Tri pohreby

• Česko Tři pohřby (viac)

Celovečerní debut oscarového herce Tommyho Lee Jonese byl černým koněm canneského festivalu. Film nakonec dostal dvě velké ceny – za mužský herecký výkon a za scénář. Ten k filmu napsal Guillermo Arriaga, dvorní scénárista Alejandra Gonzáleze Iňárritua. Jeho scénáře k 21 Gramům i Amores Perros se vyznačují časovými skoky a stejný postup Arriaga uplatnil i zde. Drama se odehrává v Texasu na pomezí USA a Mexika. Místní rančer Pete Perlina (T. L. Jones) zaměstnává na svém ranči jistého Estradu (J. C. Cedillo). Jednoho dne se Estrada nedostaví do práce. Jeho tělo se najde v pustině, pohřbené v mělkém hrobě. Místní šerif nemá Mexikánce zrovna v lásce a tak pohřbívá Estradu v chudáckém hrobě, aniž by cokoliv začal vyšetřovat. Rančer Pete si ale osedlá spravedlnost a najde viníka – člena pohraniční stráže Nortona (Barry Pepper). Pete ho unese a přinutí, aby Estradu z hrobu vykopal a naložil na mulu. Všichni tři se pak vydávají na cestu za řádným pohřbem do Estradovy rodné vesnice na druhé straně hranice. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Anderton

Tri phreby a päť hviezdičiek. Pre tommyho mám slabosť, väčšinou dostáva nad priemer aj slabšie diela. Pri jeho krásne atmosferickom debute, ktorý by sme mohli nazvať moderný western, mu scenáristicky pomáhal Arriaga. No a ja mám dojem, že sa so scenárom popasoval lepšie ako to dokáže samotný Innaritu. Od Jonesa som takýto výrazný, drsný a čienohumorný debut nečakal. Ako tu niekto spomína, v Peckinpahovom duchu. Mrzí ma jeho komerčný prepad. ()

AppleCore

Podivně sestřihanej film, ale všechno to dává dokonalej smysl. Neni to "No country for old man 2"! proč? Protože tohle vzniklo dřív. ()

Slarque

Guillermo Arriaga by si zřejmě dobře rozumněl s Cormacem McCarthym. Vždyť tenhle scénář nemá k pohraničním románům slavného amerického spisovatele moc daleko. Také je to hlavně existenciální pouť pár osamělých hrdinů ve westernových kulisách. Tomu odpovídá i pomalé tempo vyprávění, na které jsem si ovšem zvyknul až někde více jak po půl hodině, když mi došlo, na jaký druh filmu vlastně koukám. Pak už dobrý. ()

Chrustyn

Ani nevím co se mi na tom filmu tak líbilo. Plyne docela pomalu a nejsou zde nějaké pamětihodné scény. Ale musím uzant, že jsem se za celou dobu nenudil a Tommy Lee Jones hraje přesně tak jak to mám od něj rád. Je to zase něco jiného, nového a zajímavého. I když si to nejpíše znovu nepustím s hodnocením níže nejdu. ()

dopitak

Záleží na tom, ze kterého pohledu se na to díváte. Dojemný příběh muže, který věrně stojí při svém drahém příteli i po jeho smrti a v rámci dodržení slibu, který mu dal, nehledíc na nebezpečí, kterému se vydává všanc, veze ho pohřbít do jeho rodné země. Anebo taky nechuťárna se zelenou zapáchající x krát vykopanou mrtvolou, kterou u ohýnku vesele ožírají pouštní mravenci a do které její potrhlej kámoš naládoval dva litry fridexu a učesal ji čupřinu hrabičkama.___ Jak říkám, záleží na tom, odkud se na to podíváte.___ A snad proto, že mě za srdce nechytlo ani No country for old men, tenhle film jen tak prošuměl a už o něm zase nevím. ()

klerik

Takmerwestern s atmosférou McCartyho kníh (TÁTO ZEM NIE JE PRE STARÝCH, KRÁSA DIVOKÝCH KONÍ). Nechcem povedať, že ide o existenciálny western, ale má k nemu blízko. Dá sa pri ňom nad všeličím zamyslieť. Príbeh je dobre rozprávaný a postupne odhaľuje svoj hlbší rozmer. Už len samotné prostredie a umienenosť hlavnej postavy ma dostali. Občasná grotesknosť bol prekvapivo funkčný bonus... ()

Crocuta

Po herecké stránce Tommy Lee Jones zraje jako víno a jak vidno, na režisérském postu to nebude o nic horší. V trochu bizarním příběhu z americko-mexického pomezí se mu podařilo vystihnout společné i úplně odlišné problémy lidí žijících na obou stranách hranice. Arriaga se jako scénárista nezapře - stejně jako v jeho předchozích filmech (21 gramů, Amores Perros, Babel) se, zejména v prvních dvou částech snímku rychle střídají časové roviny vyprávění, což podstatně přispělo ke gradaci napětí a Jonesovi se je přitom podařilo skloubit natolik zručně, že se v nich divák neztrácí (ne nadarmo byl právě scénář oceněn na festivalu v Cannes). Po herecké stránce nelze "Třem pohřbům" vytknout vůbec nic, zejména Jones, Cedillo a Pepper podávají bravurní výkony, stejně jako jejich dvě partnerky. Za jedinou vadu lze snad považovat jen samotný konec, jehož nedořečenost mi tentokrát nebyla moc po chuti. Na druhou stranu, stejně jako Rob Roy (viz jeho komentář) jsem si coby milovník tvorby Sama Peckinpaha přišel na své - Petova pouť do Mexika ve společnosti mrtvoly a problémy s jejím uchováním mi silně připomíná trable barmana Bena s hlavou Alfreda Garcii. ()

Morholt

Dlouhé, nudné, divné. Jonese mám docela rád, ale tady mi jeho postava lezla silně na nervy, stejně jako jeho mexikánský kamarádíček. jediný, kdo působil tak nějak normálně lidsky byl Barry Pepper. Jinak točit podobně laděný western a umístit ho do současnosti, to je z mého pohledu trošku mimo. Dal bych přednost klasickému zpracování, proloženému nějakou střílečkou. Osa příběhu by mohla pro mě za mě zůstat stejná, ale aspoň by se něco dělo. Za docela příjemnou atmosféru 30%. ()

ScarPoul

Ono ten film je v druhej polovici veľmi silný. Hoci do značnej miery poetika potláča realizmus. V dobe Sheridanových filmov a seriálov pôsobí v mnohom naivne. (Najlepší príklad je uštipnutie štrkáčom). To ale neznamená, že to v rámci svojej vnútornej logiky nefunguje. Tommy Lee Jones je štandardne dobrý a prekvapí Pepper svojim civilným a melancholickým prejavom. Najvýraznejší je potom utrápený Yoakam. Zvyšné postavy sú do počtu a sú bez presahu. O ich zbytočnosti alebo potrebnosti môžeme diskutovať, ale v určitý moment ich film značne odignoruje. V zásade sa mi to páčilo, ale bytostne mi vadila prvá polovica príbehu. Časové skoky dopredu a dozadu pôsobili mätúco a nevyvážene. O to viac prekvapí, že aj samotný Jones sa na to v určitý moment vykašľal a od cesty do Mexika sme už išli lineárne. Práve tá zmena konceptu (tu tak výrazná) podkopáva trošku spracovaniu nohy. Buď si to malo neustále vyžadovať divákovu pozornosť, alebo sa to malo od začiatku niesť v poetickej rovine. Silné tri *. ()

Terva

Europe corporation presention cinematográfico oeste direccióne - Tommy Lee Jones, musique - Marco Beltrami, directeur de production - Eric Austin Williams, directeur de la photographie - Chris Menges, product par - Tommy Lee Jones e Luc Besson trie Michael Fitzgerald de nombre Los tres entierros de Melquiades Estrada. Quatro parte : 1, El primer entierro de Melquiades Estrada 2, El segundo entierro de Melquiades Estrada 3, El viaje 4, El tercero entierro de Melquiade Estrada. Taňedor : Pete Perkins - Tommy Lee Jones, Mike Norton - Barry Pepper, Mequiades Estrada - Julio César Cedillo. Mixeur musique : A millon pictures - Augie Meyers,Workin´man blues - Merie Haggard http://www.youtube.com/watch?v=fbEstJ98TcM Fair to Midland - Dwight Yoakam, This could be the one - Flaco Jimenez, Opus 10 no. 3 in E Major ( Frédéric Chopin ) - Paulina Reyes http://www.youtube.com/watch?v=xu4ui1rNr9o ()

UncleG

Ne úplně špatný, výrazně netradiční film, který si bezesporu vystopuje a uloví svého diváka. Poetika ohromná, Tommy Leeho mám rád a jeho postava neobvyklého mstitele mu navíc sedla na výbornou. Jenže na druhou stranu to příběhově trošku skřípe a postrádal jsem něco jako drajv. Ke shlédnutí doporučuju, ačkoli úplně odvázanej z toho taky nejsem... ()

edy66

Tak tohle mě dostalo. Tommy Lee Jones to odehrál i odrežíseroval naprosto perfektně. Příběh nikam nehoní, pomalu a logicky vypráví příběh o jednom slibu, nevěře, spravedlnosti a problému na mexicko amerických hranicích. ()

