Ostrieľaný major americkej armády má za úlohu vyslať za nepriateľské línie skupinu mužov, ktorí sú schopní všetkého, na samovražednú misiu. Jej účastníkmi sú tvrdí chlapi, ktorí boli odsúdení na smrť, alebo na dlhoročné tresty. Ich úlohou je pozabíjať nemeckých generálov na prísne stráženom zámku vo Francúzsku... (RTVS)

ppospisil

Konečně jsem asi po dvou polovičních shlédnutích měl klid se podívat na tento film tak jak se sluší a patří, a vyplatilo se.Hodně netypický polo-válečný film ve kterém exceluje Lee Marvin se skvělým doplněním famózního Bronsona, který sice nehraje velkou roli ale jeho pověstná tvář a klid tomu dodává tu pravou atmosféru.Film je humorný ale v tom samém momentu si uvědomíte že i na smrt vážný, a tohle perfektní skloubení opravdu oceňuji. Neřekl bych že,je to až takové filmové eso, ale je opravdu Výjimečný.Za parádní závěr ještě přidávám 10 procent nahoru. 80% ()

Marek06

Jeden z mých oblíbených válečných filmů, který i přes svou délku ani chvíli nenudí. Od výběru odsouzenců přes výcvik až po super akční závěr se pořád děje něco zajímavého. Útok na zámek je fakt napínavá akce a způsob, jak jsou zlikvidováni němečtí důstojníci je opravdu drsný. ()

Ashnobe

Film mě až neuvěřitelně vtáhl do děje a jeho atmosféra mě opravdu pohltila, bavilo mě sledovat celou cestu jednotky už od jejich výcviku - závěrečná akce byla jen vyvrcholením toho všeho. O to více mě mrzí zpackané pokračování. ()

marlon

Snímok často napodobovaný avšak nikdy neprekonaný, obrátil žáner amerických vojnových filmov naruby. Na rozdiel od dovtedajšieho trendu oslavovania hrdinských synov Ameriky v boji za víťazstvo, bol totiž Aldrichov film o ľuďoch, ktorí chceli vojnu iba prežiť. Nesmiernu popularitu tohto filmového hitu zabezpečil tiež originálny príbeh o netradičných hrdinoch, ktorý mohol byť fikciou aj historickou skutočnosťou. Alfou omegou bola dokonalá súhra pestrej zmesi hercov a precízne vymaľovanie ich postáv, odrážajúcich tak typickú rozmanitosť ľudských charakterov. To, že nemáme problém s ich identifikáciou svedčí o tom, ako hravo si s tým režisér poradil. Pri skupinových scénach nechal hercom voľnosť a odmenou mu bola ich spontánnosť. Kladom snímku je, že nedopustí, aby dejinné udalosti prevážili drámu príslušníkov trestného komanda, určeného k samovražednej misii v tyle nepriateľa, ale necháva naplno vyniknúť jej tragickosť. Film sa stal finančne najúspešnejším filmom roka a zachránil MGM krk, avšak jeho protiautoritárske a svojim spôsobom protivojnové vyznenie (nakoľko bol prvým, ktorý skryte narážal na americkú vojenskú prítomnosť vo Vietname) narobilo režisérovi nemalé starosti. Napriek tomu, že je príbeh neomylne zasadený do obdobia druhej svetovej vojny, totiž jasne reflektuje témy aktuálne v čase nakrúcania filmu tzn. individualizmus vs. kolektivizmus, rasizmus a ich význam v rámci vlasteneckej povinnosti vo vojne. ()

Tamdydam

Ty dvě hvězdičky jsou jen za snahu a solidní herecké výkony ( s vyjímkou komicky zahraných smrtelných grimas postřelených hrdinů ). Jinak se mi na té podivné náborové taškařici nelíbilo opravdu nic ()

GOGO3000

Neoddiskutovatelná klasika válečného dramatu okořeněná černým humorem a skvělým hereckým obsazením. Fandům válečných filmů by neměla ve sbírce chybět. ()

karlee

Škoda té zbyxtečné délky, některé scény jsou trochu přemrstěné (samopalem na kolegu velitele, sto granátů na jeden sklep). Ale oceňuju absenci patosu, někdy hraničící až s cynismem. Válečným dramatem bych tento film rozhodně nenazval, občas to spíš připomíná "komedii" Copak je to za vojáka, naštěstí pouze žánrově. ()

Knor

Prostě a jednoduše úžasný, tyhle filmy mi strašně chybí. Lee Marvin je neskutečnej drsňák a jako velitel jednotky, která má splnit skoro nesplnitelné je do role fakt úplně vcítěnej. Tenhle film si člověk musí užít od první do poslední minuty. Zvláštní je, že nejzajímavější část filmu není konečná mise, ale průběh výcviku špinavců a jejich postupné stmelování do týmu. Skvělá podívaná i po těch letech. ()

biergof

Naházet do ventlice ,,všecky,, granáty na světě, zalít to benzínem, ať náckum zatopí...no na to potřebujem špeciální partu, ostřílené hochy, elitní zabijáky! Nébo ty největší grázly z USA army. Brilantí klasika antihrdinů, kterým fandím od začátku do konce R.I.P. Byl snad tento film předvojem a receptem pro akčňáky zlatých 80s? ()

celticek

Převýchova vězňů je ok, potom to bohužel sklouzne k typickému americkému výplachu. I tak ale hodně solidní se spoustou dobrých herců. ()

Jaromír

Výcvik se mi líbil, ale samotná akce na závěr mohla být delší. Klasický válečný film, který od roku 1967 neztratil nic na své atmosféře. Rád se na něj vždy podívám o vánocích a nebo jindy, když jsem v pohodě. Rozhodně kvalitní kousek, kde se na něj hrabou všechny ty nové filmy s tunou efektů a žádným dějěm. Poctivý kus práce. ()

Dinsberg

Tenhle film si pamatuju jenom matně, ale na rok 1967 natočený mistrně. Scéna, kdy Donaldu Sutherlandovi připaluje německý voják cígo byla hustá. ()

FortKnox

* "Francouzský zámek" byl postaven přímo na zakázku filmařů uměleckým vedoucím Williamem Hutchinsonem a jeho 85ti členným týmem. Jedna z největších tehdejších kulis měla 240 stop na délku a 50 stop na výšku. Zahradníci ji obklopili parkem o rozloze 5400 čtverečných yardů s vřesovišti, porosty kapradí, 450ti keři a 30ti jedlemi a šesti plně vzrostlými vrbami. Dřevěná konstrukce zámku se ukázala jako až příliš stabilní ačkoli scénář vyžadoval vyhození zámku do vzduchu. Podle propočtů by na to však bylo třeba 70 tun trhavin. Filmaři proto pro danou scénu zhotovili maketu z plastu a kroku. * Role majora Johna Reismana byla nejprve nabídnuta Johnu Wayneovi, který však odmítl kvůli natáčení filmu Zelené barety. * Nejvýděleční film studia MGM v roce 1967. * Remake snímku je naplánován na rok 2012. ()

mrclTV

Nápad na film pekný, ale prevedenie (hlavne bojových akcií) je nehorázne naivné. Úplnú realitu samozrejme očakávať nemôžem, veď to je film, ale tomuto neveril snáď ani škôlkar. To som od tak slušne rozbehnutého vojnového filmu nečakal. (Hneď viacero postáv sa 15 minút doslova producíruje po nepriateľskom sídle bez akejkoľvek znalosti nemčiny, medzi nimi dokonca aj jeden černoch :D dúfajúc, že im stačí súhlasné pokyvkávanie, nepriateľ si 3-krát za sebou z dverí nabehne do paľby, ostraha si nevšimne visiace lano asi z 15 centimetrov, nikto nereaguje na výkrik ženy - a to bola asi najviac reálna reakcia ostatného osadenstva :D, k bojovému cvičeniu by som sa tiež vedel vyjadriť...) Come on! Aspoň trochu realizmu...Prvá hodina viac ako fajn a posledná naopak vôbec nie fajn. ()

horor2

Lee Marvin je záruka. Jako velitel odsouzených odpadlíků jsem mu věřil každou vteřinu. Zrežírované na výbornou, herecké výkony všech zúčastněných herců je dechberoucí. Hudba sedne jako prdel na hrnec a celkový zážitek z filmu je pořád silný, i přes svou minutáž. Důležité je nebýt nablízku Kojakovi, až mu zase hrábne :-) ()

RafaKrakal

Upřímně nechápu tak vysokému hodnocení. Ano je to sice kvalitní válečný snímek, ale srovnám - li to s válečnými filmy natočenými rovněž v 60. letech, např. Most přes řeku Kwai či Velký útěk, tak musím konstatovat, že oba tyto snímky byly o třídu lepší. Tucet špinavců není špatný film, ale je zbytečně dlouhý, docela nelogický a troufám si tvrdit, že i filmové triky mohly být lepší. Ano, hraje tam spousta fenomenální hodně herců, kteří předvádí strhující výkony, ale je to prostě málo. Když to vezmu kolem a kolem, zaslouží si film lepší 3 hvězdičky. ()

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

07.07.2021

Od pátku 6. 8. až do čtvrtečního odpoledne 12. 8. 2021 nabídne Filmovka cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi dojde na… (viac)

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

07.05.2020

Akční fantasy hit Bright s Willem Smithem a Joelem Edgertonem zaznamenal na Netflixu při své premiéře velmi pozitivní divácké ohlasy, zároveň s tím se film těšil vysoké sledovanosti, nikoho tak… (viac)

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

10.01.2020

David Ayer (Sebevražedný oddíl, Patrola) je ten typ tvůrce, který má rád prsty ve více projektech najednou. Díky smlouvě s Warnery například mohl natočit dvojku Sebevražedného oddílu, tu ale nakonec… (viac)

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

17.12.2019

David Ayer hodlá poslat partu nejhorších kriminálníků na sebevražednou misi. Ne, nechystá další Suicide Squad, tu má momentálně v péči režisér James Gunn (Strážci galaxie). Ayer místo toho napíše a… (viac)