Marebito

• Japonsko 稀人 (viac)

Zázračný hororový talent Takaši Šimizu tentokráte opustil populární duchařské příběhy a vydal se k samotným kořenům žánru - k hrůze a k děsu z nepoznaného. Ústřední postavou filmu je kameraman posedlý touhou zachytit obraz absolutní hrůzy. Jenže jak sám během svého putování pozná, hrůza není něco, co lze vidět nebo zachytit kamerou. Absolutní hrůza je podpovrchová, překračuje čas a prostor a přiblížit se k ní znamená pohybovat se na tenké hranici mezi šílenstvím a osvícením. Šimizu natočil na digitální kameru jeden z nejatmosféričtějších a nejoriginálnějších hororů posledních let. Hlavního hrdinu ztvárnil Šinja Cukamoto proslulý coby režisér filmů Tetsuo - Železný muž (Tetsuo - The Iron Man) a Touha (A Snake of June). (FebioFest 2006) (oficiálny text distribútora)

Šakalík

Nevšední hororová záležitost, která je místy natolik divná, že diváka uvrhne do čistého úžasu. Režisér Takashi Shimizu má nepopíratelný talent na pomalé budování atmosféry – v tomto případě šel ale ještě dál a svůj příběh okořenil o řadu těžko pochopitelných výjevů, kdy třeba bloudění hlavního hrdiny v podzemním labyrintu či jeho rozhovory s panem Kurokim se mi pří vší snaze nepodařilo nikam zařadit. :-) Zajímavé jsou ty části, které zahrnují záhadnou bytost F – ať už to je cokoli. Její postupné sbližování se s Masuokou, které vede k jeho proměně ve vraždící monstrum, je velmi sugestivní. Samotný závěr pak věrný nádechu celého filmu opět rozpálí mozkové závity divákovy doběla, pač co chtěl tento snímek vlastně světu sdělit, není tak docela jasné. ()

kohut

Nizkorozpoctovy film nakruteny udajne za 2 tyzdne. Bohuzial sa to na nom podpisalo a tak naznaky zaujimaveho a potencialne silneho pribehu zahynu na polceste k dobremu scenaru a to co prezije sa zamota do nudnych vnutornych monologov hlavnej postavy. skoda skoda skoda ()

PATJA

Já nevím jak ostatní, ale kdyby přede mnou neseděla pitomá kravka, která se neustále hihňala, tak já bych se místy dokonce i bál. Ono je to totiž už dneska těžké vyděsit diváka napětím, když jsme všichni tak hrozně otrlí - a navíc sedíme v příjemném moderním kině. Kdyby vám Marebito pustili někde v opuštěné stodole nebo temném sklepení, věřím, že byste se posrali strachy. Vizuální koncepce je navzdory nízkému rozpočtu působivá a co mně osobně nesedlo, byl herec v hlavní roli, který na mě působil nevěrohodným a nepříjemným dojmem. Úsměvné byly rovněž rozpravy o duté zeměkouli a rozporuplné byly vizuální podzemní scenérie. ()

Tormentor665

Exceletní spojení hororu, filosofie, surrealismu a dokonce romantiky. Vynikne předevší práce s kamerou, celkově ta televizost tomu filosofickému podtextu hodně svědčí. Hlavní hrdinka má podobnou techniku plazení jako Kayako:-) Vrcholem je závěrečná scénka, z které tuhne krev v žilách a při níž hlavní hrdina dosáhne svého cíle. To se prostě musí procítit. ()

aknamor

Původní myšlenka najít ten největší děs byla docela fajn, ale po chvíli se do toho přimotala nahotina cucající krev z lahví a od té chvíle to šlo do háje, myšlenka se naprosto vytratila a nakonec se dozvíme, že hlavní hrdina zabil manželku, o které ani nevíme, že by měl. Vnitřní monology jsou totálně uspávací, taky jsem u toho dvakrát usnula. ()

HanzoBureshi

Nečekal jsem nic velkého, co by se mohlo rovnat mým oblíbeným J-hororům, ale zase to nebylo nic extra špatného. Na to, že se jedná o rychlý snímek natočený za osm dní, tak to dopadlo ještě nějak dobře. Snímek nabídl zajímavý a originální příběh, který by mohl být ještě o pořádný kus obohacen. Začátek nabídl zkoumání strachu skrz prolézaní starých podzemních tunelů s klasickou vrzající hudbou, pro což mám vždy slabost a zbožňuji to. A právě tato část mohla být více prozkoumána ohledně onoho života nebo podzemního světa nebo Dera, kteří ještě poté trochu překvapí, jen škoda toho střihu a navrácení zpět. Druhá polovina už moc něčím nepřekvapila, ale o nudu se nejednalo, a Takashi Shimizu se tak snažil udržet diváka díky psychologicky bizarnímu příběhu u snímku. Mé hodnocení: 6.5/10 ()

fxado

Keď to pozeráte cez deň, v kine alebo v inej spoločnosti, tak si odrátajte 1 hviezdičku. Ak vám vadia filmy bez výpravy a dokonalých kulís, tak dajte dole ďaľšiu *. Ja ako skalný priaznivec Shimizu a J-horroru celkovo nemôžem ísť pod 4 * už len kôli vcelku originálnemu scenáru a zaujímavej kamere. ()

Pantai

Nuda. To budu mít spojené s tímto snímkem. Nestrašidelné, rozvleklé. Šílené mi to nepřišlo. Spíš šíleně nudné. A sobě dávám pět hvězdiček za trpělivost. ()

FAxPR

všechno co bylo slibováno ve filmu chybělo :( bohužel- to tempo bylo vražedný a to musim přiznat, že jako fanboy japonský kinematografie jsem si zvykl na ledacos.. ()

abrat

Menej známy film majstra japonského hororu, ktorý je nabitý napätím. Scéna v podzemí je síce zdĺhavá, ale nuda to rozhodne nie je. Námet patrí k originálnejším... ()

subo.psycho

Pozeral som to neskoro večer,keď som sa vrátil z koncertu . Vďaka režisérovi som čakal niečo na spôsob ju-on. Aj tento film vyzeral veľmi psychologický..teda zameriaval sa hlavne na psychiku človeka ako každí iní film :D,,..a mne sa teda vôbec nedostal pod kožu ...strašne ma nudil a po 40 minútach som ho vypol,neviem či nie som ešte dostatočne vyspelý na tento druh hororu alebo čo...ale pre mňa jedno veľké sklamanie. Keď Takashi do hlavných úloh neobsadí Kayako a Toshia tak je to poväčšine nuda. ()