Bitka o Midway

Velkorysá podívaná s hvězdným obsazením, plná atraktivních bitevních scén a pyrotechnických kouzel, doplněná řadou vedlejších motivů, zejména příběhem lásky Američana a japonské dívky, začíná 18. dubna 1942 v Hirošimě, kde mladý japonský námořní důstojník informuje admirála Isoroku Yamamota, velitele císařského japonského válečného námořnictva, že Tokio bylo bombardováno. V Pearl Harbouru navštíví kapitán Matt Garth velení amerického námořnictva. Očekává se odveta ze strany japonské flotily admirála Yamamota a Garth žádá od zpravodajské služby odhad japonských záměrů. Josephu J. Rochefortovi se sice podaří částečně rozbít japonský šifrovací klíč, ale může dešifrovat pouze okolo 15% z toho, co zachytí. Jisté je, že něco se chystá, ale co, to přesně neví. Mimo velitelství se Garth nečekaně setká se svým synem Tomem, mladým vojákem, který mu prozradí, že je zamilován do japonské dívky, která se jmenuje Haruko Sakura a byla zatčena, když přišla navštívit své rodiče a požádat o jejich svolení ke svatbě. Garth je zprávou rozčilen, ale slíbí, že pokud to bude možné, dívce i jejím rodičům pomůže. Na palubě bitevní lodi Yamoto, vlajkové lodi admirála Yamamoty, probíhá důležité jednání. Yamamoto a jeho štábní důstojníci připravují bitevní plán. Přestože Američané převyšují Japonce počtem, Yamamoto věří, že jejich flotila zvítězí. Někteří důstojníci, zejména Kondo, který by měl vojsko vést, se však staví proti a také jiní radí sečkat. Yamamoto se však rozhodne zaútočit. Zakrátko, přesně 3. července 1942, bitva skončila porážkou sebevědomé japonské flotily a stala jedním ze zlomových momentů v historii druhé světové války. (oficiálny text distribútora)

Jaromír

Pokud jste fanda válečné taktiky, tak budete Midway milovat :), pokud ne, tak přesný opak. Film zobrazuje věrně obě strany války. Útočící a skrývající se japonce a bránící a hledající američany. Vše je zachyceno velmi realisticky s porcí taktiky navíc, přesně jak to mají váleční fandové rádi :). Já ale nejsem fanda válečné taktiky, takže film byl pro mě nepřekonatelně dlouhý a nudný. V 1:30:00, když Japonci začali útočit, jsem to už nevydžel a pomalu ho přeskákal na konec s tím, že jsem sledoval nic moc akci letadel. Po pravdě nevím, co na tom filmu všichni (podle hodnocení) máte. Znám spoustu válečných filmů, které jsou více zábavné a vtáhnou člověka do děje. Mnoho lidí zde chválí letecké záběry. V dané době mohly být dobré, ale například nový film The Aviator (Letec) je měl 10* lepší, s perfektní atmosférou, a co zůstane, když je dáte pryč... jen taktika. Mám rád strategii, ale hravou formou, tohle mi vyloženě nesedlo. ()

Jehan

Jak tento film vlastně hodnotit? Jako hereckou exhibici? Ale tu je pak nutno přiznat, že všichni slavní pánové ctí linii a jde zde hlavně o bitvu samotnou. Jasně, Heston s Fondou vyčuhují, což není dáno jen jejich vzrůstem. Ale není to jejich film. Je to film amerických pilotů, kteří marně nalétávali; a film japonských pilotů, kteří dělali co uměli. A je to film tisíců bezejmenných námořníků. Nebo hraný dokument? A zde je to film poctivý. Tedy, mám to jen vyčtené z knížek, ale podle toho co jsem z nich vyčetl, bylo to nějak takto. Včetně těch lidských mazaností, pochybení, omylů a náhod. Japonci zde nejsou tupí fanatici. Jejich admirálové a kapitáni budí respekt, sympatie a úctu, totéž japonští piloti, byť jsou individuálně upozaděni. Autenticitu, čili směs filmařiny, dokumentu a pseudodokumentu je těžké dnes posoudit. Dobrý film. Ta bitva byla zlomová. Ten film zlomový určitě není. Ale úctu rozhodně zasluhuje. ()

tatopulos

To byl ale odfláknutej film. "Rodinné drama" o nepřátelských Japoncích s nehodným a přesto vojensky disciplinovaným synkem Ch.Hestona, neviděl jsem "silnější příběh". Kam odešla dokumentárnost z filmu "Tora, tora, tora" (Robert Mitchum byl opravdovým Spassvogelem se svou plastelínovou rukou). Výprava bitvy dost ošizená, některé záběry převzaté z jiných filmů. ()

helrohir

Tak tento vojnový film ma až tak nenadchol. Jednak je prvá polovica podaná trocha nezáživne a to plánovanie na oboch stranách proste nedokáže výraznejšie strhnúť pozornosť. A v druhej polovici je síce na obrazovke trošku živšie, ale mne osobne nesadli tie dobové zábery dosadené miesto klasických filmových, ktoré mi prišli len ako alibistické rozhodnutie tvorcov vyhnúť sa vyššiemu rozpočtu alebo náročnému snímaniu leteckých súbojov. V hereckom zložení vidíme slávny menoslov, ale väčšina postáv sú len štatisti bez výraznejšieho priestoru. Nedávno videný film "Tora Tora Tora" ma teda zaujal vo všetkých smeroch viac. 60%. ()

PaulCZE

Své momenty to má a faktografie je vítaná, ale nezestárlo to příliš dobře. Klasicky zcela zbytečný románek a divné pozadí postav a taky to je trochu divně poslepované - filmové záběry, opakující se autentické záběry z války a části jiných filmů. ()

Vojta00

Ztráta času to nebyla, ale chvílemi jsem se ve všech těch lodích, mezi nimiž se pravidelně přepínalo, měl problém orientovat. A k tomu bylo ve vzduchu velké množství různých letek s veliteli různých jmen. Pro hrdého Američana nebo znalce války v Pacifiku asi pochoutka, pro mě ne. ()

vitac.

Film (dále M) jsem si záměrně zopakoval pár dní poté, co jsem viděl Midway Rolanda Emmericha z roku 2019 (dále MRE). Oba filmy mají svá pro a proti. Je to těsně, ale kdybych si měl vybrat a mít možnost vidět pouze jeden z nich, volil bych M. Především kvůli přehlednosti vývoje bitvy, protože MRE je zmatečné, a to i pro člověka, který jakž takž ví, jak to tehdy bylo. Na druhou stranu MRE vede ve vizuálu (ačkoliv dobové prostřihy v M mají něco do sebe...) a také získává body za to, že Japonci mluví japonsky - ovšem opět, zorientovat se mi v nich, narozdíl od M, nepodařilo:) M uděluji lepší tři hvězdičky. Pro úplnost, MRE to má za čisté tři, komentář jsem si u něj odpustil. ()

ostravak30

Donald S. Sanford tímto snímkem zakončil válečné scénáře. Toto byl poslední válečný film na kterém pracoval. A svým rozsahem rozhodně nejnáročnější. Bitva o Midway nám poskytuje tu možnost nahlédnout do myšlení a taktiky obou stran a ještě si užít velkou bitvu, která vypadá z vizuálního hlediska vskutku velkolepě. A to vše v balastu velkých hereckých jmen. A když takový film dokáže mít stopáž více než dvouhodinovou a přesto nenudit, pak klobouk dolů. ()

carl.oesch

Jako první americký válečný film tohodle střihu jsme viděl Tora, Tora, Tora! Říkám bohužel, protože tohle byl film asi nejlepší film a všechny ostatní byli trošičku, nebo i o dost slabší. Samotné drama bitvy u Midwaye popsal neskutečným způsobem Miloš Hubáček ve svém Pacifiku v plamenech a já jsem se těšil, až uvidím tenhle film, který jsme si představoval jako jakýsi druhý díl Tory...a byl jsme hodně zklamán. Kdyby tvůrci natočili Midway stejně jako Toru, bylo by to drama s gradací a přitom nebylo třeba vůbec nic vymýšlet. Tady se ovšem musely objevit prvky klasického Hollywoodu, osobní dramata typu otec-syn, poukázalo se tady už poměrně záhy na problém japonské menšiny v USA, ale proč se tohle všechno muselo nabalit na událost, která je sama o sobě natolik vzrušující, že žádné podobné odbočky nepotřebuje? V řadě filmů mám rad Charlota Hestona, ale zde byl tak neuvěřitelně protivný a navíc, pokud o tom člověk něco ví - byl zde mesmyslně vnucenou figurou, u které člověk nechápal, co by na té lodi s hodností kapitána vůbec dělal a hlavně, odkdy námořní kapitán najednou (zjevně ve věku nad padesát let) oznámí, že si sedne do bombardéru a zaútočí na Japonce, protože už nejsou piloti? Slabší je i výběr herců, Japonci nejsou vůbec podobní osobám, které hrají a pro Američany to nakonec platí taky - Fonda s bílými vlasy působí ještě tak mezi americkými admirály nejpřesvědčivěji. Slabší jsou i bojové a letecké scény, používání dobových záběrů je za hranicí únosnosti, stejně jako záběry z již zmiňovaného filmu Tora!Tora!Tora!. No, ale přesto to za zkouknutí stojí. Toho, kdo je událostmi a souvislostmi střetnutí nedotčen, to zaujme a dodatečné doplnění informací ho rozhodně nepoškodí, hůř je na tom ten, kdo o daných událostech už leccos ví. Ale tady si alespoň může zahrát na korektora a radovat se aspoň z toho, co "odpovídá" skutečnosti, je dost dramatické a přitom reálné. Po takhle zdrcující kritice možná moje dvě hvězdy překvapí, ale je dobře, že film byl vůbec natočen a jeho největší hodnotu vidím právě v onom alespoň prvotním nastínění událostí. ()

Gooran

Velmi věrně reprodukovaná bitva, která znamenala zlom v americko-japonské válce v Pacifiku. Jen škoda toho vměstnání milostného románku amerického vojáka a jeho krajanky s japonskými předky. I příběh George Gaye plovoucího půl filmu v moři se zakládá na pravdě, z osmé torpédové eskadry byl jediným, kdo přežil. Po válce působil ve veřejné letecké dopravě jako pilot. Některé záběry jsou autentické z dob druhé světové války, herecké výkony adekvátní tak skvělému snímku. Film nabízí spoustu velmi zdařilých akčních scén, dramatické podívané, oproti novějším válečným snímkům podstatně méně psychologického dramatu. Rozhodně vřele doporučuji. ()

Saxos

Nezpolitizovaný film s prvky zasvěcení do válečné strategie námořní bitvy letadlových lodí. Klady: kvalitní technické zpracování jedné rozhodující námořní bitvy; doplnění autentickými záběry. ()

brasek

Jeden zo slabších vojnových filmov. Nie každý veľkofilm sa musí nutne podariť a tento ma dokonca zďaleka obchádza. Veľa filmových hviezd na plátne, ale veľa "muziky" nečakajte. Priemerná zábava s veľkou dávkou nudy. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá vojnová dráma zobrazujúca bitku o Midway aj s historickými súvislosťami. Produkcia je kvalitná a hlavné herecké obsadenie sú samé ostrieľané esá: Henry Fonda, Charlton Heston, Robert Mitchum či Toshirô Mifune. Použitie pôvodných vojnových záberov je osviežujúcim nápadom, ale keď vidíte ten istý záber niekoľký krát stráca svoje čaro. Našťastie sa takých záberov nie je mnoho. Na čom však produkcia zlyháva je kombinovanie živých hraných scén s historickým pozadím. Vo väčšine prípadov je toto prekrytie očividné a málo uveriteľné. Historický príbeh je však skvelý a veľmi dobre zdramatizovaný. 75% ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook