Bitka o Midway

Velkorysá podívaná s hvězdným obsazením, plná atraktivních bitevních scén a pyrotechnických kouzel, doplněná řadou vedlejších motivů, zejména příběhem lásky Američana a japonské dívky, začíná 18. dubna 1942 v Hirošimě, kde mladý japonský námořní důstojník informuje admirála Isoroku Yamamota, velitele císařského japonského válečného námořnictva, že Tokio bylo bombardováno. V Pearl Harbouru navštíví kapitán Matt Garth velení amerického námořnictva. Očekává se odveta ze strany japonské flotily admirála Yamamota a Garth žádá od zpravodajské služby odhad japonských záměrů. Josephu J. Rochefortovi se sice podaří částečně rozbít japonský šifrovací klíč, ale může dešifrovat pouze okolo 15% z toho, co zachytí. Jisté je, že něco se chystá, ale co, to přesně neví. Mimo velitelství se Garth nečekaně setká se svým synem Tomem, mladým vojákem, který mu prozradí, že je zamilován do japonské dívky, která se jmenuje Haruko Sakura a byla zatčena, když přišla navštívit své rodiče a požádat o jejich svolení ke svatbě. Garth je zprávou rozčilen, ale slíbí, že pokud to bude možné, dívce i jejím rodičům pomůže. Na palubě bitevní lodi Yamoto, vlajkové lodi admirála Yamamoty, probíhá důležité jednání. Yamamoto a jeho štábní důstojníci připravují bitevní plán. Přestože Američané převyšují Japonce počtem, Yamamoto věří, že jejich flotila zvítězí. Někteří důstojníci, zejména Kondo, který by měl vojsko vést, se však staví proti a také jiní radí sečkat. Yamamoto se však rozhodne zaútočit. Zakrátko, přesně 3. července 1942, bitva skončila porážkou sebevědomé japonské flotily a stala jedním ze zlomových momentů v historii druhé světové války. (oficiálny text distribútora)

nervoznideda

tora a midway jsou perfektní filmy , za komoušů jsme měli věřit že 2 svět válku vyhráli rusové, tyto filmy dokazují, že nebojovali sami viz invaze nou coment deda :-) zfanatizovaní japonci mně připadají jako noví migranti viz krvavá volba deda honza :-) ta doba byla hrozná pro všechny, jsem rád že mi byly 4 když skončila válka obdivuji velitele i obyčejné vojáky kteří byli ochotni zemřít pro Evropu nemám slov spíš moře slz deda honza :-) ()

MartinezZ

Klidně ještě trochu víc informací o pozadí akce a o tom, kdo je kdo, trochu jsem se v nich ztrácel. Navíc v takovém filmu považuju za hrubou chybu, míchat sem naprosto irelevantní vztah nějakého vojcla a japonky, byť je to syn vojenského pohlavára - tahle vsuvka film zbytečně protahovala a "znuďovala". ()

Asgy

Rozhodně jeden z těch lepších válečných filmů, který by ale podle mě mohl být ještě trochu lepší. Na svou dobu poutavé efekty, a výborní herci v hlavních rolích, kteří ale mohli dostat trochu víc prostoru, třeba místo těch reálných válečných záběrů. ()

mysiak

Slušný vojnový film, ktoré ma slabšie tempo, ale zase vynikajúce obsadenie...chcelo by to odstrániť tú vedľajšiu dejovú líniu a pridať akciu...a bolo by to omnoho lepšie ()

Orlau32

Kromě válečných scén, chce film také ukázat, jaké utrpení přináší válka v soukromých vztazích. Láska mezi americkým chlapcem a japonskou dívkou se stává téměř neřešitelným problémem, protože tyto dva státy jsou zrovna ve válečném konfliktu. Výborný film s hvězdným obsazením,výborná režie a scénař se dosti držel faktů. Neváhám, dávám 5*. ()

blackrain

Bitva o Midway ukončila nadvládu Japonců na tichomořském bojišti. Byla to rozhodující námořní bitva druhé světové války. Proběhla od 3.června do 7. června 1942. Sešly se tu velké hvězdy Stříbrného plátna. Dokumentární nádech se filmu nedá odepřít. Hodně zajímavá rekonstrukce. Je už strašně dlouho, co jsem film viděla. Neuškodilo by nějaké reprízování. ()

kaylin

Takový ten klasický válečný americký film, který mě nějak moc nebere. Jsou zde skvělí herci, kdy mě překvapil Henry Fonda, který tu pro mě hodně zestárnul (nedávno jsem viděl filmy, kde byl přece jen mladší), ale nejvíce zaujal Charlton Heston. Přece jen měl hlavní roli. Skoro jsem si myslel, že na boje nedojde, protože první hodina je celkem o ničem, spíše vztahová, ale ono se to nakonec povedlo. Ten konec ale až tak klasický není a zaujal. ()

MATADOR

Válečná klasika s poněkud prapodivným dějem mimo boj. Recyklace záběrů z podobných filmů taktéž dvakrát nepotěší, přesto výborné herecké obsazení! ()

Martin741

Perfektny vojnovy film od rezisera Jacka Smighta o Bitke o Midway, ktora prebhla od 4. -- 6.juna 1943. Vysoko chvalim herca Charltona Hestona, ktory podal obdivuhodny herecky vykon. Nadhera, tie vojnove sceny su pre mna uchvatne doteraz. 92 % ()

Petoss1

Zase som sa nabažil vojny tak ako to mám rád. Výborný vojnový veľkofilm založený na historických faktoch a doplnený o autentické zábery. Bitka o Midway sa spočiatku vyvíjala v prospech Japonského cisárstva no neskôr sa moment prekvapenia skončil a oprátok sa chytili Američania. Yamamoto bol veľmi dobrý stratég, no šťastie sa tentoraz priklonilo na stranu USA. Doporučujem vojnovým nadšencom. 90% ()

laik_60

film poplatný dobe svojho natáčania. Dnes by sa to trikmi len tak hemžilo, tu sa autori pokúsili "vylepšiť" film dokumentárnymi zábermi. Celé je to o tom, ako sa dali Japonci "napáliť a oklamať" v Tichomorí. Ale aj o skvelej stratégii Nimitza. Oceňujem plejádu skvelých hercov. už len z úcty k nim pridávam bod. ()

ic

V překladu je jedna nepříjemná nepřesnost... protože myslím, že průzkumné letadla s doletem 11 km by byly opravdu nepoužitelné. xD ()

zette

Jsou dve veci na tomto filmu, ktere snad kazdy musi ocenit. Prvni jsou bojove a letecke sceny a ladna spojitost mezi zabery autentickymi a filmovymi. Druha je, chronologicky nahled na kousek dejin II. svetove valky, ktera se pak stala jednou z nejdulezitejsich v Tichomori. Herecke vykony nebyly nic extra ( film ani nedal sanci nekomu vyniknout ), nejvice me potesila pritomnost Mifuneho, skoda jen, ze v takovem velkofilmu Japonci mluvi anglicky... Dobry vyklad dejin, obsahove ( s vyjimkou faktu ) vsak slabsi. ()

majo25

Vojnových filmov nemám vela napozeraných, letecko-lodných dupľom nie, pretože v tomto žánri nie som velmi doma, ani túto historickú bitku o Pacifik som nepoznal. Skvelé hrecké obsadenie však dávalo tušiť, že nepôjde o zlý snímok. Spomeňme Hestona, H.Fondu, Coburna, Mitchuma, Mifuneho,... Bojových súbojov bolo bohate, i ked vela z nich iba na popredí s behajúcim filmovým plátnom, ale v 70. rokoch to inak asi nešlo. Spracovanie bolo celkovo kvalitné a poctivé, až na pár detailov. Hodnotenie: 75% ()

mortak

Režisér to měl vcelku jednoduché - historický záběr, zadní projekce, a občas nějaký ten model pro výbuch. I popisné knihy o válce v Pacifiku od Hubáčka jsou napinavejsi než tato nuda s prisernymi dialogy a vymyslenou linkou o otci, synovi a japonské Americance. Dvě hvězdy za to, že je to docela věrné skutečnosti, i když mizerně natočené. ()

otík

Válečný film podobný všem snímkům své kategorie a své doby. Z dnešního hlediska triky slabé a úsměvné, děj je však šikovně doplněn autentickými záběry, takže nakonec i díky zajímavosti látky stojí film i dnes za shlédnutí. ()

SoolenJV

Pečlivý válečný film, podle kterého by se daly učit dějiny. Nápadité je i užití původních záběrů. Jen ta romantická linka trochu šustila papírem. Ale kdyby to bylo jen o bitvě, bavilo by se o něco méně diváků. ()

bartias

Režisér Jack Smight s použitím dobových záběrů a za pomoci hvězdného hereckého obsazení líčí napadení amerických základen Pearl Harbor a Midway. Ukazuje, že se muži, kteří pevně stály na svých místech, s hrozbou dokázali vyrovnat. Bitva o Midway je ale hodně dlouhý film, a protože se jeho děj postupně omezuje jenom na další a další záběry letadel nalétávajích na lodě, ke konci působí nudně. ()

Mol

YOU'RE PAID TO FLY FIGHTER PLANES, NOT TO SIT IN YOUR CABIN AND CRY OVER YOUR GIRL'S PICTURE! Hodně silný film. Úplně z něj jde cítit ta slaná voda a vítr ve tváři. Nechybí zde nic. Hvězdy jako Heston, Fonda a Ford táhnou a v malých roličkách i Coburn a Mitchum; i když ten si jen v posteli škrábal vyrážku na prdeli. V bojových scénách razí do nosu olej a kouř z motorů letadel, které sviští oblohou v plamenech a krvi svých pilotů, kteří jsou uvězněných v jejich kokpitech. Do uší burácí průlety letadel, střeli z kulometů a kanónů a burácení mocných motorů stíhaček, které padají do moře jako kachny, které jsem kdysi střílel na Nintendu před televizí. Závěr filmu navíc zahraje na divákovy city a to už je pro plné hodnocení víc než dost. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook