Casablanca

• Česko Casablanca (viac)
USA, 1942, 102 min

Jeden z najkultovejších hollywoodskych filmov všetkých čias sa odohráva počas II. svetovej vojny na neokupovanom území Maroka, v Casablance. Tá sa stala prestupnou stanicou pre utečencov a členov odboja, ktorí sa pred hrozbou nacizmu snažia utiecť z Európy. Casablanca je však aj rajom pre špiónov, zradcov a podvodníkov, snažiacich sa vyťažiť čo najviac z vojnovej situácie. Centrom nočného života mesta, ale aj miestom, kde sa vybavujú dôležité obchody, predávajú víza, dokumenty a informácie, je Rickov bar. Jeho majiteľom je Američan Rick Blaine, muž, ktorý sa obrnil cynizmom, aby dokázal na tomto kolotoči ľudských osudov prežiť a zostať pritom nad vecou. To sa mu však darí iba dovtedy, kým do jeho baru i života opäť nevstúpi Ilse, s ktorou kedysi v Paríži prežil osudovú lásku. Ilse ho pred ich plánovaným útekom z okupovaného Pariža bez vysvetlenia opustila. Teraz sa s Rickom znovu stretáva a chce jeho prostredníctvom získať tranzitné víza. Ilsa totiž do Casablancy pricestovala so svojím manželom Victorom Lászlóm, vodcom odboja, ktorý musí utiecť do Ameriky. Rick tak zrazu stojí pred dilemou: riskovať krk kvôli žene, ktorá ho v minulosti zradila, alebo zachovať si vlastnú neutralitu? Situácia sa však pre zmení, keď zisťuje, aké dôvody pred rokmi Ilsu viedli k úteku z Paríža. Film získal troch Oscarov - za najlepší film, réžiu i scenár - a vďaka charizme svojich postáv i melodramatickému príbehu sa natrvalo zapísal do zlatého fondu kinematografie. (STV)

Jaxx84

Není nad to si po dlouhé době dopřát uhlazené gentlemany s hlasem jako zvon, decentní dámy krásné svou jemností a nikoliv podílem odhaleného těla, exotickou zemi, bar oplývající vůní Bourbonu, kouřem doutníků a melancholickým hlasem klavíru a do toho všeho jednoduchý, za to však s neochvějnou jistotou se staletími opakující příběh milostného trojúhelníku, sebeobětování a hrdosti. Inteligentní dialogy, které upoutají už jen svým jazykem a v kterých opravdu poznáte rozdíl mezi americkou angličtinu Humpreyho Bogarta a evropskou Paula Henreida. Vivat Casablanca. 9/10. ()

Mira90

Vééélké zlkamání. Nic, ale naprosto nic mě v tomto až legendárním spektáklu nenadchlo, ba ani nezaujalo. Romantika? Kde prosím vás? Drama? Slabé jako čaj. Válečný film. Ne, spíš agitka... ()

Brinkley

Za Bogarta, za Ingrid, za zmínku o Československu, za všechny ty odkazy v dalších filmech (Když Harry potkal Sally), za Zahraj to znovu, Same; za začátek jednoho velkého přátelství.... čistě nostalgických 5 hvězd. ()

Kragujevac

Nevím proč, ale tento pro někoho kult, mě až zas tak moc nezasáhl. Poměrně jsem se u filmu nudil a to mám staré filmy velmi rád. Herecké výkony byly celkem průměrné, viděl jsem již mnohem lepší. Ale na druhou stranu, to až zas tak zlé nebylo. Má to určitou atmosféru, která se mi líbila. Ale od tohoto filmu jsem čekal daleko víc. ()

Mik_e

Někde jsem četl, že tehdy to byl z hlediska Hollywoodu vlastně docela tuctový film, jakých se chrlilo desítky ročně...Ale čas Casablancu prověřil a i dnes je pro mě těžké určit, kde je její největší síla.Brilantní dialog, který nezestárl za těch 70 let ani o den?Kvalitní humor?Skvělí herci Bogart a Bergmanová?Nezáleží na tom..Kdykoliv si rád sednu a podívám se na film plný skvělých charakterů, hezké hudby, krásně naivní představy Američanů o světové válce a jako třešničku na dortu prosím patrně nejpatetičtější a nejdojemnější scénu filmu vůbec.Všichni asi vědí, o které je to řeč..Jako jediný neduh tedy nakonec vyznívá jen to, že jeden z hlavních hrdinů má bejt čechoslovák a jmenuje se typicky česky Viktor Laszlo..:) ()

bono22vox

Casablanca režiséra Michaela Curtize je jedním z nejkrásnějších milostných filmů celé filmové historie... Pokud by se uděloval Oscar za nejkrásnější vyznání lásky všech dob, pak by byl pro všechny členy fanklubu filmu Casablanca jediným možným vítězem výrok: ,,Here's looking at you, kid." A přitom ani experti přesně nevědí, co vlastně tato věta znamená... Humphrey Bogart jako Rick vydechne inkriminovana slova přes sevřené rty, jako by se rozhodl vzdát se Ilsy Lund (Ingrid Bergman). Už kultovni snimek žije z gest, citátů a melodii a uchovává si své erotické kouzlo i dnes, ač by mělo i pro tento film platit: ,,As Time Goes By." ()

lakart

Město a film Casablanca je skloňováno ve všech pádech a opředeno mnoha superlativy jako klasika století, jeden z nej filmů všech dob a mnoha dalších. Beze sporu se jedná o vysoce nadprůměrný film se skvělým scénářem a výbornými herci. Dobře jsem se bavil a sledoval vše se zájmem, ale nějak mě ten film nevzal. Nějak jsem se do něho nemohl dostat. A když už se to stalo, tak jsme se ocitli na letišti a film skončil. Chápu slávu filmu v době vzniku, kdy musel diváky zasáhnout jako blesk z čistého nebe a dát jim naději, že ne všichni lidi v uniformě jsou špatní, že se tahle válka určitě přežene a že se všechno vrátí do normálu. Dnes si myslím, že film už pozbyl platnosti. Dnes je to jenom dobrý příběh v podání skvělých tvůrců. 90% ()

boni

Opravdu s noblesou natočený film. Vystačí si s velmi skromným příběhem, kde nemůžete čekat nějaké zásadnější zvraty, a z Casablanky vám ukáže tak maximálně bar a policejní stanici. Ale tohle je přesně ten film, kde ani nic jiného nečekáte. Ku prospěchu věci budiž také to, že to je točeno v roce 1942, tedy v době, kdy ještě není jasné, jak válka dopadne. Takže určitá naléhavost pro řešení problému a také víra, se kterou protagonisté přistupují k nástrahám války. Víra, která má dát naději milionům lidí sužovaných bojem po celém světě, tak ta film posouvá zase trochu někam jinam. Pro Casablancu rozhodně zasloužené místo na piedestalu klasik. ()

loveless

Určitě ne nejlepší film všech dob, ale určitě klasika, která si zaslouží být viděna. Avšak v době svého vzniku musel být film o moc působivější. ()

Maximilianus

Musím povedať, že mne sa tento film páčil veľmi. Postavy boli skvelé a sympatické, scénar kvalitný a príbeh možno z celkového hľadiska jednoduchý, ale napriek tomu zaujímavý.Navyše mal veľký význam pre vtedajší americký svet vo vojnových časoch. 8,2/10. ()

Psycho.R

Naprostá pecka. Výborný scénář, herecké výkony i atmosféra. Navíc až do konce jsem netušil odhadnout, jak to dopadne a jestli vlastně mám Ricka mít rád nebo ne. Vůbec se nedivím, že je to takový kult. A to už jsem si říkal, že 5* jsem nedal ani nepamatuju. ()

clara.bow

Humprey Bogart hraje osamělého majitele nočního podniku Ricka Blaina. V "Café Américain" v Casablance není ani v době II.světové války veliký problém sehnat falešný pas, všechny druhy zbraní. Scházejí se tu různé skupiny lidí. Francouzský důstojník kapitán Renault (Claude Rains), německý major von Strasser (Conrad Veidt), početná řada utečenců z různých zemí světa, kteří právě v Rickově Café Américain hledají někoho, kdo by jim opatřil falešné doklady, a tím jim pomohl uniknout pronásledování a mučení. S unaveným pohledem pozoruje Rick jejich snažení, a je mu naprosto jedno, jaké jsou jejich motivy útěků. Humphrey Bogart jako Rick vytvořil nezapomenutelného chlapa. Jeho postava se stává součásti jeho pověsti. Odmítá postavení hrdiny, existuje jen jediná osoba, která během několika minut dokáže vyvést elegantního Ricka z rovnováhy - jeho bývalá láska Ilsa Lundová-Ingrid Bergmanová, která se zde objeví se svým manželem (údajně českým politickým emigrantem Laszlem, pronásledovaným fašisty). Přes veškerou lásku, kterou stále vůči Ilse pociťuje,zjišťuje Rick, že už není schopný pravého citu, ani lásky. On lidem pomáhá, ale to je tak vše. Nechává je někdy snad i záměrně jejich osudu. Hodně lidí, kterým prokázal službu si ho váží pro něco jiného - je chladnokrevný, nemá strach, a na jeho inteligenci nikdo nemá. Režisér Michael Curtiz natočil Casablancu ve svém typickém stylu,a vskutku až neuvěřitelně dokázal vystihnout naprosto tíživou, atmosféru válečného doby. Casablanca je svým způsobem veledílo. Vynikající režie, skvělé herecké výkony i profesionální práce kamery A.Edesona nám zaručí, že nás čeká nevšední zážitek, byť trošku omšelý a pro někoho zastaralý...... MHCB ()

GTS_PUNK

Film režiséra Michaela Curtiza o láske na pozadí druhej svetovej vojny, odohrávajúci sa v meste na severe Afriky, kde sa zdanlivo stretáva celý svet, si od čias svojho vzniku dokázal vybudovať v kinematografii kultový status. Môže sa pýšiť viacerými Oscarmi aj masívnym vplyvom na popkultúru. A práve tento vplyv je tým, vďaka čomu má Casablanca taký cveng. Ak sa na ňu totiž pozrieme čisto iba ako na film, je vidieť, že nie je ničím zvlášť výnimočná. Príbehovo stavia na v dobe svojho vzniku prebiehajúcej druhej svetovej vojne a milostnom trojuholníku. Tie predstavujú dva jej základné stavebné kamene, od ktorých sa prakticky všetko dejovo odvíja. O príbehu ako takom však nemožno povedať, že by bol niečím zvlášť zaujímavý. Curtizov film skôr dokáže upútať čiastkovo. Je z neho cítiť jasne vyhranený postoj voči nacizmu a fašizmu, viď v mimoriadne silnej scéne, v ktorej návštevníci baru Marseillaisou prehlušia spievajúcich nacistov. Rovnako však v snímke možno nájsť aj humor, ktorý je ukrytý predovšetkým vo viacerých dialógoch postáv. Keď už je reč o postavách, divák má možnosť vidieť zaujímavú plejádu charakterov, znázorňujúcu ľudí z rôznych kútov sveta. S tým súvisí aj dobre zvolené herecké obsadenie, ktorému dominuje výrazný Humphrey Bogart. Interesantne však pôsobia aj viacerí predstavitelia vedľajších postáv. Výraznou črtou diela Michaela Curtiza sú takisto aj výprava a atmosféra. Hoci z "Casablancy" toho divák veľa nevidí, tento novodobý Babylon pôsobí prostredníctvom scén predovšetkým z barov veľmi živo a pulzujúcu, stále sa tu niečo deje. Casablanca žije predovšetkým z kultu, ktorý okolo nej od doby jej vydania vznikol. Diváka síce výraznejšie nenadchne kvalitou svojho príbehu, ale dokáže ho aspoň upútať viacerými aspektmi, ktoré ponúka. ()

Kofolacik

Casablanca je pure Cinema Magic. Jeden z najlepsich scenarov vsetkych cias. Tolko hlasok... tolko skvelych postav... tak ikonicky vystavany a krasnou maslickou uzavrety dej... Casablanca je filmovy klenot, ktory nema obdobu a nesmie chybat na ziadnom rebricku najlepsich filmov vsetkych cias. Ingrid Bergman je mojou najoblubenejsou 'classic era' hereckou. Jej "play it Sam" ma nikdy neprestane bavit, tak ako aj plno inych magical moments, ktorymi Casablanca prekypuje. Jedine co lutujem, je ze som Casablancu neobjavil skor. ()

Dexx

Ja za to nemuzu, ale tenhle film me opravdu dostava. Nevim cim to je, snad tou zvlastne kouzelnou atmosferou a skvele zahranymi, byt nerealnymi postavami a postavickami (skrznaskrz zkorumpovany Claude Rains je uzasny!), ktere se v nem vyskytuji. Proste nadhera! ()

Miksa

No je to klasika! Tenhle film zná snad každý ,a proto na něj existuje i tolik parodií. Nejsem zrovna fanda do těhle filmů, ale něco prostě překousnout musíte, aby jste nebyli za nýmanda:-). Já si nemůžu pomoci, ale u těch nejsilnějších scén jsem se musel pochechtávat. Jedna za všechny: "I think this is the beggining of the beautifull friendship".Ale což... ()

SharpChick

Výtečný film zachycující chmurnou atmosféru válečné Evropy z pohledu nezávislé marocké Casablancy, kde se setkávají charismatický Bogart a nádherná Bergmanová a jejich láska zde získává druhou šanci. Náhodou mi film nepřišel vůbec "přehnaně sentimentální", působil velmi mile a příjemně romanticky. K nudě se nesklonil ani jednou a všechna kliše na mě působila naprosto originálně - zkrátka tak jak to natočili, to bylo dokonalé - Casablanca by nemohla být za žádných okolností lépe zpracovaná, protože to prostě nelze.. Lehká noir atmosféra, natáčení v roce 1942, legendárnost, podmanivá ústřední píseň, dokonalé obsazení atd.. prostě vše mluví pro výborné hodnocení... 89% ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána

25.07.2008

Captain Blood z roku 1935 je snad největší klasikou pirátského žánru. Na kapitánském můstku tehdejší megahvězda Errol Flynn, u kormidla pozdější tvůrce Michael Curtiz, na vlajce zlatem vyšitý nápis… (viac)

Casablanca na indický způsob

Casablanca na indický způsob