerie

Československo, 1979, 5 h 32 min (Minutáž: 43–53 min)

Je léto a začínají žně. Vydáme se za volanty kombajnů s legendami českého hereckého nebe napříč bývalým Československem. Prožijeme společně pracovní i osobní příběhy party kombajnérů z Nepomuku, která svádí boj o zrno na Slovensku, na Hané i v jižních Čechách. (oficiálny text distribútora)

huspenina33

Tyhle seriály miluju :-) nemá to chybu, vždy se strašně nasměju.Včera 12.7.2011 jsem viděl první díl. No nadhera :-))), bodrý uvědomělí Moučka, který dá šanci mladému Hartlovi, ten je totálně zmatenej a sotva najde cestu z prace domů. Svůdník Hanzlík s nádherným přívěškem bejka na krku, zamračenej kombajnér Samek, který je jasný protisocialistický živel ( nebo určitě bude ), nadrženej kombajnér Kaňkovský s touhou se dostat do novin ( myslím že se tam dostane protože převrhne kombajn, pokud mně paměť neklame ) a tak bych mohl pokračovat, no prostě nádhera. ()

pelegryna odpad!

Tak tohle nebylo koukatelné ani v době premiéry a co je smutné přesmutné je fakt, že se to vrací na obrazovky .Odsuzovaný Major Zeman byloalespoň detektvně zajímavé, ale tohle????????? To je opravdu hrůza kam český divák klesl. ()

ToddB

Narozdíl od většiny uživatelů nesouhlasím s tvrzením, že byl seriál propagandistický. Naopak tvrdě útočil proti režimu. Např. tím, že ukázal jak se v socialismu může dostat do vedoucí funkce absolutní jelito s nulovými manažerskými schopnostmi. Při pohledu na polykajícího a koktajícího Kubánka, jak se snaží dělat "šéfa" se vždy nařehtám jako kůň. :-)) ()

Picour

"Protože si ředitel nemůže nechat dovolit stát prvotřídního kombajnéra!" Žňová zápletka již možná není tak aktuální jako v době vzniku. Scénář není bůhvíjaký, nicméně stoprocentní herecké výkony ho dokážou vyrovnat. Kratší stopáž každého dílu dává seriálu říz. ()

Vonter

Není to žádná sláva, ale podívat se na to dá. Jednoduchoučký děj o partě vytvrdlých kombajnérů a jejich boji o zrno příjemně plyne a nijak zvlášť jsem se nenudil. Jenom je všechno střiženo do jedný lajny, nic nevyniká, celý seriál mi připomínal vodorovnou čáru, která někde začína a končí. Vyjímku představuje zákeřný a zlomyslný kombajnér Straka v podání Jiřího Samka, který zde vytvořil jednoho z největších padouchů v dějinách české televizní tvorby. Kam se hrabe Saruman! ()

jossC

Tomuhle já říkám seriál o ničem.Prostě jezděj kombajny zleva doprava a mezi nima se motá neschopný Jan Hartl a shání chlapům pořádnou svačinu.Jako bejt to fakt agitka poplatná době,tak se aspoň pobavím u těch bolševickejch kecú a hlášek ala soudruh Pláteník.Ale takhle je ta jedna hvězda jen za propagaci mariáše,jinak by to byl odpad jak vyšitej.:-)) A to přes to,že vám soudruzi na licitovanej kašlu,páč já hraju čtyřku.:-)):-)):-)) ()

jan152

Špičková licitace a odhoz na 114 červených, 8x flekovaných. Ale hlavně neuvěřitelná přeměna zakřiknutého, vyjukaného Hartla bez špetky sebevědomí, s nímž "vorá" i Kořínková. Nakonec je z něj otrkaný mazák, se kterým není radno si zahrávat. Uznávám, že je to rozvleklé a poplatné době. Jenže Dietl nebyl zase až takový blb, takže postavy nejsou černobílé a narozdíl od dnešních seriálů to má i děj a nosnou myšlenku. ()

maestrum

Méně urážlivé než současná TV tvorba nikdy nekončících seriálů. Byť s těžkým nádechem normalizace a absencí nějakého smysluplného děje či vykreslení postav. PS: po shlédnutí všech dílů zvyšuji na průměrné 3*, poslední díly byly koukatelné. ()

anycool25

Filmy a seriály z téhle doby nenávidím. Ale z nějakého důvodu mám tento seriál rád a viděl jsem ho už několikrát ! Pro mě perfektní seriál a oproti dnešní seriálům je toto svatyně. Takže od teď ke svačině jedině pribanáček a DVA rohlíky! :D ()

DarthArt odpad!

