Obchodník so smrťou

• Česko Obchodník se smrtí (viac)

Obchodník so zbraňami Yuri Orlov (Nicolas Cage) sa pohybuje v najnebezpečnejších vojnových zónach sveta, hravo prekabáti agenta Interpolu, svojich obchodných konkurentov a dokonca i zákazníkov. Jeho najväčším súperom sa však nakoniec stane jeho vlastné svedomie. Po devätnástich rokov v branži sa spovedá zo všetkého, čo skutočne videl a zažil - predaj vojenských helikoptér, ktoré sa speňažili ako záchranné, priekupníci so zbraňami, ktorí menia registračné údaje svojich lodí priamo na mori,  prepustenie známeho obchodníka z väzby za veľmi podozrivých okolností, fakty o masových krádežiach sovietskeho vojenského arzenálu po páde Sovietskeho zväzu. Všetky príbehy majú reálny základ a vychádzajú zo skutočných udalostí. (TV JOJ)

3DD!3

Pravděpodobně nejlepší film o ilegálních obchodech co kdy spatřil světlo světa. LORD OF WAR si na nic nehraje a s přestností dokumentárního filmu zaznamenává epochu ilegálního obchodu se zbraněmi od let osmdesátých až do součastnosti. Průvodcem není nikdo jiný něž jeden z nejlepších "Pánů války" Yuri Orlov (Nicolas Cage). Když se sním setkáváme poprvé v Malé Oděsse, je to člověk jako každý jiný, který má své sny a jednoho dne zjistí, že má talent k tomu, aby je realizoval. Začne obchodovat se zbraněmi. Nejprve v malém, ale protože je v tom dobrý a štestí mu přeje dostává se až na místo nejvyšší. Není tedy čas na to plnit si své sny? Yuri si myslí že ano a tak začne. První a jeho nejcenější trofejí je žena jeho snů Ava Fontaine (Bridget Moynahan), krásná modelka, o které Yuri snil už léta (ta část s "náhodným" setkáním patří k mým nejoblíbenějším scénám ve filmu, geniálně provedeno ;). Končí studená válka a obchody kvetou jedna radost, život nemůže být lepší. Jenže nic netrvá věčně. Na pana Orlova (mimochodem není to jeho skutečné jméno) si totiž brousí zuby Interpol a hlavně tajný agent Jack Valentine, který patří k nejlepším ve svém oboru. Jenže je tu ještě jedna horší věc než Interpol, nebo vojenští diktátoři. Svědomí. Byli by jste schopni žít s tím, že jste zodpovědní za miliony mrtvých lidí? Andrew Niccol k perfektně promyšlenému příběhu, který byl natočen podle skutečné události přidal vše potřebné, aby diváka zasáhl a donutil ho přemýšlet. Už titulková sekvence "o životě jednoho náboje" ukazuje obrovský talent tohoto režiséra, který podobných kvalit dosáhl už předchozím snímku GATTACA. Navíc výborná kamera a skvělé herecké výkony umocňují zážitek z tohoto zajímavého filmu o životě muže, který to dotáhl tak daleko, že ztratil všechny co ho kdy měli rádi, včetně sebe samého. ()

Le_Chuck

Polemizovať o tom či sa Niccol, chcel trafiť do trendy nálad nechcem. Ja za tým nevidim len obchod so zbraňami, ale hlavne pohľad do zákulisia jednej štruktúry, na ktorej princípe funguje akýkoľvek legálne kontolovaný ilegálny obchod. Ano, ja tomu verím. Nutné zlo prezentované Cageom, nevnímam len ako nejakú "anti-ami" frázu. Práve jeho nedoknuteľnosť a obhajoba v kontraste so základnými ľudskými hodnotami je to, čo robí film v mojich očiach výnimočný a hlavne zamyslenia hodný. Nič nieje čiernobiele a tak je to aj prezentované. Sarkazmus ako prostriedok odľahčenia vážnych tém tu naozaj funguje a na rozdiel od Moora nepôsobí demagogicky. ()

berg.12

A pak, že se dokument nedá natočit zajímavou a zábavnou formou. Andrew Nicol je pro mě mnohem zajímavější ve scénách, které s tématem obchodu se zbraněmi vůbec nesouvisely a filmově mnohem přesvědčivější jako dokumentarista se zajímavými nápady než jako posel míru. Na výsledném dojmu se podílel možná i fakt, že danou tematikou mě dokáže mnohem lépe vtáhnout nejen dobře napsaný článek v tisku, ale dokázal to tentokrát i film o filmu. ()

