Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší. (ASFK)

smrtacik

Je veľmi málo filmov, na ktoré keď si spomeniete po určitej dobe vybaví sa vám väčšina detailov alebo si dokažete spomenúť na nejaký ten výrok. To však nie je prípad Siedmych statočných. John Sturges, ktorý sa inšpiroval Siedmými samurajmi od Kurosawa stvoril svoj najlepší kúsok, ktorý sa stal prelomom vo svojej dobe a nič z jeho čara mu nezobralo ani tých niekoľko desaťročí, veď ani Sturges určite netušil, že pri tomto filme zaplesá srdce aj divákovi narodenému aj o nejakú tú generáciu neskôr. Veľkú zásluhu na výslednej kvalite má hudba v podaní Elmera Bernsteina, ktorá je nezabudnuteľná. Plynie pomaly, dokonale vystihuje prostredie divokého západu, inokedy je omnoho rytmickejšia s mexickým nádychom a výborne dopĺňa nájazdy banditov, prípadne prestrelku. Herecké obsadenie je skvelé, toľko hviezd pohromade uvidíte len pri jasnej oblohe a aj tak budú menej žiariť ako v tomto filme. Každá z postáv dostala do vienka celkom odlišný charakter a spojenie s jednotlivými hercami im vyšlo na výbornú. Máme tu Chrisa (Yul Brynner), ktorý je prvý zo siedmych s vodcovskými schopnosťami, ďalej Vin (Steve McQueen) nemajúci rád nespravodlivosť, trojka je Britt (James Coburn) taký pokojný flegmoš, ale keď ho naserete je zle, pretože má nôž rýchlejší ako by bola vaša guľka. Ďalej je tu Bernardo (môj obľúbenec Charles Bronson), taký otcovský typ, Lee (Robert Vaughn), Harry (Brand Dexter) ktorý až dokonca verí, že tu ide o niečo viac ako o stráženie dedinčanov a Chico (Horst Buchholz), mladý, nevyzrelý ale vytrvalý a neodbitný, čím si nakoniec získa aj Chrissovu dôveru.Film by nebol tak dokonalý bez skvelého "padoucha" akým bol Calvera (Eli Wallach), ktorý bral dedinčanom to najcennejšie čo mali, potravu, pre ktorú každodenne cedili pot a krv na poliach a samozrejme slobodu. Takže o čom vlastne sedem statočných je si urobil už svoj názor každý sám, pre mňa je to najmä o skvelom príbehu, hercoch, hudbe a najmä je to o kolektívnom duchu a o odvahe zomrieť za správnu vec... A nakoniec slová umierajúceho Calveru Chrisovi:,,Prečo si sa vrátil,chlap ako ty, prečo?... a to si myslím vystihuje všetko! Mám rád tento western :-) Hodnotenie: 100% ()

Stíba

Když to shrnu, první polovina je pro mě naprosto dechberoucí, druhá ve srovnání s ní místy trochu v křeči. To ale nic nemění na tom, že se jedná o naprosto jedinečný western s legendární hudbou a s herci, kteří se pro svoje role snad narodili, především pak Yul Brynner je pro mě nezapomenutelný. ()

Nail

Western všech westernů a i když je to americká kopie Sedmi samurajů, tak jde o zdařilí snímek se skvělými herci jako Brynner, McQueen a Bronson. ()

katmandzoo

Sedem statočných je proste klasika, na ktorú sa môžete dívať mnohokrát a nikdy neomrzí..je to jeden z najlepších westernov, aké kedy boli natočené..mne sa veľmi tento film páčil a od začiatku ako sa postupne zbieralo tých najlepších Sedem statočných som sa tešil na to, ako ich po prvý raz uvidím v akcii a poviem si "To sú teda frajeri, tí ale majú gule"..dočkal som sa a prežíval som to spolu s nimi..nádherná hudba v pozadí vyvolá u každého filmového labužníka skvelý estetický zážitok..pre mňa jeden z naj westernov vôbec.. ()

mupimup

Vzhledem k tolika trapně oslavným komentářům neobjevně vyzdvihujících na Sturgesově filmu to či ono a nyjících v superlativech, rozhodl jsem se pojmout svoje hodnocení naprosto odlišně a se zde zcela chybějícím intelektuálním nadhledem...TOHLEJEPROSTĚPECKANEJLEPŠÍTUTOVÁBOMBADOKONALÁVEVŠEMVŠUDYCHRIS IVEMTEMĚTAKYSSEBOUPLEASEPLEASEPLEASE!!!!!! ..... Ehm….Asi tak. ()

KafuR

Westerny jsem téměř nepolíben, nikdy jsem je nijak nevyhledával, ovšem kvalitní film si člověk užije i pokud žánr není přímo jeho šálek kávy. Klasická westernová učebnice s výtečným hereckým obsazením ani chvíli nenudí, rozdělení na "dobrý" a "zlý" tady nedělí žádná tlustá čára, ale naopak až mnoho postav tu balancuje na pomezí, což je mnohem blíže realitě a lépe tak vystihuje samotnou složitost každého rozhodnutí. Závěrečné epické vyvrcholení možná sice nedopadne podle představ většiny, o to víc si ale snímku cením. ()

