Na zapadlé planetě Nimbus III, kde se střetávají hranice Federace, Klingonské a Romulanské říše, na planetě takzvaného galaktického míru, kde najdete vše kromě míru, se vynořuje Vulkánec Sybok a začíná stavět svou galaktickou armádu Světla, aby naplnil dávná proroctví. Na rozdíl od jiných Vulkánců využívá své telepatické schopnosti ke kontrole ostatních, kteří ho pak slepě následují. Když přímým útokem získá kontrolu nad "hlavním městem" pusté planety, zajme vyslance všech tří mocností. Kapitán Kirk je spolu s novou a dosud neseřízenou Enterprise vyslán, aby rukojmí osvobodil. Avšak Sybok pro ni připravil past, ze které není úniku... (oficiálny text distribútora)

Martrix

Oproti Star Trek film, je tady mnohem více klasického a většinou zdařileho špičkování mezi postavami, přibyla akce a pár scén v duchu Star Wars. Dokonce se vyskytla až podvratně podivná scéna s Uhurou. Jenže co naplat, jsou tady v hojné míře i neduhy, které jsou pro příběhy ST typické. Jako třeba úvodní pád Kirka ze skály, nebo poslání nefunkční lodi na důležitou misi s odůvodněním, že u toho musí být Kirk...jakoby se nemohl připojit k jiné lodi, nebo Enterprise nemohla doprovázet další loď. Navíc celá ta premisa s tím, jakým způsobem Sybok ovládá lidi je stupidní. Ale i kdyby jste to přijmuli bez větších námitek, tak celé finále je stejně sotva uspokojivé...snad i za hranou seriálové epizody. ()

WolfR

Z klasických šesti Star Treků je tento rozhodně tím nejslabším. Snaží se filozofovat a někdy zase vtipkovat zároveň. Navíc příběh se opět rovná obsahu epizody seriálu. Za všechno ale asi může nerozvážná a nevyzrálá Shatnerova režie, kterou si doslova vydupal. Chyba! Alespoň, že známá sestava z Enterprise si drží svůj standart. Slabší 2 hvězdy. ()

mortak

Jedna solidní epizoda seriálu, která by se skvostně vyjímala v televizi (Sybok zbavující bolesti), bohužel nafouknutá do celovečerního filmu. Ta první polovina filmu je k nevydržení (žvanění u táboráku a tak). ()

tom88

Zatiaľ môj najslabší Star Trek, aký som videl. Vytratil sa duch a originalita, námet o ničom, dej nudil, kopec zbytočných scén, ktoré nezachraňujú ani vtipné sekvencie, ktoré tam nasilu pchali. Herci si odviedli štandard aj keď to mohlo byť lepšie. Očakával som aspoň poriadne vyústenie deja, no dostal som plochý a nezaujímavý záver, v ktorom bolo vidieť odfláknutie scenára, minimum rozpočtu a nechuť zaujať. Film mi pripadal, ako jedna epizóda zo stupidného seriálu. Je to ledva priemerný film, no ja sa prikláňam k nižšiemu hodnoteniu. 50% ()

Radiq

No tak hlavně že pluj pluj loďko pluj, chch. No nevim jak je to možny, ale docela mě to bavilo. No nebavilo mě to zas tak moc jako třeba krmení koně, ale v nouzi se to dalo. Triky už ušly poměrně solidní cestu, Spockova rodina dycky překvapí a klingoni bez titulků mě bavili svou řečí (nevim jestli to byl tak vtipnej dabing nebo originál, chch). Obzvlášť vyzdvihuju dokonalej českej dabing Rusa komandéra Pavla Chekova, nemá chybu. Nikdo mě už ale nedonutí se na to někdy kouknout znova. To si rači nechám uříznout a přišít ucho. Naopak. ()

eye candy

Row row row your boat gently down the stream merrily merrily merrily merrily life is but a dream. Je pravda, že speciální efekty vypadají spíš jako ze začátku 70. než z konce 80. let a Nimoy působí trochu unaveným dojmem, ale celé je to takové hravé, odlehčené a zároveň se zde s lehkostí Star Treku vlastní, bere do parády atraktivní téma víry. / Bůh: "Potřebuji vaši loď". Střih na hlásícího se Kirka.. ()

baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1990 : VÍŤAZ (3) : Najhorší film, Najhorší herec - William Shatner, Najhoršia réžia - William Shatner, NOMINÁCIE (+3) : Najhorší film dekády (desaťročia), Najhorší herec VR - DeForest Kelley, Najhorší scenár - David Loughery, William Shatner, Harve Bennett. ()

Honzíno

V porovnání s filmy s původní Kirkovo posádkou je to jasných a průměrných 40-50%. I když náznaky lepších časů tam jsou, všechno se to utápí ve slaboučkém tempu a hlavní myšlence i nedomrlé pointě a vlastně v celém scénáři. Vtípky, které často zachraňují, co se dá, jsou někdy až za hranicemi, nastolenými čtvrtým dílem. Ještě že se vrátil Jerry Goldsmith a tahá Shatnera z bryndy, i když také nedostává tolik prostoru, kolik by si zasloužil. Naštěstí ústřední trio nesleze z plátna. Jinak celkem nuda._Goldsmith je bůh, proti tomu není argument. S postupem času mě Nejzazší hranice celkem začíná bavit. Největší zádrhel nevidím v režii, která je podle mě na zpracovávaný materiál celkem dobrá, ani v nejhorších tricích z celé kolekce. Pro mě je to scénář, který je jednoduchý, což by tolik nevadilo, ale hlavně tak zvláštně dementní, což si ST nezaslouží. Zkratkovitost hraje velkou roli, díky ní spousta momentů vyznívá parodicky. Je to největší ST komedie a jedno z těch větších wtf mainstream sci-fi. Přidal bych na rozpočtu, 15 minut na stopáži (věnované většímu prokreslení postav a situací, lepším trikům), a pak by mohl film vyznít konzistentněji a seriózněji, neboť hlavní myšlenka o něčem mocném za velkou bariérou je pro sci-fi geeka skvělá, silná a lákavá. Přidávám půl hvězdy. ()

filmmovier

Zklamání. Velké zklamání. Zrovna od tohoto dílu jsem měl velká očekávání, ale hodnocení tady nelžou. Rozhodně zatím nejslabší Star Trek film. Shatnerova režie mi nevadila, problém byl spíše ve scénáři. Bylo tu dost hluchých míst a dost věcí o ničem, film se spíše vlekl. Ovšem první půlhodina stála za to, škoda, že se to tak zkazilo. Potěšili mne exteriéry a oceňuji hlavně práci kamery. Až finále ( dejme tomu poslední půlhodina filmu byla vcelku ucházející ). Mohly pokročit i triky, ty ovšem nebyly nic moc a představitel Syboka byl nemastný neslaný. Hudební doprovod ale dokonalá klasika.... pro trekkies povinnost, ovšem předešlé i následující filmy jsou lepší. Rovných 60%. ()

lennyd

Na hraniční planetě mezi Federací, říší Klingonů a říší Romulanů, která je jakous takous zárukou celovesmírného míru, ve městečku, kde má každá civilizace svého zástupce, se objevuje Vulkánec Sybok - který díky své schopnosti telepatie přesvědčí všechny ostatní, o existenci tajemné planety Sha-ka-ree. Ta má v každé civilizaci svůj obraz toho pravého ráje. Sybokovi a jeho lidem se podaří i "zabavit" Enterprise, a společně s její posádkou se vydává až k samotné hranici vesmíru... Oproti čtyřce, která je jedna z nejlepších Star Trek filmů, tak pětka obsazuje opačné pole pořadí - celý film je neuvěřitelně nudný. Sice se neustále dějí nějaké "zvraty", ale k ničemu to nespěje, a tak jsem si docela oddechl při závěrečných titulcích... ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí] Kapitán Kirk už se vzepřel spoustě autorit – nadřízeným, Romulanům, Klingonům, inteligentním padouchům... a poradil si naposled i s párečkem velryb. Kam se dá ještě dále jít? Duel Kirk vs. Bůh? Sem s tím. Škoda, že to co všechno předchází je naprosto nezajímavá a zbytečná omáčka bez jediné špetky napětí. Ale nepochopte mě špatně, i ten konec je vlastně naprosto dementní. 35 % ()

noriaki

Nejslabší díl z klasické šestice. The Final Frontier má zajímavý námět a plus v exotickém prostředí, ale tím výčet jeho kvalit končí. Děj je občas nudný, občas hloupý. Nezachránily ho ani slušně napsané postavy, ani filosofie. Filmu chybí ta správná trekkie atmosféra. William Shatner se o ni sice pokusil, ale stvořil jen jakousi parodii. Zápletka nabídla několik silných scén, bohužel z většiny promarněných. Přesto stará známá posádka utáhla i tenhle slepenec alespoň na průměr. ()

Gar-mogoth

Tři hvězdičky to tentokrát nejsou za nudu (Hledání Spocka), ale za ty pitomosti, které prostě v jinak dobře šlapajícím filmu s několika silnými momenty zatím odpustit nemůžu. ()

T-pack

No jo, pětka. No jo, lichej díl. To jsem se na to mohl rovnou vyjebat. Hele, představa tří chlapů na stmelujícim výletě v americký divočině mi nahání hrůzu sama vo sobě, ale jelikož už je to celkem čtvrtej film (Khan se nepočítá, na Khana mám i přes svý tvrdý hodnocení a komentář dobrý vzpomínky) rochnící se v nostalgii plnejch dvacet let potom, co seriál skončil, tak to už jen nevěřícně mrkám. Ani šlechetnej terorista v podobě Spockova bráchy snímek moc nezachraňuje, jelikož jeho katarze přichází v podobě nějaký pseudo-sci-fi metafory o zbytečnosti hledání reálnýho boha nebo co, já nevim – je to obří hlava a střílí z očí blesky. Jelikož je na scéně zhruba pět minut a setkání s ní není zrovna nejchytřejc napsaný, nemá právo si nárokovat víc, než pár zdviženejch obočí. Ani Enterprise v havarijnim stavu nakonec nepřidává do zápletky prakticky nic, než křečovitej pokus o to vyždímat ze Scottyho ještě trochu humoru. Celkově je Final Frontier zkrátka a dobře produkt neutuchající touhy geeků vidět víc z jejich oblíbenýho sci-fi univerza v době, kdy TNG ještě pořádně nevdechovala sérii novej život. Možná i proto je překvapivý, že se posádka vrátí ještě v jednom, Kirk (a do jistý míry Chekov se Scottym) dokonce ještě ve dvou celovečerácích. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner