KAM AŽ SAHAJÍ HRANICE LIDSKOSTI... - Charlie Smith (Jack Nicholson) se s manželkou stěhuje k mexickým hranicím v Texasu, kde Charlie začne pracovat jako pohraničník. Jeho nový parťák Cat je zjevně zapleten do špinavých kšeftů - tajně si přivydělává tím, že pašuje lidi přes hranice, a svádí ke snadnému zisku i nového kolegu. V drsném světě každodenní korupce to Charlie zprvu nevnímá, ale stále častěji si začíná uvědomovat, že kromě hranic, které střeží, by v každém z nás měly existovat i hranice lidskosti. Když pochopí, že se pohybuje na hraně, postaví se proti zkorumpovaným kolegům a pomáhá mladé Mexičance hledat dítě, které se zřejmě stalo obětí obchodu s nemluvňaty. Působivé drama osamělého hrdiny, které by se bez velké nadsázky dalo označit za moderní western, umocňují herecké výkony obou hlavních představiteků (po boku Jacka Nicholsona se v roli parťáka Cata představí Harvey Keitel). (oficiálny text distribútora)

Radek99

Oldschoolové morální drama z hranice mezi Texasem a Mexikem, kam osud či náhoda zavane i postavu Charlieho Smitha, kterého bravurně ztvárnil Jack Nicholson a který mezi americké hraničáře tak úplně nezapadl... Zajímavý je post-westernový nádech i herecké výkony, stejně jako hudba Ry Coodera... Z dnešního pohledu ukázka typického filmu z Hollywoodu 80. let, pro uvědomění si kinematografické evoluce je dobré komparovat třeba s o dvě dekády mladším lokálně i tématicky velmi podobným filmem Tři pohřby - v 80. letech tradičně lineárně vyprávěný příběh, v novém miléniu příběh postmoderně rozbit do několika časových rovin s neostrými předěly, což zvyšuje vypravěčský efekt... ()

type_B

Moc pěkný snímek. Mám rád osamělé typy hrdinů (a zvlášť, když je hraje Nicholson), kteří mají dobrý důvod být v depresi . Moc se mi líbily i exteriéry, které jsou v tomhle filmu přiměřeně ošuntělé a prázdné. Některé scény, např. ty, kde zrovna probíhá party, na mě působily až surrálně. Pěkně je v nich zachyceny absurdita středostavovské společnosti v konfrontaci s absolutní chudobou o kus vedle. V tomto ohledu bylo bezkonkurenční házení jídlem. Ovšem nejvíc jsem se identifikoval se scénou, když se Nicholson (rozuměj jeho postava) probudí a hned se, ještě ospalý, natáhne pro cigáro. To je prostě srdcovka. Škoda, že konec nebyl trochu víc tragický. ()

SOLOM.

Ani se moc nedivím chudým Mexičanům, že se snaží dostat do USA (pro ně země zaslíbené), ale ani se nedivím Američanům, že si podobnou pakáž „domů“ pustit nechtějí. Stačí se podívat, co se teď děje v Evropě...To jen tak na okraj. Jinak je tohle drama „z reálného krutého života“ docela povedenou podívanou. Špinavost scénáře o „hranici“ lidskosti a výkony pánů Jacka Nicholsona a Harveyho Keitela byli na velice slušné úrovni. Film má sice místy nevyrovnané tempo a slabší konec, ale rozhodně nejde o žádnou ztrátu času. Je mi jasné, že tady mělo jít hlavně o city a emoce, ale režisér rozhodně mohl lépe natočit (a hlavně přidat) těch pár akčních scén. ()

Gary

Charlie Smith (Nicholson) se stěhuje s manželkou k mexickým hranicím v Texasu, aby si ženuška mohla zařídit dvojdomek snů a on se přidává k místním pohraničářům. Jeho nový parťák Cat (Keitel) tak trošku vydělává bokem a Charlie si musí ujasnit, kde jsou mimo hranic mexických taky hranice lidskosti. Mňo. Tak by to nějak bylo. Režisér Tony Richardson (držitel Oscara, který zemřel na AIDS za necelých deset let po tomhle filmu) má své světlé i ty trošku nezvládnuté chvilky. Čekal jsem něco vy stylu Země Policajtů s pořádnou přestřelkou na konci. Bohužel právě střílení je Richardsonova slabá stránka a některé hlavní akce jsou krátké a působí vtipně. Situace utečenců a nahlédnutí do života amerických pohraničářů i se vší korupcí je zajímavá, a když k tomu připočteme správňáka Jacka balancujícího na hraně spravedlnosti, vychází to suma sumárum na 80% :-) ()

igi B.

Svým civilně syrovým pojetím a uměřenými hereckými výkony výtečné a uvěřitelné drama z pohraničí, vlastně by se i dalo říct takový moderní western o střetu v jádru férového chlapáka (J. N. v roli >hraničáře< prostě jako vždy snad nemůže nebýt než skvělý...) s vlastními problémy, prostředím, korupcí a nelidskostí daným zlem... Ryzí >osmdesátková hollywoodština< v tom nejlepším smyslu slova, s neokázale působivým příběhem a rozum a vkus neurážejícím a citově silným >happyendem< ... Čtyři a půl hvězdičky tedy za film, pro lehké podcenění zde na ČSFD poté s rozmyslem zaokrouhleno nahoru. - - - P.S. Přiznávám, chtělo by se vidět s původním formátem obrazu a originální zvůkovou stopou. D.m.s.n. by to pak bylo za pět asi bez váhání. Možná, že i to tuzemskotelevizní uvádění v ořezu 4:3 a českým televizáckým dabingem je příčinou zdejšího zbytečně nízkého hodnocení. - - - - - (Poprvé viděno 11.12.2008 na tv Prima, komentář zde jako čtvrtý - 11.12.2008) ()

• V původním scénáři neměla postava Marii (Elpidia Carrillo) vůbec promluvit. (Terva)
  • O své písni "The Line" prohlásil Bruce Springsteen, že byla inspirována tímto filmem. (Terva)
  • Úvodní scénky ze zemětřesení byly natočeny v Guatemale. Dále se natáčelo v amerických městech El Paso a Los Angeles. (Terva)