Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

Markuss

Stát ve středu Afriky se zmítá v zoufalé situaci. To vše v roce 1994. V době kdy osudy miliony obyvatel této země zůstaly naprosto lhostejny povšimnutí světovéhe zájmu. Téma jako dělané pro film. Film, který je naprosto úžasný. Možná největší zážitek, který jsem u obrazovky zažil. jen těžko uvěřit, jaké zvěrstva si dokáží lidé mezi sebou dělat. Hotel Rwanda je film, který Vám ukáže, že všechny Vaše problémy jsou vlastně jen malichernosti a Vy si uvědomíte, že někomu na světě je SAKRA HŮŘ !!! Alarmující obraz toho co se v našem světě dělo, děje a asi boužel dít bude i nadále. 100% ()

smack

Skvělé provedení. Cheadle dokázal T. Georgeovi, že si při psaní scénáře vybral naprosto správně. Napětí ve mně ustanulo až při závěrečných titulkách, prostě obrovská atmosféra. Před masou lidí s mačetama bych taky prchal. MAKE LOVE, NOT WAR ()

Stařena

Pochybuju o tom, že lidé když to uvidí, tak zvednou hlavu od jídla a přestanou jíst..silně působící film s exceletním výkonem Dona Cheadlea.. ()

waska

Vynikající film, který popisuje události, které se staly ve Rwandě roku 1994. Ve světě je to známo pod pojmem "Rwandská genocida". Lahůdkou je sledovat výkon Dona Cheadlea, který stvárnil Paula Rusesabaginu, manažera hotelu Mille Collines, poslední svobodné oázy ve Rwandě. Jedna emoční scéna střídá druhou a film se poměrně věrně drží skutečných událostí. Úžasné je také sledovat Nicka Nolteho jako kanadského velitele jednotek UNAMIR generálporučíka ( ve filmu plukovníka ) Roméa Dallaira a jeho marný boj za posílení jednotek. Dallaire je soustavně žádal již několik měsíců před zahájením masakrů, jejichž přípravu zaznamenal. Dokonce poskytl svým nadřízeným seznam podle něj největších skladů zbraní připravených pro masakry a navrhoval jejich zabavení a likvidaci, tato akce mu však byly zakázány. Belgie dokonce stáhla z mise všechny své vojáky a Dallaire tak ztratil jedinou část svého kontingentu, kterou bylo možné považovat za efektivní bojovou sílu. OSN mu potom dokonce nařídila opustit Rwandu i se zbytkem jednotek, ale Dallaire odmítl tento rozkaz splnit a dál se pokoušel omezit vraždění. Po intervenci a ukončení masakrů Dallaire opakovaně obviňoval OSN, že svou nečinností a aktivním bráněním v efektivních protiakcích je spoluvinna na této genocidě. On sám byl hrůzami, které ve Rwandě zažil, těžce poznamenán. Kladl si za vinu, že se dostatečně nevzpíral omezujícím rozkazům nadřízených a že nedokázal masakrům zabránit. Po návratu do Kanady se pokusil o sebevraždu. ()

Highwayking

Film, který zobrazuje masakr ve Rwandě realisticky, prostou cestou, bez strojeně dojímajících záběrů zcela střízlivým a faktickým pohledem. Tento model, podpořený vynikajícím scénářem, povedenou režií a přesvědčivými hereckými výkony může být očividně působivější než jakýkoli jiný... ()

Colour

Čo je výhodou Forresta Gumpa? To, že tam nie sú všetky veci povedané priamo. Čo je nevýhodou Krvavého diamantu? To, že je tam príliš veľa akcie a ruší to celkový efekt. Hotel Rwanda je svojím štýlom niekde medzi týmito dvoma filmami. Vďakabohu. Tento film je sprostredkovaný očami jednej rodiny. Je to lepšie, akoby mal byť celý film nabitý akciou a zobrazovaný, ako jedna skupina nožmi, mačetami a puškami vraždí druhú skupinu. Urobilo by to film nepozerateľným a aj najväčším sadistom by z toho bolo na zvracanie. Je lepšie, keď si mnohé veci človek radšej len domyslí alebo predstaví, než keby ich má vidieť. Účelom filmu predsa nie sú nočné mory. Skrátim to na jednu vetu: film je dobrý taký, aký je - netreba tam pridávať akcie ani uberať rodinné scény. ()

Ceberus

Z nějakého důvodu to nebylo tak úplně vypjaté jako Schindlerův seznam, ovšem i tak si velmi dobře uvědomíte, že svobodu a mír, které bereme tak nějak za samozřejmost, vlastně samozřejmostí nejsou a mohli bychom být za ně přeci jen vděčnější. Chcete-li vidět akčnější a hollywoodštější Afriku, můžete si pustit třeba Krvavý diamant. ()

greigor

Skvělé. Velmi dojemný a smutný film se skvělým Donem Cheadlem. I kdyby to nebylo tak skvěle udělané, jak to je, zaslouží si to uznání už jen, že ifnormuje o hrůzách, které se dějí/děly v Africe a o kterých se u nás nikdo nedoví. Velmi působivé. Navíc mám slabost pro Jeana Rena. ()

danny_21

Další ze smutných výpovědí o černém kontinentu a genocidě ve Rwandě. Je smutné jak dokáží lidé s vlasntím druhem záacházet, a bohužel v Africe je to o to horší. Víc než film jsem to vnímal jako dokument, přeci jen filmařsky to není žádný trhák, snímek těží hlavně z té smutné reality. Naprosto se ale nabízí srovnání Paula s Oskarem Schindlerem, je to jasný důkaz že jen peníze v dnešním světě dokáží změnit to, kde všechny ostatní prostředky selhaly, díky za ně - 75 % ()

Dalessia

O masakri v Rwande som doteraz nemala ani potuchy, keby som pred pár dňami nepozerala jeden dokumentárny seriál z Afriky. Toto sa stalo naozaj v roku 1994? A "svet" sa len nečinne prizeral. Silný emotívny zážitok :( ()

lakart

Neuvěřitelné a naprosto užasné ztvárnění genocidy v jednom malém africkém státě. S velikým citem natočeno bez krvavých masakrů, o všem se naštěstí jenom mluví a pracuje to s divákovou fantazií (možná je to ještě horší :D). Celý film je hodně o emocích, které vám pracují od první do poslední minuty. Je to skvělý film o hrozných věcech. Kladl jsem si otázku, kdo je horší. Zda ti, kteří zabíjejí z přesvědčení, nebo ti, co stáhnou svoje "bílé" obyvatele a sami se distancují od masakru? 100% ()

007.

Měl jsem možnost před asi půl rokem číst několik autentických zkušenistí z řad Hutu, kteří ukrývali Tutsie např. pod rozpálenou plechovou střechou, kdy přes den tam byly obrovské teploty bez dostatečného množství vody, jídla a léků, bez možnosti se umýt či jít důstojně na toaletu. V noci tam chodili vojáci a oni museli poslouchat, jak si povídali o tom, jak vraždí jejich sousedy, známé a přátele. Něco, co si mi tady nedovedeme pořádně ani představit. 100% ()

roses_Andy

Tenhle film jsem viděla naposledy před 3 lety a stále ho mám před očima. Jeden z nejsilnějších snímků. A ještě silnější to pro vás bude, když si uvědomíte, že se to vážně stalo. Doporučuji ještě film Střelba na psy. Nemám výtky a pět hvězdiček jsou zde na místě. ()

Brinkley

Původně jsem dala Hotelu Rwanda hvězdy čtyři, nicméně na druhý pohled musím jít s hodnocením ještě výš. Silné emoce mnou cloumaly i teď, když jsem ještě měla děj v živé paměti od posledního promítání. Takže určitě nejde o pouhou mírovou agitku (nebo filmovou cenolapku ve stylu "předhodili jsme Vám naléhavé téma, šup sem s nějakým oceněním), ale o skvělý film se vším všudy (byť "pouze" klasicky pojatý). ()

Likan7

Ne každý film o genocidě podle skutečných událostí musí být automaticky fantastickou podívanou. Hotel Rwanda je toho příkladem. Divák se tak nějak ani nemá s čím nebo s kým ztotožnit. Je tu znát až moc velká snaha o dojetí diváka. Mne to minulo obloukem. Kamarádka vedle z toho byla na větvi, zajímavé. ()

diodoros

Samotný námet - genocída v Rwande v 90. rokoch - je veľmi silnou témou a spracovanie filmu tomu tiež odpovedá. Občasná "hollywoodskosť", tlačenie na city a nezobrazenie celej genocídy v jej úplnej brutálnej šírke filmu divák môže odpustiť, keďže vo filme ide skôr o vyjadrenie myšlienky pomoci uprostred nenávisti, vojny, rasizmu a nezmyselných medzikmeňových akcií, ktoré vyústili do masakrov. Film síce nezobrazuje desaťtisíce mŕtvych krvavých tiel (hoci vo viacerých scénach je tento fakt naznačený, zobrazený "zdiaľky", nie zblízka sledovaný), jeho kvality a posolstvo však spočívajú v zobrazení toho, ako by sa mal človek v takej situácii zachovať a ukazujú, že to je možné. Určite možno povedať, že film sa témou aj spracovaním podobá na filmy Schindlerov zoznam a Vražedné polia. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz