Bitka o Midway

Velkorysá podívaná s hvězdným obsazením, plná atraktivních bitevních scén a pyrotechnických kouzel, doplněná řadou vedlejších motivů, zejména příběhem lásky Američana a japonské dívky, začíná 18. dubna 1942 v Hirošimě, kde mladý japonský námořní důstojník informuje admirála Isoroku Yamamota, velitele císařského japonského válečného námořnictva, že Tokio bylo bombardováno. V Pearl Harbouru navštíví kapitán Matt Garth velení amerického námořnictva. Očekává se odveta ze strany japonské flotily admirála Yamamota a Garth žádá od zpravodajské služby odhad japonských záměrů. Josephu J. Rochefortovi se sice podaří částečně rozbít japonský šifrovací klíč, ale může dešifrovat pouze okolo 15% z toho, co zachytí. Jisté je, že něco se chystá, ale co, to přesně neví. Mimo velitelství se Garth nečekaně setká se svým synem Tomem, mladým vojákem, který mu prozradí, že je zamilován do japonské dívky, která se jmenuje Haruko Sakura a byla zatčena, když přišla navštívit své rodiče a požádat o jejich svolení ke svatbě. Garth je zprávou rozčilen, ale slíbí, že pokud to bude možné, dívce i jejím rodičům pomůže. Na palubě bitevní lodi Yamoto, vlajkové lodi admirála Yamamoty, probíhá důležité jednání. Yamamoto a jeho štábní důstojníci připravují bitevní plán. Přestože Američané převyšují Japonce počtem, Yamamoto věří, že jejich flotila zvítězí. Někteří důstojníci, zejména Kondo, který by měl vojsko vést, se však staví proti a také jiní radí sečkat. Yamamoto se však rozhodne zaútočit. Zakrátko, přesně 3. července 1942, bitva skončila porážkou sebevědomé japonské flotily a stala jedním ze zlomových momentů v historii druhé světové války. (oficiálny text distribútora)

JohnSmith

Hodně jsem se rozmýšlel mezi 4 a 3. Je fakt, že zakomponované záběry z dokumentů dodávají filmu na autentičnosti.Bohužel se příliš moc taktizuje a debatuje než aby se něco dělo. ()

zigíš

Midway je nejsilnější v kombinaci autentických záběrů a dramatizace -s větším důrazem na to autetično- tam se Smightovi daří vytvářet skutečně působivé scény. Bohužel v tom dramatu už je slabší, občas nějaký ten motiv nadhodí -romantická linka američana a japonky-.ale opustí ho dřív než se k něčemu kloudnému dopracuje. A mít k dispozici skvostný casting a tak trestuhodně ho nevyužít (například Mitchum všechnu akci proleží v posteli) !? Přese všechny výtky jsem rád za doplnění si tohoto válečného spektáklu. ()

herr_carter

Dodnes nechápu, jak v roce 76 byli schopní stvořit takové efekty - takové, za které by se nemusel stydět ani Pearl Harbor (mimochodem pěkná sračka). Navíc film obsazený k prasknutí filmovými velikány nedávné doby...............moje hodnocení = 8 z 10. ()

Maynard.

Nestane se mi celkem často, že bych viděl 2 filmy za jeden den, a už vůbec se mi nestane, že bych viděl dva filmy, který se i téměř stejně jmenujou za jeden den. Ale když má člověk bolavý záda a volnej kvartýr, tak proč ne :o). Začnu tím líp hodnoceným kouskem....Hlásím spokojenost. Oceňuju to, že se do filmu napasovaly dobový záběry, takže to působí hodně reálně. Taky oceňuju, že sem se tady mnohem víc dozvěděl o strateggii a o všech těch maličkostech, který rozhodly tuhle klíčovou bitvu. Jasný, je to už "stará" vykopávka :o), ale má to grády i parádní obsazení... Jediný co bych vynechal, tak "trable" jedný japonečky a vojáčka, to sem nepatřilo... ()

Han22

Úpřimně nemám rád až na pár výjimek válečné filmy. Buď jsou příliš brutální, nebo jsou na efekt. Tenhle se sice vyhnul obojímu, jenže důsledná popisnost všech manévrů během první hodiny a půl vyústí k nudu k nepřežití. A když už začne skutečná bitva, jsou do záběrů míchány archivní záběry, což mi kazí nejen jakýkoliv zážitek, ale i přehled o tom, kdo na koho útočí. Prostě tohle mě opravdu nechytlo. EDIT 2023: Na podruhé mě to chytlo mnohem více. Před 14 lety jsem neměl nasledovaných moc válečných filmů, natož takhle starých a netušil, jak se točily. První půlka už mě tentokrát nenudila, naopak jsem se zaujetím sledoval jak to tenkrát bylo. Navíc je tu nálož hvězd (Heston, Fonda, Coburn, Ford, Holbrook, Mifune, Mitchum, Robertson, Wagner), kteří sice  nemají moc co hrát, ale aspoň mají charisma. Vykuchal bych celou tu romantickou linii a ty dokumentární záběry mě štvou pořád. Na druhou stranu i přes ně má ta akce drajv a v té době to asi opravdu jinak natočit nešlo. Takže s odstupem času 4* a válečný film roku 1976. ()

xaver

Další z válečných snímků, který se svým pojetím blíží hranému dokumentu, což však nic neubírá na jeho kvalitách. Skutečně vynikající film se super hvězdným obsazením celkem věrně vykreslující asi nejvýznamnější válečné střetnutí, které znamenalo zásadní zlom ve vývoji II. sv. války v Tichomoří. USA zde potopením 4 japonských letadlových lodí zlomily do té doby trvající hegemonii císařského válečného námořnictva. Film nepřímo navazuje na další vynikající válečný velkofilm Tora Tora Tora, který taky v podstatě formou hraného dokumentu popisuje začátek války v Tichomoří – napadení námořní základny USA Pearl Harbor japonským loďstvem. Opět jako u dalších válečných filmů z 60-tych a 70-tych let zůstává pro mě otázkou a záhadou, jak režiséři a producenti dokázali dát dohromady tolik filmových hvězd. Dnes stojí film na jedné, max. dvou hvězdách či super hvězdách za honorář 10 – 30 mil. USD za film. Neumím si představit, kolik by dnes musel producent dohromady zaplatit hercům jako Henry Fonda, Charlton Heston, Robert Mitchum, James Coburn, Hal Holbrook, Glenn Ford, Clif Robertson, Tom Selleck a další. To je jakoby dnes chtěl někdo dát dohromady do jednoho filmu herce jako Tom Hanks, Jude Law, Brad Pitt, Orlando Bloom, Tom Cruise, Bruce Willis, Sylvester Stallone, Michael Douglas nebo Richard Gere. Neumím si to představit. Každopádně Bitva O Midway i právě proto stojí za 5. ()

Wally

V docela krátké době jsem shlédl tři válečné velkofilmy - tento, Bitvu o Británii a Bitvu v Ardenách a z těchto tří mi právě Bitva o Midway přišla jednoznačně nejlepší. ()

ryba443

V souvislosti s vydáním nové Bitvy u Midway (2019) jsem si chtěl spravit chuť a připomenout si klasiku, kterou si pamatuji jako věrnou a zdařilou. Od dob, kdy jsem ji sjížděl na nekvalitní VHS kazetě už uběhlo hodně času a sledován dnes, v podstatně kvalitnější kopii než tehdy, už tenhle snímek ze 70. let přece jen trochu bledne. Hlavně přechody mezi nově natočenými scénami, těmi s herci hrajícími před projekčním plátnem a zejména těmi obarvenými originálními záběry z války jsou hodně patrné a docela rušivé. Kolikrát v těch navazujících záběrech nesedí ani typy letadel, v jednu chvíli sledujeme záběr SBD Dauntless na promítaném pozadí a najednou je z něho ve druhém záběru SB2C Helldiver Stejně tak sledovat přistávání letky Wildcatů zpodobněné třikrát se ihned po sobě opakujícím, úplně stejným záběrem přistávajícího Hellcatu, to také není úplně uspokojivé. Ale takové byly zkrátka tehdejší technické možnosti, kromě podobných drobností není filmu příliš co vytknout. Herecký výkony jsou velmi uvěřitelné, popis děje historické události srozumitelný a dobře dávkovaný a film má spád, ani za více jak dvě hodiny své délky nezačne nudit. ()

Stružák

Zbytečně zmatečný film. Zpočátku se zdálo, že film bude hezkým dokumentem, ale s postupem času jsem začal mít ve všech těch jménech a pozicích zmatek. Celý film byl navíc zbytečně poškozen zápletkou mezi americkým letcem a jeho "japonskou" snoubenkou... Na druhou stranu nutno uznat, že film docela hezky dokáže vtáhnout do děje a člověk si opravdu připadá jako na širém moři... ()

Paity

Film od Američanů pro Američany, ne pro Evropany, nemluvě o Japoncích..... Natočeno před 40 lety a rozhodně to kvalitu má, leč pro nás ze střední Evropy příběhově dost vzdálené. Přesto stojí za to kouknout se. ()

DocBrown

Technicky dobré, ale mám podezření, že z těch autentickým záběrům ty dobré záběry vzali z Tora! Tora! Tora! a dotočili jen ty velmi mizerné zadní projekce. Kromě samotné akce i pěkná taktická a psychologická bitva. Jen ten vlezlý románek američan-japonka si mohli odpustit, na druhou stranu dnes by to asi bylo ústřední téma. Stejně jako Tora! je mi tu daleko sympatičtější ta japonská půlka filmu. ()

Hanys_

Přesně kvůli takovým filmům jsem měl blok z těch starých válečných snímků. Bitva o Midway je možná technicky na tu dobu dost dobrá, možná je i přesná v historických faktech, ale je taky neuvěřitelně nudnááá. Kdo se o válečnou tématiku zajímá, tak si tady doplní vzdělání další slavnou bitvou, ale obyčejnému divákovi to imho vůbec nic nedá. ()

Balet

06. 05. 2007: Naprosto strhující rekonstrukce, která i přes svou délku ani chvíli nenudí. Okrajové motivy jsou zakomponovány citlivě, takže nemusíte snášet sálodlouhé dialogy na téma láska, jako třeba v Pearl Harboru, který tomuhle, i přes hezčí "look", nesahá ani po kotníky. ()

Dragonlanc

Veľmi dobrý vojnový film, zaoberajúci sa bitkou pri ostrove Midway v júni 1942, kde sa stretli 4 japonské a 3 americké lietadlové lode a ktorá skončila drtivou porážkou japoncov - 4 potopené japonské lietadlové lode za cenu jednej americkej. Americký historici nazvali túto bitku "MIRACLE AT MIDWAY" - Zákrak pri Midway, keď napriek počiatočným neúspechom a veľkým stratám dokázali v priebehu 10 minút zázrakom zvrátiť celý priebeh boja. Nič podobné sa už potom v histórii námorných bojov nezopakovalo - aby 16 liediel rozhodlo celý námorný boj a zničilo 3 lietadlové lode. Ako znalcovi histórie mi veľmi vadilo, že v bojových scénach na americkej strane vystupujú stíhacie lietadlá F6F Hellcat a torpédové bombardéry TBF Avenger (ktoré sa objavili na bojiskách v skutočnosti až rok po bitke pri Midway) a na japonskej strane vidieť strmhlavé bombardéry D4Y Suisei, ktoré sa v pacifiku objavili až v 1944 roku. Ďalším nedostatkom je, že absolútna väčšina bojových záberom streľby na japonské lietadlá sú archívne zábery, veľmi dobre známe a nakrútené vojnovými dokumentaristami počas námorných bojov vo Filipánskom mori a pri ostrove Okinawa o 3 roky neskôr (a je to jednoznačne vidieť aj na kvalite obrazu). Hodne mi tiež vadilo, keď do tohto inak historicky pomerne verného filmu primiešali stupídnu "romantickú" zápletku medzi americkým pilotom a japonským dievčaťom. Absolútne nehodnoverné a poplatné dobe vzniku filmu, keď Američania museli ukazovať svetu a pretvarovať sa, že nie sú takí rasisti, ako v skutočnosti boli. V čase týchto udalostí boli Japonci pre Američanov len "žltí špinaví psi" (citácia z jednej historickej knihy amerického autora) a americký vojak, ktorý by sa zaplietol s Japonkou, by to v námorníctve USA nedotiahol ďalej ako na čističa záchodov. Klobúk dolu pred veliteľov japonskej perute torpédových bombardérov, ktorý napriek poškodenej jednej nádrže na lietadle odletel na poslednú akcie napriek tomu, že vedel, že sa už nikdy nemôže vrátiť. Žiadny filmový výmysel, ale obyčajná holá neprikrášlená história. Kde sa hrabú všetci americkí rambovia. ()

Brejlil

Nudně ušlechtilá ilustrace jedné významné bitvy. Obsazení se jen hemží herci zvučných jmen, dohromady ale nemají co hrát. Nejošklivější je masivní recyklace záběrů z jiných válečných velkofilmů, které občas (skoro pokaždé) nepasují s okolními záběry (Japonci startují na Midway s podvěšenými torpédy, útočí na Yorktown a kolem jsou přístavní jeřáby, uprostřed náletu na ostrov přistává B-17 a třešnička na dortíčku, když se Heston rozbije o palubu, je použit záběr nehody jakéhosi proudového letounu tak z poloviny 50. let). Tahle recyklace připravila film o jednu hvězdičku. ()

thunnus

Na svou dobu to musela být pěkná bomba! Teď tomu sice můžeme vyčítat slabé efekty a vůbec horší technickou stránku, nic to ale nemění na tom, že se jedná skvěle natočený a zručně zahraný film, který je sem tam doplněn i původními záběry z bitvy. Škoda jen, že ten konec je patetický a trochu ustřižený, jinak by to u mě bylo na pět hvězdiček. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook