Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

UncleG

"Harry Potter a prázdná nádoba." Pozlátkově přepestré, atmosféricky klaustrofobické, dějově však vyprázdněné X-té pokračování Harryho Pottera. Nevím jestli jsem sám, kdo si všimnul skutečnosti, že se Potterovská série od "Azkabanu" absolutně nikam nepohla. Rowlingová pouze vrší další peripetie a krkolomné zápletky, aby se na konci knihy/filmu vrátila zpátky do výchozího bodu. Fénixův řád je další učebnicová ukázka motání se v kruzích, zdržování, prázdného žvatlání a šíleného rozmělňování děje až k naprosté nule. Tím pádem vzniká jakési nefunkční vyprávěcí homeopatikum. Plácáme se v tom jak Slovák v kukuřici, bloudíme změtí postav, záhad, překážek. Jenže... Přitom by se celá "epizoda" tohohle seriálu dala shrnout do jedné věty: Voldemort chce opět rozklíčovat proč nemůže zabít Harryho, zatímco Harry opět bojuje se svými vnitřními běsy. Tečka. Co se tu vyřešilo? Nic. Kam se pohnul vývoj? Nikam. Stalo se něco důležitého? Ne. Je sice sympatické, že se v sérii jako jeden z "vedlejších motivů" objevuje politika a diplomatický boj, takže se chvíli může zdát, že se Bradavická škola dostala do opravdu neřešitelnýho průseru. Nicméně na konci dílu je jako mávnutím kouzelného klacku opět obnoven Status Quo. A nám nezbývá než přečkat další stagnační "nic" při čekání na Finální Mač. Tak hodem, Harry, popadni ten svůj čarovací pincásek a dej konečně panu "tyvíškomu" na budku... ... (Standardně bych hodnotil na pomezí dvou až tří bodů, nicméně strhávám ten půlbodík dolů za triky, které mi tentokáte přišly obzvláště nedopečené) ()

MikO_NR_1909

Je pravdou, že Fénixov rád je kompaktnejší a napínavejší než rozhárane prvoplánová Ohnivá čaša. Nič to však nemení na tom, že výber postáv (a tým myslím najmä Oldmanovej) rozhodne nenabáda k širšej členitosti viacerých vrstiev konfliktov. Iba zvýrazňujú ten hlavný dejový variant a delia charakterové princípy jednotlivých osôb len na bázu akejsi integrácie k tým, či oným - postavám s dobrým úmyslom, postavám so zlým úmyslom. Ušetrilo ma to knižného trápenia, ale rozhodne mi to ubralo i dostatok energie. Som síce vytrvalý a tolerantný, ale aj háklivý na také tie hláškovité provokácie a tie mi miestami prídu ako na jedno kopito. Uznávam, že séria sa prispôsobuje vyspievaniu (fyzickému a edukatívnemu) v tom, ako sa postavy vyvíjajú, ale nedokážu ich odbremeniť od toho detského terča adresnosti, čím sa ich potenciál výrazne stenšuje. Tým, čím sa rodiny pri voľbe do kín pridržiavajú a producenti si tohoto faktu veľmi dobre uvedomujú. ()

Ender66

Piaty Harry ma veľmi prijemne prekvapil. Yates si dovolil veľa- začiatok knihy vtesnal do prvých 5 minút filmu, historky zo štúdia vynechal takmer úplne, značne obmedzil priestor vedľajším postavám. A predsa (či práve preto?) to funguje na jednotku. Päťka pôsobí celistvo, Yates ženie dopredu hlavnú dejovú líniu bez zbytočných odbočiek (keď už ale nejaká príjde alla odchod Freda a Georga zo školy, tak to stojí za to), prináša kvalitné herecké výkony (až na občasné prehrávanie mládeže), výborný hudobný podmaz (miestami mi sedel viac ako Wiliamsov) a hutnú atmosféru, ktorá až na Cuarónov počin doteraz vždy akosi absentovala. Výborne, výborne- 9/10. ()

