Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Bratr

Je to jediný díl Potterovské série, který mě zaujal. Hlavním důvodem je asi jistá Harryho rozervanost, která v tomhle díle kulminuje a maže v mých očích patos skrznaskrz pozitivního hrdiny. Dost možná se stalo, že producenti konečně našli ten správný tým, který je schopný vytáhnout z předlohy to ONO, co táhlo miliony čtenářů ke knížkám. ()

sa_kra

Yates! A třikrát hurá. Podle mě zatím nejpovedenější díl, co se režií vyrovná masterpiecu od Cuaróna. Naprosto mne dostaly trikové efekty, stejně jako propracovanější charaktery postav. Hluchá místa jsou využita a kamera je taky bezvadná. Velké plus pro Helenu Bonham Carter jako Belatrix (na pár záběrech a utkvěla mi v tom filmu nejvíc), velké plus pro závěrečný souboj (který byl přenesen z knihy na plátno přesně jak jsem si to představovala- autorský práva, haló?). Bohužel v 5 filmu se filmařům podařilo totéž, co v knize Rowlling- Harry mě tou svojí neustálou rozpolceností, fňukáním & jednáním mentálního dítěte začal- nediskrétně- srát a stala se z něj má nejneoblíbenější postava, u které mi bylo prakticky fuk, jestli to běsnění Ralpha Fiennese vůbec přežije. ()

TomasB

Predesle filmy jsem nehodnotil, ale u tohoto musim zminit neuveritelne orezany dej vuci knize. Jakoze u ostatnich filmu to bylo take a bylo to nemile, u tohoto to vsak bylo primo priserne:-( Hlavne ten konec. Hruuuza. ()

Klemi

Možná jsou to jen moje bujné představy, ale zdá se mi, že tento díl přináší něco víc než ostatní filmy série. Strach a vzestup zla jsou tady výborně vykresleny a vytváří znamenitou atmosféru. Skoro bych v tom viděl historické paralely. ()

Altheus

Poměrně velmi podařená adaptace 5. dílu, která aspoň v mých očích překonala svou zbytečně vleklou a nudnou knižní předlohu. Jako každý Harry má však i tenhle svá úskalí. Kromě nejistých hereckých výkonů hlavních hrdinů (na které jsme si už měli šanci zvyknout), je to tentokrát možná trošičku kostrbatý scénář, nevidím tam tu fantazii trojky ani to všudypřítomné napětí čtyřky. Přesto je hlavní zbraní filmu asi psychologie, scéna v kabinetě profesorky Umbridgeové, kde se Harrymu vyryje do kůže nápis "Nesmím říkat lži" je opravdu velmi působivá. Stejně tak zajímavá je smrt Siriuse, která je ztvárněna opravdu dechberoucím způsobem. No a třešničkou na dortu je závěrečný souboj Brumbála a Voldemorta, který je tak impozantní, že jsem si jej musel pouštět pořád dokola. Zároveň mě velmi potěšil výkon mé oblíbené Heleny B. Carter, která ani v roli Belatrix rozhodně nezklamala. Vzato kolem a kolem, David Yates posunul potterovskou ságu zase do trochu jiné dimenze, kde hlavní roli hraje psychologie scén. Škoda jen těch opravdu ohraných klišé! ()

LinkTheSink

Už od začátku jsem velký fanda Harryho Pottera a zatím mě nejvíc přesvědčil Fénixův řád, který byl nejnapínavější, nejzajímavější a zároveň měl nejlepší efekty. ()

Unterschleif

Doteraz jednoznačne najslabší a najnudnejší film série, o čom svedčí aj fakt, že si z neho nepamätám nič okrem začiatku s mozkomormi a finálny súboj. S Harrym Potterom to ide dole vodou... ()

sirrgulo

Starší díly si moc nepamatuji, rozhodl jsem se podívat na dva nejnovější, které mi chyběly na shlédnutí. S Harrym nejsem moc velký kamarád. Knižky jsem nikdy nečetl, před lety jsem zkusil jedničku, ale po pár desítkách stránek jsem jí odložil a nikdy se k ní nevrátil. První filmy o Harrym mi přišly spíš jako pohádky. Co mi nejvíc u Harryho dělalo problém byl fakt, že jsem se párkrát bavil s lidmi o fantasy filmech, někteří jsou schopni nazvat Pána prstenů fantasmagorií a přitom jsou paf z Harryho, což mi hlava vážně nebere. Ale je to můj osobní problém, který sem asi moc nepatří. Kolikátý je tohle díl? Pátý? No špatný není. Závěr se mi obzvlášť líbil, celkem rychle uteče, ale pořád je tu něco, co mi ve všech filmech vadí. Takový ten pomalý rozjezd. Nejdřív se stane něco podivného a pak už Potter míří do Bradavic, další setkání s kamarády a začátek nového roku, přijde mi to být pořád podobné. Netuším samozřejmě, jak je to v knize. Někdy mi vadí Harryho chování a jako by Radcliffe zvládal jen několik pořád stejných výrazů, které nahodil už jako malý kluk. Tolik na Harryho nadávám, že se mi nakonec ani nechce věřit 4 hvězdičkovému hodnocení, které mu dávám, ale jinak je to velmi dobrý snímek. Plný napětí, ale i zábavy, série začíná být čím dál temnější, což mi vyhovuje, k přečtení knih mě to však nedonutí. ()

re.New

uz len za tie efekty v poslednom dueli dvoch najvacsich bossov si to tie 4* zasluzi, inak miestami celkom nudne spracovanie a dost hlavnych veci tam z knihy chyba ()

VirglCZ

Po nudnějším předchozím díle je tenhle naopak velmi akční a zábavný....až moc. Je tu spousta nových postav a navíc i plejáda slušných herců, ale opětovný odklon od knižní linie a "šermování" s kouzelnickými hůlkami mi navozuje pocit, že Yates by mnohem raději točil nějaký blockbuster se spoustou krve a mečů. Nedosahuje to myšlenky Columbova Kamene Mudrců, ani zručnosti Cuarónova Vězně z Azkbanu. Prostě odpočinkový film na jeden večer. O nic méně, ale bohužel ani o nic více. ()

DandaPiper

Nevím, zda je to tím, že tenhle díl byl opravdu dobrej nebo jen tím, že po otřesné čtyřce by vypadalo všechno dobře. Ale ne, Fénixův řád byl fakt vtipnej i akční zároven'. Ten konec, Voldemort vs. Brumbál byl fakt super, ale mohlo to být klidně delší než jen asi na pět minut. Rowlingová a tvůrci filmu nás ale aspon' navnadili na další, závěrečné díly. Za 4. ()

keyzar

alší téměř dokonalý díl. Akční děj, tajemná atmosféra, dokonalá hudba a skvělí herci. Souboj na Ministerstvu je prostě úžasný, Snape zase skvělý. Je to jeden z těch lepších dílů a líbí se mi prolínání časových dějů. Co chtít víc? Doporučuji! ()

Shley

Fénixův řád je podle mě zatím nejlepší z Harry Potter filmů jen škoda že David Yates nenatočil víc dílů. On naprosto přeskočil laťku jenž nasadil jeho předchůdce a nasadil ji mnohem víš. Animace, herci, hudba všechno je pperfektní, ale původně sem teda myslel že Patronovo zaklínadlo je opravdu těžké a že jen opravdu mocný čaroděj ho zvládne, ale on ho naučil všechny ve své skupině. ()

djbarrel

Pátý ročník Harryho Pottera v Bradavicích je ještě složitější než ty předchozí. Scházelo málo a byl vyhozen dřív než se mohlo něco dít ... Ani v Bradavicích není dobrá atmosféra a všechno se komplikuje, ačkoliv "Pán Zla" hraje až do konce roli takřka nepodstatnou. Tenhle díl není tak temný vizuálně jako trojka a ani jako čtyřka, ale obsahově přitvrzuje a je to znát. Kolem Harryho se opět vznáší smrt. Na konci se zjevuje i samotný "Pán Zla" , ale tentokrát se utká s Brumbálem a s Harrym "zevnitř" . Na rozdíl od čtyřky měl tenhle souboj pořádný koule a nebyl tak osekaný jako v minulém díle. 92 % ()

Formanovec

Konec pohádky, přichází zlo! A s ním ta nejodpornější záporačka, kterou by jste nejradši uškrtili vlastníma rukama a hodili jí z nejvyššího okna astronomické věže. Yates pokračuje ve velmi stejné úrovni a určitě není horší než jeho předchůdci, ale musím říct, že také určitě není lepší. Myslím, že takový zážitek z Harryho jako z Cuaronova dílu si už nikdy neužijeme... Každopádně, první Yatesův díl se vyvedl a určitě nenudí a neurazí. Popcornová zábava a další jasné 4**** ()

lobo87

Ako Harry stretol Davida, alebo prvý potterovský film z dielne (pre mňa absolútne neznámeho) režiséra Davida Yatesa dopadol nad očakávania dobre. Yates odsunul nabok to, čoho boli predchádzajúce časti plné - efekty, fantázia, mágia a zameral sa na iné, psychologické časti príbehu, dramatický náboj, charaktery (stále nejasný Snape) a vnútorný zápas Harryho s jeho démonom. Radcliffe, Grint a Emma Watson sa skutočne vypracovali na kvalitných hercov a dúfam, že s koncom Harryho neskončí aj ich sľubne rozbehnutá kariéra a nezostanú večne zaškatuľkovaný ako Harry, Ron a Hermiona. Značný priestor dostali nové postavy, ktoré však úplne zapadli (Umbridgeová, Luna a hlavne šialená Bellatrix Bonham-Carter-Lestrangeová)... U mňa na 80%. ()

nikkittka

Fenomenální.Jak z Pottera udělat vyloženě civilní fantasy,které nemachruje trikovými orgiemi,ale zcela nečekaně vítězí po stránce herecké,dialogové a pocitové.Sekvenci od příletu na ministerstvo po příchod ministerských pracovníků považuji za to filmařsky nejvyzrálejší,co nám kdy potterovská série nabídla. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)