Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

bratr_jezek

Výměna režiséra byla naštěstí k dobru, víc se zde dostávají ke slovu emoce a vztahy. Příběh je vzhledem k délce knihy trochu zhuštěn, ale má zase onu příjemnou atmosféru, kdy však přituhuje, protože se pomalu k moci dostává zlý Voldemort (za vydatné asistence lidí, kteří se vzpírají uvěřit, že by mohl znovu povstat - viz sám ministr kouzel Popletal). Nejlepší postavou se zde stává asi Umbridgeová, nepamatuju si, že bych někoho v jiném filmu nesnášel více než ji. ()

WWE

Warner bros to riskli.. ale stálo to zato.. Yates mal veľký úspech. Bolo to proste perfektné.. Zatiaľ najdojimavejší diel. Dá sa povedať že tomu nič nechýbalo. Na rok 2007 slušne spracovanie. Proste film ako má byť. ()

Plembiss

Film jsem si celkem užil, dá se ale polemizovat o tom, jestli díky jeho kvalitám nebo svému vlastnímu nekritickému pohledu na celou Potterovskou ságu. Yates buduje a buduje temnou atmosféru, až to s těmi mráčky občas přehání (zvlášť přihlédneme-li k faktu, že téma útěku mozkomorů na Voldemortovu stranu je ve filmu - jako koncekonců spousta věcí - vynecháno) a důležité části děje divákovi předkládá v podobě montáží nebo novinových výstřižků. To po většinu filmu působí efektně a zároveň to diváka nemate - co by ho ale taky mohlo zmást, když je děj knihy osekaný na Harryho trable s profesorkou Umbridgeovou a každých 10 minut se zopakuje, že má Harry divné sny, ve kterých Voldemort děsivě syčí. Ve finále si ale divák uvědomí, že tak trochu nechápe, proč všichni chtějí tu modrou kouli a proč jsou teď nas*aní, když je ta koule zničená. Ano, a to je teprve začátek - odteď se může divák těšit na to, že v každém novém díle bude nějaký bod nenávaznosti se zbytkem série a něco nebude chápat (viz 7. díl - Co to je zas za střep a proč je v něm Brumbál?). Ono už to na papíře trochu smrdělo, adaptace jasně nejdelší knížky na nejkratší film. ()

Pan_Kritik__

Harry Potter a fénixův řád – Na rozdíl od ostatních dílů,které byly velice povedené mě tento velice zklamal. Film měl velice zamotaný a nesrozumitelný děj a také postrádal akci až na závěrečnou bitvu v odboru záhad. Dle mého hodnocení nejhorší ze 7 dílů Harryho. Jelikož jsem nečetl knihu nemohu posoudit jak se film držel předlohy ale film byl nesrozumitelný a nudný a proto dávám jen 3* ()

Dominique55

Tak jo, o těchto knihách či spíš filmech se tvrdí, že jsou od Iluminátů, že se vyznačují podpráhovými daty, ale co když se jen někdo zase snaží zhatit něčí obdivuhodnou práci, kterou si s tímto dílem dal?? Protože mě tyto knihy i filmy daly mnoho dobrého. Koho má zajímat to, že na nějakém plakátu, či v jejich filmu se skoro všude zobrazuje slovíčko sex??na sexu není nic špatného a na tom slově taktéž ne. Já se řídím podle své inuice a podle svého srdce, nikdy né pouze podle toho, že jsem někde něco četla nebo viděla a moje srdce mi už od prvního čtení této knihy říká s naprostou jistotou, že knihy filmy i samotná autorka tohoho díla jsou v naprostém pořádku a dokonce nám mají předat spoustu pro nás důležitých faktů. První slovo platí, druhé leze z gatí. Knihy jsou to vskutku vyjímečné a okouzlující a to mi nikdo nevezme. Aspoň vidím jak obrovskou fantazii až může lidský mozek vyprodukovat pokud je napojen na správný kanál. V Harrým Potterovi bylo spoustu přínosných než těch škodných náznaků, které nám mají ukázat skrytá poselství. Například kamarádství i mezi 3 lidmi. Podívejte se kolem sebe dnes a povězte mi kolik lidí se dokáže bavit ve 3 a přitom si jako ten 3 nepřipadat odstrčený?? A vůbec to, že na kamarádství v našem životě opravdu záleží a pokud doopravdy milujeme, tak se dokážeme pro druhého i obětovat, jen aby on žil a byl vpořádku. Přátelství mezi mužem a ženou?(Hermiona a Harry). Navíc 3 znamena: Tvořivá síla, růst. Tři je kupředu energie, překonání duality, vyjádření, provedení a syntézy. Tři je první číslo, na které znamená "vše" dostal. To je trojice, je číslo celku, protože obsahuje začátek, střed a konec. Moc tří je univerzální a je tripartide povaha světa, nebe, země a vody. Je to člověk jako tělo, duše a ducha. Viteály? ano některé věci v sobě opravdu mají ukrytou tu špatnou moc a některé zase tu dobrou a oboje nás ovliňuje aniž bychom si to my museli uvědomovat. Nebo veškeré ty kouzla, které používali hrdinové pomocí hůlek. Autorka se nám tímto snaží říci, že i kouzla v podobě vyřčeného slova a naších myšlenek mají v našem životě velikánskou moc a že slovem či myšlenkou můžeme někdy, tak jako se uchránit i zabít! Nebo to, že vždy i přes některé oběti vyhrává v příběhu dobro. Není to náhodou tak i v životě? Všechno zlé jednou skončí, nic netrvá věčně a pokud to zlé jěště neskončilo, tak tedy jěště nepřišel konec. Poté autorčino přímé rozdělení na mudly a čarodějné učedníky. Zde vidíme, že autorka rozdělila svět a lidé v něm na dvě poloviny, Na ty, které ví kde je pravda, dokáži s ní pracovat, využívají jí pro dobro nejen své, ale i ostatních, pomocí všelijakých kamenů, myšlenek, bylinek a tajů přírody, které nám poskytuje a zároveň na ty druhé (mudlové) kteří o tomto nechtějí ani slyšet, protože tomu nevěří a ani se tomu nehodlají nikdy otevřít. Poté kouzlo, které vás ochrání tím, že si vyvoláte svého vlastního patrona, kterého má přidělen každý podle samotného člověka a toho jaký je = Totemové zvíře. Přemisťování? ano levitace,... Přenos myšlenek = telepatie kterou již využívali už dávní domorodci Myslánka, kde lze uchovat důležitá data a myšlenky= Akáša Mozkomorové= když duše při úmrtí odchází ven z těla a Olga Krumlovská ve své knize Veřte neveřte dokonce píše jak se v životě střetla s opravdickým mozkomorem. Snape= navenek slizský jako Snake(had)protože uvnitř uchovává své tajemství, pravdu kterou nechce aby o něm někdo vědel. Zejména Harry potter. Tak jako dnešní lidé něco před nekým ukrývají a nechtějí aby se to lidé dovědeli a tak jsou na povrch radši někým jiným než jsou uvnitř. Tedy motto které platí i dnes: "Nesuď knihu pouze podle obalu", Uvnitř byl Snape čistý, nezkažený a velice citlivý člověk. Potterova nachova jizva na čele. Nachová barva značí: cnost, moudrost, moc, zdraví, přepych, pokání, kompromis, významnost, ale také tajemství a krutost, kterou bohužel musel mnohokrát použít nejen pro svou záchranu. Dále proč jizva která vypadá jako blesk? Protože když při bouřce udeří blesk, udeří ze zhora z Vesmíru přímo do země a tak se tyto dva přírodní úkazy Vesmír a Zěmě na moment spojí, propojí a předávají si mezi sebou důležité informace. Věci neviditelné pro mudly?tak jako dnes, člověk, který se nezabývá sám sebou, svým vnitřkem, určitě neuvidí anděly a podobné věci. Nástupiště 9 a třičtvrtě? Nic není černobílé a všechno má svůj určitý odstín šedé barvy. Starý moudrý Brumbál? Ano ve stáří se ukrývá mnoho moudrosti, ne nadarmo se říká, že naše babičky vědí vše. Skřítci, víly?ti přeci také existují. Hermiona ? ne každý kdo je šprt musí být ošklivý, nudný a nic o životě nevědící člověk. Proč měl asi Harry za zvíře sovu? protože sova znamená moudrost! Že se dokázal člověk dostat a přeměnit na zvíře a zase naopak? (Minulé životy, kdy jsme mohli být čimkoli) A takovýchto důležitých faktů a informací je v tomto příběhu ukryto až až....Musela bych si to přečíst znova, abych vypsala opravdu všechna tajmství, která do tohoto příběhu vložila Autorka J. K. Rowlingová. Ne nadarmo je těch dílů 7, je toho opravdová fůra a k tomu jěště navíc je číslo 7 vesmírné absolutní číslo všech symbolů, znamení úplnosti, dokonalosti, klíčk k poznání a moudrosti, je to symbol "božské prozřetelnosti" Tkže myslím, že k tomu už ani není co dodávat... () (menej) (viac)

ada87

Jsem opravdu velkým fanouškem Harryho Pottera, na první knihu jsem narazila, když mi bylo 11 relativně čerstvě po jejím českém vydání. Od té doby jsem netrpělivě stávala ve frontách na další knihy a následně filmy. "Pětka" mě v lecčems zklamala. Na to, že všechen děj z knihy se na filmové plátno nevejde, jsem si od "jedničky" už zvykla, ale "pětka" nedodržuje ani časovou souslednost. Jak moc by film natáhlo, kdyby lekce se Snapem začaly až po Vánocích? Kdyby se Fred a George vzbouřili před OWLs? A takových případů je ve filmu více... Fénixův řád je podle mě nejhorší film celé série. ()

xSimax

Nevadilo by, že nový režisér totálně změní celkový dojem, tempo a styl filmu, pokud ten předchozí nebyl v daném žánru lepší - a to přesně se bohužel stalo. V tomto dílu Harryho na diváka nutně padá stísněný pocit, malinko paranoia a celá ta pohádková škola čar a kouzel a to vše hezké co bylo v předchozích dílech složitě splétáno je nenávratně v háji. Škoda, Harry Potter byl zajímavý titul a až po tento díl byl kvalitně a poutavě filmován a dal se jistě označit za "rodinný", tudíž celá rodina se při shlédnutí mohla bavit ... při Fénixově řádu se začnou bavit už jen náctiletí a starší, protože p.Yates z této "ságy" nutně potřepoval udělat thriller (zde něžně uvedený jako drama). Tak dlouho hledali "správného režiséra" až přebrali. Na Harryho se rád podívám, ale dětí, které nestárnou tak rychle jako Harry Potter je mi líto. ()

