Faktótum

• Česko Faktótum (viac)

Literární alter ego amerického undergroundového spisovatele Charlese Bukowského Henry Chinaski je hlavním aktérem filmu Faktótum, jehož scénář vycházel ze stejnojmenné knihy i z dalších próz dotyčného autora. Zaznamenává denní stereotyp ještě neznámého literáta, který psaní povídek prokládá bujarou alkoholizací a erotickými hrátkami s nevázanými ženami. Občas si najde příležitostné zaměstnání, kde brzy zklame a je vyhozen. Střídání pracovních míst je podobné jako střídání partnerek. I delší vztah, který naváže s dívkou Jan, žijící v obdobném "volném stylu", se rozpadne, stejně jako známost s výstřední Laurou z lepší rodiny. Chinaski neuspěje ani u svých rodičů, které navštíví. Rozhořčený otec ho vykáže jako asociálního povaleče. Filmové vyprávění provází Chinaského sarkastický komentář s jeho humornými aforismy a sebeironickými sentencemi. (MFF Karlvy Vary) (oficiálny text distribútora)

jaklee

Nemôžem si pomôcť ale páčilo sa mi to, knihu som čítal a je to celkom verne zachytené. Dillon veľmi fajn a oplatí sa vidieť aj vystrihnuté scény. ()

Juto

Výsledkom je prekvapivo uspokojivý film, verný Bukowskému i jemu samotnému, dielo, ktoré dokáže urobiť muža a jeho všedný svet príjemnejší bez kompromisov v tom, kým bol a za čím si stojí. 6/10 ()

Martrix

V jakékoliv adaptaci Bukowskiho knih, bude na prvním místě obsah a až potom forma. Obsah natolik silný, že je vcelku jedno, kdo bude v takovém filmu hrát, nebo jaká bude hudba... . Tím nechci shazovat skvělého Dillona, ale faktem je, že jsou to hlavně slova a činy Chinaskiho, které Faktótum posouvají od prostého dramatu o zkrachovalých existencích, k existencionální dramedii. Bukowski by se nad takovou interpretací ušklíbl a poslal mě přímo tam, kam slunce nesvítí. Sledovat jeho životní příběhy z gauče a u toho chroupat chipsy.... . Ten zahořklý muž tím pohrdal. Ale co je mi po něm...nepotřebuji orat držkou zem, abych pochopil jaké je žít z ruky do huby a podlehnout touze se trestat. Byla to jeho volba. Skončil by jako ostatní opilci, feťáci a bezdomovci, nebýt darů, jakých se mu dostalo (podobně jako tvůrcům a la Dick, nebo Gibson). Nebýt schopnosti poutavě a z jiné perspektivy převyprávět co viděl a zažil, žádné jeho alter ego v podobě Chinaskiho by nikoho nezajímalo, protože pravdou je, že „Bukowski byl vynikající spisovatel, ale všivá lidská bytost.“ Přestože ho tato adaptace hodně šetří a ukazuje ho spíše jako bezstarostného přežívače, tak v mých očích byl přesto především cynický a sobecký budižkničemu. I tak ale uznávám, že jsou jeho "reportáže z žumpy bytí", mimořádně poučné. A tím pádem jsem rád i za tento film. ()

emo

Musím uznať, že na film bez deja to celkom ušlo... Dillon je skvelý looser a svojho prechlastaného, úbohého antihrdinu si fakt vychutnal... Vo filme je pár slušných hlášok, ale inak je to v podtate štúdia spodiny a primitivizmu... ()

WolfR

Proč ten život prostě neprochlastat? Zajímavý film, údajně podle vlastních zážitků Charlese Bukowského. Jako ono to je zajímavé a strašně dobře netočené, nemluvě o hereckých výkonech. Ale jaksi tomu chybí nějaká soudružná myšlenka, hlavně nějaký začátek a konec, 3 hvězdy. ()

kosta73

Příjemné překvapení. Matt Dillon se vypořádal se svou úlohou se ctí, osobně jsem si ho vůbec nedokázal v této roli představit. ()

Radiq

Tak tímto si u mě Matt Dillon zas jednou polepšil. Lili Taylor se do role Jane taky perfektně hodila a Marisa Tomei, ta zraje jako víno. "Rozhodl jsem se, že trochu pouklízím. Připadal jsem si u toho jak buzerant." Škoda, že se úplně nevydařilo vystihnout dobu, ve které byl román napsanej - několikrát se tam objevily moderní auta a tak... Ale jako Bukowského fanda su rád, že se vůbec něco takového natočilo. A řekněme si to upřímně - kdo zná jeho knížky, tak ví, že se film povedl... ()

SeanLSD

Bukowského predstavuje ako alkoholika Londonovho typu, ktorý sa spíja vnútorne, ale my z toho, čo sme čítali, vieme, že – a hlavne ešte v mladosti a úplných začiatkoch ožraleckej kariéry – sa dokázal zliať ako také prasa, schopný len sa váľať a bľabotať nezmysly, ulicu posievať zvratkami, pobiť sa ako neschopný amatér s hocikým kvôli hocičomu a skákať po ženských ako sliepka po fluse. Opilecká melanchólia v týchto vybraných príbehoch – a to niektoré boli trestuhodne vynechané, lebo sa kvoli tempu filmu nezmestili - je len polovicou jeho života. O tom nepochybujem – už som veru pil za kdejakých okolností a neverím, že by sa poctivý ožran smútku vedel vyhnúť. Ukazuje prázdnotu notorikovho života, to áno, ale v dvadsiatke počas neprestajného cestovania a vyhadzovov je chľastanie predsa len o niečom trochu inom. Hamer je Švéd a tak sa dá chápať, že Faktotum je chladné a melancholické, pravá opozitúra ŠTAMGASTOVI, ktorý ukazuje permanentný stav opitia ako poriadnu divočinu. Mohol si však vybrať niečo z neskoršieho Bukowského života, čo by viac sedelo aj staticky presvedčivému Dillonovi. Aj takéto tempo však svojou civilnosťou a ťažobou obyčajného prechľastaného dňa bez haliera – rovnako ako jeho fatalistickým kúzlom - človeka zasahuje. Hlavne, ak sa na konci v rovnako ospalom tempe dozviete : „Jestli to chcete zkusit, jděte do toho naplno. Životem pak projdete s úsměvem na rtech. A to je to jediné, kvůli čemu stojí za to žít.“ ()

