Ples príšer

• Česko Ples příšer (viac)

Hank Grotowski je bachař pracující v oddělení pro odsouzené na smrt. Pracoval tady už jeho otec a současně tu dělá i syn Sonny. Celá rodina má rasistické sklony, Hankova manželka spáchala sebevraždu stejně jako jeho matka a Hankův vztah s otcem je stejně katastrofální jako se synem. Citově strádající Sonny si nakonec dobrovolně vezme život a Hank okamžitě opouští zaměstnání. Ještě předtím však oba asistují u popravy černošského vězně Lawrence Musgrovea, jenž po sobě zanechává otylého syna a pohlednou manželku Leticii, s níž se Hank náhodou seznámí. Pracuje totiž jako servírka v restauraci, kde se občas stavuje na šálek kávy. Jednou večer ji odveze domů a po pár skleničkách se jejich letmé přátelství zvrhne ve vášnivou romanci. Až ráno se Hank z fotografie dozvídá, s kým měl tu čest. To, že asistoval u popravy jejího manžela, však Leticii raději zamlčí. Je však jen otázkou času, kdy na choulostivé okolnosti nového vztahu přijde sama.

Herečka Halle Berryová byla za svůj výkon oceněna Oscarem a Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně 2002. (oficiálny text distribútora)

Flego

Priznávam, že som od tohto filmu toľko filmového umenia a emócií nečakal, o to je moje prekvapenie väčšie. Jedná sa o vynikajúci film po všetkých stránkach. Hoci pracuje s rasovou neznášanlivosťou, dávky sú podávané poväčšinou sofistikovane. O okázalom rasizme sa natočilo veľa filmov, ale tento mal svoj bonus vo forme skrytého o to silnejšieho. Prerod hlavného predstaviteľa, keď ho donútia tragické udalosti prehodnotiť svoj život, je obdivuhodný. ()

anais

Monster´s ball je tichý, pomalý film. Bolestný. Je lepší nevědět před jeho sledováním mnoho o příběhu. Pot, vedro, černoši, rasismus, sebevražda, smrt, sex za penízeláska. To všechno se dá najít v Monster´s ball. Je to film o předsudcích, o zhoubném vlivu rodičů na své děti, o utrpenítedy žádná veselá témata. Hudba se tu vyskytuje jen příležitostně, podtrhává trápení postav, trýzeň. Halle Berry rozhodně překvapí – chvíle před pověstnou erotickou scénou, kdy se opíjí whisky a žvatlá o svém filmovém synovi je zahraná skvěle. Věříme ji všechno. Billy Bob Thorton předvádí další ze svých chameleónských kreací. Jeho hrdinovi trvá dlouho, než si dokáže uvědomit vlastní priority a vymanit se z despotického vlivu svého otce. Thorton to podává uvěřitelně, naprosto adekvátně. Tam, kde by jiný možná přehrával nebo působil trapně, on splývá s postavou. A ten nadějeplný konec potěší! ()

Roman.Ticka

Bylo to dobře zahrané, skvěle zrežírované, s dobrou muzikou, až na scénář alá kalkul a spekulace. Zelená míle a Crash, v nichž vidím vzájemnou spojitost a nevyhnu se srovnání, jsou na míle vzdálené. Opět se tu dokolečka omílá starý dobrý Freudův vzorec o dětských traumatech. Znovu budu za prudiče, že o rasismus jde až na druhém místě, ale především o výchovu a příklad v rodině. U Hanka se táhl generačně ještě z dob, kdy černí neměli v Americe žádná práva. Podobně žila rodina Leticie. Takto citlivé téma vyžaduje opravdu mistra ve svém oboru, jinak se výsledek mine účinkem. Bylo to jako rovnice o dvou neznámých, kterým naráz umřou děcka, najednou jim dojde co ztratili, konečně zjistí, že jsou opuštění a oba se jak na povel probudí z letargie a zjistí, že je potřeba na svém zatraceném osudu makat. Halle Berry se mi líbí čím dál víc a hrála bezchybně, včetně pár posledních minut v závěru, které obsáhly vše, co snímku jako celku chybělo - opravdovost, lidskost a naději. ()

rikitiki

Minimalistické projevy a maximalistické emoce. Asi blbé heslo pro dobrý film, ale já to tak vnímám. Muž bez emocí, který se učí od ženy, která emocemi překypuje, ve snímku, který i setřenou barevností signalizuje, že musíme cítit hlavně nitrem. A oni dva jsou prostě spojeni krví. ()

Ivoshek

Hvězdičky za Billyho B. Thortna. PS: bez urážky, Halle Berry je pěkná, ale to je tak asi všechno hezké, co se dá o ní říct. ()

Nazghul

Možná, že si spíše zasloužil Oscara Billy Bob Thorton, ale přece jenom, to že ho Halle Barry dostala mi vadilo z letošních Oscarů rozhodne nejmeně!. Za co ho třeba dostal Danzel Washington? A co nejvíce bije do oči je porážka Pána prstenů Čistou duší! Letošní Oscary jsem zkrátka nepochopil. Nebo vlastně ano! ()