hellstruck

Byla jsem si téměř jistá, že tenhle film bude v modrém kabátku a ono hle..Určitě je to kvalitnější záležitost než většina filmů s Nicolasem Cagem, ale na mě to bylo příliš zdlouhavé a překombinované. Každopádně pěkně vylíčený obchod se zbraněmi, to se musí nechat. A nejlepší na celém filmu? Jednoznačně Jared Leto, jehož postava měla SPOILER opět tragický konec. ()

kitano

Rozmyslam, kedy to bolo naposledy, co ma odrovnal americky film. Ak nepocitam Transformers, co je predsa len iny druh zabavy, nespominam si na nic. A som preto velmi rad ze z hollywoodu prisiel film, ktory sice je velkolepo natoceny, no nieje to len dalsia z bezduchych sraciciek, ktore vyplnuju police vo videopozicovni. Mohol by som vytykat, ze filmu chyba k dokonalosti pevnesia reziserska ruka, ze niektore sceny sa neuspesne snazia byt cool a ze Cage uz nieje to co byval, avsak nevadi mi to ani trosku. A nevadi mi to preto, ze v tomto filme je omnoho vacsi doraz kladeny na obsah nez na formu. A tym sa moze pysit len maloktory hollywoodsky velkofilm. Hlavne skvely, netradicny zaver, ktory divakovi neponuka proste zakoncenie, ale naopak posunie vyznenie filmu na novu uroven, je dalsim potvrdenim vytazstava obsahu nad formou (i ked treba podotknut ze formalna stranke JE vyborna a niektore vizualne vychytavky su nezabudnutelne). Kiez by za americke melony vznikalo viac filmov podobnych kvalit. (9/10) ()

Kaka

Tématicky zajímavé, plné bystrých postřehů a výtečných režijních nápadů, avšak žánrově tak kostrbaté, až se tomu věřit nechce. Niccol je chytrý tvůrce, který ví jak diváka zaujmout a jak mu prodat své zboží. Bohužel však v Lord of War ne vždy všechno funguje na sto procent. Střídá se zde ostrá satira s dramatickými linkami, aby to poté vše zapláclo rodinné melodrama o smyslu žití, o dělání těch správných věci a nedělání těch špatných. Navíc zde vádí až přílišná jednoduchost a zkratkovist některých drobností. Například zde vůbec není načrtnuto jak se Yuri vypracoval v žebříčku tak vysoko, kde vzal najednou všechny kontakty, jak mohl vždy tak lehce vyzrát na úřady/policii. Scény s rozebírkou letadla bez diskuze geniální. Bohužel je však celý snímek emocionálně absolutně bez náboje a o strhujícím tempu by se rovněž dalo hovořit jen sporadicky. ()

Lavran

Přímo famózní podívaná naditá satirickými šlehy, jenž nápaditě zavádí do expozice mondénní problematiky, a která je ucelena do vybrané stylovosti! Niccol je zručný narátor - zbytečně netlačí na pilu, upozorňuje, ale mravně neusměrňuje, neostýchá se ukázat, ale zároveň okatě neobviňuje a to celé servíruje pomocí nezbytné dávky nadsázky, které se bohužel mnohým nedostává. Úvodní anabáze od výroby kulky až po její "doručení" k oběti mi zůstane v paměti ještě dlouhé měsíce. Samozřejmě nesmím opomenou pochválit Antonia Pinta za kvalitní hudební kulisu a poprvé v mém životě i Nicholase Cage, kterého jinak nemohu vystát. ()

Falko

Uz len uvodny zaciatok naboja, ktory precestoval vela kilometrov, aby ho niekto vlozil do pistole a zabil maleho africkeho chlapca bol vizualne velmi dobre ukazany kamerou, ale hned aj na zamyslenie, co su schopni niektori ludia urobit pre peniaze. Nicolas Cage ako Yuri Orlov berie predaj zbrani cisto len ako obchodnu zalezitost, ale co uz ti dalsi ludia so zbranami robia, ho nezaujima. Nie je to jeho zalezitost. Velmi zaujimavo ukazany system, ako to s predajom zbrani fungovalo, ale aj stale funguje. Tento film som si pozrel druhykrat a musim zvysit hodnotenie na 5 hviezdiciek, pretoze je zaujimavy od zaciatku do konca, je velmi dobre vysvetleny, nic mi tam nie je nejasne. Oplati sa vidiet... 25.04.2009 _____ Nicolas Cage - (Yuri Orlov) +++ Jared Leto - (Vitaly Orlov) +++ Bridget Moynahan - (Ava Fontaine Orlov) +++ Ian Holm - (Simeon Weisz) +++ Ethan Hawke - (Jack Valentine) +++ Donald Sutherland - (Hlas plukovníka Olivera Southerna) +++ Produkcia: Nicolas Cage +++ Hudba: Antonio Pinto +++ ()

castor

Ironické, pozoruhodné.. Zbrojní průmysl kapánek z jiného pohledu nám nabízí (už v Mizerech II) efektní kameraman Amir Mokri společně s režisérem Niccolem - navíc herecky dokonale zahrané cynickým Cagem, jehož vychytralé jednání obchodníka celý film sledujeme. Příjemně promyšlená alternativa mezi nášupem komerčních záležitostí!! ()

ClintEastwood

Čtyřhvězdičkový film s pětihvězdičkovým Nicolasem Cageem. Takhle výborně zahrát jsem ho ještě neviděl. Snímek, který názorně ukazuje, jak se dá žít, dobře žít, z neštěstí jiných. Yuri Orlov (Cage) získá tolik kontaktů, že pro něho postupem času není problém sehnat jakoukoliv zbraň. Zásobuje Sovětský svaz, Afriku, země bývalé Jugoslávie i USA. Je špičkou ve svém oboru. Interpol (hlavně Ethan Hawke) si může hlavu ukroutit, ale na Yuriho má krátké prsty. Ten se nezalekne ničeho a svým obchodem je doslova posedlý. Ani rodinná tragédie (dvojnásobná), ani odchod manželky a syna z jeho života, ho neodradí od obchodu s ničivou silou. Viděl jsem kvalitní film, který ani chvilku nenudí, má výborné tempo a je podbarven zajímavým hudebním motivem, který se mění s prostředím, kde se snímek zrovna odehrává. Vše je umocněno tím, že události ve filmu ukázané, jsou podle skutečných příběhů pašeráků zbraní. ()

kulyk

Zatímco se řada okolopíšících šokovaně hrabe ve skutečnosti, že lidi na lidi jsou jako saně, já bych se spíše otázal, nakolik podobně vystavěný příběh Afričánkům pomůže. Možná udrolí nějaký Amík se špatným svědomím o pytel rýže více, ale nejspíš je nebude ani nadále brát jako potenciální partnery ku spolupráci v oblasti obchodu, vědy, školství, zdravotnictví - v takových těch nepodstatných oblastech, jejichž rozvoj by byl skutečným přínosem. Je to fuckt hrozný, co se to tam děje, Aregové vybíjejí Uuly a naopak. S takovými lidmi neradno si zahrávat, natož tam vyrazit osobně.....A tak je Afrika sice více ve středu dění, ale neméně démonizovaná. Ku zbraním - kdyby si státy, stejně jako rozličné gangy, neobstarávaly ničivý arzenál, těžko by uhlídaly vnitřní či vnější suverenitu. A my bychom museli na útěku před Germány papkat po cestě kobylince, jež na ní zůstaly po předchozím runu východnějších Slovanů. Až se jednou ukáže, že jsme více lidé (oni vybájení, inteligentní a láskyplní) než zvěř, třeba mě pak podobný příběh dokáže i šokovat. Poslední oddíl - film. Klecák se mi sem hodil asi jako Fišerová na Hrad. Oba jsou vyjevení, unylí jedinci s pochybnou hereckou buňkou, umístěnou za vytřeštěným zrakem. Vizuálně vysloveně povedené, hudba v ouklendu, příběh, zbastlený z řady historek, posbíraných od pašerácké a zbrojařské ,,elity", zajímavý. Mám nějak kecavou dneska. ()

petero

Lord of War je film z kategórie áčkovích ktorým Andrew Niccol po Gattace a S1m0ne znovu dokázal že s ním treba rátať. Som rád že i po druhom zhliadnutí film vo mne zanechal veľmi dobrý dojem. Nicolas Cage ako Yuri Orlov, nekompromisný obchodník so zbraňami ktorý predáva každému kto má záujem a vyúčtovanie vo forme kokaínu, diamantov alebo dokonca dreva dokáže bez väčších problémov zužitkovať. Je mu jedno že jeho zbrane zabíjajú ľudí, dôležité je že jeho tovar bol použitý v 8 z 10 vojen na svete a také mierové rokovanie dokáže obchodníka ako je on iba naštvať. Je mu jedno že jeho zákazník je diktátor najväčšieho kalibru a na odskúšanie efektívnej účinnosti tovaru bez problémov zmasakruje svoj ľud. Sledujeme jeho cestu od prisťahovalca až po dodávateľa samotným prezidentom a tým pádom aj neobmedzenej moci. Všetko má tak premyslené, že obchody prebiehajú legálne (iná krajina, iné zákony) a úplatky v jeho biznise sú samozrejmou položkou pri každej zákazke. Čo na tom, že je to zlé keď je to legálne. No konkurencia nespí, zákazníci (hlavne zo strany diktátora) sú nevyspytateľný a zákon mu dýcha na krk čoraz častejšie a čaká na jeho prvú chybu ... Postava Orlova je kombináciou troch skutočných dodávateľov zbraní. Tam kde sa iné filmy snažia zaujať divákovu pozornosť hneď od začiatku dnes už štandardným „založené na skutočných udalostiach“ Niccol zaujme kamerovou hrátkou s nábojnicou putujúcou od výroby až do lebky malého chlapca podporenou veselou melódiou a túto vetičku si nechá až na záver a tým dodá svojmu filmu náležitú výpovednú hodnotu spolu so štandardným koncom predstaveným už na začiatku. Máme tu Thank You for Smoking a za dopad alkoholu na človeka dostal práve Nicolas Cage Oskara takže na rade sú zbrane. Žiadne repliky, skutočné zbrane. Ako zasvätený obchodník vám bez problémov vysvetlí prečo práve AK-47 je najobľúbenejšou zbraňou na svete. Jeho slová dokážu to čo slová Aarona Eckharta z Thank You for Smoking. Dokole zmiasť, presvedčiť a na priloženú hlaveň k jeho osobe len „Pekná MP-5. Nechcete na ňu tlmič?“ Ručné zbrane, tanky, letka vrtuľníkov nič nie je pre Orlova nemožné. Chcete guľomet ktorým kosil Rambo nepriateľov? Stačí povedať z ktorej časti jednotky, dvojky alebo trojky. Stále existujú na svete krajiny ktoré keď povedia, že chcú vojnu tak ju budú mať. Ešte mi nedá nezmieniť sa o takých scénkach ako je kompletná demontáž lietadla miestnym obyvateľstvom počas jednej noci - moja obľúbená, šnupanie koksu s pušným prachom a následná haluz a spomalené výstrely z AK-47 ktorej zvuk sa zmení na cvengot dolárikov. ()

Davies182

Na dlouhou dobu, zdá se, Cageův lepší film o profitujícím obchodníkovi se zbraněmi, který si příliš pozdě uvědomí svou účast na přinášení zla do světa hlavně afrických zemí. Nejen skvělý herecký výkon obou bratrů (Cage, Leto) tomuto filmu pomáhá přenést se přes do očí bijící titulek "zbraně jsou zlé, áno?". P.S. Chci zlatý kalašnikov! ()

gogo76

Mňa to nejako nechytilo a to mám N. Caga rád.Ale je to somozrejme v prvom rade pohľad režiséra a ten podľa mňa zjavne nevedel čo chce vlastne natočiť.Začal peknými ,zaujímavými zábermi v štýle videoklipov a nakonci chce drámu.Na akčný film je to málo akčné a na vážny film zase pôsobí,vyslovene smiešne.Titulok,ktorý hovorí,že tento film je natočený podľa skutočnej udalosti,zhadzuje celý film.Je asi úplne nemožné,aby taký velký priekupník,bol osobne pri každom kšefte a pracoval sám.Keď to nebudete brať tak vážne,ako režisér chce aby ste to brali,tak je to celkom fajn film.Keby J.Leto dostal vo filme viac priestoru,mohlo by sa stať,že by N.Caga ,svojím hereckým výkonom zatienil.Po E.Northonovi a Jake Gyllenhallovi,ďalší herec z mladšej generácie,ktorý si zaslúži pozornosť.60%. ()

Amarcord_1

65% - Velmi dobrý film, jež u mě doplatil na svůj naivní přístup k hlavní myšlence. Při sledování Obchodníka se smrtí jsem si vzpoměl na Bowling for Columbine - tematicky příbuzný a taktéž velmi subjektivní film, který má ale hlavu, s trochou tolerance i jednu patu, a nemá umělecké ambice. V zásadě nemám rád, když si scénář hraného filmu musí pomáhat vypravěčem, a zde byl vyprávějící hlavní hrdina (jakkoli herecky mistrně ztvárněný) extrémně nepřesvědčivý. Příliš zjednodušený pohled na obchod se zbraněmi nemůže konkurovat seriózním dokumentům, ale na druhou stranu je mi jasné, že dokumentární film stěží přitáhne pozornost lidí tak, jako Nicolas Cage.... Co dodat? Sympatický pokus upozornit na aktuální dění ve světě, o kterém se radši moc nemluví. Rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Xmilden

„Ve světě je v oběhu víc než pět set padesát miliónů zbraní. To je jedna zbraň na každého dvanáctého. Jediná otázka je, jak vyzbrojíme zbývajících jedenáct.” „Není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír...” „Kulky změní vládu rychleji než volby.”... Spousta hlášek a hlavně parádní medailon jedné parádní postavičky, které vdechnul život skvělý Cage. Než jsme dostali od Scorseseho Vlka z Wall Street, tak tady vládnul Yuri Orlov. 90% ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (viac)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (viac)