Ples príšer

• Česko Ples příšer (viac)

Hank Grotowski je bachař pracující v oddělení pro odsouzené na smrt. Pracoval tady už jeho otec a současně tu dělá i syn Sonny. Celá rodina má rasistické sklony, Hankova manželka spáchala sebevraždu stejně jako jeho matka a Hankův vztah s otcem je stejně katastrofální jako se synem. Citově strádající Sonny si nakonec dobrovolně vezme život a Hank okamžitě opouští zaměstnání. Ještě předtím však oba asistují u popravy černošského vězně Lawrence Musgrovea, jenž po sobě zanechává otylého syna a pohlednou manželku Leticii, s níž se Hank náhodou seznámí. Pracuje totiž jako servírka v restauraci, kde se občas stavuje na šálek kávy. Jednou večer ji odveze domů a po pár skleničkách se jejich letmé přátelství zvrhne ve vášnivou romanci. Až ráno se Hank z fotografie dozvídá, s kým měl tu čest. To, že asistoval u popravy jejího manžela, však Leticii raději zamlčí. Je však jen otázkou času, kdy na choulostivé okolnosti nového vztahu přijde sama.

Herečka Halle Berryová byla za svůj výkon oceněna Oscarem a Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně 2002. (oficiálny text distribútora)

Tamdydam

Těžko říct, čím mě to tak oslovilo. Monster's Ball je z těch filmů, které obvyklé odsoudím jako nudné, depresivní, utahané, citově vydírající, až zytečně realistické... Ale tohle mě opravdu chytlo. Možná to bude jednoduše tím, že je to skvělej film, o což se spousta jemu podobných jen marně snaží ()

Uhura

Samoúčelná hra na diváka, kdy v něm má každá scéna vzbudit bouřlivé emoce. Laciné dialogy a zjednodušené lidské charaktery v nekonečném řetězci tragických událostí. ()

TommyDiamond

Vůbec jsem nevěděl do čeho jdu. A název Ples příšer vám toho moc neřekne. Ale čekal mě užasnej příběh rasistického bachaře Hanka (B.B.Thornton),který pracuje na celách smrti. Černoššký vězeň Lewrence (P.Diddy) čeká na popravu a naposledy se rozloučí s manželkou Letícíi (H.Barry) a synkem. Lewrence má na poslední cestě z vězení k popravišti doprovázet Hank a jeho psychicky nevyrovnaný syn Sonny (H.Ledger). Sonny ovšem nezvládne tíhu situace a pozvrací se. Lawrence je popraven. Po hádce Hanka se svým synem se nakonec Sonny zastřelí. Leticii krátce po smrti manžela zemře i syn. Shoda těchto náhod svede rasistického Hanka a černošku Latícii dohromady. Musím říct,že to je vážně skvělý kousek. A navíc Halle Barry za svůj výkon dostala oscara. Celkově 85% ()

Tormentor665

Nedokážu úplně říct, co mi tam přesně chybělo. Panoptikum postaviček nejsvobodnější země na světě je přiléhavé, ovšem na přílišná ucancaná lyričnost mi chvílemi fakt kazila náladu, podobně jako občas docela naroubovaný děj. Film je ale intenzivní v detailech, což se mi zase líbí. Erotická přitažlivost je nejspíš silnější, než jakákoli idea, sounáležitost či kulturní vzorce. Možná škoda, že z toho nikdo snad kromě De Sada nezkusil udělat společenský systém. ()

Scraffy

Moc ma film nezaujal. Absurdná zápletka, ktorá sa len hrá na originálnu, ale to vôbec nie je. Prídavok rasizmu je len dobrým spestrením. S ťažkým srdcom dávam 2 hviezdy. Som sklamaný. ()

nula87

Čistokrevná deprese. Jako vždy skvělý Billy Bob Thornton, kterému "oskarová" Halle Berry nesahá ani po kotníky. Hank Grotowski je katem s rasistickými sklony (jeho otec ho tomu zdárně vede), který vyprovází dva malé černé kluky ze svého pozemku brokovnicí. Popraví vraha, dožene svého syna k sebevraždě ("Vždycky jsem tě nenáviděl"). A pak se z něho pomalu na pozadí mnoha tragédií a nedorozumění stává člověk, který pomáhá druhým (a tím hlavně sobě). Příběh, který vás musí dostat. ()

Boulderman

Vynikající, nevím, co dál napsat, rozhodně TOHLE je vynikající. Film, který proniká skrz přetvářku až na samou podstatu citů. To samé se stane divákovi, je pohlcen... Nebudu to dlouho komentovat, musí se to vidět, prostě 100%. ()

Beri

Podľa mňa dosť preceňovaný film. Už dávno si nerobím ilúzie, že o tom kto dostane oskara rozhoduje kvalita jeho hereckého výkonu. Tu za histerický vreskot a posteľné scény dostala oskar osoba, ktorá si ho nezaslúžila. Inak sa mi zdal film dosť nudný, a dej príliž roztržitý. ()

Jaromír

Kvalitní drama. By mě zajímalo, co se odehrává v hlavě otce (Billy Thornton), jenže skoro nemluví a taky jeho kamenný obličej moc nenapoví... Rozhodně je to zajímavý a velmi silný příběh o tom, jak si život s námi pohrává a my si to dokážeme občas sami pěkně zhorčit (a nebo vylepšit), prostě život :). ()

RobbieM@N

Hodně jsem si oblíbil styl Marca Forstera, jeho "jemná" režie by si sama o sobě zasloužila 5*, tak krásně nasnímaný film od tak mladého režiséra je raritou, hlavně u milostných scén bych nazval Ples Příšer uměleckým dílem. Forster (ne)jednoduše ukázal, že i bez sáhodlouhých dialogů se dájí vyjádřit myšlenky. Krásný konec, pouze až moc vykalkulovaný. ()