zipper111

Harry Potter mi prostě nikdy neseděl, z nějakého důvodu se ale všem líbí.Nad čímž se musím pozastavit. Buďto inteligence celé populace upadá, nebo nikdo nic nečte. A nebo jsem tomu prostě nedokázal přijít na chuť.Já nevim. Knihy se sice čtou celkem svižně ale v podstatě to nejsou žádná veledíla.A filmy ještě horší. Jediný, co se mě na Potterovi líbí je, že přiměl mladou generaci číst. Trochu jsem si připlatil a šel jsem shlédnout tento film do Imaxu, ale upřímně 3D scéna, trvající asi 10 minut nebyla nijak extra strhující i když měla i své světlé okamžiky. A přesně takhle hodnotím i celý film. Nijak strhující, chvílemi nudí a při dojemných scénách budí dojem, že herci ani neví co hrají. Ale jinak jeden z těch "lepších"Potterovskejch filmů a tak mu dávám spíš 3,5* než 4*. Pod Civalův komentář bych se podepsal! ()

qualkalim

Atak na nejlepší díl v sérii se povedl na jedničku, Vězěň z Azkabanu se musí spokojit s tím, že už má na vrcholu kolegu... Na Fénixův řád jsem nebyl nějak natěšen, knížku jsem četl před lety a pamatoval si jen základní kostru a možná i to způsobilo, že se mi pětka vryla pod kůži na příjemné čtyři hvězdičky.... Yates chytře využívá flashbacků, které umně propojují celou ságu (na což se tolik opěvovaný Cuarón zvysoka vykašlal) a přispívají k výrazně kladnému hodnocení dílu... Pejska a kočičku zde nehledejte, ač je vše podřízené jen a jen Harrymu, působí to vše mnohem uceleněji než kdykoli předtím... Velkou zásluhu na tom má i samotný Radcliife, u kterého jsem měl snad poprvé pocit, že hraje... V jedné z finálních scén mi sami dáte za pravdu... Suma sumárum, série ROZHODNĚ pod Yatesem neutrpěla tolik očekávaný pád do hlubin a naproti tomu nabídla kvalitní filmový zážitek, který se třeba od knihy vzdálil více než předchozí adaptace, získal ale svůj "look" či osobitý styl a vyhlídky na šestku (znovu režíruje Yates) jsou velmi příznivé... A to se počítá... 85 % ()

Sawyer815

Nerad to přiznávám,ale Fenixův řád snad nejvíc vyhořel na zkracování příběhu.Knižka je nejdelší a na filmu se to projevuje opravdu hodně.Ani bych se nedivil,kdyby divák který nečetl knížku se v dění na plátně častokrát ztratil.Jedna z nejdůležitějších postav Krátura se tu jen taky mihne,jako by se ho nic netýkalo,létaní na neviditelných Testrálech je asi samozřejmost a odkud sakra členové Fenixova řádu ví,že mají BA přijít pomoci na ministerstvo kouzel a ne třeba do Hagridovi hájenky ????Kdo nečetl asi nepochopí,kdo četl,tak se mlátí hlavou do zdi.Bohužel nejslabší díl serie,jak knižně tak filmově.Ale je to Harry Potter,tak pod čtyři prostě jít nemůžu.Už se moc těším na Prince dvojí krve mou nejoblíbenější část příběhu. ()

Vojcl

Tak vám nevím... přestože bych řekl, že každý díl H.P. je úplně jiný, pořád docházím k tomu samému čtyřhvězdičkovému hodnocení (s výjimkou trojky, která je přeci jen o něco lepší). Po příjemné,avšak dětsky naivní jedničce a dvojce, úžasně nadupané akčně-hororové trojce, podobně působivé avšak trochu rozvleklé čtyřce přichází díl pátý... Řekl bych, že Fénixův řád má rozhodně nejtemnější atmosféru ze všech dílů a režisér se tentokrát více než na vizuální stránku soustředí na charaktery postav (i když nějakého toho létání si taky užijeme:-) dětští herci rostou s každým dílem nahoru což mě opět potěšilo, avšak na druhou stranu tak kradou prostor těm zkušenějším, takže ani takové formáty jako Alan Rickman, Brendan Gleeson či Gary Oldman nemají moc co předvádět. Scénář není špatný, ale jako knihy neznalý jsem se v něm místy ztrácel a podobně jako u čtyřky jsem se zhruba v prostřední části trochu nudil, takže proto nemůžu dát plné hodnocení,ale fanoušci série a knih zklamáni rozhodně nebudou. ()

