Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

NoFiction

Po shlédnutí dvou dílu jsem konečně mohl vidět díl první, kterým to vše začlo. Damona moc nemusím, ale tady to nezahrál vůbec špatně. ()

ghatos

Od začátku až do trapného konce béčková záležitost. Děj je velmi jednoduchý a předvídatelný. Existuje spousta jiných akčních filmů, které poskytují lepší dějovou i akční zápletku. Některé postavy jsou úplně zbytečné a pouze překážejí. Agenti jsou kapitolka sama pro sebe. Nudní a hloupí - co to mělo jako být s tím psem? Důvody svých činů jaksi nedomýšlejí. Celkově se jedná o velké zklamání. ()

Amputace

Pro mě dějově asi nejatraktivnější díl z celé trilogie. První půle, kdy agent Bourne poznává kým je a kým byl a zároveň proplouvá do komplikovaného vztahu s půvabnou Marie je exelentní. Zbytek potom trochu pokulhává a ve snaze neustále zrychlovat a přerušovat tempo se ztrácí v poměrně tuctových akčních rovinách. Režie není natolik vytříbená jako v následujících dvou dílech, ale přesto mně sedla nejvíc a umožnila mi film prožít. Matt Damon byl samozřejmě perfektní, to netřeba zbytečně opakovat, a přestože jsem si na něj musel chvíli zvykat a do role Jasona Bourna mi příliš neseděl, nevěřím, že by mohl být zastoupen někým vhodnějším. Také "Lola" se mi velmi líbila (po všech stránkách) a její postava mi byla sympatická. V neposlední řadě bych nechtěl zapomenout na Chrise Coopera, jehož přítomnost mě velmi potěšila a ačkoli neměl se svou postavou tolik prostoru, vše zvládl s rutinním přehledem. Přes všechny klady však plný počet neudělím, něco mi k té tak často ve spojitosti s tímto filmem vykřikované dokonalosti chybělo, stále jsou to však nejsilnější čtyři hvězdičky z celé trilogie. ()

KASUGI

Mno... závěrečný supermanský let na mrtvole je hezká podpásovka akčňáku, který hraje v prvé řadě na reálnost. Jinak nic, co by mě nutilo vidět znovu. Akční žánr má moře kvalitnějších a zábavnějších klenotů a to mluvím i o těch z béčkové produkce. 60% ani o prd víc. Na druhou stranu, pokud je tohle nejslabší díl trilogie, pak se mám na co těšit. ()

Kalidor_

Filmy plné napětí a akce mám moc rád, obzvlášť když má hlavní hrdina takový dobrý výcvik a všem to natře :-) A díky Bournovi jsem si oblíbil Matta Damona! ()

m.a.t.o.

Jason Bourne - niečo medzi Jamesom Bondom a Univerzálnym vojakom. Veď kto iný dokáže počas pádu z x-tého poschodia zastreliť protivníka, a po mäkkom pristáti na mŕtvom tele ďalšieho protivníka v pohodičke odkárčať preč? Celé sa to tvárilo až príliš reálne a vážne, pričom to bolo reálne asi tak, ako hociktorý iný akčný film. Ale chválim aspoň dobre natočenú akciu. Naháňačka s Miníkom bol highlight celého filmu! 60 % ()

Ravi

Pro mě je postava Jasona Bourna je jednou z nejzajímavějších námětů, kterou akční žánr kdy dostal. První film je skvělým úvodem do problematiky s vyváženou mírou akce, keců a napětí. Matt Damon byl určitě ideální volbou. Avšak film nechává spoustu nezodpovězených otázek o tom, co se vlastně doopravdy děje a kdo jsou všichni ti lidé okolo. Divák má tudíž pocit, že byl ochuzen. Celkově ale film nenudí a točí se vlastně jen kolem dvou hlavních postav. Jediný, kdo se z vedlejších postav ujal své role zapamatováníhodným stylem, byl Clive Owen v roli dalšího agenta. "Agent bez minulosti" není superakčním trhákem, je to takový Bond bez nadsázky a okázalosti. Řekl bych velmi sympatický pan Bond / Bourne. 85% = 4/5 ()

Kosmik 1

Původně jsem dal tři hvězdy, ale po znovushlédnutí jsem musel své hodnocení mírně pozměnit. Akční filmy mám rád, ale musí být něčím originální, a to být agentem bez minulosti rozhodně originální je. Někdy je opravdu unáhlené hodnocení na škodu a jsem rád, že nebudu kazit hodnocení ostatních. EDIT 7.3.2014: Po vícero shlédnutích nechávám 4*, ale možná to bude časem i na plný počet, zatím si však tu rezervu ještě nechám. 80% :-) ()

Taio

Damon dáva na plné pecky a jeho akčné scény to sú čerešničky na torte. A už viem ako zbaliť Nemku, či odkial to bola. ()

Guzo

Skvělý Matt Damon (jako vždy) v akčním filmu, který toho divákovi moc neprozradí - a to ho dělá zajímavějším než konkurenci. Obecně nemám moc rád filmy s jakýmikoli agenty tajných služeb, ale tohle je zručně natočené a má to hlavu a patu, nikdo se nesnažil o nějaký obrat, který by pak jen zkomplikoval scénář. 75 % ()

mkubalikova

Naprosto skvostná trilogie od prvního do posledního dílu (počítám jen ty s Mattem Damonem). James B., Jason B. a Ethan H. jsou tři mí nejoblíbenější agenti tajných služeb. 90% ()

Autogram

Typický špionážny film so všetkými klasickými prvkami, že typickejší už ani nemôže byť. To nie je ani zlé, pretože všetko je vo filme dotiahnuté do detailov, od záhadného začiatku až po záhadný koniec. Len tajná organizácia akoby nemala hlavu ani pätu, hlavný záporák je nevýrazný a predstavuje nedôstojného súpera. Tempo je trvalo vysoké, agent aj so svojou Lolou utekajú o život pred všetkými nástrahami svojich neprajníkov za vysnívaným cieľom v malom slnečnom stredomorskom mestečku. ()

svobik

Jsou tam náznaky, které však naplno přetavil do absolutní geniality až Greengrass. Určitě dobrý film, kterému však, především při znalosti dalších dílů, chybí správný rytmus a hlavně pořádné finále. V Agentovi bez minulosti vlastně žádné není, což mi vadí asi ze všeho nejvíc. Normálně by to bylo za 4 hvězdy, ale ve srovnání s Greengrassovými opusy se Liman prostě nechytá. ()

Mr.KarlAdler

Na prvním dílu mám rád nejvíc tu tajuplnost a utaženost příběhu kolem hlavní postavy. Politický kontext, který dominuje knize, je spíš nastíněný a ve vyprávění hraje prim intimní prožívání ztraceného Bourna a "the only person I know" Marie Kreuz, která je z hlediska standardu femme fatale naprosto alternativní, jedinečná ve své lidské přirozenosti i upřímnosti, a co je nejdůležitější - totožně ztracená (absolutně odlišná od analytické Marie St. Jacques z předlohy). Greengrass Bourna žánrově vypiloval a udělal z něj skutečný plnoformátový biják, který určitě snese přísnější kritéria. Proti jeho provedení působí Limanova automobilová honička s (nejen) hudebním provedením a la Luc Besson v centru Paříže skoro úsměvně. Nicméně mi po letech došlo, že je to právě ještě ten jistej devadesátkovej vibe, díky kterému mi tenhle film nadobro přirostl k srdci. A ve výsledku možná ta snaha udržet to celé trochu "v minulosti" naplňuje atmosféru předlohy líp než zbytek trilogie. ()

Nepi

První a povedený díl o agentu Jasonovi Bourneovi,který se probudí s prostřílenýma zádama a neví kdo je...V patách jsou mu najmutí agenti,kteří ho mají za úkol zabít...výborné akční scény snímané skvělou kamerou a práce střihu ukázala taky své...Dobré honičky v autech a k tomu i povedený příběh.... ()

Krasus

Krásně propletené, zmateně chytré a bravurně natočené. Akční film, jak si ho já představuju. Viděl jsem sice dříve druhý díl, ale nevadilo, zvláště potom co je příběh a podstata totožná. Matt Damon v roli, kterou tak zoufale hledal a kde prokázal,že je všestraný herec. ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav