Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

kobe6

Už déle si všímám jak vyníkající je Don Cheadle herec...toto je snad jeho největší role. Velice silný příběh, který donutí každého se zamyslet....a pak pravděpodobně dovečeří :) ()

Shimargh

Jak málo stačí aby se lidi mezi sebou začali vraždit, jak tenká je ta hranice, dej jim příležitost a historie nám pokaždé ukázala čeho jsme schopni. Zlo nečíhá pod postelí, ne v temném lese či o půlnoci na hřbitově...potkáváme ho každý den venku na ulici, protože to největší zlo je zlý, sobecký člověk plný nenávisti a zášti.. ()

vander19

Bolo to ešte na výške, prebehoval som diskom čo si pozrem a vidím niečo, že Hotel Rwanda. Čo to sakra môže byť??? Vidím na CSFD vysoké hodnotenie, ale v tej dobe mi meno Don Cheadle nič nevravelo. Tak som si to pustil a ostal v nemom šoku. Po prvom pozretí som tento film považoval za jeden za najlepších čo som videl. Bol som tak natešený z tej kvalitny - nie z toho príbehu, že druhý deň som si to pozrel znova. Od vtedy ubehol o 10 rokov a videl som ten film ešte pár krát. Keby mal CSFD zoznam TOP 11 vašich filmov a nie len 10 tak tento tam mám určite. A stále si myslím, že Cheadle mal dostať Oscara. Nezabudnem na tie okamihy ako vypadala Rwanda vtej dobe ako nám ju zobrazuje film. Aj vďaka nemu od toho roku sledujem udalosti tejto krajiny pozornejšie... ()

MadChick

Nevím, zda mě k židli přikovalo více téma nebo kvalita snímku. Obávám se, že v tomto případě hraje prim mrazivé téma a po režijní stránce nešlo o nic převratného, každopádně oceňuji poměrně decentní zobrazení násilí, ne vždy je pro vytvoření atmosféry potřeba to přehánět. Veliká pochvala patří pro minimálně zde výborného Dona Cheadla. ()

MejDej

Neskutečné co lidé dokáží udělat když jim někdo řekne, že můžou. Obří genocida Tutsii tu je ještě ukázana "jemně" oproti tomu co se tam doopravdy dělo. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Sľubujem, že už nebudem Tutsi."     Trochu viac sa mi páčil film Sometimes in April (2005), ktorý pôsobí autentickejšie a jeho sila spočíva najmä v tom, že je dôkladne faktografický. Naproti tomu Hotel Rwanda je nakrútený ako typický hollywoodsky blockbuster, obratne žmýkajúci emócie, ktorému nálepka "podľa skutočnej udalosti" dodáva špeciálny náboj. Dráma sa odohráva hlavne v stiesnených priestoroch hotela, neslávne známy masaker je skôr ako kulisa a to, čo sa vlastne v Rwande dialo, sa dozvedáme iba v náznakoch a sprostredkovane. Je tu viacero silne emotívnych momentov, najmä tie sprevádzané nádherným detským zborom piesne "Million voices" tlačia slzy do očí. Výborné je aj herecké obsadenie, ešte viac ako výborný Don Cheadle sa mi páčil Nick Nolte, ale potešila ma aj maličká, ale zato krásna rola Jeana Renoa. Film má kvalitný scenár, ale žiaľ len priemernú réžiu. Ani vizuálne príliš vábne nepôsobí, pomerne často som mal dojem lacných kulís. V každom prípade ide stále o výborný film, hoci na ČSFD dosť nadhodnotený, ()

system

Film ma nesporne kvality (od vybornych hereckych vykonu, az po scenar, ktery je inspirovan skutecnou udalosti), co mu vsak nemuzu odpustit je, ze me nechal naprosto chladnym. Ty zverstva a genocida, ktera jsou pachana na nevinnych lidech jsou opravdu kruta (tady by mozna nevadilo kdyby byla vylicena jeste vice realisticteji a krvaveji) a vsichni, kteri s tim meli co do cineni, by zaslouzili odstrelit jako dobytek, ale to nemeni nic na tom, ze vsechny me emoce skoncili zaroven s koncem filmu - a to na vic nez na 3* neni!!! ()

Senfi

Krásný lidský film. Příběh člověka, který se rozhodne chránit nejen svojí rodinu, ale i ostatní obyvatele města a to tím, že je vezme do holetu ve kterém pracuje. Film na mě udělal velký dojem a uvědomila jsem si, že moje problémy s ohledem na tohle nejsou vůbec důležité. Opravdu vynikající film, který chytne u srdce. ()

M.I.K.E.

Myslíte jak je váš život na hovno? Bůhví jaké nemáte problémy? Jak si pořád stěžujete ? Tenhle smutný snímek vás vyvede z omylu . Nechápu proč se toto musí dít, v dnešní moderní společnosti. Styďme se všichni. ()

Damielka

Trochu dost silné kafe, ale takový už život často bývá. Až si zas někdy budete stěžovat, že nejede tramvaj, že je drahej benzín, nebo nadávat na šmejda Paroubka a jeho partu hic, tak se podívejte na Hotel Rwanda a všechny ty "problémy" vás přejdou. Vynikající Don Cheadle, kterého když nespustíte z očí, tak se vám možná podaří vyváznout ve zdraví. ()

mota

Hodně dobře ztvárněné vyvrcholení (snad) dlouhodobého kmenového napětí ve střední Africe z pohledu solidárního hotelového manažera. Škoda jen, že není alespoň nastíněna historie konfliktu. Takhle to vypadá, že „zlí“ Hutuové se zničehonic rozhodli vyhladit „bezelstné“ Tutsijce. ()

Blazin

Co dodat? Tento film je výjimečný tím, že vypovídá o tom, co se ve Rwandě skutečně stalo a jak se zejména západní velmoce zachovaly a nechaly masakrovat lidi a bylo jim to jedno. Myslím, že i některé důvody byly asi řečeny ve filmu. Jen všichni doufejme, že to bylo velké poučení pro všechny (zejména pro ty, co to mohou ovlivnit) a nic takového se nebude opakovat. ()

Wenca888

Já myslím, že až to lidi uvidí, řeknou: "Proboha, to je hrozné" a budou pokračovat v jídle. Nevím jak vy, ale já jsem rád, že jsem Čech:D ()

Cement73

Toto je jeden z tých filmov, ktoré poznačia každého a nokoho nenechá chladným. To, že sa Hutu a Tutsi nenávidia všetci vedeli. Na začiatku pri rozhovore s novinárom (Phoenix) sa dozvedáme, ze to dokonca Belgičania nejakým spôsobom preferovali Tutsi kvôli užším nosom a vyžšej postave (s toho asi to "kácení vysokých stromu"). A vedie to trochu ku kacírskej myšlienke, že to vlastne európania môžu za všetko... Ale možno keby nebol kolonializmus, možno by sa medzi sebou vyzabíjali tak či onak. To sú všetko otázky, ktoré mám a ostanú bez odpovede. OSN by možno nezlyhalo, keby sa "najmúdrejší" amíci o Rwandu zaujímali. Inak pri tomto filme sa proste zastavuje rozum. V momente ked Hutu Paul dostáva odpoved od znameho "zásobovača" na otázku, že ved sa to nedá uplne vyhladit Tutsi: " A prečo nie? Ved uz sme na pol ceste"... Šialené... 1.000.000 obetí ()

ekomo

Krásný emotivní snímek plný protikladných lidských vlastností. Na jednu stranu lásky, přátelství a obětavosti a na druhé straně plný násilí, rasismu a lhostejnosti. Na vysokém hodnocení filmu se podepsal především Don Cheadle v hlavní roli člověka, který záchranil spoustu nevinných lidí, ale i skvělá režie a scénář. ()

Phorbo

muselo to dát hodne odvahy natočit něco takoveho. Asi nikdo si neumí představit tehdejsi situaci ve Rwandě. Ale díky terrymu georgeovi trosku ano... a docela realně díky jeho zpracování... 9/10 ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz