Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší. (ASFK)

Yardie

Pamatuji si tento western už z mých mladých let. nyní, když jsem ho viděl, vím, proč se mi tolik líbil. Je to opravdu kvalitně odvedená práce a asi nejlepší western všech dob. A taky asi jediný western, na který se vydržím koukat a dokoukat ho do konce a vidět ho znovu. Westernu zrovna moc neholduju. Ale toto je opravdu bravúrní práce. Howgh! ()

Oyer

S Tenkrát na západě dva nejlepší westerny všech dob. Hvězdné obsazení podává hvězdný výkon. Tomuto snímku se nedá vytknout jediná vteřinka. Sváteční záležitost. Nádherné prostředí, perfektní westernová atmosféra, dokonalá hudba. Vše na MAX. ()

Naovy

Westerny mám rád jako takové a tento se navrch řadí mezi mé nejoblíbenější. Kdyby jste se mě ptali čím to, čím se například liší od Tenkrát na západě, v kterém se dá dozajista najít větší umělecká hodnota, řekl bych vám jedno - je lidský. Hlavní hrdinové jsou jenom lidé, jsou odlišní a uvěřitelní, se svými přednostmi a chybami a místo házení drsných výrazů se občas rádi zasmějí. S touhle partou pistolníků se budete cítit příjemně a budete mít pocit, jako kdyby jste mohli být mezi nimi a užívali by jste si to. Viděl jsem i Sedm samurajů a musím přiznat, že tato westernová verze mi přirostla k srdci víc. Nezapomeňme na magnificentní hudbu a již nic nebrání nasednout na koně a vyrazit vstříc dobrodružstvím. Navíc Vinovu hlášku o nahém muži skákajícím do kaktusů "Prostě mu to přišlo jako dobrý nápad" zhusta používám:) ()

Mikino00

Sedm statečných = westernová dokonalost. Hvězdné obsazení, skvělá hudba, dobrý vypůjčený příběh a hlavně ta atmosféra, kladní pistolnící, sžívání s vesnici, krásně záporný Wallach a jeho banda, Sturgesovi se prostě povedlo na co sáhl. Nade všemi ční můj nejoblíbenější ze statečných McQueen, jeho scény s Brynnerem jsou nezapomenutelné. ()

Ollie235

Někdy i 20 dolarů stačí na změnu, stačí jen najít ty správné kovboje. Vynikající příběh, který udržuje po celé 2 hodiny solidní tempo, nabízí několik veselých momentů i obrovskou závěrečnou přestřelku. Zkrátka vše, co od westernu očekávám. Herci výborní, hudba též, těžko něco vytknout. Jeden z nejlepších westernů, co jsem měl možnost vidět. ()

Movie Gourmet

Tak tenhle western bychom mohli stejně jako Tenkrát na západě považovat za western westernů. Výborná klasika s kvalitním obsazením na kterou se dobře kouká. Zlatý fond světové kinematografie. Verdikt: 5* a 90 %. ()

laepus

Kde jinde má dát člověk plné hodnocení, když ne tady? Absolutně jeden ze 3 top westernů všech dob! Je tady vše, co tady má být - vynikající klaďasové s různou minulostí, krásně odporný záporák s plnou bandou odporných záporáků, nerozhodnutí i rozhodnutí vesničané, plno střílení, ježdění na koni, obrovské množství humoru a hlášek sušších, než okolí oné vesničky a hlavně, a hlavně, a hlavně nepřekonatelná hudba. Protože western bez silné hudby prostě nejde. ()

kritiklon

Westernová klasika s herci z nichž jeden má větší charisma než druhý. Američané se skvěle chopili příležitosti a remake inspirující se Sedmi samuraji zasazený do prostředí divokého západu, konkrétně do mexické vesničky, jim vyšel parádně. Pro mě osobně jsou největší taháky Brynner a McQueen ti zde opravdu excelují. Ale ani ostatní se nenechávají zahanbit díky čemuž vznikla tato legendární a nevšední přestřelka. Souboj cti za svobodu a proti bezpráví! 5* za 88% ()

Jaro_slav

Viděl jsem to celý poprvé až včera (7. 2. 2016) v kině. Nekecám. A den po Neúplatných, což jenom potvrdilo můj dojem, jak zastaralý Neuplatní byli v roce '87: Tohle je ročník '60 a působí to přitom míň archaicky. Je to tak cool, jak třeba takovej Tarantino nikdy nebude; zjistil jsem taky, jak hezká pocta Sedmi statečnejm je toto - hlavně hudbou (podobný motiv) a chováním toho mlaďocha Chica (i vzhledová podoba Setha MacFarlanea je jistě úmyslná stylizace). A velký plátno tomu fakt sluší, i když je to technický šedesátkově nedokonalý. Poctivejch 100%. ()

geimz

Stráviteľnejšie sústo pre západného diváka než ázijský originál. Keby ten nevidím ako prvý, pravdepodobne by si Sedem statočných vyslúžilo vyššie hodnotenie, takto však musím byť o čosi prísnejší. Pretože sa jedná o podrobný a takmer identický prepis pôvodného filmu, len zasadený do iného prostredia a s personifikáciou zla v podobe vodcu mexických banditov, namiesto bezmenných vĺn napádajúcich samurajov. A bez Kurosawovej réžie, ktorá redefinovala pojem vizuálny storytelling. ()

Klajnik odpad!

