Na konci vskutku ukážkovej kariéry nečaká trojhviezdičkového generála Eugena Irwina (Robert Redford) zaslúžený dôchodok, ale desať rokov za neuposlúchnutie rozkazu pri bojovej misii vo väzení, pýšiacom sa romanticky dvojzmyselným menom Castle (čo okrem známejšieho ekvivalentu „hrad“ označuje i menej poetickú „pevnosť“)! Zakrátko po príchode na toto nehostinné miesto Irwin zisťuje, že plukovník Winter (James Gandolfini) – veliteľ väznice – tu vládne železnou rukou a nevadí mu ani tvrdšie zaobchádzanie s odsúdenými. Hrdý exgenerál sa preto rozhodne spoluväzňom pomôcť v opätovnom nájdení ich hrdosti a ľudskej dôstojnosti. Tento boj na dlhé lakte však vyžaduje veľa síl - a cena, ktorú zaň všetci zúčastnení budú musieť zaplatiť, nie je zanedbateľná... (TV Markíza)

Big Bear

Má to spád, je to akční, pár scén je dobrých. Ale něco tomu zkrátka chybí a předem je to čitelné. Už jsem to asi jinde zmínil. Mám rád filmy z vězeňského prostředí. Ten uzavřený prostor, omezená svoboda, hierarchie vězňů i ne vždy spravedliví dozorci, to vše tvoří koktejl možných dramat jednotlivých odsouzených. Redford coby generál, kterému to v jedné akci nevyšlo a zařvalo mu příliš mnoho chlapů je umístěn do běžné věznice (no už toto trochu skřípe). Zde hned od prvopočátku sledujeme obavu ředitele věznice (skvělý Gandolfini) z možných problémů z nástupu nového vězně typu - generál. Eugen Irwin totiž sálá charismem, nepoddajností a tvrdostí a ředitel už při přijímacím pohovoru ze sebe před ním udělá pitomce ač se mu snaží dokázat, kdo tu teď bude velet. Obavy se projeví ihned, protože Redford si okamžitě získá skoro všechny vězně...... Potud by to šlo, dále nebudu spoilerovat - další akce strácejí na reálnosti a závěrečná bojová vřava, kde chybělo jen odpálení atomovky mne přesvědčila, že je to max na tři hvězdy. Amíci jsou zkrátka prdlí a salutování vlajce prostě milují. Robert Redford se tu trochu umázl, toto není film jeho formátu. Nicméně na neděli večer proč ne. * * * ()

Deimos

DivX/// Obsazení 4/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +výborně vystupňované napětí, téma -docela dlouhá stopáž/// Poslední pevnosti jsem se docela bál. Kvůli vězeňskému tématu, hlavní postavě, délce. Ale možná trošku zbytečně. Zhruba po půlhodině mě film chytl a začal jsem si ho užívat. Fakt zajímavé, hlavně k závěru. Trošku tomu chybý větší spád, ale i tak to bylo zase něco jiného./// Celkem 59%/// ()

Snorlax

Hmm, i patos lze podat s elegancí a grácií. Redford je zde nadmíru charismatický. A to jeho charisma si nasadilo boxerské rukavice, kterými knokautovalo toho odmítače patetických gest, jenž se ve mě snažil naříkat a bojoval o slovo. ()

Jordan

nie je to až tak zlé, ten hrozne patetický záver plný pre ameriku typického patriotizmu si zrejme odpustiť nemohli . . . spomedzi všetkých "väzenských" filmov asi najslabší (aj keď záver Zelenej Míle ho svojou nelogickou umelosťou tromfne) ale vážnejšie výhrady nemám ()

Anderton

Tak čo by ste priali riaditeľovi väznice, ktorý nie je schopný zachovať poriadok vo svojom teréne ani s vojenskou technikou a šachovú partiu s jedným bývalým generálom prehráva po troch predvídateľných ťahoch. Ono to zájde tak ďaleko, že celý tretí akt smele konkuruje v tej dobe populárnejšiemu Black Hawk Down. Redford a Gandolfini, ako aj Ruffalo sú obsadení absolútne presne a bez nich by to bolo o triedu slabšie. Len mi tu neviem prečo chýbal Barry Pepper, pričom jeden z riaditeľových poskokov sa naňho výrazne podobal. Robin Wright tu má asi najkratší pobyt na plátne v kariére. ()

Slarque

Zajímavé vězeňské drama. Perfektní dvojice nepřátel Robert Redford a James Gandolfini docela převážila jednodušší scénář. Ale ta závěrečná přehlídka žánrových klišé mě přinutila snížit hodnocení jinak docela povedeného filmu o jednu hvězdičku dolů. ()

klerik

Kto by povedal, že dnešný divák znesie toľko pátosu v americkom filme. Ale ono je to väzenská akčná pecka(!) s perfektnou dvojkou: Redford, Gandolfini... ()

Crocuta

Do očí sice bije scénáristická nedotaženost, je tu plno různých klišé a také většina postav vypadá dost ploše, ale na druhé straně má snímek natolik rychlý spád, že nenudí, je dostatečně dramatický a Robert Redford je výborný jako vždy. Suma sumárum, více než slušné 3*. ()

marhoul

Viděno náhodou, ale zaujalo mě to natolik, že jsem koukala dlouho do noci. Skutečný vůdčí typ je vůdčím typem vždy, za každých okolností. Redford ten typ je. Lepší čtyři hvězdy. ()

sharky

začátek je hodně dobrej a zavání solidními čtyřmi hvězdičkami (možná i pěti) ale pak zase scénáristi vytáhli americkou vlajku, vojenskou čest a podobný vlastenecký bláboly. redford a gandolfini svými výkony film nezachrání, spíš ještě umocňují patos. ()

Roman.Ticka

Líbilo se mi to a to mám k vojenství, vězeňství a chlapství tak daleko, jako na první místo nej uživatelů. A vůbec mě to nes..., jenže když tady vidím, jak je film hodnocen a komentován samými "chlapy", nemám co dodat. Znechutilo mě to, takže no coment. :-( ()

Ilicka

Má soukromá vojenská/vězeňská guilty pleasure. Robert Redford v hyperpatetickém dramatu o lidské a vojenské cti za zdmi věznice. Óda na padlé anděly ve stínu hvězd a pruhů. Netuším, z jakého důvodu na tento film dostanu jednou za čas neskutečnou chuť a nechám se unášet na vlnách dobývání Poslední pevnosti. ()

ARI50

Tohle je už jiný šálek vězeňského prostředí a děje filmu, viděl jsem na téma věznice hodně filmu a hodně bylo super některé slabší ale tady tenhle záměr zapůsobil suprová podívaná. ()

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

James „Cyclops“ Marsden se vyřádil v několika komediích (a v každé předvedl, že má pro tenhle žánr opravdu talent), ale teď zkusí něco drsnějšího. Nejdřív jej uvidíme v hororu Richarda Kellyho The… (viac)