buldock

Po prvním shlédnutí jsem zahlcen rozporuplnými pocity z toho , co jsem to vlastně viděl? Z mého pohledu , málo akce , spousta dialogů , které později začnou nudit , název filmu dle mě nemá mnoho společného s tím , co se v průběhu odehrává , působí to na mě lehce zmateně a občas jsem se v příběhu trochu ztrácel. Zachraňují to až poslední souboje , kde vidíme v rychlém sledu tolik skvělých kouzel , že vám z toho bude přecházet zrak! Musím ovšem podotknout , že některé trikově vytvořené postavy a to hlavně Drápek a Kentauři jsou odfláknutí na dnešní dobu až nehorázně! Celkově ovšem je pátý díl o něco lepší než ohnivý pohár , ale mrzí mě , že tento zatím poslední kousek je až moc civilní a dospělý a vytrácí se ta pohádková atmosféra , kterou mám u H.P. tak rád. Hlavní hrdina má v tomto dílu asi největší problémy ve svém životě a staví se mu do cesty až moc nepřátel , kteří mu nenechají mnoho prostoru se bránit , ovšem nakonec to Harry opět zvládne hlavně s pomocí Brumbála , který mě velmi překvapil , když zůstával většinu filmu v ústraní a nakonec to všechno vynahradil skvělým soubojem s Voldemortem (jeho zjev jsem zase o něco více akceptoval , ovšem nejlépe to vystihl ve svém komentáři superpero: "škoda že Voldemort vypadá jak retardovanej Fantomas" :-) ). Celá série se ovšem ubírá směrem , který se mi hůře a hůře přijímá a stravuje. Doufám , že další díly naberou vzestupnější tendenci než poslední dva. 62% ()

Lum3n

Na pátý díl jsem se těšil ze všech Harry potterů asi nejvíc a tak, jak to občas u velkých očekávání bývá, jsem z kina odcházel dost zklamaný. Na začátku mě překvapily docela zbytečné a samoúčelné odchylky od knihy (to co předcházelo napadení Harryho a Dudleyho mozkomory bylo úplně zbytečně, az trochu nesmyslně, upravené). Další dění ve filmu mě jen utvrzovalo v tom, že Yates FŘ nejspíš vůbec nečetl, protože atmosféra ve filmu se téměř ani náznakem nepřiblížila pomalé a ponuré atmosféře z knihy. Harryho sny o temné chodbě bez oken Yates omezil asi na dvě probliknutí, a spoustu dalších věcí se pro jistotu rozhodl vynechat( asi tak 3/4 knihy) naopak do už tak krátké stopáže nacpal úplně zbytečně "vlastní scény" např. Harryho pokec s Lenkou u testrálů působil vysloveně jako násilně vložená scéna. Romantickou linii s Cho také nezvládl (pokud vím tak to byl Harry kdo se měl chovat jako trouba, který neví co má říct, a ne Cho). Nakonec ještě z Cho udělal zrádkyni a to už jsem měl vážně dost.. přetože to nejhorší mělo teprve přijít. Závěrečné události na odboru záhad jsou asi moje nejoblíbenější část potterovské série. A mohla to být i skvělá filmová podívaná, pokud by FŘ režíroval někdo s trochou fantazie. Jen si to vemte "odbor záhad", režisér si tu mohl vymyslet téměř cokoli, ale ne, Yates se rozhodl vytvořit něco co vypadalo jak regály v knihovně, kde akorát byli místo knížek skleněné koule, zbytek odboru záhad radši úplně vyškrtl. Korunu tomu nasadila závěrečná bitva smrtijedů proti členům fénixova řádu (ne opravdu nejsem zvědavý na to jak do sebe narážejí černá a bílá světýlka) a o mizerné kvalitě triků už vůbec nemluvím (testrálové ještě celkem šli, ale dráp vytadal spíš jak digitální šmouha, nž jako obr). Tak to by byli zápory.. povedlo se tedy vůbec něco? Něco ano (moc toho ale nebylo) tak například casting: Umridgeová, Tonksová a Lenka bylí skvělí, bitka Voldemorta s Brumbálem byla taky slušná. Ty 3* jsem dal jen proto, že FŘ je moje nejoblíbenější kniha a je to přece jenom pořád Harry Potter.. pro ty co Harryho moc nemusí ještě o * míň ()

