Bitka o Midway

Velkorysá podívaná s hvězdným obsazením, plná atraktivních bitevních scén a pyrotechnických kouzel, doplněná řadou vedlejších motivů, zejména příběhem lásky Američana a japonské dívky, začíná 18. dubna 1942 v Hirošimě, kde mladý japonský námořní důstojník informuje admirála Isoroku Yamamota, velitele císařského japonského válečného námořnictva, že Tokio bylo bombardováno. V Pearl Harbouru navštíví kapitán Matt Garth velení amerického námořnictva. Očekává se odveta ze strany japonské flotily admirála Yamamota a Garth žádá od zpravodajské služby odhad japonských záměrů. Josephu J. Rochefortovi se sice podaří částečně rozbít japonský šifrovací klíč, ale může dešifrovat pouze okolo 15% z toho, co zachytí. Jisté je, že něco se chystá, ale co, to přesně neví. Mimo velitelství se Garth nečekaně setká se svým synem Tomem, mladým vojákem, který mu prozradí, že je zamilován do japonské dívky, která se jmenuje Haruko Sakura a byla zatčena, když přišla navštívit své rodiče a požádat o jejich svolení ke svatbě. Garth je zprávou rozčilen, ale slíbí, že pokud to bude možné, dívce i jejím rodičům pomůže. Na palubě bitevní lodi Yamoto, vlajkové lodi admirála Yamamoty, probíhá důležité jednání. Yamamoto a jeho štábní důstojníci připravují bitevní plán. Přestože Američané převyšují Japonce počtem, Yamamoto věří, že jejich flotila zvítězí. Někteří důstojníci, zejména Kondo, který by měl vojsko vést, se však staví proti a také jiní radí sečkat. Yamamoto se však rozhodne zaútočit. Zakrátko, přesně 3. července 1942, bitva skončila porážkou sebevědomé japonské flotily a stala jedním ze zlomových momentů v historii druhé světové války. (oficiálny text distribútora)

pavont

Povinnost pre fanusikov 2 svetovej vojny a hlavne bojov v tichomori. Pre nas ostatnych uchvatny pohlad na udalosti, ktore prispeli ku kapitulacii Japonska. Hviezdni herci a realne zabery robia s filmu vynimocny zazitok. ()

Filatov

Další válečnej film, kterýmu musím udělit pět hvězdiček, protože se nejedná jenom o film ale i v předmluvě je divákovi oznámeno, že "kde to jde je použito autentických záběrů" a to se opravdu povedlo. Díky nim film není jenom obyčejným válečným filem, ale zároveň i dokumentem. Dokumentárnímu stylu značně pomáhají o popisky vypravěče filmu, který vždy před scénou seznámí diváka s tím, kde se právě nachází a nebo o jakou jednotku se jedná. O výborných leteckých soubojích a kvalitně zpracované urputné obraně letadlových lodí ani nemluvím. Souboje Wildcatů se Zery a zároveň letadel s letadlovými loděmi jsou klenotem filmu. ()

Agnostik

Klasický a kvalitně natočený snímek o jedné z mnoha známých bitev 2 světové války,v tomto případě v Tichomoří.Napínavý děj,a sonda do příprav jedné z nejznámějších bitev kde již šlo o nebezpečí invaze či útoku japonské armády na západní pobřeží USA,tak ukazuje divákovi možnosti historie z legendami hollywoodské filmové mašinerie.Na svoji dobu velice reálně ztvárněné bojové a akční scény spolu se zajímavým ztvárněním příběhu neztrácejí doposud nic ze své působivosti a napětí.Dávám 80%. ()

Bohdy67

Ve své době jistě naprosto úžasný film s ještě lepším hereckým obsazením. 40 let poté, už tolik nezaujme... Jako příběhově v podstatě nic moc a dokumentaristicky také ne...Tyhle věci půl na půl moc dobré nejsou. Nadruhou stranu mezi válečnými trháky má své zasloužené místo a proto 72% ()

Zdarda

Na tehdejší dobu relativně realistický film využívající dokumentární záznamy války. A také neglorifikuje vojáky a nedělá z nich romantické hrdiny, což bylo u válečných filmů časté. ()

Warapeidza

Pro člověka který se nezajímá o historii bitvy u Midway to myslím musí být zmatečné a nepřehledné. Pro ty které historie námořního válčení během WW2 zajímá je to ale velmi přesvědčivé ztvárnění jedné z nejdůležitějších bitev tohoto období. ()

