Jedno přísloví říká: "Jez proto, abys žil. Nežij proto, abys jedl." Jenže starý indiánský mýtus Weendigo zase vypráví o tom, že ten, kdo požije maso svého nepřítele, získá jeho sílu a duši. Má to ovšem háček každý, kdo to udělá, dostane i neukojitelný hlad po další lidské potravě, změní se v dravce a tomuto neblahému osudu může uniknout pouze vlastní obětí. Americko-britský film Dravci, který je kombinací kanibalského a upírského hororu, se odehrává v polovině 19. století na zapomenuté pevnosti v kalifornském pohoří Sierra Nevada. Právě sem je na zimu převelen kapitán John Boyd, vyznamenaný za hrdinství v mexicko-americké válce. Jenže jak už to při válečných konfliktech bývá, všechno se ve skutečnosti odehrálo trochu jinak. V bohem zapomenutém místě však Boyda čeká nejtěžší bitva jeho života střet s kanibalem Colqhounem, který pronikne do pevnosti a vláká její posádku do pasti. (oficiálny text distribútora)

iamek

Po všech stránkách neobvyklý a zvláštní film s tématem kanibalismu a slušnou mrazivou atmosférou. Pro české publikum je i zajímavé obsazení, kde uvidíte velké množství českých herců a někteří poznají i místa, kde byl film natočen. ()

heyda

Eat or die. Jednoduché rozhodnutí, viďte? :-))) Vyzdvihl bych zde asi vizuální stránku, co mi naopak vadilo, byl fakt, že jsem dostal během filmu opravdu ukrutný hlad. :-))) 5/10 ()

VenDulin85

Hodně zvláštní snímek o tom, kterak všelijak lze mít rád bližního svého... Sice jsem po celou dobu měla trochu problém se sympatií k hlavní postavě, ztvárněnou Guyem Pearcem, ale od momentu, kdy se před kamerou vyskytoval vlasatý Robert Carlyle, už mi to tak moc nevadilo. Dravci vám můžou způsobit dočasné nechutenství i filozofování o tom, jestli je lepší jíst, nebo žít. Každopádně ale jsou natočení neotřelým a britsky morbidním způsobem, který (pokud ho máte rádi) vás nadchne. ()

lillien

No tak to byla chuťovka, jakto že mi tahle dávná originalitka až do teď unikala? Jediný omyl je v zadání žánru. Horor bych vynechala, přesnější by bylo thriller křížený s černou komedií. Obsazení výborné, příběh okořeněný skvělým sarkasmem mě bavil až do konce a všechno ještě o level výš vytunila naprosto skvělá a neotřelá hudba. Zbabělost a expanze v cynickém provedení, paráda. Dokonce i kdyby to nemělo vůbec žádný hlubší smysl a byla to jen obyčejná gurmánská naháněčka, tak mi to stále přišlo vtipné. Sranda je, že se to natáčelo někde v Tatrách a já až do konce áchala nad nááádhernou divočinou v Nevadě. No a Guy Pearce byl totálně k sežrání, ježiš to je pěkný chlap i s omláceným xichtem, mastnými vlasy, ulepený od špíny a zaschlé krve...dokonale ladil k skřetovitému, charismatickému Carlylovi. ()

evulienka3

Priznám sa, že tento film by som si zrejme nikdy nepustila, ak by som dopredu vedela o čom má byť. Toto proste nie je moja šálka kávy. Prilákalo ma však k nemu meno Roberta Carlyla, ktorý patrí k mojim obľúbeným hercom. Musím však uznať, že po dopozeraní filmu napriek istej dávke zdesenia nad príbehom, som musela konštatovať, že napriek pre mňa desivej téme je stvárnený s prijateľnou dávkou napätia, násilia a aj správnou čierneho humoru typického pre britskú tvorbu. V konečnom dôsledku sa teda jednalo o priemerný film s nápaditým príbehom a napriemernými hereckými výkonmi, za ktoré mu pridávam jednu hviezdičku navyše. ()

jonyyy

Perfektní obsazení a Robert Carlyle výborný jako vždy. Nedokázal jsem si ho v takové roli představit, ale teď nevím kdo by to zahrál lépe. Atmosféru tu hodně dělá ta zvláštní hudba. A je milé vidět tolik českých jmen v závěrečných titulcích. 85% ()