Tirion

And The Winner is.... chtělo by se říct. Tohle je asi moje nejmilejší překvapení letošní sezony. Scénář si sice s originální předlohou zle pohrál, ale vyšel z toho strhující příběh, který má spád. Režie je úžasná a Yates ukázal svůj talent - konečně! Z herců byl asi nejslabší Radcliffe, který mi přijde stejný už od prvního dílu a abych tak řekl: všechno je od něj moc okaté a přehrávané.Velmi mě překvapil Grint a jeho Ron a své ustálené a velmi kvalitní výkony předvedli Gambon a Rickman a naopak je škoda, že více prostoru nedostala herečka kalibru Maggie Smith (ale nebyla sama, kdo přišel o velký kus svého knižního kolegy). No a velkým překvapením byl projev "přeslazené a navoněné" Imeldy Staunton. Tomu se říká herecký koncert. Vystihnout musím hudbu a celou vizuální stránku. Hlavním plusem filmu je ovšem atmosféra. To co Yates pod svou režisérskou taktovkou (hůlkou) vyčaroval bylo fantastické a to tak, že jsem unešen (ať už se jedná o tu zmíněnou atmosféru nebo o velmi lidský vtip a pohled na "věc"). Celkový dojem je prostě vynikající a mnohé nový "Potter" překvapí svým šviháckým šarmem, ovšem všichni bez výjimky si tento snímek náležitě užijí. Zasloužených 5*!!! Gratuluju a děkuju!!! ()

blackrain

Mnohem temnější a děsivější než předchozí díly, ale je to tak dobře. Jednotlivé díly pustupně spějí ke svému konci. Málem jsem nepoznala Helenu Bohnam Carter. Ta se sice objevuje jen párkrát, ale stojí za to. Je šílená. ()

gogos

Možná méně vtipné, možná méně efektní a výpravné, ne tolik temné. Avšak svižné, citově prožité, herecky dobře odpracované (činí se jak Harry, tak zejména profesorka Umbridgeová) a opět trochu jiné pokračování. Od školy se začínáme soustředit na chystanou bitvu, Brumbálova role roste (mě osobně Gambon nesedí), Hagrid je zde minimálně (možná na škodu). Hodně se mi líbil projev Rickmana a Oldmana. Jsem zvědav, jak se bude Potter vyvíjet dál, ale musím říct, že mě Yates mile překvapil. Ačkoliv byl film pomalu od 20 minut kratší, než ostatní díly, obsáhl podle mého solidní příběhový rozsah a zdařile vtáhnul do děje. Nejlepší díl série to není, ale své 4* si zcela jistě zaslouží! ()

esopesokeso

Potterománia je mašinéria,ktorá vám vymýva mozgy a zarobila mnoho vriec peňazí.... pre podnikavcov mám nápad!Niektoré firmy tlačia na toaleťáky rôzne motívy - či už doláre alebo ostnatý drôt..keby sa niekto toho ujal a dal vytlačiť Pottero-hajzelpapier,mohol by Harry byť konečne ku niečomu k užitku! ()

kaylin

Nikdy se mi tenhle příběh moc nelíbil, a to jak v knižní podobě, tak i v podobě filmové. Pro mě je to nejslabší kousek, i když "Princ dvojí krve" mu celkem obstojně šlape na paty, hlavně proto, že tam se hlavně to filmové finále absolutně nepovedlo. "Fénixův řád" je pro mě jen takovým prázdným místem, kdy se čeká na to, jak se to vlastně vyvrbí. ()

slunicko2

You will be pleased to know from now on, you will be following a carefully structured, Ministry-approved course of defensive magic - Pátá část komentáře. 1) Poté, co Mike Newell odmítl točit další díl, dirigentskou taktovku převzal 44letý David Yates a držel ji až do smutného konce celé série._____ 2) Dětství je definitivně pryč. Nastoupila vichry dospívání již ošlehaná mládež: 18letý Daniel Radcliff, 19letý Rupert Grint, 17letá Emma Watsonová, 20letý Tom Felton. Harry přestal puberťácky blbnout a začal se stylizovat do role akčního hrdiny._____ 3) Mnohé ve filmu je těžko pochopitelné bez znalosti knižní předlohy. Tím film ztrácí na autonomii a nabízí jen ilustrační živé obrazy, které je zajímavé sledovat s (vysvětlující) knihou v ruce._____ 4) Bradavice tentokrát tvůrci odbyli, natáčeli všechny scény jen ve studiu a pěkné venkovní záběry chybí. Naproti tomu je zajímavé výtvarné pojetí ministerstva kouzel._____ 5) Politická linka knihy i filmu je zřejmá. K tomu autorka: My model of the world after Voldemort's return was, directly, the government of Neville Chamberlain in Great Britain during the Second World War, when he tried to minimize the menace of the Nazi regime for political convenience._____ 6) Jazykový koutek. Nové bytosti: testrálové (thestrals), škrkny (nargles), skřítek Krátura (Kreacher), obr Dráp (Grawp)._____Nová kouzla: omračovací kouzlo (stunning spell) Mdloby na tebe (Stupefy!), nitrobrana (Occlumency), nitrozpyt (Legilimency)._____Z nových postav stojí za zmínku Lenka Láskorádová (Luna Lovegood) a především Dolores Umbridgeová z Ministerstva kouzel (Ministry of Magic) ve výborném podání 51leté Imeldy Stantonové._____ 7) Až si zase někdo bude stěžovat na zlořády světa, stačí mu připomenout: Dementors in Little Winging! Whatever next? The whole world's gone topsy-turvy! 8) Výstižný koment: gudaulin***. ()

anniehall

Předně předešlu, že nejsem velkým příznivem tohoto druhu filmů. Velkovýpravné, strhující a ilustrující. Musím ale uznat, že když se k některým filmům z této série dostanu a nemám náhodou co dělat, nechám se vtáhnout. Toto je moje asi třetí setkání s Potterem a dost možná, že nejlepší. Co k filmu samotnému říct. Je to profesionálně odvedená práce, docela slušné herecké výkony (zdařilejší než v předchozích sériiích), film má tah na branku, vtáhne vás a vypustí až na konci, má to správně hutnou atmosféru a je se na co dívat. Tak proč dávám tři hvězdičky? Inu proto, že od filmu neočekávám jen zábavu, ale něco víc. Nějaké hlubší téma, psychologii postav a dost možná cosi k zamyšlení, což mi Potterovská série moc neposkytuje. Filozofie ten snímek moc nevstřebal, ale to pro tento žánr zřejmě není podstatné. Pokud k téhle sérii přistupujete optikou "chi se bavit a chci, aby mě to pohltilo", pak tento film má hvězdiček pět. Moje chyba, že takhle k filmům přistupovat neumím. A mohl bych přidat ještě půl hvezdičky za Alana Rickmana, který hraje čím dál lépe. A nejen zde. ()

IllIlIlIIl

Oproti minulým dvěma dílům mě Fénixův řád lehce zklamal. I když děj byl přímočarý a opět v tajemně laděné atmosféře jako v dílu Vězeň z Azkabanu, tak chybělo potřebné tempo, které by dalo zapomenout na delší stopáž, která mi v minulých dílech nevadila. Postrádal jsem překvapující momenty a prvky, které k Harry Potterovi patří - jako např. famfrpál. Ale i přes zmíněné nedostatky potěší stále se rozvíjející fantasy příběh H.Pottera a jeho kamarádů. ()

Mikita

Po druhém shlédnutí jsem prostě musela hvězdu přidat. Ani nevím, proč mě první juknutí na film tolik nenadchlo. Možná za to mohl úplný začátek, kde mi prostředí dětského hřiště a poté záběry na londýnské mrakodrapy k Harrymu vůbec nesedlo. Možná za to mohly prostřihy na celé Bradavice, které mi přišly moc umělé a chybělo jim kouzlo HP3, stejně tak záběry na okolní krajinu byly sice pěkné, ale ne tolik, jak bych si představovala. Také postava Hagridova nevlastního bratra mi přišla zbytečná. Vlastně tam bylo víc věcí, které bych vytkla, přesto.... Nejspíš jsem ovlivněná HP6, kde mi chyběla nějaká akce a výraznější posun v ději. I proto teď vidím, jaké neocenitelné kouzlo má tento díl. Máme aspoň trochu představu, jak mocný je Pán zla a jak silný je Brumbál. Jednotlivé záběry jsou pěkně propojené, titulky novin nám geniálně přibližují atmosféru v kouzelnické říši. A konečně je tu pocit, že jde vážně o život a že souboj kouzelníků není jen o náhodě. Tento díl u mě nepřekonal okouzlení z HP3, ale šlape mu na paty a to se cení. ;) ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)