Andrew1987

Jeden z najlepších vojnových veľkofilmov svojich čias mapujúci bitku, ktorej výsledok ovplyvnil priebeh druhej svetovej vojny v Pacifiku. Film podáva vcelku dobrú predstavu o vtedajšej námornej bitke, odvahe a odhodlaní amerických vojakov postaviť sa nebojácne proti japonskému agresívnemu militarizmu. Oceniť možno aj fakt, že plánovavaniu a stratégii je venovaný rovnaký priestor ako samotným bojom, a to rozumnou mierou. Aj vďaka vynikajúco spracovaným akčným scénam sa určite milovníci vojnových filmov nudiť nebudú. ()

HJ-FILIP

Bohužel jsem viděl jenom posledních asi 15 minut, ale je to opravdu skvělá podívaná oslavující americké vojáky. Nádherný je, jak na konci pochodují jednotky po pláži s rozvinutými vlajícími vlajkami a hrajícím Pochodem amerických námořníků! ()

Puchyr

Všechno už je zde řečeno. Obsazení na tehdejší dobu super, kamera, scénař bitev podle historie vylepšené skutečnýmy záběry. Takový filmový dokument něco jako Vzdálený most.... ()

Monco

Pět hvězdiček nemůžu dát, protože mi tam něco chybělo a tak dávám čtyři hvězdičky. Klasický válečný film se skvělými leteckými soubojemi. Dost dobře natočené letecké souboje, které vás vtáhnou rovnou do děje. Admirál Nimitz dost dobře zahraný Henrym Fondou, který v žádné roli snad nezklamal. ()

DrsnSpas

Klasickej Old School valecnej film. Libi se mi vlozeny autenticky zabery. Samozrejme chybky se najdou, napr. japonci strilej 127mm kanonama a ta Yamato taky vypadala jinak. Ale jinak klasika vsech klasik. ()

Ajbell

Nie je to film ako ho poznáme, ale skôr dejový dokumentárny film o jednotlivých udalostiach predchádzajúcich boju a samotný boj o Midway. Niekde sú vsunuté aj kolorované dobové zábery, ale často sa opakujú. Oceňujem však pohľad na boj z obidvoch strán. ()

vinson003

Nejdřív jsem myslel, že jdu na bitvu o Pearl Harbour, ale nakonec jsem dostal biják překrásných náletů a frajerských akcí a hlášek. Začátek trochu divný, protože jeden se o rozpálené železo spálí a druhý se o rozpálené železo nespálí, to bylo i na mě moc, škoda, mohlo to být uvěřitelnější, podle mě tam všichni lehli popelem na těch lodích, no ale to jenom na okraj, byla tam ekypa známých i neznámých herců, kteří hráli s vervou, která si tato problematika zaslouží, k náletům jenom tolik, že jsem litoval, že ti kluci nevletěli na ten parník jako japonští kamikadze, že to pro Japonce byli jenom zbabělí psi, ale jinak jsem si film užil asi tak na sedmdesát procent... ()

mikroslar

Bitva o Midway nemá ambice být ničím jiným, než trochu "vylepšeným"  hraným dokumentem. Vymyká se tomu pouze milostná dějová linie  praporčíka Gartha, syna kapitána Gartha -Zatímco většina postav zobrazuje skutečné osoby, některé z nich jsou fiktivní, i když inspirované skutečnými lidmi. Kapitán Matt Garth a jeho syn, praporčík Thomas Garth, jsou fiktivní.   Drží se faktů a dokonce i časové osy. V době vzniku filmu mu kritikou bylo vyčítáno, že není v ničem inovátorský, že není v ničem objevný, že neposouvá hranice filmového umění nikam dál, že jde o "zinscenovanou směs známých záběrů ze starých týdeníků, idiotských klišé válečných filmů a sérii vystoupení mnoha mužských filmových hvězd s dřevěnými obličeji z nichž některé se objeví tak krátce, že si je nikdo nestihne ani povšimnout..."(Roger Ebert z Chicago Sun-Times 1976)- no jo, ale to je právě to o co tvůrcům šlo a co mne na tom dnes baví- rekonstrukce dobových dokumentů (co na tom, že ne s úplně správnými typy strojů), Jednoduché líčení fakt a jejich souvislostí, bez ambice objevit něco "objevného" a naleznout metafyzické příčiny vítězství v této válce.  Ano vše, co je ve filmu ukázáno jsem už někdy někde viděl, ale proto se přece na jeden z posledních filmů z řady velkých válečných eposů dívám, nebo ne? ()

andy60

Je to spíš hraný dokument. Dozvíme se spoustu jmen, názvy křižníků, počet bombardérů na obou stranách a mnohem víc, ale vše působí příliš stroze a chladně. I přes plejádu známých hereckých osobností film naprosto postrádá emoce, takže ztotožnit se s některou z postav je naprosto nemožné. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook