Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

Sabrewulf

Tak nevím.... mně to přišlo jako šedý průměr. Nic, co by vybočovalo z řad průměrných krimi. Cože, akční? Čím? Tou nejjalovější automobilovou honičkou jakou jsem kdy viděl? Dal bych i tři hvězdičky, nebýt to tak přeceněné... ()

MJMilan

S radostí se podívám na ty další. Pro mě to bylo něco, jako první díl Batmana, takže počítám s tím, že ještě přijde nějaký ten temný rytíř. ()

reky

Povedená a perfektně obsazená žánrovka. Damon do role Bournea sedne skvěle a Franka Potente taky nevypadá zle... Jsem hodě zvědav na další díly, potenciál tu je obrovský. ()

bartias

Slušný akční thriller staršího střihu připomene Vysokou hru patriotů nebo Jasné nebezpečí. Perličkou jsou hodně realistické akční scény. Honička v autech působí skutečně, pád z několikátého patra zbržděný tělem soupeře zase vypadá vyloženě bombasticky. ()

vesper001

Za málo peněz hodně muziky aneb akční film bez výbuchů, s jedinou pořádnou honičkou a hlavním hrdinou v opraném svetru. Matt Damon nevypadá jako tajný agent, ale to je prý základní rys tajných agentů. Franka Potente také není prototypem bezduché krásky v ohrožení, ale právě proto je sympatická. Souboje muž proti muži, barvy interiérů a závěrečné titulky mi připomínaly Matrix, ocenila jsem i krásné záběry Paříže a Prahu v roli Ženevy (především modré tramvaje, projíždějící se po Malostranské). Pohádka pro dospělé, pro sychravý sobotní večer s přáteli ideální. ()

Radiq

Někdo tomu taky řiká Agent beze jména, ale to je podle mě idiot, takže všichni v té dabingové společnosti, kde k tomu dělali češtinu. Samozřejmě jsem to viděl v originále, takže nejsu idiot, abych se na to dival v češtině. Je to nádhernej názornej příklad toho, jak hezky rozjet skvělou špionážní sérii. Inteligentní děj a hezká uvěřitelná akce, tak to má být. Navíc plno známejch herců a herek, někdo se možná potentuje z Franky Potente, já ni. ()

StanislachKo

Na prvého Bourna som sa šiel pozrieť do kina a musím povedať, že ma bohvieako nezobral za srdce. Ostatné dve časti som iba tak prešiel s istou neodôvodnenou antipatiou. Keď som však zbadal všeobecné pochvalné ohlasy, rozhodol som sa mu venovať jednou reprízou. A veci sa zmenili... Prvý diel považujem za najslabší a tu si dovolím spomenúť trilógiu šialeného maxa. Prvý diel bolo nutné zlo, kde sa psychologicky rozvíjajúci hrdina musí vysporiadať so svojimi démonmi (prípadne ho pripraviť o všetko a tým mu akékoľvek emočné vrtochy nadobro vymlátiť z tváre) a až potom sa začne tá pravá jazda! Keď si to vezmem všeobecne, tento prvý bourne je asi vysoko nad ostatnými najmä čo do logiky, psychologickej hĺbky a príbehu. Ale čo z toho keď nám je sympatickejší pokerface ničiaci európske metropoly?! Rozhodne si však tiež myslím, že tu sa začína prepisovať filmová hystória (nie, to nie je gramatická chyba, ale kombinácia slov história a hystéria). Veľmi by som ocenil keby sa z Bourna stala nekonečná séria (napr.ako resident evil), nemyslím si však, že ďalšie dve časti budú niekedy tromfnuté... ()

URBAN

Jeden z filmů ve kterém se názorem rozcházím. Dobrá má to svůj nápad, ale není to podáno tak akčně jak bych si představoval. Své světlé chvilky to určitě mělo, ale ty byly spíše jen v první polovině. Jako taková akční jednohubka to funguje skvěle, ale hodnocením mi to příjde moc přeceněné. To je taky jeden z důvodů proč se mi to tak nelíbilo, protože moje očekávání bylo vyšší. ( 13.8.14/MAC ) ()

CinemaRanger

Poprvé jsem viděl nahrané na VHS, když jsem byl na přespávačce s přáteli na naší chalupě. Byl jsem nadšen, ale pro větší zaostření na detaily jsem si pár dní potom koupil DVD, které jsem zahlédl v nejmenovaném supermarketu ve výprodeji. Ano, film má sám osobě pár chyb, ale jinak jde o skvělý akční thriller s parádním Matt Damonem v hlavní roli. ()

Decker

Velmi kvalitni thriller s krasnou Frankou Potente a se sympatickym Mattem Damonem, ktery hraje tajneho agenta, ktery po neuspesne akci ztraci docasne pamet a snazi se zjistit kdo je a co mel za ukol. Film ma skvelou atmosferu a vynikajici akcni sceny (souboj v byte, honicka autem). Dale me na filmu upoutala velmi kvalitni hudba a propracovany scenar, ktery me celou dobu drzel v ocekavani dalsi sceny. ()

fantoci

Neměl pocit nějakých super akcí nebo něčeho super tajemného, ale určitě to bylo napínavé. Víte, není to ten film, kde někdo postřílí půlku armády a nemá ani škrábnutí.Je to podle mě povedený film, který neklade vysoké nároky na chápání diváka, ale dovolí mu si sednout k televizi a odreagovat se u akčních i lehčích scén ()

matezzz

Tak tohle je teda pecka, stejně jako další dvě pokračování. Sice jsem viděl nejdříve dvojku, pak trojku a jedničku nakonec, no co, nelituji toho, naopak se teď těším, až shlédnu hezky všechny tři díly po sobě. Jednička je v mnohém jiná, než její pokračování, ostatně, toho jsem se taky bál, protože ji točil jiný režisér. Avšak obavy nebyly na místě. JE to sice poněkud jinak natočeno, než od Paula Greengrasse, ale to není na škodu. Akce je perfektní a dějová linie taktéž. BAvil jsem se výsostně, ještě víc, než bych čekal. Tohle je zkrátka můj šálek čaje. No a jestli jste už slyšeli o tom, že se možná bude točit čtyřka, asi na to máte stejně smíšené názory, jako já. ()

Cedr

Stylová a poměrně inteligentní akční podívaná, která ve svém žánru prakticky nemá konkurenci. Bohužel místy prosakuje nuda a film ve finále může působit docela nemastně a neslaně. ()

chelseaman22

Zcestovat Evropu jen proto, že si agent předcházející noci dal dostaveníčko s flašou tuzemáku? Pro žáky druhého stupně skvělý film - hlavně z geografického pohledu. Určitě jsem nebyl sám, komu vrtalo hlavou, proč ta jediná žena není nikterak atraktivní. 80% ()

LeoH

Zručně natočená a především sestříhaná lehce paranoidní mlátička s milou Frankou Lolou Marií. Příjemně jsem si u toho vyčistil hlavu, ale netuším, proč bych to někdy měl chtít vidět podruhé. ()

Motinski

Výborne napísaný triler ktorý stavia na dlhších scénach bez hudby no funguje aj v akčných pasážach aké poznáme z blockbusterov. Ako rozbeh známej série viac minimalistické a držiace sa pri zemi no mám rad aj takéto skromnejšie filmy. Väčšinou sú o dosť napínavejšie ako väčšie projekty. ()

Honzíno

Paráda. Opravdu lahůdková záležitost se přede mnou rozprostřela, aniž bych čekal cokoliv tak labužnického. Syrovost, ponurost, s kterou je příběh odvyprávěn, mě opravdu nenechávala klidným. A právě to, jak na dnešní poměry je tento snímek natočen a podán, tak netradičně v dobách, kdy to pomalu začíná být jen o nekonečných jízdách a bezedných zásobnících, mě dostalo na kolena. Velice mě mrzí, že jsem na film nezašel do kina, ale aspoň jsem si ho pustil pěkně v noci bez světel.:) Matt Damon zde opravdu herecky dospívá. Ale snad ještě víc mě zaujal Clive Owen. Řekl tak tři věty dohromady a to ještě najednou hned za sebou, přesto sugesce, s kterou to zahrál, mi naháněla husí kůži a vyvolávala mráz po zádech. SPOILER Jediná věc, která zamrzela a myslím si, že většina vás, co si tohle přečte ( pokud někdo takový bude ), mě bude mít trochu za puntičkáře, je nasnímání finálního Jasonova serfopádu prostředkem schodiště. Začátek sekvence je geniální, opravdu jsem netušil, co dělá, když kopal do té mrtvoly. Jenže při dopadu zamrzel lehce horší trik. Záběr je nešťastně střihlý a velice nemotorně zvolen úhel pohledu a působí malinko béčkově. Avšak je to už pět let staré, takže i tato lehká vada na kráse v důsledku v podstatě umocňuje můj divácký zážitek. Na této akčně-špionážně-psycho honičce mi nepřísluší nic kritizovat (ta čeština je s těmi zápory tak krásná:) ). Sedlo mi to maximálně do noty i díky tomu že to není jen bezduchá mlátička, ale nutí se zase alespoň jemně zamyslet. (Ano ten svět není černobílý. Proč se mezi sebou tak vraždit? Stejně je to o penězích... Clive to vystihl: Podívej se, co kvůli nim děláme.) 100%! ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav