Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

Merenre

Film s nejotřesnějším možným hereckým obsazením, ukrutně stupidním scénářem, ze kterého je člověku do pláče a vyčpělou režií. K tomu typická hudba mistra všech rutinérů Williamse. Seru vám na to, kolik to stálo a jak sou tam skvělé efekty a jaká je Spielberg hrozná hvězda, a když to zbastlil on tak to prostě musí být pecka, pokud příběh stojí za totální hovno, postavy sou napsané tak stupidně a šablonovitě, že jednorožec charlie je proti tomu přednáška z filozofie. ()

Adhol

Filmy o mimozemské invazi většinou přecházím, ale tenhle je jiný a nad ostatními vysoce vyčnívá. Výborně natočené, originální a hlavně napínavé jak kšandy a dokonce i pro mě většinou bezduchý Tom Cruise hezky zahrál. Jen škoda toho na můj vkus hodně utnutého a předvídatelného konce, takže 4 hvězdy s odřenýma ušima. ()

Aidina

.... "To přišlo odjinud. Myslíš jako z Evropy?..." Tak pro mě tedy zklamání. Tom Cruise naprostou většinu filmu prokřičí. .."Robie zpomal, Robie vrať se, nechoď tam... kam jdeš.. nedívej se..., podívej se na mě...." Na jeho místě bych nešla ani na vlastní premiéru a na scénaristu bych vzala vidle. Neskutečně mizerné dialogy a ještě divnější překlad. A co ten konec? To měl bý vtip? Ve filmu bylo tolik nelogických věcí. ()

jessic

Spielbergova verze Války světů je posunuta do intimního pohledu jedné americké disfunkční rodiny. Útok mimozemšťanů je samozřejmě technicky perfektní, davové scény paniky dostatečně atmosférické a temné, ale scénáristicky mě to moc neoslnilo. Bylo mi úplně fuk, co se s hlavními protagonisty stane, a chvíli jsem si přála, aby uječenou Dakotu konečně nějaký mimozemšťan sežral. Intimní linie, na které je celý příběh postaven, na mě vůbec nefungovala. ()

Eeve

Veľmi rozporuplná verzia Vojny svetov. Na jednej strane je to vizuálne pleasure, dokonca aj audio pleasure :) a to nehovorím o soundtracku, ktorý je miestami skvelý, miestami až nepríjemný. Obsadenie vynikajúce, Dakota skvelá, Tom Cruise takisto, nepríjemný charakter pre mňa jedine Chatwin. Sme takisto svedkami niekoľkých mimoriadne mrazivých a skľučujúcich scén, no a "príchod na svet" prvého tripoda nemá obdoby. Na strane druhej sa ale potýkame s nepríjemným scenárom, niektorými filmovými hlúpostiami, ktoré sa nedali nevšimnúť (mňa osobne štvalo, že rodinka Ferrierových sa neustále zo všetkého dostala jedine sama, toľko šťastia v reálnom živote nemôže mať snáď nikto), no a samozrejme presladeným hollywoodským happyendom. Samotné "vyriešenie" invázie realizované rukami matky prírody je síce krásne, ale sotva uveriteľné pre kohokoľvek. No napriek tomu som Spielbergovi vďačná za tú skľučujúcu a pesimistickú prvú polovicu filmu, na ktorú nikdy nezabudnem :) Prvý krát videné v starom dobrom kine, takže atmosféra ešte hutnejšia. ()

Rust_Francis

Někteří tu zahazují Cruisův výkon, ale já jsem si tenhle filmek pořádně užil. Kdo mě především lezl pekně na nervy byl ten pubertální parchant Robbie :) Perfektní výkon mladé Dakoty a jako vždy bezchybná kamera, ostatně jak je ve Spielbergovských filmech už zvykem. Atmosféristické sci-fi, které zrychluje divákův tep jakoby se on sám snažil utéct co nejdál to jde. Škoda jen toho "vyšumějícího konce". ()

Radek273

Poněkud urychlený konec trochu kazí celkový dojem, ale jinak dobrý film. Tom Cruise byl sice ze začátku nebývale nervozní, ale postupně se vrátil ke své herecké pohodě a film držel. Ztvárnění super, zvuk a celkové efekty už lépe nešly. ()

