Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

polonius

Vynikjícím způsobem zpracovaný obraz, jak to asi vypadalo ve Rwandě během genocidy. Nicméně doporučuji mnohem (podle mého názoru) realističtěji zpracovaný Shake Hands with the Devil ()

Doomer

Film podle skutecne udalosti, velice pekne ukazuje mentalitu africkych lidi - ma cenu takovym posilat humanitarni pomoc? jak penize vyuziji? strhavam jen hvezdicku za poselstvi filmu ze za to vlastne muzou Evropani, coz je nesmysl. Kolonialismus skoncil uz davno a toto se delo v africe vzdy a vzdy se dit bude - zvlast diky humanitarni pomoci za kterou si casto kupuji zbrane polovojenske jednotky ()

aa12

Tohle drama ve mě zanechalo silný zážitek a je to to nejlepší co bylo o genocidě ve Rwandě natočeno. Vynikající herecký výkon Dona Cheadleho jen podtrhuje realističnost a člověku je jen líto čím si ti lidé museli projít. ()

Dampfer

Nebudu se rozepisovat, bylo by to zbytečné. Ten film byl vynikající, opravdu snímek chytl za srdce. Paul Rusesabangi je skutečný hrdina. Shlédnout ! ()

fantomas19

* strach o rodinu * genocída * krvyprelievanie z pohľadu domáceho obyvateľstva * hŕstka vystrašených a medzinárodný hotel - domáca genocída vs medzinárodná ľahostajnosť * Britsko-americko-taliansko-juhoafrická vojnovo-biograficko-historická dráma z roku 2004, ktorú natočil Terry George, je príbehom hotelového manažéra vo vojnou zmietanej Rwande. Pravdivý príbeh Paula Rusesabaginu (Don Cheadle), ktorý ako manažér medzinárodného hotela využil všetky svoje sily a konexie, aby zachránil čo najviac ľudí počas genocídy vo vlastnej krajine na začiatku deväťdesiatych rokov. Paul a jeho žena (Sophie Okonedo) vnímajú s obavou narastajúci tlak v pomaly sa rozdeľujúcej sa spoločnosti a zvyšujúcu sa nenávisť medzi dvomi dominantnými kmeňmi v Rwande. Hútske ozbrojené skupiny začnú likvidovať príslušníkov kmeňa Tutsiov. V krajine nastane panika, chaos a neuveriteľný strach. Pokojný život vystrieda boj o vlastný život, strach o svoju rodinu a najbližších. Sledujeme hrôzostrašné udalosti z pohľadu jedného človeka z domáceho obyvateľstva, rozčarovanie nad situáciou, jeho takmer márnu snahu o záchranu čo najväčšieho počtu ľudí a upínanie sa na neistú nádej medzinárodnej pomoci. V boji s rýchlosťou času sa javí neschopnosť medzinárodných síl zasiahnuť ako neodpustiteľná ľahostajnosť a výsmech ľudskosti a hodnote ľudského života. Film Rwanda je veľmi sugestívny a silne emotívny film, plný napätia a strachu v neistej a krutej dobe, ťažko pochopiteľných pohnútkach a propagácii zla na strane jednej a hľadaniach síl vo vnútri jednotlivca pre nezvyčajne náročné uskutočňovanie dobra na strane druhej. Atmosférou, hudbou a hereckými výkonmi zaujímavý film zanechá dojem na dlhý čas a kopec podnetov na zamyslenie. ()

Izz

Snímek Hotel Rwanda je bezpochyby silným zážitkem pro každého alespoň lehce citlivého diváka,nemůžu se ale zbavit pocitu,že téma genocidy značně zjednodušuje a omezuje se často jen na odsuzování pachatelů a glorifikování hlavního hrdiny.Což o to,takhle to možná bylo,ale trochu komplexnější pohled na celou událost nám podle mě tvůrci nabídnout mohli.Z hlediska filmového ovšem v podstatě není co vytknout. ()

Tatianistka

Prišlo mi to ako taká veľmi zmiernená verzia toho čo by sa tam iste v skutočnosti odohrávalo alebo vlastne ešte v niektorých častiach isto aj odohráva. Myslím, že som videla podobné filmy, ktoré boli podla mňa trošku realistickejšie, alebo skôr tvrdšie. ()

karlee

Jak hodnotit film, jehož cílem je citovým vydíráním probudit solidaritu diváků? No, na mě je ten film takový... moc oscarový. Silné téma, ale filmařsky že by to byl nějaký zázrak, to se mi zas nezdá. ()

error17

Po nějakém čase musím zvednout hodnocení na 5* jelikož když tento film vidím náhodou v televizi vždycky mě dojme a rád se na něj kouknu ještě jednou. ()

Zmeo

Silný příběh z prostředí občanské války ve Rwnadě, o kterou v době jejího konání ztratil svět zcela zájem. Nemáte ropu, nemáme zájem a přece existují lidé, kteří se dokážou vzepřít osudu a zachránit, jak sebe, tak ostatní. Skvělý film. ()

katu147

Film je pěkný, ale mě nějak extra nenatchl... Spíš bych i řekla, že je tak úspěšný jen proto, že je podle skutečné události.. Tyto filmy nějak neodsuzuji, ale tenhle mi prostě moc nepadl no noty.. Celý film jsem čekala , že se něco stane a ono nic.. Tak 3 ½ hvězdiček. ()

viky13

,,ABY POSLALI POMOC, TAK V NICH MUSÍME PROBUDIT STUD“...Válka dělá s lidmy divné věci. Jen tehdy se ukáže charakter, aka : Někdo se ukáže jako sbabělec který uteče, někdo jako krvežíznivý sadista, někdo slyší jen na úplatky a jen málo je těch, ktěří by za deset neznámých nevinných lidí položili svůj život. A tak vznikají jak váleční zločinci, tak váleční hrdinové. Toto je velmy silný příběh, nad kterým si sice většina normálních lidí popláče, ale pochopí ho až tehdy, až nějakou váku zažije. Stejně si z něj můžeme něco vzít...A to, že lidský život je cenný a stojí za to být statečný a nevzdávat naději, ať se situace zdá jakkoli zlá či beznadějná. Paul Rusesabagina ukázal, že se to vyplatí bojovat. ()

Maniik88

Tak trochu Africký Schindler, ktorý ale vsadil na minimum zobrazovaného násilia a viac vsadil na atmosféru a predstavivosť diváka. Don Cheadle to zahral perfektne. Príbeh z noble hotela veľmi zaujímavý a osoba zobrazená vo filme bola nadmieru šikovná a inteligentná. Žiaľ realita pre zvyšok Rwanďanov bola nesmierne krutá. Aká to musí byť osoba, ktorá ide rozsekať mačetov deti a ženy? Na základe nejakého pochybného rozdelenia v občianke a žvanenia z rádia? Akí to sme my vyspelí západ, ktorí to celé nechal tak? A čo horšie ešte vyzbrojoval obe strany konfliktu? Belgičania a Francúzi si čoskoro vyžerú svoju karmu. Pár myšlienok z filmu: "Vy ste horší než negri, vy ste Afričania", "áno, ľudia to uvidia v správach a povedia si: "to je horzné", a potom v kľude dojedia svoju večeru". ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz