Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Smidak

Při zjištění, že pro mě tento velmi očekávaný film bude režírovat televizní režisér David Yates, jsem se trochu zděsil. Ale vážení, co on nakonec předvedl? Fantazie! Dle mého vymáčkl z herců opravdu to nejlepší a všechno prostě fungovalo tak, jak mělo. Pro mě byl největším přínosem fakt, že už film nenesl žádné prvky pohádky, ale byl to opravdový trhák s napínavou a tajemnou atmosférou a parádní gradací. Samozřejmě, knížka je knížka a kdo jí nečetl, asi mu pár věcí nedojde, ale podle mě je to zfilmované na jedničku a je vystihnuto všechno hlavní. A abych pravdu řekl, tak jak jsem se před shlédnutím filmu bál režiséra, tak teď jsem stejně tak rád, že další díl bude točit právě on! ()

Jerryy

Páté pokračování Harryho je více než vydařené.Úpravy na úkor knížky byly snesitelné (dokonce let Londýnem byl více než povedený).Nic jsem ve filmu nepostrádal , ale i přesto bych měl jednu námitku , a to k závěru filmu , který byl až moc osekaný a tím pádem mnoho očekávaných scén bylo vynecháno.Místo předpokládaných 30 minut měl maximálně minut 10. Nevím proč nemohl být film o pár minut delší. Ale i přesto musím říct , že jsem se celou dobu bavil a z kina odcházel skvěle naladěn.Pro mě nejlepší díl Harryho Pottera. ()

bolf!k

podle me nejlepsi, ale ne dokonalej potter....tenhle dil jako prvni splnil slibovanou temnotu a ocenuju i prvky thrileru a hororu, to sem si pak rikal, jo to je konecne hustej potter ale nekdy sem si myslel ze si delaj prdel viz scena s Cho (to je jmelí), tydle zavahani mi kazi jinak dobrej dojem ptze jinak je to skvela podivana.. 80%. jo a lenka laskoradova je fakt cool :D ()

levente

Nepodařené. Natahované a přitom nedotažené. Je to zkrátka celé placaté. Nejvíc mě zarazila mělkost charakterů, herecké výkony představitelů Harryho a Hermiony. Ve filmu není žádný nový prvek (vyjma Střelenky, která naopak si společně s Rickmanem pochvalu zaslouží), nic co by nadchlo. Snad střelecký souboj na konci, který je rychlý, ale zatraceně krátký. Konkrétně pak nejzbytečnější scény vrcholí, když se Harry dočká prvních polibků od Cho. Prostě přijdou, deset vteřin si otevírají ústa ústům toho druhého a konec. Záběr na jmelí. Žádná nerozvážnost, nic čemu by se člověk mohl usmát (vyjma komentáře Harryho, který následuje zcela útrpně vteřinu po dopolibku). Film se nepovedl a to nechci srovnávat s třetím dílem, ale s třeba jen předchozím. Temné atmosféry totiž nedocílíme ztmavením obrazu, ale psychologickou řeží, která se má stupňovat. Ostatně scény s Voldemortem alespoň trochu děj vyjasňovaly. Ovšem, jak říká Harry: máme něco, co Voldemort nemá a nikdy mít nebude... Nudu? ()

asentra

Napadá mě jedno slovo: mezičlánek. Příde mi, že se tam vlastně nic moc nestalo, jo, víme sice, že se Pán Zla vrátil, ale to je tak všechno. To hlavní, velké strašné rozhodující, teprve bude. Poodhalily se nám, ale trochu charaktery některých postav, teď například víme, že McGonagalová je trochu citlivka, Hagrid má předpoklady pro práci tajného agenta, Brumbál se sebou nenechá zametat, pan Firs je svině a James Potter možná nebyl takovej správňák, jak o něm mnozí tvrdí. Velký prostor tam byl věnován nové ředitelce Bradavic, a to hlavně jejím novým nařízením, lásce k růžové a ke kočkám a také jejímu poněkud omezenému uvažování. Příčiny jejích nových ustanovení tam byly ukázany dostačujícím způsobem, co mi tam ale trochu vadilo bylo, že mnohem menší význam se dával následkům. Jo, byli sice všichni (teď samozřejmě počítám hlavně kladné hrdiny) pod nadkládou nesmyslných a omezujících vyhlášek, ale jinak všichni vypadali docela hepy. Co mi tam, ale vadilo docela dost byl fakt, že Harry tam byl tak trochu do počtu. Na to, že má být hlavním hrdinou a případnou zkázou lorda Voldemorta tam měl až žalostně málo prostoru. U Rona bych to ještě vzala, ale ten Harry mi tam fakt chyběl. Spousta věcí mi tam přišla nedořešených jako snad náznak budoucí milostného vztahu, ten polibek metr od sebe a ještě k tomu mokrej mě fakt pobavil nebo celkem zbytečná Siriusova smrt a případné potrestání jeho vraha. Pár věcí mi taky nebylo docela jasných třeba proč vyslýchali nejvíc Cho a to ohledně toho jejich tajného řádu, když ani není v Nebelvíru, nebo jak Brumbál věděl kdy a kam se dostavit na závěrečnou bitvu, která byla sice pěkná a možná až dech beroucí, ale mě trochu zklamala. Takže abych to shrnula, docela slušný mezičlánek. ()