Othello

Neskutečně cynická pohádka, která i přes určité scénáristické lapsy dojde do konce bez hluchého místa a zanechá hřejivý pocit úžasu. Robert Carlyle, který vyměnil klasické oční zorničky za dva šváby šíleně pátrající po další hostině je famózní ve své schopnosti přesvědčit diváka, že žraní lidí je vlastně fajn. Pohlreich by měl zajisté radost, jak hbitě proměnil zmíněnou odpornou kuchyni vojenského tábora na festival delikates v čele se zajisté chutným dušeným masem á la major Knox. Rozpočet filmu je sice očividně vylovený z nějaké fontánky pod Tatrami (například poházená prostěradla simulující tající sníh), ale pak hudba, ta je neuvěřitelná. Za zmínku stojí famózní závěrečný souboj, kde se snad ani nesetkají zbraně hlavních protagonistů, jenom do sebe řežou, bodají, pak se opět zvedají a sekaj se. A finále.. ano čelist sklapne a "Jestli zemřeš jako první, určitě tě sním..." Kouzelné, Ravenous je naprostý klenot. ()

Pítrs85

Problém Roberta Carlyla je ten, že hned, jak tam chudák celej pobouchanej dorazil, jsem věděl, že to on bude ten prvotřídní zmrd, žádná oběťulinka, ne ne, tomuhle psychopatovi, co jen svým pohledem láme holenní (a když na to přijde tak i lýtkové) kosti, kladný hrdiny nevěřím :-) Takže jeden twist prozrazenej hned, he. Ale na to sere bílej tesák, ten film je totiž tak sugestivní, že vám při jeho sledování bude blivno (tak jako mně, i když možná, ale jenom možná na tom nese svůj díl viny ta zelenina od oběda :-). Každopádně ten Robert, jak už jsme si říkali, to je prostě radost pohledět a to hlavně od okamžiku, kdy mu mrdne v tykvi a začne to tam kolem sebe všechno kosit. No a ten konec, ten to krásně... sklapl :-) Možná jen škoda, že tam nebyly žádné záběry těch hodovaček, vidět tak áčkové herce, jako je kromě Carlyla i Pearce, jak tam ohlodávaj lidský kosti, jo, to by za to stálo. ()

eraserhead666

"Morálka je poslední baštou zbabělce!" Jak výstižné heslo. Dobrý kanibalský příběh, jehož velkým plusem je historické umístění, které mu dodává na zajímavosti. Stejně tak i místo, kde se to odehrává, opravdu nádherná příroda, až mě v závěru překvapilo, že se to natáčelo u nás a na Slovensku (známé české nebo slovenské ksichty ale nehledejte, nejsou tam). Výborná je uvítací a seznamovací řeč v pevnosti Spencer, kterou si vyslechne Boyd, takhle někdo se situací seznámit mě, vezmu nohy na ramena a už mě tam nikdy nikdo neuvidí. Film má hodně zajímavou hudbu, která však v první části není nijak hororová a při prvním Windigově masakru a honičce tomu místo napětí dodává spíše komediální nádech. Carlyle má na podobné role ksicht, sice hraje furt stejně, ale tohle je (hlavně v první části filmu) po Trainspottingu jeho druhá nejlepší role, co jsem viděl. Co se příběhu týče, v rámci kanibalského žánru nadprůměr, provedením mi to připadá trošku umírněné (že by úlitba cenzorům?), mohlo to být trošku tvrdší. 3,5* okrouhlím dolů :-( ()

SOLOM.

Anglickou režisérku Antonii Bird jsem do dnešního dne vůbec neznal. Musím však říct, že tento film se jí velice povedl a získala si mou přízeň. Většina britských filmů je totální hovadina, ale zde jsem se setkal s obrovským překvapením. Jde o směsici westernu a hororu, kterých je jako šafránu. Hlavně těch dobrých. To co následovalo, nechci moc rozepisovat, ale můžu říct, že jsme nebyli ochuzeni o prvky kanibalismu, které sice nebyly prezentovány kdovíjakými efekty, ale o tom to zas nebylo. Podání, které nám bylo nabídnuto, zcela vynahradilo černoušky v džungli, kteří pobíhají s oštěpy a následně si naporcují maso obětí. Elegance, kterou předváděli herci byla tak skvělá, že jsem děj zcela hltal a za celou dobu si neudělal ani jednu pauzu. Byl nám nabídnut vývar z lidského masa a musím se přiznat, že právě v tu dobu ve mně začala bujit touha po jídle. Poslední konfrontace obou hlavních aktérů mě trochu zklamala. Celou dobu jsem čekal obrovské vyvrcholení, kterého jsem se bohužel nedočkal. ()

JASON_X

Navnadil mě téměř velkofilmově rozmáchlý začátek, evokující mi spíš Tanec s vlky, než nějaké kanibalské béčko o wendigovi. A i celkově se jedná o nevšední horrororovou podívanou, sice nepříliš děsivou, grotesce místy podobnou, ale herecky skvěle obsazenou, dobře vypravenou i zručně zfilmovanou. Bohužel nevšední je i filmová hudba, která je sama o sobě jistě kvalitní, ale pro horrorový příběh z Divokého Západu naprosto nevhodně zvolená, atmosféru ničící, uši rvoucí a vražedné fantazie v divákovi/posluchači vzbuzující. S chutí bych si toho prasopsa, který o jejím použití pro film rozhodl, naporcoval do guláše. Protože vliv pojídání lidského masa na lidskou psychiku i fyziku je přímo zázračně blahodárný, jak jsem se díky Ravenous právě dozvěděl. ()

oLí

8.5/10 Nejoriginálnější film, jakej moje oči poslední měsíce zhlédly. Paní režisérka (!) se nebojí krvavých scén, nepřehání, umí je používat. Hudba je absolutním majstrštykem celýho filmu, ve kterém se Robert Carlyle předvedl jako jeden z nejděsivějších hajzlů, jaký jsem v poslední době v horrorech viděl. Děj před jeskyní, následná naháněčka a scéna na skále je vrcholem filmu a ukazuje, že opravdovej strach a bobky v trenclích se divákovi dají nahnat i ve scéně, kdy svítí sluníčko. Originální, jdoucí si vlastní cestou a dost pusobivý. ()

Morholt

Bílej muž a indiánská kanibalská legenda můžou dohromady nadělat jen jednu velkou paseku. Carlyle a Pearce si za zvuků výborný Nymanovi muziky nic nedarujou a tak to má bejt. Absolutně nechápu, že se mi tahle záležitost tak dlouho vyhejbala. 85% ()

Mordenroth

Netradičný pohľad na kanibalizmus, ktorý ma veľmi oslovil. Výborní herci v hlavných úlohách, krásna slovenská príroda a chytrý scenár. Celý film je vlastne netradičný a je to dobré, pretože človek si aspoň na chvíľu oddýchne od súčasnej holywoodskej produkcie. Jednoducho skvost! ()

Shaqualyck

Dokonalý předkrm před českou premiérou Sweeneyho Todda ;-) Z talíře se na nás směje lehoulince připálená kanibalská lahůdka nejen pro filmové gurmány. Ale pozor. Téměř neznáma Antonia Bird uvařila hodně kuriozní specialitu, která rozhodně nebude chutnat každému. V hrnci se totiž mísí podivná indiánská pověst, česko-slovenské hvozdy a několik vyhladovělých herců v čele s precizně hrůzostrašným Robertem Carlylem. K tomu přisypte něco málo dalších ingrediencí, jako třeba hrst černočerného humoru, špetku westernu a vše ozdobte totálně "úleťáckou" hudbou jakoby z jiné planety. A nezapomeňte tabletky na trávení, protože z tohoto voňavého pokrmu by se nejednomu divákovi nemuselo udělat dobře... ()

PROROK14

Paráda. Tak rýchlo ako si ma získal tento film tak to je fakt niečo. Skvelá atmosféra, skvelí herci, všetko skvelé. Mal som akýsi pocit, neviem ako to popísať ale tento film je niečím výnimočný. 90% ()

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

16.03.2008

Soudný den je za rohem, ale režisér této drsné akční sci-fi Neil Marshall (kromě jiného tvůrce vynikajícího klaustrofobického Pádu do tmy) se přesto dívá do budoucnosti. Která leží v minulosti. Máte… (viac)