Pepeto

Zvláštny, chladný film o chladných ľuďoch, ktorí sa snažia nájsť aspoň nejaký zmysel vo svojich zbytočných, prázdnych existenciách, snažia sa utiecť z vlastnej opustenosti a otupenosti, za ktorú si sčasti môžu sami...a je jedno, aké prostriedky pritom zvolia...dej je strašne malátny, pomalý, aby sa ho snažil precítiť aspoň divák, pretože hlavní hrdinovia už nedokážu cítiť nič...od Pána režiséra som čakal viac, celkovo som dosť sklamaný, pretože toho nie je veľa, čo môže tentoraz ponúknuť...okrem dobrého hereckého obsadenia a citlivej hudby, ale to je samozrejmosťou Forsterových filmov... ()

Bigfuckman

Pěkně zpracované psychologické drama, krutého, rasistického otce (asi po svém otci), kterého donutí změnit pohled na svět až sebevražda vlastního syna. Halle Berry a Billy Bob Thortona svede dohromady až eskapáda neštěstí a tragédií. A je vidět, následkem špatných událostí může vzejít dobro, láska a pochopení. Parádní muchlovačka s k rásnou čokoládovou Halle byla třešinka na dortu. Jo a zkuste uhodnout co má společného kromě zaměstnání despotický otec a psychicky nevyrovnaný synek. No přeci blonďatou šlapku jenž je vždy dokázala chladně ukojit a to dokonce ve stejné poloze a stejném pokoji. ()

NoIdentity

Když bych Ples zhodnotil čistě objektivně, řeknu, že je postavený na dost nepravděpodobných situacích. Zkrátka náhodách, které by se sice mohly, ale daleko pravděpodobněji vůbec nestaly. Na druhou stranu tohle všechno mi došlo "až po". Až potom co jsem se nechal unést atmosférou a velmi povedeným soundtrackem natolik, že jsem v některých scénách dokonce cítil tlačící se slzy do očí. (jednalo se o první shlédnutí filmu a do toho ještě moji depresivní náladu). Nicméně velký dojem u mě zůstává pokaždé, když film vidím. Je prostě tak dobře natočený a vymyšlený, že ani nepostřehnete, že v jeho podtextu je velmi nauková myšlenka o odsuzování rasismu. Vezmete ji zkrátka za svou naprosto přirozeně, až potom vám dojde, že těch 111 minut jste vlastně seděli na semináři o rasové toleranci. Ale to bych rozhodně neviděl jako zápor a to víc, když zhodnotím jakým způsobem je vám tato myšlenka postupně předávána. Jiný konec by se do takového filmu snad ani nehodil, ale já v něm vždycky hledám jenom takové malinké naťuknutí, kam se budou kroky Hanka a Leticiie ubírat... Já ho tam snad našel, ale nejsem si jistý, jestli ho tam skutečně autoři vložili a nebo už je to moje fantazie pokračování jejich příběhu a tak jsem pořád bezradný. :)) Možná i proto mě film bude bavit pokaždé znovu a znovu. ()

HarlanWade

Ano, výborný film, ale přesto zdaleka ne dokonalý. Nemá dostatečnou atmosféru na to, aby diváka zcela pohltil a nemá dostatečně propracovaný scénář, aby dal divákovi pocit řemeslné bezchybnosti. Zároveň si Marc Forster měl více zvolit, jestli chce točit smutnou story o stárnoucím muži a nebo love story o lásce vzniklé za zvláštních okolností. Skloubení nebylo špatné, ale maličko nedodělané. Halle Berry na oscara nehrála, ale podle mého ani Thornton, přestože zahrál standartně dobře. Zvláště v rámci hollywoodské tvorby rozhodně jedinečný film, ovšem ten pocit toho něčeho navíc, co se podaří natočit jednou za pár let, Plesu příšer chybí. Ale ten sexuální akt, ten se asi pár let skutečně nenatočí ;) ()

jafuska

tenhle film se prostě nepovedl prvním půlka vypadala nadějně, ale co dál? všechno se pak nějak ztrácelo, nakonec celý děj přišel v niveč, přitom tenhle film mohl mít dobrý potenciál, ale asi režišér nemá moc zkušeností, nebo to jednoduše odfláknul jak se dalo, mohlo to být drama, ale nakonec z toho vylezlo cosi, co do dramatu má hodně daleko. ()

Forsetino

Další ze snímku, kde exceloval B. B. Thornton. Oskara sice dostala Hale Berryová, ale já bych ocenil spíš výkon Thorntona. Jinak z mého pohledu se jednalo o krásnou ukázku toho, že člověk může svoje předsudky změnit, ale bohužel k tomu jsou třeba tragické okolnosti. Tenhle film si na nic nehraje. Vypráví příběh muže, který nežil příliš šťastný život a jehož osud se protne se ženou, která si také smůly vybrala až dost. Přesto na konci divák pocítí jakousi naději, že i přes všechny nezdary a klacky, co člověku napadají pod nohy, život nekončí a vždy je naděje na lepší zítřky! Nenudil jsem se, bavil jsem se a věřil jsem tomu. Takže jednoznačně 5 hvězd. ()

uodevr

Dva filmy v jednom. První půlku se odehrává tragické drama, které na nervy hraje přímo mistrně, aby jej v druhé půlce vystřídala lineární romantika, která sice probíhá zajímavě a končí hezky (slovo "hezky" má v tomto kontextu hned několik naprosto odlišných významů), ale nějak mi k tomu předchozímu ději absolutně nesedla. Nebýt toho úžasného soundtracku a těch vesměs výborných hereckých výkonů, nejspíš by se tahle takřka brutální nevyváženost odrazila v hvězdičkách. ()