007hanka

Nazvala bych to sračkou i když to má celkem ucházející výpravu. Nicméně protože děj se odehrává rychlostí a výřečností videoklipu, nedám "odpad" jen proto, že Ruperta Grinta tentokrát nenutili používat ten v minulých dílech tolik frekventovaný pohled absolutního debila. Předloha možná je děravá jak řešeto, ale je v ní tolik nápadů že ji prostě vezmete jako pohádku a příjemně se vezete. Film už není jen děravý, je jednoduše úplně o... ničem. ()

MichaelG

Film se táhne takovým ponurým dějem kvůli nové paní učitelce obrany proti černé magii ale i s tím si Harry poradil a na konci filmu souboj Pána Zla a Albuse Brumbála byl extrémní nářez ten se mi fakt líbil.. ()

Hurikan_mdx

Nejprve je třeba říci, že můj pohled je pohled člověka, co si po slovem Potter vybaví nejprve plukovníka z Mashe a o nějakém kouzelníkovi toho moc neví (mám za to, že jsem viděl jen první dva nebo tři díly), neviděl začátek a vlastně celý film sledoval někde na pozadí: Film je krásně zpracovaný, s okouzlujícími efekty, ale dějově mi přijde jaksi plytký, nerozeznal jsem nějakou dějovou linii, a film se táhl od nikud nikam, spoustou prázdných scén. ()

isterion

Piate pokračovanie sa neobišlo bez škrtania z objemnej knižnej predlohy. Ako to teda dopadlo? Nie veľmi dobre – výsledok vyzerá ako sekvencia rôznych scénok, stvárnenie ktorých má kolísavú úroveň. Úvod filmu ako-tak sledoval predlohu, no prečo bolo ihrisko kdesi v poli. Ďalším zvláštnym momentom bol let na metlách v nízkej úrovni Londýnom, doslova na očiach muklom. Podivné bolo aj to, že Moody na čarovanie používal bakuľu a nie prútik. Celkový dej filmu možno v hlavných bodoch zhrnúť nasledovne: útok dementorov na Harryho a Dudleyho, príchod do sídla Fénixovho rádu, vyšetrovanie na ministerstve, pôsobenie Dolores Umbridgeovej na Rokforte, vznik DA a praktické hodiny obrany, poranenie Arthura Weasleyho, hodiny oklumencie, odhalenie DA, Hagridov obrí brat Grawp, skúšky VČÚ, revolta weasleyovských dvojčiat, Harryho vidina vedúca na ministerstvo mágie, súboj proti smrťožrútom, duel Dumbledore a Voldemort. Objavujú sa nové postavy ako Arabela Figgová, Luna Lovegoodová a Dolores Umbridgeová – ktorá mala dostatočný priestor vykresliť svoje stredoveké spôsoby, jej stvárnenie bolo výborné. Naproti tomu Luna až tak nepresvedčila, vyzerala celkom normálne – akurát svojimi replikami sa blížila knižnej predlohe. Vyzdvihnúť možno akčnejšie a trikové momenty ako desivý útok dementorov, let na testraloch, súboje na ministerstve – pastvou pre oči bol duel Voldemort a Dumbledore, efektné ohňostroje, únik Dumbledora z pracovne. Ako obyčajne u americkej produkcie, opäť sa našiel prvok, kde sa mohli realizovať v plnej paráde – tým bolo umiestňovanie vyhlášok inkvizítorky, ktoré usilovný školník s vervou zatĺkal do steny. Akosi sa z filmu vytratila patričná atmosféra, taký bolestivý moment akým bolo úmrtie Siriusa a Harryho žiaľ – nebolo to oproti knihe vôbec cítiť, emocionálne film pôsobil plytko, zato dementori v úvode navodili hrozivú atmosféru. ()

fantasiem

Knihy i filmy o Potterovi jsou mojí stálicí. Kritiky hodnocený je nejlllépe film Vězeň z Azkabanu. Já mám nejradějit tento, kde je ještě udržována knížní linie, byť nutně zkrácena ovšem velmi citlivě. Režísér zde z postav opravdu vyždímal maximum a posunul pocitově od pohádky k filmu pro náctileté či dospělé je znatelný. Dějový spád je neocenitelný, efekty i hudba Vás nechají přikované u filmu od začátku do konce. ()

Duffman 97

O trošku slabší než čtyřka.Může za to hlavně delší první půlka.Jakmile ale nastane půlka druhá,je to jízda.Nejlepší jsou scény na ministerstvu. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)