Strana nařídila "natočte seriál o kombajnérech, ať je vidět, jak jsou důležitým článkem našeho socialistickýho zemědělství" a tak se jde na věc. Že to bude k hovnu? Co sedá dělat, dělňoši do fabriky taky nechoděj s nějakým nadšením, ale bouchat musej. A my jsme takový dělníci lidový zábavy. Nevadí, že to nemá žádnej děj, hodíme tam pár scének se svačinou, nesocialistickým kombajnérem a kámošema kombajnérem-donchuanem a kombajnérem-nesměloušem. Stádo před bednou to sežere, protože má možnost maximálně přepnout na záznam ze sjezdu ÚV, tak co? Komouši na chvíli zavřou hubu a třeba nám dovolej natočit i něco normálního. Dobrý herci jako Hanzlík, Menšík nebo Filipovský jsou taky zvyklý, že občas musej zašaškovat v podobný nestvůrnosti a babičky před televizema budou rády, že viděj svý favority a stejně maj doma starý krabice, kterejm nejde zvuk, takže je jedno, co tam ty postavy budou plácat. Jo a navíc, až budem točit ty exteriéry, pojedem do nějakýho JZD na jihu Moravy a na Slovensko, kde se zas přežerem a nachlastáme až do mrtva. Takže co? Bylo by taky, dobrý, kdyby nás jednou komouši poslali točit něco na ten prohnilej západ, ale to se asi nedočkáme. Tak aspoň ty kombajnéři. ()

Maidenhead

Niekedy az usmevne ale dalo sa to pozerat. Moucka odohral svoj standart. Dejovo Dietlovske. A ta hudba :) na jednej strane ked to pocujem bez obrazu tak hrozne ale tam to sedelo neskutocne. ()

Jirkacek

Na seriál Plechová kavalerie jsem si matně pamatoval z dětství, kdy byl vysílán snad poprvé. Byly to ale spíše takové střípky a tak jsme se doma na něj po dlouhých letech ze zvědavosti podívali. V prvním díle jsme se seznámili s postavami seriálu, centrálním hospodářstvím a začali nasávat atmosféru tehdejšího socialistického státu. Museli jsme se hodně přemáhat, abychom si pustili druhý díl. V něm jsme se přesunuli na Slovensko a začali jsme držet palce mladému inženýrovi, který musel jako vedoucí party kombajnérů zvládat problémy nejen s partou mazáků, ale i komunistickými funkcionáři. Nechyběla zde ani v dnešním světě směšně a pomalu vznikající láska mezi hlavním hrdinou a mladou brigádnicí. Celkově bych asi seriál sestříhal na dvouhodinový film a dalo by se na to dívat, mělo by to spád a napětí. Mladým asi bude Plechová kavalerie připadat jako nudná sci-fi a já vím, že se na osudy party kombajnérů už podruhé nepodívám.....Bohužel si u mne Plechová kavalerie vyjezdila pouhé dvě hvězdy **. ()

zuzam

Až na tu přehršel kombajnů a trochu té komunistické agitky to byl vlastně docela milý seriál o lidských příbězích. ()

JWK

Pěkný seriál plný skvělých herců. Ano občas nesmyslná scéna, ale přesto pořád pobaví a hlavně ukáže trochu toho řemesla jako další podobné seriály. Toho si cením. Občasnou propagandu vnímám pohádkově, jako takové to pohádkové spravedlivé peklo. V principu se doba nemění. Seriál je to natočený dobře, v porovnání s dnešní produkcí až na vyjímky excelentní. ()

MrOgilwy

"Já si nepotřebuji pomáhat, já tady sklízím obilí, ostatní musí pomáhat mně". Boj o zrno nebral zajatce, někdy šlo do tuhého. Seriály o prodavačkách, družstevnících, železničářích, havířích, esenbácích, celnících, inženýrech, tajemnících a funkcionářích na ONV, vodohospodářích, doktorech nebo zde kombajnérech měly být reklamou a poděkováním těmto politicky preferovanym profesím a přitom naťuknout dovolená společenská témata. V nich zmínit jen to, co je výkladní skříní socialismu a dovolit si i omezenou pozitivní konstruktivní kritiku toho špatného, co v nás zanechala povětšinou buržoazní minulost, tyto přežitky, se kterými se soudruzi snaží zatočit jsou jedinou formou diskuze, ale vždy je to ne způsobeno systémem, ale zejména malou politickou angažovaností a nepochopením linie strany. Nakonec se soudruzi vypořádají s potížemi s grácií a hledí vstříc nadějným zítřkům. Doma a v práci si o tom soudruzi můžou pokecat a personifikovat se se vzory nebo zamyslet se, zda konají správně, vždyť zde je návod a vysvětlení. Vše vyřešeno na více liniích, semknuti jako jedno stádo vyloučíme z řad černé ovce. V kazdém seriálu je hodný a i zlý soudruh, většinou je to ale zástupce reakce a je vysvětlením toho, že ne strana, ale tito lidé nám kazí socialismus nekalými rejdy. Tyto pomýlence je třeba začlenit zpět do našich řad. A nyní k seriálu o kombajnérech konkrétně. Díly zajímavé se střídají s nudnými, kolísá dějová linie, kdy se nám z nerozhodného a nerespetovaného mladíčka stane jistý a bojem o zrno zakalený vůdčí kádr a zároveň i v osobním životě dojde ke kýženému naplnění. A filmaři jsou tak praporečníky, dělníky propagandy, za kterými se mohou semknout šiky nadšených soudruhů i soudružek. ()

Ziral

Tak toto se Dudkovi a hlavně Dietlovi v sedmém díle vymklo. Napřed Punčochář se na mýtiku nechá slyšet jak musel vymněnit pneumatiku, která byla zničená až na kolikátá kord a najednou ta zničená pneumatika byla důvodem převrácení kombajnu ve svahu. Tak kdo je zde za debila ??? ()