Filmárik

Naozaj neviem kde mám začať. Klady filmu sú bezpochyby Loona Lovegoodova,tá bola vybratá fakt dokonalo vystížne. Ďalej sa jedná asi o prvú časť HP ktorá zachytila z knihy aj keď niekedy len náznakom väčšinu prvkov na ktorých kniha stojí takže je tu snáď s výnimkou nemocnice sv.Munga a Mundungusa Fletchera fakt všetko.Ďalej sa mi na filme páčilo že už absolútne sa nejedná o detskú záležitosť a až na magický svet deťom nemá čo ponúknuť.A tým sa vlastne dostávame aj k záporom .Fatk vidno že sa k filmu dostal neskúsený filmár (na ocennie za tv tvorbu mu zvysoka se*iem). Vo všetkom kopíruje Cuarona a Newella. Neskutočne divné dialógy kde sa mi zdalo ako by si ich scenáristi vypožičali z úplne iného filmu a scény s knihy ktoré všetci dôverne poznajú sú tu natočené úplne chladno bez emócií.Takisto sa jedná aj o prvého Hp s absolutnym minimom humoru.Fakt.Vo filme som sa snáď ani raz nezasmial.Až do záverečného megabattle na ministerstve ktorý je síce úžasný a výrazne filmu pomohol ,sa nieje až tak na čo pozerať.Na druhej strane to nemožno režisérovy až tak zazlievať,veď aj kniha je jednoznačne najslabšia so série takže sa nemal až tak čoho chytit a dá sa povedať že sa snažil vyťažit maximum. Neviem, proste mi to musí prejsť hlavou a možno sa mi to potom bude javiť inak.No jedno absolútne doteraz nechápem.Ako to že taký megakolos ako Warner bros. zverilo taký náročný a nákladný projekt absolútne v tomto žánri neskúsenému režisérovi ako je David Yates,ktorý za sebou nemá dokopy žiadny veľký film.A čo ma ešte viac zaráža je fakt že WB mu po natočení HP5 rovno zverili aj HP6 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!čisté šialenstvo,ale na druhej strane je Polovičný princ oveľa nabitejší udalosťami ktoré zo sériou poriadne zahýbali takže ponúka oveľa väčší priesor na "vyblbnutie kreativity" ako nemastný neslaný Fénixov rád.Uvidíme ako to nakoniec celé dopadne. Nazáver by som povedal asi len tolľko že pre človeka ktorý pôjde na tento film bez toho aby čítal alebo videl čo i len jediný diel tohoto fenoménu bude pripadať táto 140 minútová jazda ako čistý zlepenec chaosu a nezmyslov.Skutočne film hlavne len pre fandov( ktorých je ako tržby ukazujú našťastie dostatok:- ) 70% ()

Torgal

Po druhom zhliadnutí musím znížiť hodnotenie na 3*. Je to natočené dobre, po technickej stránke je všetko v poriadku, ale proste ten dej čo Rowlingová vymyslela je niekedy neuveriteľne stupídny. Tá "izba poslednej záchrany", to je tá najväčšia hovadina akú som vo filme videl. Nad tým dejom proste ostáva rozum stáť. Päťka v tomto ohľade potvrdila to, čo naznačila už štvorka, a to, že autorka nevie zvládnuť svoju knihu a tak dej ťahá pomocou deus ex machina a čoraz šialenejších jednorázových nápadov. Toto proste nežeriem. 6+/10 ()

raelz

Přemýšlím, jaké by bylo asi hodnocení, kdyby se nejednalo o Harryho Pottera. Kdyby tohle byl prostě jen film od jakéhosi Davida Yatese... nedokážu si to představit. V jednom jsem si ale jistý - tohle JE Potter a i když ani tento díl u mě nepřekonává Vězně z Azkabanu, dávám za pět. Hvězda tohoto filmu je však stoprocentně Lenka Střelenka, nebýt ji a jejích ztracených bot, dodávajících celému filmu dodatečné kouzlo, šel bych s hodnocením rozhodně dolů. ()

Stefan_M odpad!

Ked v prvej casti Harry cumel na vsetko ako vyjaveny, bral som to, ze vidi vsetko prvykrat, nemal mu to kto vysvetlit. Ale ze sa tak tvari a sprava aj v ostatnych castiach - rozum sa mi zastavuje. Kazdy o vsetkom vie, len on nie. Vidno, ze to pisala zena. Je to take nemastne - neslane. Ani pre deti, ani pre dospelych. A teenageri maju ine zabavky ako sledovat miestami natvrdleho Harryho. Myslim, ze Hermiona s Ronom by to vsetko zvladli aj bez Harryho. No fakt ma to vytaca, ked vidim ako na vsetko cumi jak blb. Pre kazdeho ineho je to vsetko samozrejmost, len pre neho nie. ()

farfalino

Harry roste jako z vody ... ale, předse jenom mám pocit, že se to táhlo a ani akčnější konec to nezachránil. Ale i tak mě HP bavil, hlavně oživení kontrolou z ministerstva kouzel bylo kouzelné a přísné. :-) No Harry roste a já jen doufám, že pokračování neskončí jako pohádka pro děti, ale tak jak by se patřilo, i když mám pocit, že temnější zpracování už pro děti ani není, ale co je dneska pro děti, když se všude střílí nebo vraždí. Taky bych už rád věděl něco víc o Voldemortovi, mám takový pocit , jestli to nebude Harryho otec. Pamatujete na Star Wars ? Taky to byl boj mezi otcem a synem. :-) Že by se historie opakovala? P.S. Knihu jsem nikdy nečetl. ()

Jakubik

Film od absolutní nudy zachránila stopáž a i ta mohla být kratší anebo mohla zůstat a nakynout o nějakou akci. Takhle na oko se na to hezky kouká. Jenže udeří titulky a v podstatě zjistíte, že film vlastně byl skoro o ničem. Děj se nějak zvlášť nikam neposunul a nepřinesl nic moc nového. Jinak vše při starém a díky závěru a trikům si udržel svojí hodnotu… ()

Narayan

harry potter je snad díl od dílu nudnější...předem řikám že toho brejlatýho uchyláčka nemam moc rád, obzvlášť pak toho filmového, furt má nějakej problém, na někoho řve, nechápu že se s nim ty jeho kámoši ještě tahaj, já bych mu dal pěstí.Od 3. dílu jde prostě tahle série dolů jak knižně tak filmově. ()

Jeand´Boa

Už jen proto, že si Ralph Fiennes zvyknul na svůj hadí obličej, který mu byl v této filmové sérii přiřknut, a vyladil tak mimiku oproti předešlému dílu, musím přiznat, že je tento film jedním z těch lepších o Harry Potterovi... Ale jinak bych stále doporučoval vyladit nějaké to digitálno - viz Dráp... ()

Kalimero13

Už prvních 10 minut dává jasně najevo, že tento díl není jen pohádková snůška těžce nalepených scének. Prvních 10 minut mimo Bradavice totiž vnáší do filmu neuvěřitelnou dávku reality a dost se o to postaral hlavní představitel. Konečně už umí hrát a nepřehrává. Křečovité úsměvy vystřídal vážný výraz, z kterého přímo čiší Potterovo vnitřní trauma. Výrazně tomu napomáhá jeho už definitivně dospělý vzhled. Z této stránky nejde Fénixův řád jinak, než pochválit. Ochuzeni nezůstaneme ani o okuzla a magii a to v konečně efektní formě. Možná trochu zamrzí další řádka nelogičností pro nečtenáře. Jako samostatný film bych tomu 5 asi nedal, ale v řadě příběhů o "mladém" čaroději musíme toto dílo zvýraznit. ()

Redix odpad!

Tak na téhle sračce jsem byl v kině a po úvodních 10 minutách jsem chtěl odejít ale furt sem si řikal že to bude dobrý. Na konci filmu jsem málem vyrval sedačku na který sem seděl a hodil jí po tom kokotovy co to natočil. ()

Miki68

Společně s Vězněm z Azkabanu považuji tenhle díl za nejpovedenější z celé série. Přibyly emoce, zvýšilo se tempo, postavy byly dobře prokreslené, a film je zase o kousek temnější, než předchozí díl. Fajn. ()

Fat'Fatal

Zatím druhý nejlepší potterovský díl. V knize mě bavila Umbridgeová a její vyhlášky, ve filmu to bylo (a muselo být, vzhledem k obsáhlosti knihy a krátké délce filmu) dost ořezané, stejně jako dvojčata Weasleyovic, zrcátko darované Siriusem (to ve filmu třeba vůbec nebylo) nebo finální souboj mezi Brumbálem a Voldemortem. Vždycky mě štve, že ten hodnější vyhrává, ale tady vyhrál opravdu ten schopnější (Brumbál). Sice jen o pověstný chlup, ale i tak. Sousedi mě kvůli ohnivému drakovi asi přestali mít rádi :)) no a jak ho Albus zchladil vodou z fontánky bylo taky pěkně udělaný. Celkově na mě tenhle film zanechal hodně pozitivní dojem, a protože jsem už dal nižší hodnocení v této sérii, tady to vyrovnávám. PS: Z Emmy nám vyrostla pěkná slečna. // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)