PatrikP4

Steven Spielberg prostě neumí natočit naprostou kravinu, která by se nelíbila... Vždycky si k tomu přizve nějákého top herce jako je Ford, Hanks, DiCaprio a nebo Cruise... A s těmito ikonami to prostě ani jinak nejde... Válka světů je zajímavý film už jen z toho důvodu že se člověk jak je u Spielbergovích filmů normální, celý čas nenudí... Pořád je na co koukat... ()

bykes

Ja neviem, tie Cruisove scifi sú ako húsenkova dráha (ha, mudrujem, na žiadnej som nikdy nebol). Minority report alebo Oblivion? Okej, Tom, dobre, zaslúžiš si ďalší scientologický level poznania, bližšie k Thetanom či ako to máte. Ale Vojna svetov?! Ja vám neviem, knihu mám zafixovanú ako perfektné dielo, Marťania na anglickom vidieku, napätie a dráma ako sa patrí. Z nejakého dôvodu táto chémia pri tejto US verzii nefunguje. Možno som v poslednej dobe len videl lepšie scifi (Martian, Interstellar) a latka je aj pre také duo ako Spielberg/Cruise príliš vysoko, ktohovie. ()

Saxos

Cruisovi akčnější role jdou. Klady: perfektní knižní předloha Wellse; perfektní rozhlasová hra. Scény: projíždějící hořící vlak a stažené závory; první útoky ať tripodů, tak neúspěšné obranné; a samozřejmě tripodi 100% povedené. Zápory: trochu odfláknutej konec. ()

linger

Toto bolo ale fakt super! Fakt ma niekto vyhrady ku koncu? Koniec bol jeden z najlepsich, co som videla v sci-fi zanri prave preto, aky je, ako to nazvat... fiktivne realisticky? Knihu som necitala, resp. vedela som, o com je, ale pre mna ako niekoho, koho (cisto amatersky) fascinuje mikrobiologia, bolo filmove prevedenie bezchybne. ()

superzurda

Když se poslední dobou podívám na film od Spielberga, tak mě překvapí nebo zklame. Zklamal mě například Válečný kůň, ale tady jsem byl překvapen, že film s potenciálem blockbusteru byl tak temný až depresivní. ()

Zlty_Dodo

Bože vydržal som to do konca len kvoli efektom a hudbe... nelogicnost v konani postav uplne pekelna, az boli... a ten rodinny happy end je prisernost... ()

kantyna2

Dobrý kousek, který je pro mě trochu víc natažený, než by mohl být. Trochu mne mrzí, že nebyl objasněn původ eMZáků, protože to ve mně hlodá, zřejmě si budu muset přečíst knihu. Na filmu je dost vidět, že měl velký rozpočet, CGI kvalitní, moc dobrá kamera i střih. Spielberg prostě umí natočit scifi, hlavně když na to má prostředky. Cruise válí jako vždy, co mě ale zaráží je Dakota Fanning. Jak může takhle malý dítě tak dobře hrát? ... Oceňuju, že se film nezabývá kravinama ohledně ukrytí prezidenta do úkrytu, postup jak bude armáda problém řešit atp, jako v ostatních katastrofákách. Prostě klasickej roadtrip s vymírající lidskou rasou. 77% ()

Aechato6

Já tomu chtěl dát tak moc pět hvězdiček. Celou dobu skvělá atmosféra (zvuk, efekty, kulisy), drama okolo jedné rodiny a její pohled na události okolo. Při vypjatých situacích a chování davu (linčování rodiny) a stejně tak jedinců (kam až je člověk ochoten zajít pro svou rodinu?) si divák říká "Zachoval bych se stejně? Není to přehnané?". Rozhodnutí je na každém a myslím si, že Spielberg problematiku lidského chování v těchto situacích vystihl bravurně. To co film stálo jednu hvězdičku byl konec. Nevadilo mi ukončení linky invaze jiného světa jako spíše ukončení linky rodiny, která byla taková moc hollywoodská. 80% :) ()

OwenBobby

Odvážné a nekonvenční Sci-Fi, které hned na úvod překvapí svým pojetím. Spielbergovi se mistrně daří vykreslit paniku z bleskově se vyvíjejících událostí a pocit zoufalství a bezmoci je cítit z každého záběru. Velký problém však mám s postavami. Nevím, zda je to volbou herců, nebo chybou scénáře, ale Spielbeg má snad patent na otravné charaktery. 8/10 ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)