Ačkoliv dnes máme tendenci vnímat Sedm Statečných jako reprezentativní western, tak jeho pozice v dějinách žánru je složitější. Vzhledem k tomu, že se jedná o remake Sedmi Samurajů od Akiry Kurosawi, který se však inspiroval westerny 30. let. a současně nemá následovníky, protože westerny se v 60. letech změnily (díky bohu za revizionismus), tak se jedná o zajímavou směsku motivů z přenesených z USA do Japonska a pak opět zpátky. Na druhou stranu mi však je protivné použít slovo zajímavý v souvislosti s tímto filmem. Sedm Samurajů jsem ještě neviděl, ale doufám, že jsou (vzhledem ke své délce) mnohem narativně a psychologicky propracovanější. ____Tento western je totiž takovou pohádkou, k čemuž se váže zkratkovitost a naivita. Sedm pistolníků je ztělesněnou ctností - jsou totiž ochotni riskovat život pro zbabělé vidláky prakticky zadara. Tomu jsem ochoten věřit v japonské kultuře, ale skutečnosti divokého západu to odporuje. Film se to však snaží obhájit (život pistolníka znemožňuje to či ono a pokud člověk nemůže vybudovat zázemí, upne se aspoň k dobrým mravům), ale není tomu věnována dostatečná pozornost, abych tomu mohl uvěřit navzdory tomu, že je to velmi nepravděpodobný. Postavy nemají moc dialogů, nejsou psychologicky příliš prokreslené. Některé takřka vůbec... Vím, že je to hvězdný film a každý z herců se snažil nějak zvýraznit, ale činí se tak skrze povrchní propriety: Např. Coburnova postava umí rychle házet nůž, ale pak se k tomu film už nevrací. Úkol však splněn, protože divák ví, že to je "ten s noži". Jedna postava ze Suicide Squat se zase značila tím, že nosila plyšového jednorožce - same thing). Záporák na tom není co do komplexnosti charakteru o nic lépe. Akce je rovněž slabá. Velmi zestárla a dnes už mnoha napětí nevzbuzuje. Nepůsobí dynamicky, není příliš působivá svým děním nebo rytmem a velmi ji shazuje absentující explicitní násilí. V porovnání s Wild Bunch je tohle jen vyumělkovaná, neškodná sračka. V závěru zemřou čtyři ze sedmi obránců vesnice, ale každý z nich buď velmi stupidně, nepřesvědčivě nebo nezajímavě: Jeden z nich (Brad Dexter) se na tu obranu vesnice chtěl vysrat, protože usoudil, že ti vesničani za to nestojí, ale pak vjede prostředkem ulice do přestřelky se slovy: "Počkejte. Jdu vám na pomoc", načež schytá kulku, spadne z koně, je odtažen do budovy a tam vydechne v náručí Yula Brynnera. Bronsonova postava schytá pár kulek, když ho rozptýlí nějací tři malí kluci, jejichž náhodným ochomýtáním se kolem tohoto pistolníka má být zase samoúčelným zvýrazňovacím prvkem oproti dalším. Pistolník Roberta Vaughna celou dobu nikde, ale pak naskočí do místnosti, oddělá tři padouchy a když vyleze, schytá kulku a nuceně se připlácne na zeď. Coburnův pistolník sice stylově sestřelí z krytu asi 3 muže z koní, ale pak je střih a on se za zíďkou klátí k zemi. Pak vstává s kečupem na rameni, vytáhne nůž a vrhne ho do stěny, než se znovu zřítí - tentokrát již nadobro. K takové vyumělkovaně trapné sračce mohu cítit jen opovržení. Nemluvě o tom, že osud vesnice mi byl ukradený, protože jsou k ní (ani jejím občanům), neměl žádný vztah. ____Film jsem viděl 2x - jednou asi v šestnácti a tehdy mě nasralo, že něco takového je tak dobře hodnocené a nyní jsem tomu dal ve 24 letech druhou šanci, protože jsem si ho už takřka nepamatoval (ono není moc co, jak už jsem nastínil) a tentokrát jsem se tím jen bez většího zaujetí prokoukal. Nebyl jsem rozesmán, napnut ani dojat. Příliš to zestárlo, což se o Leonovo nejlepších westernech říct nedá. Že tolik Čechů tento film uznává, je nejspíš dáno nostalgií a tím, že to pro ně byl formující film. () (menej) (viac)

jilda

Hvězné obsazení filmu dělalo problémy při natáčení, Yul Brynner a Steve McQueen byly velcí rivalové a menší Bryner si dělal pod nohy kopečky z hlíny, aby vedle McQueena nevypadal menší, ten mu je zase zlomyslně rozkopával.Ale i tak vznikl výborný western s notoricky známou písní a úžasným Eli Walachem jeko Calverou.Tleskni............ ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (viac)