Freemind

Celý film je unavený, zpomalený a větrem ošlehaný jako jeho hlavní hrdina. Ze scénáře je skutečně cítit ruka Guillerma Arriagy, ale - skoky-neskoky - v podstatě jde o sympaticky přímočarý příběh. Peckinpahovsky syrové, lehce morbidní drama o tom, co se můžeme naučit během cesty do do Mexika s hnijící mrtvolou uvázanou u sedla. ()

Desperado

Veľmi príjemný odklon od typického mainstraimu. Zdá sa, že Tommy Lee Jones nezaprie svoj južanský pôvod a rád nakrúca z prostredia Texasu a Nového Mexika. Ako svoju režijnú prvotinu si zvolil Arriagov chytro napísaný príbeh o pravom mužskom priateľstve. Že do toho hrajú fantasticky napísané postavy, v ktorých nenajdeme jedinú kladnú alebo čo len zidealizovanú, je len plus. Tým vytvára priestor na čiernohumornú až morbídne poetickú road movie, kde dialógy a správanie hrdinov (ktorých osudy sú Arriagovsky prepletené) sú natoľko bizarné, že nenútene núti človeka sa nad nimi zamyslieť. ()

Toshiro

Film který režíroval a v hlavní roli hrál Tommy Lee Jones. Připomínalo mi to poměrně dost An Unfinished Life s Organem Freemanem. Film o chlapském kamarádství a z toho plynoucího. Charaktery a atmosféra dobrá, prostě "objektivně" dobrý film, přesto se sledování dost vleklo. ()

kinderman

Pozoruhodný režijní počin T.L. Jonese zaštítěný producentsky mj. i L.Bessonem je pomalu plynoucím novodobým westernem, v němž se na první pohled neodehrává nic závažného (či zajímavého), na ten druhý však jde o věci, které jsou v životě opravdu důležité. A už jen kvůli nádherné kameře oscarového Ch.Mengese, díky níž jsou postavy v souladu s (měnící se) krajinou, lze litovat, že si tento film nenašel cestu i na velké plátno. ()

Dubro

Tommy to bravúrne zvládol aj na stoličke aj pred kamerou a Barry Pepper bol viac než dobrým parťákom. Vata v druhej polovici znižuje hodnotenie o hviezdu. No a aby sa nezabudlo, musím pochváliť aj ohromujúci herecký výkon Julia Cesara Cedillia (Melquiades Estrada), ktorý si počas putovania Mexikom vystačil len s jediným výrazom v tvári. ()

fmash

Nemohu se vyhnout srovnání Tří pohřbů s Hranicí. Jednak s ohledem na línou pouštní atmosféru, již novější z obou snímků buduje trochu jiným, avšak neméně hypnotickým způsobem, jednak kvůli počáteční paralele v první části. Tam kde Nicholsonův hraničář v Hranici přijíždí s manželkou do příhraniční horké díry sice bez ideálů, leč jeho chování je vedeno určitými pohnutkami, přeběhlíci z Mexika dostávají co proto a lidský přístup k nim je výjimkou, Pepperův hraničář přijíždí takříkajíc zcela bez pohnutek, naopak Mexikánům se dostává určité úcty a jsou ve filmu takřka idealizováni. Život paniček čekajících na pracující manžele je v obou snímcíh stejně ubíjející, v kontrastu k tomu lidé zabývající se „skutečnou“ prací mají život mnohem plnější, ač se to tak na první pohled nezdá. Příběh samotný je lehce podivný a právě nad pohnutkami jednotlivých účastníků je nutno přemýšlet, na první pohled by se totiž mohlo zdát, že jsou podobně absurdní jako celé putování se zahnívajícím „jelenem“ v druhé části. Texasan Tommy Lee Jones ale pouze zvolil poněkud extravagantní způsob, jak oslavit starý svět a jeho hodnoty a přitom se vyhnout černobílému vidění. Nálada snímku je skvělá a nebýt lehce zmateného systému flashbacků, ale především v závěru nezvládnuté touhy všechno napovědět a vysvětlit, byla by ta moje čtyřhvězda velmi silná. I tak je ale přes výhrady zasloužená. Tejas está hecho así. ()

Tanec s piráty

Tanec s piráty

20.03.2009

Kevin Costner se chystá opět režírovat. A protože jeho Krajina střelců byla ukázkou víc jak solidní řemeslné práce, není důvod jeho nový film nevyhlížet se zájmem. Obzvlášť, když mu scénář pomáhal… (viac)