wendelin9

Podprůměrný snímek, který se marně snaží ukázat, jak Hank Chinaski (tedy Ch. Bukowski) vede svůj bezvýznamný život. Mattu Dillonovi jeho lhostejný postoj nevěřím ani v nejmenším, stejně jako dalším postavám, které Henry potkává. Film je založený pouze na holém faktu, že tento muž neměl vztah k žádné práci a bylo mu jedno, co se s ním stane a co si o něm lidé myslí. Ale věrohodnost je nulová, scény jsou křečovité a příliš vyumělkovné. Pokud se někdo chce seznámit se životem mistra Bukowského, ať raději sáhne po snímku Štamgast/Barfly... ()

Triple H

Bukowského knižky mám rád - mám ich v kniťžnici presne osem. Páči sa mi ako svojím celým životom vzdorovito a tvrdohlavo išiel proti systému a zostal svoj. Ten chlap mal gule, i keď nebol to až taký mámvpičista ako si mnohí myslia. Herci veľmi fajn - Dillon sa do úlohy hodil a bol IMHO výborný. Možno trošku príliš pekný na Bukowskeho, ale čo už. Dámy tiež dobré. Z oboch adaptácií sa mi Faktótum páči zrejme o kúsok viac, zrejme kvôli pohodovejšej atmosfére ako špinavšie Barfly. ()

Bobik9

Jsem obrovský fanoušek a obdivovatel Charlese Bukowskiho. Myslím si, že ten chlap byl svým způsobem geniální, a proto jsem z tohoto filmu docela nadšený. Faktótum patří mezi nejlepší Bukowskiho díla a tady je zpracováno víceméně dobře. Kniha je sice lepší, ale málokdy se podaří udělat lepší film. Matt Dillon si střihl roli velmi úspěšně a Lili Taylor i Marisa Tomei se také hodily k postavám. Správně vystižená atmosféra a dobrá dávka vtipu. ()

Avathar

V pohode. Niežeby som nemal výhrady, ale Bukowski je jeden z mojich najobľúbenejších spisovateľov a FAKTÓTUM bolo zadaptované dobre. Matt Dillon je výborný Chinaski, len ksicht mohol mať viac poničený a zjazvený. Lili Taylor je tiež trefa do čierneho. Trošku mi vadilo posunutie deja do súčasnosti. A v Chinaskiho podnájmoch bolo až podozrivo čisto. Inak ale fajnovka a tá hodinka a pol ubehne ako nič. ()

Raven0

Já mam Bukowského rád, ty jeho cynický, ironický, ale o to vtipnější postřehy a zážitky mě prostě vždy naprosto dostaly. A právě to jsem čekal i u filmu. Jenže, tragikomických prvků, typických pro Bukowského je pomálu a na ztvárnění hlavní postavy jsem si musel taky dlouho zvykat. Přeci jen, k Charlesovi by se šiknul spíš nějakej charizmatickej, vychlastanej hnusák :-) Nic to nemění na tom, že film má dokonalou atmosféru, kdy hrdina/povaleč jen tak proplouvá životem, nic ho nerozhází, stačí když má na chlast, sem tam sbalí nějakou ženskou a hlavně, má dostatek klidu na psaní... ()

Elementál

Parádní sonda do Bukowského světa - z filmu na mě úspěšně dýchala typická atmosféra jeho děl. Snímek mi nijak dech nevyrazil, ničím mě neohromil, ale rozhodně mě zaujal a skvěle pobavil. Krom toho, že se jedná o poměrně neutěšenou záležitost (koneckonců Bukowského život také byl neutěšený), je film taky velmi vtipný ("Chci jenom svůj šek a pak se jít opít..."). Zkrátka vřele doporučuju všem milovníkům nezodpověných chuligánů .-) ()

Cushing

Pár Bukowského próziček jsem měl tu čest redigovat pro české vydání, i proto jsem tomuto svéráznému, vynikajícímu autorovi s mnoha obdivovateli i napodobiteli přišel na chuť (přestože mám raději dějovější psaní). Film odpovídá duchu jeho semiautobiografických povídek vcelku přesně, bohužel i v tom, že je čím dál stejnější, čím déle se díváte (čtete). Tedy typický Bukowski? Skoro. Nenapodobitelnou "cudnou sprostotu" jeho výraziva samozřejmě markýrovat nemůže a jako vizuální médium musí nutně více či méně selhat (odhalená dámská i pánská -- ale především dámská, že -- přirození stále zůstávají, a taky nejspíš zůstanou, uvězněna v pornu). Ale dobrý pokus to je, o to nic. Kdybych u toho tolik nenasával (což se ovšem při Bukowském musí), možná bych byl ke konci neusnul. ()

Madadajo

Jarmusch by řekl: Chlast a cigára v igelitce z knihkupectví, kterou když otevřete, vyprázdníte ji a něco nového vám začne proudit v krvi. ()