Ondr@932

Westerny moc nemusím, kromě Nespoutaného Djanga, ale tento byl celkem příjemný a oddechový. Věřím, že v době 60, 70 a 80 let byl z toho každý naprosto nadšený a taky není se čemu divit, když to byl dříve hit! Ale v letošní době už mě to tak nebere, jak říkám westerny nemusím, takže i to je možná jeden z důvodů, proč dávám tak nízké hodnocení oproti vysokému hodnocení, které tu u tohoto filmu je. Ale musím ocenit hlavně výborný soundtrack a herecké výkony! 60% ()

P. J. D.

Kdybych žil asi tehdy, kdy to šlo do kin, tak bych přímo jásal blahem. Takhle mi to ale připadá jako vcelku dobrý, zachovalý snímek, který má stále, co říci. Je mi tak jasné, že když si to i po tolika letech dokázala udržet pozornost milionů diváků, musí se bezpochyby jednat o kvalitní snímek. Zpracování tomu také i odpovídá. Zde už jen díky tomu zpracování dávám 5/5. Jen to osobní kouzlo filmu u mne v tomto směru pokulhává. Ale zase na druhou stranu Yul Brynner je prostě úžasný. ()

Biopler

Mal som možnosť vychutnať si tento známy film v kine. Svokor, ktorý tento film videl už siedmykrát, si schuti pozrel tento kúsok tiež a už pred filmom vymenúval hercov - hrajú tam Yul Brynner (mne nič nehovoril), Steve McQueen, Charles Bronson, záporák Wallach a mladého somára hrá Buchholz. A ostatných, tých si musím oprášiť. Toš krátky úvod. Film je to veru pamätný. Je strašne dobre pozerateľný. To je jeho jednoznačná devíza, pustil som si ho doma ešte raz, takže len potvrdzujem. A nebudem mať problém si ho pustiť znovu a vychutnávať si hlášky a herectvo či hrdinstvo, chlapáctvo vodcu Brynnera, ktorého som doposiaľ nepoznal. Je to opravdový líder, lev, ktorý má doslova ešte aj mačkovitú chôdzu. Zvyšok hercov je tiež super, ale žiaden sa už Brynnerovi nepribližuje. Veľmi ma bavili hlášky. Vtipne napísané, tak napr. hláška keď vesničania hľadajú správnych ochrancov v bare: - "Look at the scars on his face. - The man for us is the one who gave him that face." alebo keď Chris a Vin prídu po Bernarda, ktorý rúbe drevo: - "I'm a friend of Harry Luck's. He tells me you are broke. - No. I'm doing this because I'm an eccentric millionaire." alebo, do tretice, prvé stretnutie Calveru s magnificent seven, ktoré končí prestrelkou: - "Somehow, I don't think you've solved my problem. - Solving your problems isn't our line. - We deal in lead, friend." :) Čo mi však vadí je samotný Calvera a jeho stvárnenie Wallachom. Je to slabé. Wallach vyzerá, a čo vyzerá, ale správa sa ako najväčší dobrák, ktorý po stratách v bande, ktoré mu spôsobia nepriatelia ich s veľkou milosťou prepustí, ba čo prepustí, ale vráti im zbrane. Taktiež je "hard to believe" nevinný výjazd mladého somára ku Calverovej bande, kde sa snaží získať informácie... proste takéto zjednodušenia, priam až hlúposti, sú neospravedlniteľné. ()

tranquill

"Když zůstanete živej, budem taky rádi.. Možná ještě radši!" Přesto, že rozhodně nejsem příznivcem westernů, tuhle klasiku jsem si ujít nenechal. Už od dětství je to pro mne základní a nejlepší film v tomto žánru, k tomu s perfektním obsazením. ()

Razzor_82

"Já ho chci pohřbít, vy ho chcete pohřbít a kdyby on mohl mluvit taky by chtěl pohřbít. Tak v čem je problém?" V dětství můj jeden z nejoblíbenějších westernů. Dnes je to stále nestárnoucí legenda se skvělou partou charizmatických herců. Děj nenudí a kolty jenom sviští. Závěr není jen čisty happy end. Přesto je u mě král westernů jen jeden. 8/10 ()

GavlaDan

Sedm statečných je klasika všech klasik. I přes to, že se jedná v podstatě o remake Sedmi samurajů, který byl vypuštěn do světa jen 6 let po originálu, tak se jedná o secakra skvělej film. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v Americe, a ještě k tomu je to Western, nabízí tak tento snímek něco nového a nekopíruje jen takřka dokonalý originál. Hudba nemá prakticky žádnou konkurenci. Postavy jsou zcela uvěřitelné a zapamatovatelné. Přece jenom film staví hlavně na postavách, na jejich rozdílnostech, interakcích, jak se chovají v různých situacích. A navíc Yul Brynner je mega sympaťák. Bohužel i přes to všechno se pro mě nejedná o 10/10 záležitost. Nevím, čím to je, ale i když ty 2 hodinky uběhnou jako voda, tak nemám ten pocit, že se jedná o tu pecku, na kterou budu vzpomínat do konce života. 8/10 ()

Odpadlik

Může být ještě nějaký western klasičtejší? Notoricky známý příběh, dobrá hudba, drsné pohledy, přimhouřené oči, prach, bídák Calvera, prostě western jak má být. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (viac)