Janek

Asi nejpoctivější film Marca Fostera, film, z kterého vám naskakuje husí kůže a film, který má jeden z nejlepších dějových zvratů, které jsem kdy viděl a který se mi pokaždé s tímto filmem spojí (a pak také postelová scéna s Halle Berre...vrrr :)) ()

mm13

Tento film mal byť prúser ako hrom! Nechápem ako je len možné, že to vo výsledku nie je patetická prkotina hrajúca sa na vážny film, ale naozaj veľmi vážny film, ponúkajúci mimoriadne silný zážitok!? Dúfam, že mi ďalšie filmy Marca Forstera poskytnú odpoveď, nateraz sa pokorne skláňam a zmätený odchádzam. ()

duklak2

Ples příšer. Co si pod tímto názvem lze všechno asi představit? Komedii, či drama, nebo horor? Nakonec z toho vzniklo docela obstojné romantické drama. Film, který velmi staví na svém ději. Dva hlavní protagonisté zvládají své role na jedničku. První půlka filmu je velmi dobrá, dozvídáme se vše podstatné. Bohužel ta druhá spadá do šedého průměru a celkově tak sráží kvalitu filmu, který měl podle mého názoru na víc. Mimochodem, tento snímek proslul nejdelší scénou sexuálního aktu v dějinách kinematografie. Scéna začíná v 70. min. filmu a trvá cca. 3 a půl minuty! Upozornění na mylnou informaci ohledně délky filmu. Originální DVD obal uvádí, že film je dlouhý 131 minut, jenže pravda je jiná. Čistý čas je pouze 104 minut! ()

MáŠa

Jeden z těch filmů, co se snaží být vážnější a co jde v pohodě shlédnout, a po kterým budete mít pocit, že už jste viděli filmy, které vás vzaly mnohem víc a že to, co si z toho do budoucna zapamatujete, bude asi jen to, že tam byla skoro nahá Halle Berry. ()

Lacike

Je to taky opak vsetkych tych depresivnych festivalovych filmov v ktorych sa vsetko v zivote hlavnych hrdinov serie az k tragickemu zaveru. V tomto filme sledujeme osudy dvoch postav, ktore si na zaciatku prejdu tragediou, ktoru by nikto zazit nechcel, ale potom sa to vsetko zacne obracat k lepsiemu a zvysok filmu ma strasne povzbudivu atmosferu. Zaverecna scena je neskutocne nadherna a hrdinov opustime s dobrym pocitom, ze este zaziju svoj kusok stastia. Proste film o nadeji, ze nech ste akokolvek v riti, tak môze byt lepsie. V hlavnych ulohach exceluju uz tradicne skvely Thornton a trochu teatralna Berryova. Ale potom, co zazila jej postava to je pochopitelne. Zvysok postav je uz len do poctu. Velmi verne je vykreslene prostredie americkeho vidlakova. Film je plny emocii ale nie je to nejaky prvoplanovy dojak. Viem si predstavit, ze to pomale tempo kazdemu nesadne. Mne to nastastie sadlo dokonale a kludne by som stravil v spolocnosti tych postav dalsiu hodinu. 9/10. ()

rawen

Ples příšer - jako kdyby kolem vás létala opatrná vosa, která občas nepříjemně bodne, ale postupem času si zvyknete se jí nebát. Díky bohu tomuto filmu nechybí konec, který té velké bezútěšnosti vetkne již málo očekávaný smysl... Zvláštní... Dobré... 7,5/10 ()

maseer2

přiznávám se bez mučení, že jsem 70 minut především čekal na tu legendární mrdačku mezi Billy Bob Thortonem a Halle Berry.. jenže nakonec se z toho vyklubalo po všech stránkách povedené ponuré drama s výbornými hereckými výkony, které by vám rozhodně nemělo uniknout.. P.S.: smekám před Halle Berry, která se prosouložila k Oscaru :)) ()

bouncer

Záměrně zdlouhavý film navozuje zajímavou atmosféru, která se těžko popisuje. Snímek se zaobírá důležitými otázkami lidského soužití a je vidět, že vše má ve filmu opodstatnění. Samozřejmě jsou tu vynikající herecké výkony a scénář, které jen kvality Plesu příšer podtrhují. Nevím, prostě to, jak se film už od počátku ubíral, mi opravdu sedlo a dokázal jsem se ponořit opravdu do hloubky.... ()

Agatha

Od tohoto filmu jsem očekával strhující herecké výkony, ale těch se mi teda nedostalo. Na úrovni hraje leda tak Billy Bob Thornton, ale Halle Berry nepředvedla nic závratného. Ne že by byla špatná, ale Oscara? Zřejmě chtěli mít pořadatélé výjimečné předávání Oscarů, zrovna jim chyběla první černoška, která by si Oscara převzala za hlavní roli, a tak se to nějak sešlo a hysterická scéna na hlavním pódiu je na světě. Film mi nějak připomínal přicházejícího Mrtvého muže se Susan Sarandon, který mě však nadchnul o něco více. Lákavých prvků je tu ale dost, jednak už zmiňovaný výkon B.B. Thorntona, menší ale nepřehlédnutelná role Heatha Ledgera nebo bravurní hudba. Moje hodnocení 70%. ()